Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα νεα παιδια!!!

 

Άντε να δούμε!!! Ελπίζω κάποτε να το καταφέρουν να δουλεύει αξιοπρεπώς!

 

Προσωπικα δεν προκειται να το πειραξω, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το Bada μεχρι τωρα και πιστευω οτι το Bada 2.0 θα απογειωσει και αλλο το wave.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρει το δικό μας το Wave.....

 

Γιατί να μη το πάρει? Νομίζω ότι με Android αυτό το κινητό, τύφλα να έχει το i phone, χωρίς καμία υπερβολή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το κινητό αλλά μας τα χαλάει η μπαταρία.

Εγω το πήρα με βασικό κριτήριο την μπαταρία γιατί έλεγα για 600 ώρες αναμονή.

Το έχω παρατημένο σε μια γωνία και χωρίς καθόλου χρήση μου κρατάει μιάμιση μέρα.

Το έχω ένα μήνα και δυστυχώς τώρα θα χωρίσουν οι δρόμοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό το κινητό αλλά μας τα χαλάει η μπαταρία.

Εγω το πήρα με βασικό κριτήριο την μπαταρία γιατί έλεγα για 600 ώρες αναμονή.

Το έχω παρατημένο σε μια γωνία και χωρίς καθόλου χρήση μου κρατάει μιάμιση μέρα.

Το έχω ένα μήνα και δυστυχώς τώρα θα χωρίσουν οι δρόμοι σας.

 

με κανονική χρήση και στα χέρια μου απο τα τέλη αυγούστου η μπαταρία μου κρατάει 3 μέρες τουλάχιστον..αυτό που λές δεν είναι σωστό εκτός αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας ή λάθος δικές σου ρυθμίσεις..αν για παράδειγμα μου έχεις την φωτεινότητα στο 10, το wi-fi μόνιμα ανοικτο και τα λοιπά, τότε πίστευε με πώς μιάμιση μέρα είναι πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε!!! Ελπίζω κάποτε να το καταφέρουν να δουλεύει αξιοπρεπώς!

 

Δυστηχώς για να φτάσει σε αυτό το σημείο έχουν πολλά θέματα να λύσουν ακόμα...άσε που μέχρι τώρα δεν ήταν ιδιαίτερα πρόθυμοι να μοιραστούν πληροφορίες σχετικά με το androbada project ωστέ να προχωρήσει πιο γρήγορα η διαδικασία του porting από την βοήθεια που θα προσέφεραν και άλλοι προγραμματιστές που ασχολούνται με το θέμα (δεν είναι opensource με λίγα λόγια)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

με κανονική χρήση και στα χέρια μου απο τα τέλη αυγούστου η μπαταρία μου κρατάει 3 μέρες τουλάχιστον..αυτό που λές δεν είναι σωστό εκτός αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας ή λάθος δικές σου ρυθμίσεις..αν για παράδειγμα μου έχεις την φωτεινότητα στο 10, το wi-fi μόνιμα ανοικτο και τα λοιπά, τότε πίστευε με πώς μιάμιση μέρα είναι πολύ καλά!

 

Συμφωνώ κι εγώ τώρα τελευταία που δεν το πολυπειράζω, μόνο τηλέφωνα και μηνύματα, ξεχνάω να το φορτίσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας !!Αγορασα το Samsung Wave s8500 το οποιο ειναι αξιολατρευτο κινητο και του αλλαξα Rom ομως εχω προβλημα με την γλωσσα !!Δεν εχει ελληνικα αυτη η Rom ... .Η Rom ειναι (S8500XEKC1) !!Την κατεβασα απο το Samfirmware.com απο εκει που κατεβαζω για το Galaxy s !!Ξερει καποιος να μου πει ποια Rom πρεπει να κατεβασω σε Bada 1.2 η οποια να εχει ελληνικα διοτι εχει παρα πολλες και δεν ξερω ποια απο ολες εχει την γλωσσα μας!!Ευχαριστω πολυ Νεκταριος:what:
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια ειμαι κατοχος τουWAVE εδω κ 8 μηνες σχεδον αλλα οτι κ να εχω κανει η μπαταρια του πανω απο μιαμιση μερα δεν μ εχει κρατησει ποτε!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι από μπαταρία δεν μπορώ να πω κουβέντα. Σε 3G, με ανοικτό το active sync από τις 9 το πρωί έως τις 6 το απόγευμα, με αρκετά τηλέφωνα και αρκετό internet με wifi ανοικτό, μου βγάζει άνετα την μέρα και έχει και άλλη μπαταρία. Το φoρτίζω βέβαια το βράδυ αλλά έχει και άλλη. Α! και σε CP UART mode!!! Μόνον τα GPS services δεν χρησιμοποιώ και τα έχω κλειστά. Για μένα είναι ότι καλύτερο έχω πάρει ποτέ, σε θέμα αυτονομίας. Και αυτή η οθόνη του.... :love::love:

Ότι άλλο κινητό βλέπω, μου φαίνεται εντελώς πλέμπα!!!!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αυτονομία της μπαταρίας του είναι ίσως το καλύτερο smartphone της αγοράς με αυτά τα χαρακτηριστικά (ταχύτητα επεξεργαστή, μνήμη, οθόνη). Εμένα με αρκετά τηλεφωνήματα λόγω δουλειάς, κάνα 20άλεπτο τη μέρα WIFI, μου κρατάει τρεις μέρες και το φορτίζω το τρίτο βράδυ με ένδειξη 20-30% υπόλοιπο μπαταρίας!
Link to comment
Share on other sites

Με την χρηση που του κανω και με μερικα απλα κολπακια για εξοικονόμηση αντεχει ανετα 5 μέρες. Ειναι κυριως θέμα χρησης και ποσο πιεζονται τα ενεργοβορα κομματια του κινητου. Για smartphone η διαρκεια ειναι εξαιρετικη
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα η μπαταρία κρατάει άνετα 3-4 μέρες!Δε το κλείνω ποτέ,κάνω μόνο τηλέφωνα με χρήση bluetooth handsfree και μερικά μηνύματα.Για smartphone είναι ότι καλύτερο σε μπαταρία, δε το συζητάμε..Eπίσης παρόλο που δε το απενεργοποιώ ποτέ δε κολάει ποτέ..
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...όλα εξαρτόνται απο την χρήση..όπως ήδη είπα με κανονική χρήση, κάτι που σημαίνει κυρίως τηλ. , μνματα, αλλά και με καθημερινή χρήση wi-fi για έλεγχο mail's , SamsungApps και όπως είναι λογικό λίγο χαζολόγημα στο facebook και τέτοιου είδους σελίδες έχω άνετα της 3 μέρες..λογικά στις διόμιση ή τρισίμιση ανάλογα πάντα φορτίζω..

 

κάποιες προτινόμενες ρυθμίσεις για καλύτερη αυτονομία μπαταρίας (που σχεδόν όλοι τις ξέρουμε βέβαια) είναι :

 

1. ελαχιστοποίηση φωτεινότητας σε 3 ή μέγιστο 4 ( είχα δοκιμάσει και το 1..πολύ καλό με μόνο πρόβλημα μέρες με πολύ ήλιο που δεν μπορούσες να δείς άρα εκεί θες ποιο πολύ φωτεινότητα )

2. απενεργοποίηση του 3g και χρήση σε 2g ( κατα την άποψη μου δεν χάνω τίποτα καθώς καλό σήμα 3g βρίσκεις πολύ σπάνια άρα μόνο να χάνεις το σήμα σου καταφέρνεις κατα την αυτόματη αλλαγή που κάνει το κινητό όταν το έχεις στην 3g λειτουργία! )

3. λειτουργία σε AP και όχι σε CP Uart Mode

4. να μην μένει "ξεχασμένο" ανοικτό το wi-fi / bluetooth χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω και τα πολλα widgets τα οποια τρωνε πολυ μπαταρια. Για παραδειγμα δεν τρεχω widgets, εχω μονο δυο σελιδες ποια για τοποθετηση, και η εικονα στο φοντο μου ειναι απλα μια καταμαυρη gif, το οποιο σε super amoled ειναι πολυ cool. Οπως ειπαμε ειναι θεμα χρησης, ο καθενας κανει τις επιλογες του
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου εχει κανει αριστη εντυπωση η οθονη που μετα απο 4 μηνες χρησης δεν εχει ουτε σημαδακι χωρις κανενα προστατευτικο...απλα απιστευτο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!Για εμάς που τό έχουμε απο Voda πότε επιτέλους θα βγει το 1.2 update???μόλις το συνδέω στο Kies μου βγάζει συνέχεια ότι το λογισμικό που έχω S8500BUJF1/S8500VFGJF1 (VGR) είναι το πιο πρόσφατο....ξέρουμε τίποτα???
Link to comment
Share on other sites

με κανονική χρήση και στα χέρια μου απο τα τέλη αυγούστου η μπαταρία μου κρατάει 3 μέρες τουλάχιστον..αυτό που λές δεν είναι σωστό εκτός αν είναι πρόβλημα της μπαταρίας ή λάθος δικές σου ρυθμίσεις..αν για παράδειγμα μου έχεις την φωτεινότητα στο 10, το wi-fi μόνιμα ανοικτο και τα λοιπά, τότε πίστευε με πώς μιάμιση μέρα είναι πολύ καλά!

 

Όπως είπα το έχω παρατημένο σε μια γωνία χωρίς κάρτα μνήμης και χωρίς κάρτα sim.

Όλα τα προγράμματα κλειστά.Καθόλου χρήση.

Διάρκεια μπαταρίας μιάμιση μέρα.

Τι να πώ?Απογοητεύτηκα. :(

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από όλους εσάς που συζητάτε αυτονόητα θέματα περί ενθουσιασμού ,γνωρίζετε να μου απαντήσετε στην ερώτηση μου ??

Αν δεν γνωρίζετε κάτι μέσα από την ερώτηση για μια ουσιώδεις απάντηση ,θα στραφώ αλλού !!Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από όλους εσάς που συζητάτε αυτονόητα θέματα περί ενθουσιασμού ,γνωρίζετε να μου απαντήσετε στην ερώτηση μου ??

Αν δεν γνωρίζετε κάτι μέσα από την ερώτηση για μια ουσιώδεις απάντηση ,θα στραφώ αλλού !!Ευχαριστώ και πάλι

 

Aπ'όσο έχω δει χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί δεν έχω τη συσκευή, δεν υπάρχει ελληνική 1.2 επίσημη.

 

Και μια φιλική επισήμανση. Όταν κάνεις μια ερώτηση, αν δε σου απαντάει κανείς σημαίνει ότι δεν ξέρουν, ή ότι αυτοί που ξέρουν δεν έχουν μπει ακόμα στο φόρουμ. Επίσης κανένας δεν έχει υποχρέωση να σου απαντήσει, όλοι εδώ γράφουν ανιδιοτελώς, και μηνύματα με τέτοιο ύφος δε βοηθάνε.

 

Καλό βράδυ :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο βίντεο από το androbada project....

 

Οι δημιουργοί του androbada project τράβηξαν και δεύτερο βίντεο οπού κάνουν περισότερα αυτή την φορά....σύντομα θα ανέβει και τρίτο βίντεο υποσχέθηκαν με το οποίο θα μας αποδείξουν την λειτουργία του πομποδέκτη του κινητού (πέρα από το wifi...)

Παρ όλα αυτά συνεχίζουν να αρνούνται την συνεργασία με τους xda γιατί θέλουν το android port στο wave να γίνει στην σελίδα τους και όχι στο xda...

 

Παράλληλα υπάρχει και προσπάθεια από μέλος των xda για port του android στο wave...Μέχρι τώρα το android boot-άρει αλλά δεν έχει εικόνα (ακούει μόνο τον ηχο και από εκεί καταλαβαίνει οτί boot-άρει)....υποσχέθηκε πως αύριο θα ασχοληθεί με το πρόβλημα αυτό...

 

Όπως καταλαβαίνετε το επιτυχές android port είναι απλά θέμα χρόνου...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

2. απενεργοποίηση του 3g και χρήση σε 2g ( κατα την άποψη μου δεν χάνω τίποτα καθώς καλό σήμα 3g βρίσκεις πολύ σπάνια άρα μόνο να χάνεις το σήμα σου καταφέρνεις κατα την αυτόματη αλλαγή που κάνει το κινητό όταν το έχεις στην 3g λειτουργία! )[/QUOT]

 

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολόυθήσω προκειμένου να αλλάζω το σήμα από 3G σε 2G και ανάποδα?

Link to comment
Share on other sites

2. απενεργοποίηση του 3g και χρήση σε 2g ( κατα την άποψη μου δεν χάνω τίποτα καθώς καλό σήμα 3g βρίσκεις πολύ σπάνια άρα μόνο να χάνεις το σήμα σου καταφέρνεις κατα την αυτόματη αλλαγή που κάνει το κινητό όταν το έχεις στην 3g λειτουργία! )[/QUOT]

 

Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολόυθήσω προκειμένου να αλλάζω το σήμα από 3G σε 2G και ανάποδα?

 

 

 

Πας Ρυθμίσεις/Δυνατότητα σύνδεσης/Δίκτυο/Λειτουργία δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...