Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπανέρχομαι γιατί το ξανασκέφτηκα.

Με 15€ όπως λες, μπορείς να έχεις στην κοσμοκάρτα 600' αλλά για να σου μείνουν 15Ε κάρτα να βάλεις τα πακέτα πρέπει να κάνεις ανανέωση με 17Ε. Πάει αυτό. Στο καρτοσυμβόλαιο εκτός των 600' έχεις και 12Ε υπόλοιπο που σε μηνύματα ας πούμε αντιστοιχεί σε 96. Στην κοσμοκάρτα για 100sms πρέπει να δώσεις επιπλέον 4Ε άρα πάμε στα 15+4=19Ε που σημαίνει 22Ε κάρτα (για να μείνουν καθαρά 19,65Ε για τα πακέτα).

 

 

Αυτά που λες για την κοσμοκάρτα δεν ισχύουν φυσικά εάν βάλεις χρόνο από 30 ευρώ και πάνω στο κατάστημα, με την έκπτωση του 10% που σου δίνεται. Που σημαίνει ότι για 19 ευρώ χρόνο και sms δεν πληρώνεις 22 αλλά 19 και κάτι

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες για την κοσμοκάρτα δεν ισχύουν φυσικά εάν βάλεις χρόνο από 30 ευρώ και πάνω στο κατάστημα, με την έκπτωση του 10% που σου δίνεται. Που σημαίνει ότι για 19 ευρώ χρόνο και sms δεν πληρώνεις 22 αλλά 19 και κάτι

 

Τα 'χεις μπερδέψει κάπως. Είναι δυο άσχετα μεταξύ τους πράγματα αυτά που λες. Είπα ότι για να έχεις μέσα 19Ε κάρτα πρέπει να βάλεις 22Ε (για να μείνουν 19,65Ε για τα πακέτα που έγραψα στο συλλογισμό μου).

 

Απ' την άλλη, ναι ισχύει ότι από 30Ε και πάνω ανανέωση μέσω καταστήματος κερδίζεις 10% κάρτα (όχι έκπτωση) αλλά τι σχέση έχει;

 

Όπως και το άλλο που έγραψες πριν λίγα ποστ για τα 24€ μόνο από online προσφορά μάλλον το 'χεις μπερδέψει γιατί και στο κατάστημα την ίδια τιμή δίνουν στο 30αρι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση αν ξερετε... Εχω καρτοσυμβολαιο, ο λογαριασμος μου εκδιδεται και 6 του μηνα και η δωρεαν χρηση μπαινει καθε 22, θελω να αλλαξω προγραμμα, ποια ειναι η καλυτερη ημερομηνια? μια μερα πριν εκδοθει ο λογαριασμος μου η μια μερα πριν μπει η δωρεαν χρηση? Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Τα 'χεις μπερδέψει κάπως. Είναι δυο άσχετα μεταξύ τους πράγματα αυτά που λες. Είπα ότι για να έχεις μέσα 19Ε κάρτα πρέπει να βάλεις 22Ε (για να μείνουν 19,65Ε για τα πακέτα που έγραψα στο συλλογισμό μου).

 

Απ' την άλλη, ναι ισχύει ότι από 30Ε και πάνω ανανέωση μέσω καταστήματος κερδίζεις 10% κάρτα (όχι έκπτωση) αλλά τι σχέση έχει;

 

Όπως και το άλλο που έγραψες πριν λίγα ποστ για τα 24€ μόνο από online προσφορά μάλλον το 'χεις μπερδέψει γιατί και στο κατάστημα την ίδια τιμή δίνουν στο 30αρι!

 

Καθόλου άσχετα πράγματα μεταξύ τους δεν είναι. Εάν βάλεις 30 € χρόνο στην Cosmoκάρτα σε κατάστημα, έχεις 29,79 ευρώ για τα πακέτα σου, κλπ., λάθος; Μιλάμε με όρους συνολικής εξοικονόμησης από τη χρήση και σου έδωσα ένα επιχείρημα για το ότι το Καρτοσυμβόλαιο 30 δεν είναι τόσο καταπληκτικό και συμφέρον όσο το παρουσιάζεις, ειδικά αν σκεφτείς ότι σε δεσμεύει σε 18μηνο.

 

Όπως επίσης, και αυτό για τα 24€ αντί για 30, εσύ έδωσες το link όπου λεει ξεκάθαρα για "online προσφορά με έκπτωση παγίου". Η τιμή τιμοκαταλόγου είναι ή δεν είναι 30 ευρώ; Φυσικά μπορεί η Cosmote να το δίνει στα 24 σε όλο τον κόσμο, είτε σε ανυποψίαστους ηλικιωμένους σε καταστήματα είτε όχι -και καλά κάνει- οπότε γιατί μας κοροιδεύει με μαρκετινίστικα κόλπα όταν λέει για online προσφορά;

 

Επί της ουσίας, δεν θεωρώ ότι αξίζει και τόσο το συγκεκριμένο πρόγραμμα, παρά μόνο αν το πάρει κάποιος κάτω από τα 20, μετά από αίτηση φορητότητας σε Wind ή Voda εννοείται.

Edited by Stoic
Think Positive
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση αν ξερετε... Εχω καρτοσυμβολαιο, ο λογαριασμος μου εκδιδεται και 6 του μηνα και η δωρεαν χρηση μπαινει καθε 22, θελω να αλλαξω προγραμμα, ποια ειναι η καλυτερη ημερομηνια? μια μερα πριν εκδοθει ο λογαριασμος μου η μια μερα πριν μπει η δωρεαν χρηση?

 

νομιζω σου δινει δωρεαν ενα παγιο να κανεις αλλαγη online μεσα απο το my account

Link to comment
Share on other sites

νομιζω σου δινει δωρεαν ενα παγιο να κανεις αλλαγη online μεσα απο το my account

 

Αλλο ρωτησα αλλα οκ το βρηκα, ηταν η εξυπηρετηση πελατων της Wind οτι να ναι αλλα αυτοι εδω της cosmote ειναι το κατι αλλο, δε τους βρισκεις πουθενα, αυτα τα φαινομενα να μη μπορουν να σε εξυπηρετησουν οταν πρεπει και οταν τους καλεις μονο σην Ελλαδα τα συναντας, δεν υπαρχουν πουθενα.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν μετατρεψω το what's up σε καρτοσυμβολαιο θα μου στειλουν αλλη σιμ ή θα παραμεινει παλι η ιδια; Μηπως ξερει κανεις ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται για τη μετατροπη;
Link to comment
Share on other sites

Αν μετατρεψω το what's up σε καρτοσυμβολαιο θα μου στειλουν αλλη σιμ ή θα παραμεινει παλι η ιδια; Μηπως ξερει κανεις ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται για τη μετατροπη;

 

αμεσα γίνεται. με την ίδια Sim. ;)

Mόνο ελπίζω να εισαι σίγουρη. εγώ το εκανα καρτοσυμβ. > δεν έτρωγα τα λεπτά ομιλίας > και θελω να επιστρεψω στην ελευθερία της κάρτας.:O

Link to comment
Share on other sites

αμεσα γίνεται. με την ίδια Sim. ;)

Mόνο ελπίζω να εισαι σίγουρη. εγώ το εκανα καρτοσυμβ. > δεν έτρωγα τα λεπτά ομιλίας > και θελω να επιστρεψω στην ελευθερία της κάρτας.:O

 

Ακριβώς το ίδιο έκανα και γω...και κατάλαβα οτι δεν θα έτρωγα και τα 1500' προς Κοσμοτε αλλα και τα λεπτά προς ολους δεν έφτασαν...οποτε μετά απο 4 μέρες στο καρτοσυμβολαιου είχα διακόψει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως η καλυτερη λύση αυτήν την στιγμή είναι η κοσμοκαρτα.

Φευγω από συμβόλαιο wind , και πάω στο πακέτο με 5Ε για 200 λεπτά προς όλους .(3 λεπτα ελαχ./κλήση ).

Επιπλέον θα βάλω 100σμς +120 μβ με 5 Ε .

Επίσης θα έχω χρέωση 0,01Ε/λεπτό προς δύο τηλ κοσμοτέ.

Με βλέπω να την βγάζω με 13Ε /μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετατρεψω το what's up σε καρτοσυμβολαιο θα μου στειλουν αλλη σιμ ή θα παραμεινει παλι η ιδια; Μηπως ξερει κανεις ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεται για τη μετατροπη;

 

Επιτουπου στην ιδια sim γινεται η μετατροπη!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

αμεσα γίνεται. με την ίδια Sim. ;)

Mόνο ελπίζω να εισαι σίγουρη. εγώ το εκανα καρτοσυμβ. > δεν έτρωγα τα λεπτά ομιλίας > και θελω να επιστρεψω στην ελευθερία της κάρτας.:O

 

Αν είχες βάλει έκπτωση στο πάγιο και δεν το 'χεις κάνει πολύ καιρό, το διακόπτεις με πολύ μικρή χρέωση.

 

Γνωρίζω αρκετά καταστήματα που κάνουν σε γνωστούς και φίλους μετατροπές καρτοκινητού σε καρτοσυμβόλαιο, τους κάνουν δώρο το πρώτο πάγιο ή τα δυο πρώτα και μετά το κόβουν αν δεν το θέλουν. Είναι ένας τρόπος των καταστημάτων να πιάνουν το στόχο αν κάποιο μήνα είναι λίγες οι συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει το καρτοσυμβολαιο 30 με τα 600 λεπτα σε ολους και 12 ευρω μεσα στην καρτα για την κορη μου με εκπτωση παγιου. Δε ρισκαρα να την παω σε συμβολαιο, γιατι με τους εφηβους ποτε δε ξερεις ! Πιστευω παντως, πως ειναι γι αυτα που δινει κ για την τιμη του, οτι καλυτερο στα καρτοσυμβολαια. Edited by liana
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει το καρτοσυμβολαιο 30 με τα 600 λεπτα σε ολους και 12 ευρω μεσα στην καρτα για την κορη μου με εκπτωση παγιου. Δε ρισκαρα να την παω σε συμβολαιο, γιατι με τους εφηβους ποτε δε ξερεις ! Πιστευω παντως, πως ειναι γι αυτα που δινει κ για την τιμη του, οτι καλυτερο στα καρτοσυμβολαια.

 

Αν μιλάει προς όλα τα δίκτυα, ναι. Αν μιλάει πολύ με whatsup και όσο το 'χε καρτοκινητό δεν την έφταναν τα 600' το μήνα, τότε θα 'χει θέμα. Σε αυτή την περίπτωση ίσως καλύτερα να έκανε κάποιο άλλο καρτοσυμβόλαιο με 1500' προς κοσμοτέ. Εξαρτάται λοιπόν πού μιλάει.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έκανα και γω...και κατάλαβα οτι δεν θα έτρωγα και τα 1500' προς Κοσμοτε αλλα και τα λεπτά προς ολους δεν έφτασαν...οποτε μετά απο 4 μέρες στο καρτοσυμβολαιου είχα διακόψει.

 

Φίλε Γιώργο εμένα μου κάνουν νερά ( πέρασαν τώρα6 μηνες και θα ξαναπάω - είχα πάει στους 5) ήθελαν να τους δώσω την επιδότηση.Την οποία εγώ ποτέ δεν πήρα - χρησιμοποίησα. Όταν έκανα το συμβόλαιο μέσο του site της cosmote είχα επιλέξει χωρίς επιδότηση συσκευης αλλά αυτοι στο συμβόλαιο βάλανε ένα ποσό ( το ειδα ) αλλά νόμισα ότι ήταν ΑΝ ήθελα να το χρησιμοποίησω.

Όταν πήγα λοιπόν μου ζήταγαν αυτό το ποσό.

Θα ξαναπάω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 12 ευρω δε μπορει να αγορασει εξτρα χρονο προς What's up?

 

Όχι. Μπορεί να αγοράσει πακέτο μηνυμάτων&mb. Ή να το καταναλώσει σε ομιλία. Αν μιλάει πολύ με wu, δεν έπρεπε να επιλέξει αυτό το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μπορεί να αγοράσει πακέτο μηνυμάτων&mb. Ή να το καταναλώσει σε ομιλία. Αν μιλάει πολύ με wu, δεν έπρεπε να επιλέξει αυτό το πρόγραμμα.

 

Συμφωνώ απόλυτα.Αν μιλάει σε What's up δεν έπρεπε να το επιλέξει.5€ έχουν τα 600' προς what's up,5€ και τα 120' προς όλους.ενω εδώ θα εχει θέμα...

 

@Φιλε Livtylerfan ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Απορία!

Έχω το CALL THEM ALL 600 και έχω κάνει ενεργοποίηση: "την υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του CALL THEM ALL 600 κάθε φορά που λήγουν ή εξαντλούνται τα λεπτά ομιλίας προς WHAT’S UP. Για εγγραφή στην υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του CALL THEM ALL 600 κάλεσε δωρεάν στο 1317."

Εάν κατά την διάρκεια αυτής της υπηρεσίας ενεργοποιήσω και το: "120’ προς όλα τα δίκτυα

Με το νέο πακέτο του WHAT’S UP έχεις 120 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, μόνο με 5€ για ένα μήνα!"

τι γίνεται; δουλεύουν και τα 2 μαζί η απενεργοποιείται κάποιο;

Με μία λέξη: Με 10€΄θέλω να έχω και 600λ σε Whatsup και 120λ σε όλους!

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Απορία!

Έχω το CALL THEM ALL 600 και έχω κάνει ενεργοποίηση: "την υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του CALL THEM ALL 600 κάθε φορά που λήγουν ή εξαντλούνται τα λεπτά ομιλίας προς WHAT’S UP. Για εγγραφή στην υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του CALL THEM ALL 600 κάλεσε δωρεάν στο 1317."

Εάν κατά την διάρκεια αυτής της υπηρεσίας ενεργοποιήσω και το: "120’ προς όλα τα δίκτυα

Με το νέο πακέτο του WHAT’S UP έχεις 120 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, μόνο με 5€ για ένα μήνα!"

τι γίνεται; δουλεύουν και τα 2 μαζί η απενεργοποιείται κάποιο;

Με μία λέξη: Με 10€΄θέλω να έχω και 600λ σε Whatsup και 120λ σε όλους!

 

Φιλε Στέλιο επειδή εδώ είναι το τοπικ για καρτοσυμβολαια κάνε ένα κόπο αν θες να γραψεις τυχόν αποριες η οτιδήποτε στα καρτοκινητά Cosmote.Οσον αφορα την ερώτηση σου δεν ξέρω αν εννοείς να ενεργοποιούνται αυτοματα αλλα με βαση την τελευταία σου πρόταση ναι,μπορείς να τα χρησιμοποιείς και τα 2 ταυτόχρονα βάζοντας 12€ κάρτα(λόγω Φόρου 12%) και τα ενεργοποιείς κανονικά.Τα 120' ισχύουν προς σταθερά και κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! αλλού κοίταζα και αλλού έγραψα...:X

Παρακολουθούσα αυτό το θέμα:

Με τα 12 ευρω δε μπορει να αγορασει εξτρα χρονο προς What's up?

Όχι. Μπορεί να αγοράσει πακέτο μηνυμάτων&mb. Ή να το καταναλώσει σε ομιλία. Αν μιλάει πολύ με wu, δεν έπρεπε να επιλέξει αυτό το πρόγραμμα.

Συμφωνώ απόλυτα.Αν μιλάει σε What's up δεν έπρεπε να το επιλέξει.5€ έχουν τα 600' προς what's up,5€ και τα 120' προς όλους.ενω εδώ θα εχει θέμα...

 

@Φιλε Livtylerfan ελπίζω να ξεμπερδέψεις σύντομα.

 

Αλλά αφού απαντήθηκε...ρίχνω 10€ για την ενεργοποίηση!

Νασαι καλά!:)

Edited by stellio40
Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια!

 

έχω εδώ και 1 χρόνο αν θυμάμαι καλά, καρτοσυμβόλαιο στην cosmote, το ΔΧΟ 25, με 1500 λεπτά για cosmote, 30 προς όλους, και όταν έκανα την αίτηση μου δίναν 7 ευρώ στην κάρτα. Τους τελευταίους 2 μήνες μου δίνουν 5 ευρώ, και πρέπει να βάλω κάρτα για να πάρω το πακέτο με μηνύματα και ιντερνετ με 7 ευρώ.

Μπορώ να κάνω κάτι; να τους πάρω τηλέφωνο πχ και να απειλήσω με αλλαγή παρόχου; Καμια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

πράγματι άλλαξε τους τελευταίους δύο μήνες , κρατάνε 2 ευρώ παραπάνω και σου δίνουν 5 λεπτά παραπάνω σε όλους .

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι , έχει γίνει για όλους τοιυς πελάτες.

Ίσως με αίτηση φορητότητος να σου προτείνουν κάποιο άλλο πακέτο που να έχει και internet στα 25 ευρώ που πληρώνεις και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πράγματι άλλαξε τους τελευταίους δύο μήνες , κρατάνε 2 ευρώ παραπάνω και σου δίνουν 5 λεπτά παραπάνω σε όλους .

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι , έχει γίνει για όλους τοιυς πελάτες.

Ίσως με αίτηση φορητότητος να σου προτείνουν κάποιο άλλο πακέτο που να έχει και internet στα 25 ευρώ που πληρώνεις και τώρα.

 

Ευχαριστώ! Θα δοκιμάσω και θα σας απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια!

 

έχω εδώ και 1 χρόνο αν θυμάμαι καλά, καρτοσυμβόλαιο στην cosmote, το ΔΧΟ 25, με 1500 λεπτά για cosmote, 30 προς όλους, και όταν έκανα την αίτηση μου δίναν 7 ευρώ στην κάρτα. Τους τελευταίους 2 μήνες μου δίνουν 5 ευρώ, και πρέπει να βάλω κάρτα για να πάρω το πακέτο με μηνύματα και ιντερνετ με 7 ευρώ.

Μπορώ να κάνω κάτι; να τους πάρω τηλέφωνο πχ και να απειλήσω με αλλαγή παρόχου; Καμια ιδέα;

 

5Ε κάρτα σου βάζουν από 1/7, όχι τους τελευταίους 2 μήνες. Ήταν αλλαγές που είχαν δημοσιευτεί στο site από 30/4 και αναγράφονταν και στο μηναίο λογαριασμό από τότε. Όλοι οι συνδρομητές είχαν περιθώριο από 30/4 ως 30/5 να λύσουν τη σύμβαση αν δεν συμφωνούσαν με την αλλαγή χωρίς καμία επιβάρυνση. Τώρα δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...