Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα BADA 2.0 στο Wave της ξαδέλφης μου και πολλά κολλήματα... Δε παλεύεται...

μας δουλεύουν εκεί στη Samsung;:wacko:

 

Το κινητό είναι ταχύτερο απότι ήταν στην Bada 1.2. Ειδικά στα sms (που λάγκαρε λίγο) έχει μεταμορφωθεί πλήρως.

 

Παρατήρησα τα εξής μειονεκτήματα:

 

α) Ο browser είναι αργός στο scrolling και εμφανίζει συνεχώς το μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης. Δεν γίνεται install o Opera Mini με ΤΙΠΟΤΑ.

 

β) Το Facebook παραμένει απαράδεκτο.

 

γ) Μερικές φορές ενώ προσπαθεί να τρέξει μια εφαρμογή (games, youtube οτιδήποτε), σε πετάει στο κεντρικό μενού και εξαφανίζονται όλα σου τα widgets (και έχω μόνο 1 οθόνη και το stock widget του καιρού).

 

Συνολικά την βρίσκω ίδια με την Bada 1.2 σε λειτουργικότητα. Ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη.

 

Υ.Σ.: Προφανώς το άπειρο lag που υπάρχει μετά το update οφείλεται στη δημιουργία thumbnails των images που είναι αποθηκευμένες στο τηλέφωνο ή στην SD. Αυτό συνέβενε έτσι κιαλλιώς όμως και πριν το update αν μεταφέραμε 500photos μονομιάς στην κάρτα. Αφήστε ήσυχο το κινητό το βράδυ και το πρωί θα πηγαίνει σφαίρα..

Edited by djpace
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γενικα για οποιον θελει να χρησιμοποιησει opera mini σας παραπεμπω στο post του haigoeo απο παλιοτερα

'Opera Mini 6.1 Mod

H νεα εκδοση του Opera Mini, μονταρισμενη απο μενα. High resulotion menu & icon, auto rotate, run in background!

 

http://www.mediafire.com/?3lebuuao1pgem06'

!!

Link to comment
Share on other sites

β) Το Facebook παραμένει απαράδεκτο.

 

γ) Μερικές φορές ενώ προσπαθεί να τρέξει μια εφαρμογή (games, youtube οτιδήποτε), σε πετάει στο κεντρικό μενού και εξαφανίζονται όλα σου τα widgets (και έχω μόνο 1 οθόνη και το stock widget του καιρού).

 

βασικα μεχρι σημερα πιστευα οτι το μονο που ελειπε απο το φιμπι, ηταν η δυνατοτητα να κανεις comment κ like (κι αντιστοιχα στο twitter, τα retweet κτλ). ανακαλυψα τυχαια σημερα οτι μπορεις να το κανεις αυτο, πηγαινοντας στο news feed και σερνοντας αριστερα ή δεξια τη δημοσιευση που θες. τοτε σου εμφανιζεται ενα εξτρα μενου με αυτες τις επιλογες! επισης, κανοντας sync τις επαφες του φιμπι στο τηλεφωνο, μπορεις να βλεπεις τοιχο και φωτος. το chat εχει εξαφανιστει, αλλα δεν το χρησιμοποιουσα..

 

και μενα μου εχει τυχει το γ.

 

btw για το foursquare, 2 εφαρμογες που εχω δει στο μαρκετ και ειναι σχετικες (unofficial ομως), δεν εγκατασταθηκαν ποτε στο τηλεφωνο. για την ακριβεια, προκαλεσαν και επανεκκινηση...οποτε μακρια..

 

τα polaris office παιζουν καλα στο bada2? τα εχει κανεις? σκεφτομαι να τα κατεβασω.. αξιζουν γενικα?

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα και εγώ στο club των κατόχων wave με Bada2.0 μετά απο 2 ώρες !!! update και επαναφορά όλων στοιχείων (επαφές, εφαρμογές, εικόνες κτλ) είχα περασμένα στο τηλ στην 1.2. Δεν έκανα hard reset... ακόμα. Το σκέφτομαι. Θα δουλέψω το κινητό 1-2 μέρες να δώ πως πάει και ανάλογα θα πράξω και θα σας ενημερώσω....

 

Υ.Γ. Επιτέλους......!!!

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για οποιον θελει να χρησιμοποιησει opera mini σας παραπεμπω στο post του haigoeo απο παλιοτερα

'Opera Mini 6.1 Mod

H νεα εκδοση του Opera Mini, μονταρισμενη απο μενα. High resulotion menu & icon, auto rotate, run in background!

 

http://www.mediafire.com/?3lebuuao1pgem06'

!!

 

Και μπορειτε να κανετε μονοι σας καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση του Mini.

Κατεβαζετε την τελευταια εκδοση του Opera Mini και αυτο που ειχα ποσταρει.

Rename το .jar σε .rar, το ανοιγετε και βγαζετε το αρχειο MANIFEST.MF

To ανοιγετε με notepad και καντε copy τις τελευταιες γραμμες απο το δικο μου αρχειο (εχω αφησει κενο για να ξεχωριζουν) στο αντιστοιχο MANIFEST.MF της νεας εκδοσης.

Save και ειναι ετοιμο (και ξανα rename το rar σε jar).

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει την 1.2 με multiloader. Τελείωσε η διαδικασία μια χαρά και από τότε μου κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις. Καμιά λύση?

 

οκ βρήκα άλλη version και το έκανα. όλα οκ.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, στο ξυπνητήρι όταν βάζω ένα τραγούδι δεν το παίζει ολόκληρο και σταματάει. Γίνεται να παίξει ολόκληρο το τραγούδι;
Link to comment
Share on other sites

βασικα μεχρι σημερα πιστευα οτι το μονο που ελειπε απο το φιμπι, ηταν η δυνατοτητα να κανεις comment κ like (κι αντιστοιχα στο twitter, τα retweet κτλ). ανακαλυψα τυχαια σημερα οτι μπορεις να το κανεις αυτο, πηγαινοντας στο news feed και σερνοντας αριστερα ή δεξια τη δημοσιευση που θες. τοτε σου εμφανιζεται ενα εξτρα μενου με αυτες τις επιλογες! επισης, κανοντας sync τις επαφες του φιμπι στο τηλεφωνο, μπορεις να βλεπεις τοιχο και φωτος. το chat εχει εξαφανιστει, αλλα δεν το χρησιμοποιουσα..

 

και μενα μου εχει τυχει το γ.

 

btw για το foursquare, 2 εφαρμογες που εχω δει στο μαρκετ και ειναι σχετικες (unofficial ομως), δεν εγκατασταθηκαν ποτε στο τηλεφωνο. για την ακριβεια, προκαλεσαν και επανεκκινηση...οποτε μακρια..

 

τα polaris office παιζουν καλα στο bada2? τα εχει κανεις? σκεφτομαι να τα κατεβασω.. αξιζουν γενικα?

 

To facebook το έχεις κατεβάσει από το Samsung Apps? Όχι αυτό που είναι ενσωματωμένο στο Social Hub. Εμένα λειτουργεί καλά και έχει και chat και κάνεις scroll δεξιά ή αριστερά για Like, σχόλια κτλ όπως στο Socila Hub.

 

Το Opera Mini Next είναι καλύτερο από το 6.1 και 6.5, όποιος θέλει να το κατεβάσει, http://www.2shared.com/file/aNfYDJd3/Opera_Mini_7_sh.html είναι και fullscreen.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

To facebook το έχεις κατεβάσει από το Samsung Apps? Όχι αυτό που είναι ενσωματωμένο στο Social Hub. Εμένα λειτουργεί καλά και έχει και chat και κάνεις scroll δεξιά ή αριστερά για Like, σχόλια κτλ όπως στο Socila Hub.

 

οχι, το social hub χρησιμοποιω. αυτο με το scroll το βρηκα σημερα. :lol:

το chat που ειναι?

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

οχι, το social hub χρησιμοποιω. αυτο με το scroll το βρηκα σημερα. :lol:

το chat που ειναι?

 

Κατέβασε από το Apps το Facebook for bada. Είναι η αναβαθμισμλενη έκδοση του Facebook. Πολύ καλύτερη από την προηγούμενη έκδοση.

Και για όσους έχουν και twitter υπάρχει και το Twiter for bada.

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00002001057&listYN=Y

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00002059590&listYN=Y

Επίσης http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00004496923

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Περνάω από το Kies στο κινητό μου τις επαφές γιατί τις είχα χάσει στο κινητό μου αλλά δεν παίρνει ούτε τις μισές 60 από τις 160. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει άλλος τρόπος να τις περάσω από το spb αρχείο στο κινητό? Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Περνάω από το Kies στο κινητό μου τις επαφές γιατί τις είχα χάσει στο κινητό μου αλλά δεν παίρνει ούτε τις μισές. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Υπάρχει άλλος τρόπος να τις περάσω από το spb αρχείο στο κινητό?

 

Έκανες hard reset αφού΄πέρασες την 1.2? Το spb μόνο μέσω Kies γίνεται. Αφαίρεσε και την κάρτα μνήμης και ξαναπέρασέ τες.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3-4 μερες χρησης γενικοτερη αποτιμηση ειναι οτι δε θα ξαναγυρνουσα στην 1,2...παντα υπαρχουν τα συν και τα πλην των δυο διαφορετικων εκδοσεων και ειναι διαφορετικα τα κριτηρια για τον καθενα αλλα εγω δινω πιο πολυ συν στη 2.0 αν και εχει περισσοτερα bugs απο την 1.2
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι έτσι και αλλιώς ο dolphin δεν υποστηρίζει flash, όσοι θέλετε απλό και γρήγορο σερφαρισμα με λιγότερο lag και κυρίως για διαβασμα απενεργοποειστε την εκτέλεση javascript και flash. Θα δείτε σημαντική διαφορά
Link to comment
Share on other sites

Έκανες hard reset αφού΄πέρασες την 1.2? Το spb μόνο μέσω Kies γίνεται. Αφαίρεσε και την κάρτα μνήμης και ξαναπέρασέ τες.

 

Ναι τουλάχιστον 3. Και όλο περνάει μόνο τις 60 και βγάζει ότι διακόπηκε η μεταφορά.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα με την αυξανομενη ενταση του ηχου κλησης, βρηκε κανεις λυση;

Ή μήπως έτσι λειτουργούσε και στην 1.2 και απλά δεν το θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μπορω να περασω θεματα απο το apps ή απο το kies μπορει καποιος να ανεβασει 2 θεμετακια που δεν βρισκω πουθενα?

Ειναι αυτο με τον πιθηκο και την μπανανα που εχει για ξεκλειδωμα και αυτο με το pattern που εχει για ξεκλειδωμα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει την 1.2 με multiloader. Τελείωσε η διαδικασία μια χαρά και από τότε μου κάνει συνέχεια επανεκκινήσεις. Καμιά λύση?

 

οκ βρήκα άλλη version και το έκανα. όλα οκ.

Σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις από που μπορώ να βρω την έκδοση 1.2 που είναι οκ;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το κινητό δείχνει να δουλεύει καλά. (Όλη νύχτα το είχα κλειστό). Εκτός απο ένα μικρό lagαρισμα στην οθόνη κλειδώματος, πάει σφαίρα. 1 θέμα είχα σήμερα με το fb, μου έβγαζε μη έγκυρη εφαρμογή, την κατέβασα ξανά απο το apps και όλα οκ. Το άλλο περίεργο που βγάζει είναι στο apps. μου βγάζει μήνυμα ότι υπάρχουν 2 νέες ενημερώσεις, το πατάω και δεν μου λέει ποίες είναι αυτές οι εφαρμογές, αλλα μου δείχνει την λίστα με όλες τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει...

 

Όσον αφορά τα live themes, προσπάθησα χτές 1 φορά απο kies, και έβγαλε σφάλμα, δοκίμασα μετά το ίδιο θέμα απο το κινητό και το πήρε κανονικά...

Άγνωσται αι βουλαί της Samsung!

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Σε bada 2.0 μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση της δόνησης και να φωτίζει η οθόνη με οποιοδήποτε πλήκτρο πέρα απο αυτό του κλειδώματος όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο?
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εξηγήστε μου κάποιος. Αυτό που έχει στην παρένθεση δίπλα από το firmware version είναι ο κωδικός χώρας? Εμένα έχει (CYO). Είναι επειδή το πήρα από Κύπρο? Γι αυτό δεν μου έχει βγάλει αναβάθμιση ακόμη?

 

ναι για αυτο.

 

Τελικά το έψαξα και το (CYO) είναι ελληνικό product code. Δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν μου έχει βγάλει ειδοποίηση για αναβάθμιση ακόμη? Έχω κάνει και reinstall το kies αλλά τίποτα. Η αναβάθμιση από 1.0 σε 1.2 βγήκε κανονικά την μέρα που βγήκε για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σε bada 2.0 μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση της δόνησης και να φωτίζει η οθόνη με οποιοδήποτε πλήκτρο πέρα απο αυτό του κλειδώματος όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο?

Ρυθμίσεις-----> Ήχος, θα βρεις την ένταση της δόνησης. Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στη 2.0. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας Ρυθμίσεις----> Οθόνη----> Κλείδωμα οθόνης και να απενεργοποιήσιες το αυτόματο κλείδωμα.

 

παιδια έχω ξαναρωτήσει αλλά δεν πήρα απάντηση.πως ενεργοποιηται η ψευδης κληση;

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στη 2.0

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα την ένταση της δόνησης στα μηνύματα
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...