Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να μου πεις τι ακριβώς να πειραξω ή το να δώσεις το λινκ από το faq, γιατί δεν κατάλαβα.

 

Τώρα αν δεν αργήσει το bada 2 για το wave μπορεί να περιμένω. :rolleyes:

Ανανεωμένα links:

  1. Αναλυτικός οδηγός αναβάθμισης του Samsung Wave μέσω του Kies για να έχετε ελληνικά χωρίς να πειράξετε το λογισμικό του τηλεφώνου

  2. Αναλυτικός Οδηγός για αναβάθμιση του Samsung Wave με MultiLoader
  3. Και τα δύο μαζί!

Ότι λάθος βρείτε στους οδηγούς το περιμένω με PM για να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις...

 

ακολουθησε τον 1ο οδηγο.

το 2.0 θα βγει το καλοκαιρι ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά τα πράγματα πήγαν καλύτερα απο οτι περίμενα! Το κινητό ήταν έτοιμο σε λιγότερο απο 10 μέρες! Είχε πάει για σέρβις στη καλαμαριά διότι δεν άναβε η οθόνη. Όλα καλά με τη samsung μέχρι στιγμής λοιπόν!
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησε τον 1ο οδηγο.

το 2.0 θα βγει το καλοκαιρι ...

Σ' ευχαριστώ. :)

Μέχρι το καλοκαίρι δεν θα κάτσω να περιμένω, :D θα δοκιμάσω αυτό κι αν δεν γίνει θα το πάω για σερβις.

Τελικά τα πράγματα πήγαν καλύτερα απο οτι περίμενα! Το κινητό ήταν έτοιμο σε λιγότερο απο 10 μέρες! Είχε πάει για σέρβις στη καλαμαριά διότι δεν άναβε η οθόνη. Όλα καλά με τη samsung μέχρι στιγμής λοιπόν!

Κι εμένα μου είπε 1,5 βδομάδες θα πάρει, αλλά επειδή άκουγα αρνητικά σχόλια για το σερβις της samsung δίστασα να τους το δώσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

SOS.Η ένταση του μικροφώνου μηδενίστηκε.Τι πρέπει να κάνω?Δεν λέει να προχωρήσει για επιλογή έντασης 65.Δεν μπορώ πλέον να επικοινωνήσω.Καμιά ιδέα κανείς? Edited by ilias_k
Link to comment
Share on other sites

SOS.Η ένταση του μικροφώνου μηδενίστηκε.Τι πρέπει να κάνω?Δεν λέει να προχωρήσει για επιλογή έντασης 65.Δεν μπορώ πλέον να επικοινωνήσω.Καμιά ιδέα κανείς?

 

Πρέπει να πατήσεις στην άσπρη γραμμή μέχρι να σου βγάλει την ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΣΠΡΗ ΟΘΟΝΗ (σαν αυτή που έχεις όταν στέλνεις μύνημα) για να μπορέσεις να βάλεις διψήφια νούμερα. Θέλει να την πατήσεις καμιά 10αρία φορές την άσπρη γραμμή,δεν πιάνει με την πρώτη(Να κοιτάς και πάνω που λέει write). Από εκεί βάλε ένα διψήγιο νούμερο π.χ 65. ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ!!! Δοκιμάστε το σταδιακά!

 

-Μην φοβάσε δεν το χάλασες το κινητό,απλά κάνε την ίδια διαδικασία ξανά και θα στρώσει.

 

P.S Τα νούμερα της έντασης πάνε αθροιστικά στο κάθε στάδιο.Π.Χ Βημα 4=Βήμα 3+Βήμα2+Βήμα1+Βήμα0. Δεν προτείνω να τα αλλάξετε όλα,μόνο το τελευταίο.

Edited by Avatar_GR
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Avatar_GR.Δεν βρίσκω λόγια να σε ευχαριστήσω.Ο.Κ. το πρόβλημά μου λύθηκε.Μακάρι ολοι οι συμμετέχοντες σε αυτό το forum να ήταν σαν και εσένα.Χίλια ευχαριστώ. Edited by ilias_k
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχω και εγω ενα s8500 και ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος. Οτι προβληματακια και αν ειχα ηταν αντιμετωπισημα με την βοηθεια των παιδιων απο το forum, που ειναι μεγαλα "μαστόρια".Λοιπον το κινητο το εχω παρει με επιδοτηση απο την vodafone τον Νοεμβριο και ειναι η εκδοση 1.0 .Για να το κανω 1.2 ή και παραπανω με συμβουλευετε να προσπαθησω μονος μου ή να το παω στην vodafone (αληθεια η vodafone κανει την αναβαθμιση?).Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχω και εγω ενα s8500 και ειμαι κατι παραπανω απο ευχαριστημενος. Οτι προβληματακια και αν ειχα ηταν αντιμετωπισημα με την βοηθεια των παιδιων απο το forum, που ειναι μεγαλα "μαστόρια".Λοιπον το κινητο το εχω παρει με επιδοτηση απο την vodafone τον Νοεμβριο και ειναι η εκδοση 1.0 .Για να το κανω 1.2 ή και παραπανω με συμβουλευετε να προσπαθησω μονος μου ή να το παω στην vodafone (αληθεια η vodafone κανει την αναβαθμιση?).Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη.

 

Η vodafone θα βγάλει δική της αναβάθμιση στην 1.2 σε κάνα 2 μήνες. Μπορείς μόνος σου να το κάνεις debranding αλλά θα χάσεις την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής μας είναι 0.7 A

Aν φορτίσουμε με 1 Α ή με 2.1 Α θα υπάρχει πρόβλημα;

Διότι βρίσκω φορτιστές για το αυτοκίνητο με 1 ή 2.1 αμπερ

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!

θα θελα να κανω μια ερωτηση

σκεφτομαι για να παρω κινητο και μου εχουν προτεινει και το S8500

θελω να βγαζει καλη φωτο και βιντεο και να εχει ευκολη wifi προσβαση

επειδη τα ποστ ειναι παρα πολλα θα μπορουσε καποιος που το εχει να μου πει αν θα ειμαι καλυμενος με το S8500

ευχαριστω !!

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Tο έχω πάνω από 4 μήνες και έιμαι υπέρ ευχαριστημένος. Ξεχνάω να το φορτίσω και απιστευτα βολικό.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ, να ρωτήσω κάτι ακόμα το samsung bluetooth hm3200 λέτε να είναι καλύτερο?? Επίσης με την μπαταρία στο τηλέφωνο κρατάει??

~In search of my talent~
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά μετά την αναβάθμιση σε 1.2 παρατήρησα το εξής :

Στο internet browser (dolphin) πλέον δε βρίσκω τρόπο να κρύβεται το κάτω πανελ με τα κουμπιά που κάνεις navigation (βέλη <- και -> ) όπως γινόταν μέχρι την 1.02 που είχα, και επίσης ο μόνος τρόπος για την εμφάνιση του control για την αλλαγή φωτεινότητας γίνεται μόνο μέσα από το μενού

 

Μήπως έχει βρει κάποιος τρόπο να εξαφανίζεται το κάτω πανελ ? Είναι που είναι μικρή η οθόνη, πιάνει αχρείαστο χώρο ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!

θα θελα να κανω μια ερωτηση

σκεφτομαι για να παρω κινητο και μου εχουν προτεινει και το S8500

θελω να βγαζει καλη φωτο και βιντεο και να εχει ευκολη wifi προσβαση

επειδη τα ποστ ειναι παρα πολλα θα μπορουσε καποιος που το εχει να μου πει αν θα ειμαι καλυμενος με το S8500

ευχαριστω !!

 

Στα λεφτά του (~260€) το Samsung S8500 είναι ότι καλύτερο σε video και photos (το LED φλας του είναι ισχυρότερο από κάποια κινητά με xenon φλας, οπότε μη πτοηθείς). Μόνο το Sony Ericsson Vivaz έχει αντίστοιχα χαρακτηριστικά βιντεο-κάμερας όντας 40€ φθηνότερο.

 

Αν συγκρίνεις όλα τα υπόλοιπα επιμέρους χαρακτηριστικά τους όμως το Vivaz είναι παντού μία γενιά πίσω σε τεχνολογία και εμπειρία κατά τη χρήση. Καλές αγορές!

 

Όσο για την "εύκολη πρόσβαση Wifi" δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς μιας και δεν είχα ποτέ εμπειρία "δύσκολης πρόσβασης Wifi". Είτε μπαίνει είτε δε μπαίνει...Δεν υπάρχει ενδιάμεσο.

Edited by djpace
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκευτομαι να το παρω κ εγω γιατι γι αυτα που προσφερει και τις δυνατοτητες που εχει ειναι χαρισμα.υπαρχει κανεις που να το εχει παρει απο το eaybuyworld για να μου πει αν η συσκευη εχει Ελληνικο μενου??????
Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής μας είναι 0.7 A

Aν φορτίσουμε με 1 Α ή με 2.1 Α θα υπάρχει πρόβλημα;

Διότι βρίσκω φορτιστές για το αυτοκίνητο με 1 ή 2.1 αμπερ

 

Καλησπέρα.

 

Το ρεύμα που αναγράφει ο οποιοσδήποτε φορτιστής είναι το μέγιστο ρεύμα εξόδου που μπορεί να δώσει.

Η προς φόρτιση συσκευή (μπαταρία) φορτίζει τραβώντας αρχικά μεγαλύτερο ρεύμα και όσο τείνει προς την πλήρη φόρτιση λιγότερο.

Το μέγιστο ρεύμα φόρτισης που τραβάει η μπαταρία καθορίζεται από το υλικό (αντίσταση) και την τάση φόρτισης. Όχι από τον φορτιστή.

Άρα περισσότερα διαθέσιμα amper δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Ο φορτιστής με μέγιστο ρεύμα 0.7 Α όμως σηματοδοτεί το όριο στο οποίο η μπαταρία (αλλά και το κινητό όταν είναι συνδεδεμένο με τον φορτιστή) δεν θα έχει πρόβλημα αν τραβήξει τόσο ρεύμα. Πιθανώς (και το ελπίζω) στα 0.7 Α ο φορτιστής θα κόψει την τροφοδοσία του, για να μην καταστρέψει την συσκευή που φορτίζει.

 

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν οι φορτιστές με περισσότερα amperes εξόδου δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην μπαταρία ή την συσκευή ΑΛΛΑ παράλληλα δεν θα "κόψουν" την έξοδό τους την κατάλληλη στιγμή, σε περίπτωση προβλήματος.

 

Οι πιθανότητες η μπαταρία να τραβήξει παραπάνω ρεύμα δεν είναι μεγάλες, προυποθέτουν πιθανό βραχυκύκλωμα ή αστοχία υλικού.

Σε τέτοια περίπτωση όμως ο φορτιστής με έξοδο στα 0.7 Α θα προκαλέσει λιγότερη ζημιά (ίσως και καθόλου αν λειτουργήσει το κύκλωμα προστασίας), απ' ότι ένας με έξοδο στα 2.1 Α (του οποίου το κύκλωμα προστασίας θα ενεργοποιηθεί στα 2.1 Α) ο οποίος είναι ικανός να "βράσει" τόσο την μπαταρία όσο και το κινητό σου.

 

Άρα η απόφαση αποδοχής του ρίσκου είναι δική σου υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον θα εχει Ελληνικα, αλλα γιατι δεν το παιρνεις απο το Multirama με ενα 10άρικο παραπανω ωστε να μην υπαρχει ενδεχομενο μπλεξιματος με την εγγυηση;

 

 

Το έχω πάρει εγώ από Multirama, και το firmware του είναι ΟΧΧ και software ΟXC, που από ότι κατάλαβα είναι EUR. Κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά, μου έβγαλε με τη μία update για το 1.2 και λειτουργεί απροβλημάτιστα (μην το ματιάσω :X, χεχε)

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Το ρεύμα που αναγράφει ο οποιοσδήποτε φορτιστής είναι το μέγιστο ρεύμα εξόδου που μπορεί να δώσει.

Η προς φόρτιση συσκευή (μπαταρία) φορτίζει τραβώντας αρχικά μεγαλύτερο ρεύμα και όσο τείνει προς την πλήρη φόρτιση λιγότερο.

Το μέγιστο ρεύμα φόρτισης που τραβάει η μπαταρία καθορίζεται από το υλικό (αντίσταση) και την τάση φόρτισης. Όχι από τον φορτιστή.

Άρα περισσότερα διαθέσιμα amper δεν δημιουργούν πρόβλημα.

Ο φορτιστής με μέγιστο ρεύμα 0.7 Α όμως σηματοδοτεί το όριο στο οποίο η μπαταρία (αλλά και το κινητό όταν είναι συνδεδεμένο με τον φορτιστή) δεν θα έχει πρόβλημα αν τραβήξει τόσο ρεύμα. Πιθανώς (και το ελπίζω) στα 0.7 Α ο φορτιστής θα κόψει την τροφοδοσία του, για να μην καταστρέψει την συσκευή που φορτίζει.

 

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν οι φορτιστές με περισσότερα amperes εξόδου δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα στην μπαταρία ή την συσκευή ΑΛΛΑ παράλληλα δεν θα "κόψουν" την έξοδό τους την κατάλληλη στιγμή, σε περίπτωση προβλήματος.

 

Οι πιθανότητες η μπαταρία να τραβήξει παραπάνω ρεύμα δεν είναι μεγάλες, προυποθέτουν πιθανό βραχυκύκλωμα ή αστοχία υλικού.

Σε τέτοια περίπτωση όμως ο φορτιστής με έξοδο στα 0.7 Α θα προκαλέσει λιγότερη ζημιά (ίσως και καθόλου αν λειτουργήσει το κύκλωμα προστασίας), απ' ότι ένας με έξοδο στα 2.1 Α (του οποίου το κύκλωμα προστασίας θα ενεργοποιηθεί στα 2.1 Α) ο οποίος είναι ικανός να "βράσει" τόσο την μπαταρία όσο και το κινητό σου.

 

Άρα η απόφαση αποδοχής του ρίσκου είναι δική σου υπόθεση.

 

εξαιρετικά κατατοπιστικός! Ευχαριστώ.

 

Επειδή κατέληξα σε παρόμοιο συμπέρασμα (όχι λόγω γνώσεων αλλά περισσότερο λόγω ενστίκτου ;) ) τελικά πήρα έναν στο 1 Α οπότε το πολύ τόσο θα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκευτομαι να το παρω κ εγω γιατι γι αυτα που προσφερει και τις δυνατοτητες που εχει ειναι χαρισμα.υπαρχει κανεις που να το εχει παρει απο το eaybuyworld για να μου πει αν η συσκευη εχει Ελληνικο μενου??????

Μπορεις να τους ρωτησεις με email.

Το να μην εχει ελληνικα δεν ειναι προβλημμα..... μπορεις να περασεις εσυ πολυ ευκολα. Το θεμα ειναι η εγγυηση. Αν εχει ακομα το multirama αποθεμα παρτο απο εκει , αλλιως ρωτα ολα τα μαγαζια με μειλ για το αν ειναι ελληνικης αντιπροσωπιας.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.θα δωσω 10-15Ε παραπανω και θα το παρω η απο το public η απο το multirama.απλα επειδη το ebw ειναι αρκετα κοντα μου ειπα να ρωτησω μηπως ξερει κανενας
Link to comment
Share on other sites

Από την προηγούμενη Κυριακή όταν ανοίγω το Samsungapps απο το κινητό με WiFi

μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι υπάρχει ενημέρωση για το Samsungapps και μόνη επιλογή στο κάτω μέρος επιβεβαίωση.Πατώντας την βγαίνει μια μπαρα προόδου και γράφει αναμονή αλλά δεν κατεβάζει τίποτα.Το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να βγω απο το Samsungapps.

Ξέρει κανείς κάτι σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια.θα δωσω 10-15Ε παραπανω και θα το παρω η απο το public η απο το multirama.απλα επειδη το ebw ειναι αρκετα κοντα μου ειπα να ρωτησω μηπως ξερει κανενας

 

Το δικό μου wave το πήρα από το ebw και δεν είχε ελληνικά

αλλά το ήξερα γιατί τους είχα ρωτήσει τηλεφωνικά.

Χωρίς πάντως να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση,

το πήρα από το ebw γιατί το είχε ετοιμοπαράδοτο στην χαμηλότερη τιμή και

με παραγγελία το μεσημέρι, το απόγευμα το παρέλαβα από άλλο ebw point.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου wave το πήρα από το ebw και δεν είχε ελληνικά

αλλά το ήξερα γιατί τους είχα ρωτήσει τηλεφωνικά.

Χωρίς πάντως να θέλω να κάνω καμία διαφήμιση,

το πήρα από το ebw γιατί το είχε ετοιμοπαράδοτο στην χαμηλότερη τιμή και

με παραγγελία το μεσημέρι, το απόγευμα το παρέλαβα από άλλο ebw point.

 

εγω πηγα στο πλαισιο ειπα στον υπαλληλο οτι το multirama το εχει 100 ευρω φθηνοτερα, αφου το τσεκαρε μεσω ιντερνετ μου το αφησε στην ιδια τιμη με το multirama.ειναι πολιτικη του πλαισιου αυτη

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να "ξεγελασεις" το kies ετσι ωστε να ξανακανεις απο την αρχη αναβαθμηση σε 1.2 αλλαζοντας καποια πεδια με το regedit.

Για να το κανεις αυτο απλως ακολουθησε τον οδηγο για debranding που εχει στο faq ετσι ωστε να αλλαξεις τα πεδια αυτα. (Εκει που λεει να αλλαξεις το πεδιο του product code , εφοσων ειναι ηδη unbranded το κινητο σου, δεν αλλαζεις τιποτα)

*Αυτο μπορεις να το κανεις μονο με kies 1.5.1

 

Τζίφος garrythesnail :( δεν έγινε τίποτα. Μάλλον είναι πολύ smart για να "ξεγελαστεί":D.

Θα το στείλω την δευτέρα στην Samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος garrythesnail :( δεν έγινε τίποτα. Μάλλον είναι πολύ smart για να "ξεγελαστεί":D.

Θα το στείλω την δευτέρα στην Samsung.

Το kies 1.5.1 δεν ειναι ντιπ smart και ξεγελιεται......... μονο με το 1.5.1 γινεται ...στο χα πει

:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...