Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, μολις εβαλα και εγω για πουλημα το wavακι μου και θα παω στο neo v.

θα το ειχα κανει νωριτερα αλλα ακουγοντας αυτα περι χαμηλης ποιοητητας κατασκευης δεν ασχοληθηκα μεχρι σημερα που ετυχε να περναω μπροστα απο vodafone. ολοι οσοι λετε οτι η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι καλη, το εχετε δει απο κοντα?? εμενα μου φανηκε αν οχι 3, τοτε 2 φορες ποιοτικοτερο απο το huawei ideos x5 που κυριαρχουσε στα 200Ε. δεν λεω, σαφως και δεν υπαρχει συγκριση με το μεταλικο του wave αλλα και παλι ειναι πολυ καλο. επισης και η οθονη του ειναι πολυ responsive και με μια χαρα αναλυση. θα παρει και το Ice Cream Sandwich..δεν ξερω αλλα για μενα η ζυγαρια εχει στραφει εντελως προς την πωληση του wave..its been a good 2,8 months..αλλα αποδειχθηκε οχι αρκετο (software-wise) για εμενα............

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο που έχω βρει προβληματικό στο wave είναι τα SMS. Αν το κινητό είχε 1Gb μνήμη τότε δε θα το άλλαζα με την καμία, με εξαίρεση τα σποραδικά προβλήματα στα SMS το κινητό δουλεύει άψογα και κάνει ό,τι χρειάζομαι. Ήθελα να πάω σε N9 αλλά δυστυχώς το N9 ακόμα και μετά το PR1.1 είναι προβληματικό όσον αφορά τον exchange και το wave feature phone ή όχι δουλεύει καταπληκτικά με τον exchange, σχεδόν το ίδιο καλά με τα iPhone (που όσον αφορά τη συνδεσιμότητα με τον exchange από τη μαμά του τα πάνε καλύτερα από το android, όχι βέβαια τόσο καλά όσο τα blackberry αλλά δεν είμαι για blackberry).

 

Θα πήγαινα σε Wave 3 αν είχε περισσότερη RAM αλλά για μένα η μεγαλύτερη οθόνη του και ο πιο γρήγορος επεξεργαστής του δεν κάνουν τη διαφορά σε αυτά που χρειάζομαι και αυτό που χρειάζομαι είναι να μην βλέπω το "Not enough memory".

 

Οπότε είμαι σε αναμονή του Galaxy SIII που κατά τα θρυλούμενα θα έχει 2Gb μνήμης.

 

Πάντως -και με εξαίρεση τα SMS- το Wave - I είναι η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει. Άξιζε τότε και αξίζει τώρα τα λεφτά του μέχρι δεκάρας.

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για το Wave ενός φίλου. Υπάρχει Bada εφαρμογή τύπου "black list"? Θέλει να μην δέχεται κλήσεις και SMS από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό αλλά και από κλήσεις με απόκρυψη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό; Μήπως με κάποια λειτουργία μέσα από το μενού; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για το Wave ενός φίλου. Υπάρχει Bada εφαρμογή τύπου "black list"? Θέλει να μην δέχεται κλήσεις και SMS από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό αλλά και από κλήσεις με απόκρυψη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό; Μήπως με κάποια λειτουργία μέσα από το μενού; Ευχαριστώ.

 

Για τις κλησεις πας ρυθμισεις - εφαρμογες - κληση - ολες οι κλησεις - αυτοματη απορριψη και εκει βαζεις τους αριθμους ή και για αγνωστο αριθμο (δηλαδη αποκρυψη). για τα μυνηματα δεν ξερω να σου πω αν και νομιζω δεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει στο εικονίδιο Αρχ. Κατ. (Αρχείο Καταγραφής) και με παρατεταμένη πίεση στον ανεπιθύμητο αριθμό τηλεφώνου που φαίνεται εκεί, θα επιλέξει να μπει φραγή για κλήση και για μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Wave μου δεν το αλλάζω με κανένα.Είναι το πιο τίμιο κινητό που είχα ποτέ.Βέβαια είναι τι ζητάει κανείς απ' το κινητό.Οι εφαρμογές εμένα με καλύπτουν.Το Gps του είναι τέλειο. Η ποιότητα κατασκευής τέλεια, οθόνη φανταστική .Τελειώνοντας ,εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω βρει προβληματικό στο wave είναι τα SMS. Αν το κινητό είχε 1Gb μνήμη τότε δε θα το άλλαζα με την καμία, με εξαίρεση τα σποραδικά προβλήματα στα SMS το κινητό δουλεύει άψογα και κάνει ό,τι χρειάζομαι. Ήθελα να πάω σε N9 αλλά δυστυχώς το N9 ακόμα και μετά το PR1.1 είναι προβληματικό όσον αφορά τον exchange και το wave feature phone ή όχι δουλεύει καταπληκτικά με τον exchange, σχεδόν το ίδιο καλά με τα iPhone (που όσον αφορά τη συνδεσιμότητα με τον exchange από τη μαμά του τα πάνε καλύτερα από το android, όχι βέβαια τόσο καλά όσο τα blackberry αλλά δεν είμαι για blackberry).

 

Θα πήγαινα σε Wave 3 αν είχε περισσότερη RAM αλλά για μένα η μεγαλύτερη οθόνη του και ο πιο γρήγορος επεξεργαστής του δεν κάνουν τη διαφορά σε αυτά που χρειάζομαι και αυτό που χρειάζομαι είναι να μην βλέπω το "Not enough memory".

 

Οπότε είμαι σε αναμονή του Galaxy SIII που κατά τα θρυλούμενα θα έχει 2Gb μνήμης.

 

Πάντως -και με εξαίρεση τα SMS- το Wave - I είναι η καλύτερη αγορά κινητού που έχω κάνει. Άξιζε τότε και αξίζει τώρα τα λεφτά του μέχρι δεκάρας.

 

Το πρόβλημα δεν είναι η ανεπάρκεια μνήμης, άλλα η λάθος διαχείριση κατά τη γνώμη μου. Για τα sms δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα μέχρι στιγμής (1 χρόνος και κάτι). Εκτός αν εννοείς το όριο που μπορείς να έχεις αποθηκευμένα. Αυτό ναι ήταν βλακεία της samsung και θα διορθωθεί με το bada 2.0.

 

 

Παιδιά θα ήθελα τη βοήθειά σας για το Wave ενός φίλου. Υπάρχει Bada εφαρμογή τύπου "black list"? Θέλει να μην δέχεται κλήσεις και SMS από κάποιο συγκεκριμένο αριθμό αλλά και από κλήσεις με απόκρυψη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό; Μήπως με κάποια λειτουργία μέσα από το μενού; Ευχαριστώ.

 

SMS: Το κινητό μου το έχω στα αγγλικά. άλλα περίπου η διαδρομή είναι messages>τρεις τελίτσες στη μέση κάτω>settings>general settings>block messages

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι η ανεπάρκεια μνήμης, άλλα η λάθος διαχείριση κατά τη γνώμη μου. Για τα sms δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις, εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα μέχρι στιγμής (1 χρόνος και κάτι). Εκτός αν εννοείς το όριο που μπορείς να έχεις αποθηκευμένα. Αυτό ναι ήταν βλακεία της samsung και θα διορθωθεί με το bada 2.0.

 

Θα μπορούσε να δώσει την επιλογή να αποθηκεύουμε στην κάρτα μνήμης και τα sms και τα mail. Δεν μπορεί στη μνήμη του κινητού να αποθηκεύουμε όσα μηνύματα θέλουμε ή mail, γιατί είναι περιορισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να δώσει την επιλογή να αποθηκεύουμε στην κάρτα μνήμης και τα sms και τα mail. Δεν μπορεί στη μνήμη του κινητού να αποθηκεύουμε όσα μηνύματα θέλουμε ή mail, γιατί είναι περιορισμένη.

 

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα υπαρχει αυτη η επιλογη, πηγαινε στα μηνυματα πατα κατω να σου ανοιξει το μενου επιλογων και καπου λεει αντιγραφο σε καρτα μνημης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα υπαρχει αυτη η επιλογη, πηγαινε στα μηνυματα πατα κατω να σου ανοιξει το μενου επιλογων και καπου λεει αντιγραφο σε καρτα μνημης.

 

Όχι με την μορφή αντιγράφου αλλά να αποθηκεύονται εκεί κατευθείαν αντί την επιλογή τηλεφώνου ή την sim.

 

Και κάτι άλλο για το bada 2.0, πότε περίπου θα δούμε το update. Το λέει στο post#8 ένας bada developer:

http://developer.bada.com/badaforum/board/thread/view.do?boardName=bada-general&messageId=39291&rlWlfcp=duq&isReturn=Y

 

Και Polaris Office για το Wave M στο Samsungapps (άντε να δούμε και για μας τίποτα):

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsDetail.as?productId=G00002307631

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Tραγικό. Δηλαδή θα πρέπει να περιμένουμε να ολοκληρωθεί το release του Wave 3 και μετά θα ξεκινήσουν να σκέφτονται για τα υπάρχοντα waves. Είμαι σίγουρος ότι η samsung θα χάσει αρκετούς bada users έτσι. Μεγάλη απογοήτευση
Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο η release date του Wave 3, αλλά θα πρέπει να έχουν γίνει και οι αναβαθμίσεις σε bada 1.2 όλων των Wave...

 

Το μόνο παρήγορο είναι ότι να νέα Wave πωλούνται στο amazon.de και δίαβαζα κάπου ότι στην Κορέα από Δεκέμβρη θα αρχίσει να πωλείται..

http://www.amazon.de/Samsung-Smartphone-AMOLED-Touchscreen-Prozessor-metallic/dp/B005SYZ4U4/ref=sr_1_47?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1322133968&sr=1-47

http://www.amazon.de/Samsung-Smartphone-Display-Touchscreen-Megapixel/dp/B005SYZ4O0/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1322134140&sr=1-1

http://www.amazon.de/Samsung-Smartphone-Touchscreen-Megapixel-metallic-silver/dp/B005SGDFBC/ref=sr_1_2?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1322134274&sr=1-2

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζουν κινητό τον Αύγουστο για το διαθέσουν Δεκέμβρη ... Πολύυυυυ μπροστά η εταιρεία, μετά σου λέει η Apple, στο δείχνω σήμερα στο δίνω μεθαύριο και όχι του χρόνου την ίδια μέρα :blink:
Link to comment
Share on other sites

http://twitter.com/#!/samfirmware νεα ρομ επισημη ειμαστε πολύ κοντά!

 

Πολύ κοντά στο τίποτα. Αν δεν βγεί επίσημα το wave 3 και δεν αναβαθμιστούν σε όλες τις χώρες σε 1.2 δεν πρόκειται να βγεί bada 2

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Firmware: GT-S8500 DBT S8500XXKK5 S8500OXAKK5 http://goo.gl/fP1jw FAST! ( Official BADA 2.0 )

 

αυτο τι στο καλο ειναι? στο twitter

Link to comment
Share on other sites

Firmware: GT-S8500 DBT S8500XXKK5 S8500OXAKK5 http://goo.gl/fP1jw FAST! ( Official BADA 2.0 )

 

αυτο τι στο καλο ειναι? στο twitter

 

Είναι γερμανικό. Τώρα τι ακριβώς είναι δεν ξέρω

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κοντά στο τίποτα. Αν δεν βγεί επίσημα το wave 3 και δεν αναβαθμιστούν σε όλες τις χώρες σε 1.2 δεν πρόκειται να βγεί bada 2

 

το διαβασα και εγω αυτο αλλα ετσι κι αλλιως τα μοντελα αυτα λανσαρονται τωρα αρα ειμαστε ακομα μεσα στο υποσχεθεντα πλαισια...οψομεθα!

Link to comment
Share on other sites

Firmware: GT-S8500 DBT S8500XXKK5 S8500OXAKK5 http://goo.gl/fP1jw FAST! ( Official BADA 2.0 )

 

αυτο τι στο καλο ειναι? στο twitter

 

sammobile

 

Από ότι κατάλαβα το τράβηξαν το fw μέσω του γερμανικού kies.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ήρθε το wave 2 απο το service και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!! εχει το φιρμ S8530XXJKA και csc S8530OXCJK9 και preconf code KOR . Το ΚΙΕΣ το αναγνωριζει κανονικοτατα και μου λεει οτι αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικο .οποτε περιμενω το BADA 2 .... ετσι δεν πρεπει να λεει για να ειναι ολα καλα????????:):)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν ρώταγες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284789 θα ταν καλύτερα
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ήρθε το wave 2 απο το service και ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!! εχει το φιρμ S8530XXJKA και csc S8530OXCJK9 και preconf code KOR . Το ΚΙΕΣ το αναγνωριζει κανονικοτατα και μου λεει οτι αυτο ειναι το πιο προσφατο λογισμικο .οποτε περιμενω το BADA 2 .... ετσι δεν πρεπει να λεει για να ειναι ολα καλα????????:):)

 

ναι και εμενα αυτο το μηνυμα μου βγαζει με αλλη βεβαια εκδοση αλλα λογικο νομιζω ειναι εγω το ειχα παρει unbranded απο vodafone

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...