Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μη γράφετε ό,τι σας έρθει αν δεν είστε σίγουροι! Κάθε μήνα προσφέρει 1500 λεπτά!!!

Δεν γράφω ό,τι μου 'ρθει, από 3 καταστήματα μου το χουν πει, τώρα αν άλλαξε κάτι ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Να μη γράφετε ό,τι σας έρθει αν δεν είστε σίγουροι! Κάθε μήνα προσφέρει 1500 λεπτά!!!

 

Χμμμ.... κάνεις λάθος!

 

Έχω Καρτοσυμβόλαιο 20 από το Δεκέμβρη του 2009 μαζί με την προσφορά με τα δωρεάν λεπτά και μέχρι σήμερα έχω ακόμα τα 1500 που είχα από το Δεκέμβρη! Δεν ανανεώνονται τα 1500 λεπτά!

 

Εκτός και αν είναι νέα πολιτική της Cosmote. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό ρωτάω, ευχαριστώ.

 

Η αρχική μου ερώτηση ήταν αν υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες οι τιμές για όλα τα προγράμματα γιατί όταν πας εκεί να ρωτήσεις οι τύποι είναι πολύ large. "Ναι μωρέ, βγαίνει γύρω στα 17, γύρω στα 48, γύρω στα κτλ.." Λες και δεν είναι οι τιμές του παγίου+φόροι κτλ στάνταρ ή δε ξέρω 'γω τι. Μάρκετινγκ (και εξαπάτηση του πελάτη) του κ***υ...

 

Ναι, εχεις δίκιο. Δε νομίζω να υπάρχουν πουθενά.

 

Το μόνο που μπορώ να σου πω απο την ανάλυση του δικου μου, ότι το πάγιο τέλος είναι ~12.40 και το ΦΠΑ σ'αυτό ~2.60 (σύνολο 15.00 ευρω)

 

Ο φόρος (=τέλος συνδρομητών κινητής) είναι ~1.48 και ο ΦΠΑ σ'αυτόν ~0.31.

 

Άρα αν υποθέσουμε ότι ο φόρος είναι σταθερό ποσοστό επί του παγίου προκύπτει ότι είναι της τάξεως του 1,48/12.40=12%.

Κράτα λοιπόν αυτό και υπολόγιζε σε κάθε πάγιο που θες. Μετά την αφαίρεση του ΦΠΑ, όμως...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... κάνεις λάθος!

 

Έχω Καρτοσυμβόλαιο 20 από το Δεκέμβρη του 2009 μαζί με την προσφορά με τα δωρεάν λεπτά και μέχρι σήμερα έχω ακόμα τα 1500 που είχα από το Δεκέμβρη! Δεν ανανεώνονται τα 1500 λεπτά!

 

Εκτός και αν είναι νέα πολιτική της Cosmote. :)

 

Τι λέτε ρε παίδες? Καρτοσυμβόλαιο 15 εδώ και 2 μήνες και τα 1500 μπαίνουν κανονικότατα κάθε μήνα. Actually, μετά την πληρωμή του πρώτου λογαριασμού, πλέον μου βάζουν κάθε 15 μέρες για κάποιο λόγο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω Καρτοσυμβόλαιο 20 από το Δεκέμβρη του 2009 μαζί με την προσφορά με τα δωρεάν λεπτά και μέχρι σήμερα έχω ακόμα τα 1500 που είχα από το Δεκέμβρη! Δεν ανανεώνονται τα 1500 λεπτά!

 

Μήπως δεν έχεις κάνει αυτό: "Απλά στείλε για μία φορά μόνο, δωρεάν το μήνυμα 1500Λ στο 1313" (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/KSA_promotion.xml&_nfpb=true)

 

Άρα αν υποθέσουμε ότι ο φόρος είναι σταθερό ποσοστό επί του παγίου προκύπτει ότι είναι της τάξεως του 1,48/12.40=12%.

Κράτα λοιπόν αυτό και υπολόγιζε σε κάθε πάγιο που θες. Μετά την αφαίρεση του ΦΠΑ, όμως...

Σωστός!

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις κάνει αυτό: "Απλά στείλε για μία φορά μόνο, δωρεάν το μήνυμα 1500Λ στο 1313" (http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal?_pageLabel=L116_marketing_promotion_fullstory&path=/SCSDevRepository/content/el/sections/foryou/promotion/KSA_promotion.xml&_nfpb=true)

 

 

Σωστός!

 

Αυτό έχω κάνει. Με κλήση στο 1318.....

Link to comment
Share on other sites

Aπλα τα πραγματα παιδια. Για τους νεους συνδρομητες καρτοσυμβολαιου αυτοματα καθε μηνα εχουν 1500 λεπτα σε Cosmote, καθε μηνα ξαναλεω χωρις να χρειαζεται να κανουν κατι. Για τους παλιους κατοχους για να ισχυει καλουν δωρεαν στο 1318 ακολουθουν τις ηχογραφημενες οδηγιες και απο εκει και μετα τους τα δινει και αυτους καθε μηνα.

Ειναι προσφορα που ισχυει για ενα ετος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ερωτηση: Εαν ειδα καλα , η κοσμοτε εβγαλε νεα προσφορα (δεν ξερω αν υπηρχε ηδη) στην TV για νεες συνδεσεις σε καρτο συμβολαιο 15-20 κλπ.. δινει 1500 λεπτα και μηνυμα προς ολα τα csmote (καρτα,συνδεση,σταθερα,whats up). Ισχυει κατι τετοιο? Απ οτι ειδα μεχρι τις 31/7 παει...το ειδε κανεις αλλος???
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εαν ειδα καλα , η κοσμοτε εβγαλε νεα προσφορα (δεν ξερω αν υπηρχε ηδη) στην TV για νεες συνδεσεις σε καρτο συμβολαιο 15-20 κλπ.. δινει 1500 λεπτα και μηνυμα προς ολα τα csmote (καρτα,συνδεση,σταθερα,whats up). Ισχυει κατι τετοιο? Απ οτι ειδα μεχρι τις 31/7 παει...το ειδε κανεις αλλος???

 

Ίσχυε και προφανώς ισχύει ακόμη. Δες κι αυτό το thread http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3226120 για τις νέες χρεώσεις όμως προτού αποφασίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει να κάνει κανείς καρτοσυμβόλαιο εως 31/7 , όπου θα δίνει ως bonus 1500 λεπτά προς κινητά Cosmote. Από εκεί και μετά θα είναι το κλασσικό καρτοσυμβόλαιο το οποίο είναι σαν καρτοκινητό , αλλά μπορεί να δώσει και επιδότηση συσκευής.

Οι χρεώσεις πλέον γίνονται ίδιες με την Cosmokarta

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

τελικα το το 15 εχει κατι εξτρα απο 15€ το μηνα? 12μηνη δεσμευση εχει??? σκεφτομαι να το κανω , αν και εχω το unlimited 35 στην voda θελω και αυτο γιατι ολοη η οικογενεια κ οι περισοτεροι γνωστοι ειναι whats up...και δε θελω να ξεφευγω...με συμφερει ? τι λετε? δινει κ επιδοτηση συσκευης.? οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει...
Link to comment
Share on other sites

τελικα το το 15 εχει κατι εξτρα απο 15€ το μηνα? 12μηνη δεσμευση εχει??? σκεφτομαι να το κανω , αν και εχω το unlimited 35 στην voda θελω και αυτο γιατι ολοη η οικογενεια κ οι περισοτεροι γνωστοι ειναι whats up...και δε θελω να ξεφευγω...με συμφερει ? τι λετε? δινει κ επιδοτηση συσκευης.? οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει...

Πριν 3 μήνες έδινε επιδότηση 60€ με 12μηνη δέσμευση. Χωρίς να είμαι σίγουρος, αν δεν πάρεις την επιδότηση, λογικά δε θα έχεις τη δέσμευση (νομίζω κάπου είχα δει στη σελίδα της Κοσμοτέ, οτι δε σε υποχρεώνουν σε 12μηνο)

 

Τώρα το τι εννοείς αν έχει κάτι έξτρα δεν το κατάλαβα ακριβώς.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα το το 15 εχει κατι εξτρα απο 15€ το μηνα? 12μηνη δεσμευση εχει??? σκεφτομαι να το κανω , αν και εχω το unlimited 35 στην voda θελω και αυτο γιατι ολοη η οικογενεια κ οι περισοτεροι γνωστοι ειναι whats up...και δε θελω να ξεφευγω...με συμφερει ? τι λετε? δινει κ επιδοτηση συσκευης.? οποιος ξερει παρακαλω ας απαντησει...

 

μαζι με τα τελη που ειναι 12% ειναι 16,8 τελικη τιμη...εχεις 1500 σε ολα τα κοσμοτε και 15 ευρω καρτα να καταναλωσεις...σε κλησεις ειναι 55 λεπτα σε αλλα δικτυα..μπορεις να το κανεις αοριστου χωρις επιδοτηση(ζητας να κανεις μηδενικο παγιο και μετα αλλαγη προγραματος σε καρ 15-γινεται την ιδια στιγμη)αν θελεις κινητο εχεις δευσμευση 12μηνη...ως χτες δινοταν συγκεκριμενα κινηταα δωρεαν...μεγαλυτερης αξιας απ την κανονικη επιδοτηση του καρ 15(που ειναι γυρω στα45 ευρω)

 

Πριν 3 μήνες έδινε επιδότηση 60€ με 12μηνη δέσμευση. Χωρίς να είμαι σίγουρος, αν δεν πάρεις την επιδότηση, λογικά δε θα έχεις τη δέσμευση (νομίζω κάπου είχα δει στη σελίδα της Κοσμοτέ, οτι δε σε υποχρεώνουν σε 12μηνο)

 

Τώρα το τι εννοείς αν έχει κάτι έξτρα δεν το κατάλαβα ακριβώς.....

 

ολα τα προγραματα μπορουν να γινουν αοριστου-χωρις δευσμευση...απλως δεν παιρνεις επιδοτηση...ζητας ομως να σου κανουν το μηδενικο παγιο και μολις εγκριθει και ενεργοποιηθει ο αριθμος(την ιδια στιγμη)σου κανουν αλλαγη προγραματος σε αυτο που θελεις...

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει κανείς ιδέα για το αν η προσφορά θα συνεχίσει να ισχύει και μετά τον Ιούλιο;

 

Μίλησα με το 1212 για άλλο θέμα (έχω συμβόλαιο) και μου ρώτησα αν υπάρχει παράταση. Με έβαλε αναμονή και μετά από λίγο μου λέει πως ισχύει μέχρι 31 Μαρτίου. Λέω, 2011. Όχι μου λέει. 2010. Ε μετά αφού της θύμησα πως έχει περάσει μου λέει ναι 2011. Μπορεί και να μπερδεύτηκε δε λέω, αλλά γενικά δεν μου ενέπνευσε καμία εμπιστοσύνη (ούτε για το άλλο μου θέμα- μου έλεγε κάτι κουλά. Να παω σε κατάστημα Κοσμοτέ κτλ κτλ)

Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

μπορει να και να παρει παραταση. η ''προσφορα'' αυτη ισχυει απο περυσι αν θυμαστε και ολο παραταση παιρνει!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ισχύει η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης και για τα καρτοσυμβόλαια!

 

Πολύ καλή εναλλακτική

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα φυλλάδιο του Γερμανού σήμερα και έγραφε ότι η χρέωση των μηνυμάτων του Καρτοσυμβολαίου είναι 12 λεπτά, ενώ στο site της Cosmote γράφει 11 λεπτά. Τι ισχύει;

 

Η προσφορά με τα 1500' προς Cosmote ισχύει ακόμα για νέες συνδέσεις;

 

Edit: Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου απάντησε στο πρώτο μου ερώτημα ότι το μήνυμα κοστίζει 11 λεπτά και στο δεύτερο ότι ισχύει η προσφορά μέχρι 30/9/2010.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ισχυει για ολα τα καρτοσυμβολαια ακομη.....

 

για τα υπαρχοντα χωρις την προσφορα των 1500 λεπτων ενεργοποιουντε με κληση στο 1318 και μολις αρχισει να παιζει το μυνημα πατατε το 1....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Προσπαθεί η Cosmote να μαζέψει κάποια από την πιτσιρικαρία του What's Up και να τους πάει σε Καρτοσυμβόλαιο , δίνοντάς τους δωρέαν ομιλία προς όλη την Cosmote.

Πάντως για τα δεδομένα της εποχής , πιστεύω ότι το καρτοσυμβόλαιο 15 της Cosmote είναι από τα πιο Value for Money πακέτα της αγοράς αυτή τη στιγμή!

Εδώ και καιρό δίνει πάντα κάτι έξτρα στα καρτοσυμβόλαια , οπότε πιστεύω ότι και μετά τις 30/9 θα δώσει κάτι έξτρα εκ νέου.

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

πριν από 2 μήνες πήγα από cosmote 60 σε απεριόριστα 15.

 

αν βγει καμιά προσφορά μετά από τις 30-9 μπορώ να μεταπηδήσω

ή πρεπει να περάσουν μήνες (πόσοι)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν μου ήρθε.

Είδα διαφήμιση της Cosmote για παράταση της προσφοράς με 1500' λεπτά προς όλα τα νούμερα Cosmote με όλα τα νέα καρτοσυμβόλαια με ενεργοποίηση έως 31/12/2010.

Άρα πιστεύω ότι τα πράγματα είναι λίγο - πολύ προβλέψιμα στην αγορά συνολικά έως τέλος της χρονιάς.

Το 2011 θα είναι αναμφισβήτητα η χρονιά των εκπλήξεων!! :alien::alien:

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 09 του μήνα ανανεώνεται ο χρόνος στο Καρτοσυμβόλαιό μου. Για να αλλάξω σήμερα πακέτο από Καρτοσυμβόλαιο σε απεριόριστα θα πρέπει να καταναλώσω ή να χάσω τα 20 ευρώ που έχουν πιστωθεί στο λογαριασμό μου. Είναι η ύστατη απάτη από την Cosmote, καθώς πάρα πολλοί δεν τους βολεύει το Καρτοσυμβόλαιο και προκειμένου να πάνε σε άλλα πακέτα χάνουν το υπόλοιπο που έχουν από τα Καρτοσυμβόλαιά τους. Θέλω πραγματικά να ζητήσω διακοπή αλλά που να πάω, όλοι το ίδιο λαμόγια είναι...
Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...