Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω να κάνω καρτοσυμβολαιο μιας και την βγάζω με what's up σαν 2ο αριθμό...απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που μου είπανε!!Όσο για τους υπαλλήλους εκ παραδρομής δεν ανέφερα πως ο λόγος που το είπαν είναι επειδή είμαι δύσπιστος από το τηλέφωνο και τους το είπα..γι'αυτό είπαν ότι μπορώ να απευθυνθώ σε οποιοδήποτε κατάστημα να μου το επιβεβαιώσουν..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Πριν λιγο με πήρανε τηλέφωνο για να μου προτείνουν το καρτοσυμβολαιο 25 με online ενεργοποίηση και έκπτωση παγίου βγαίνει στα 20€.Έχω και κάρτα ανεργίας και έχω 10% επιπλέον έκπτωση!Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν τους είπα πως είμαι νέος και άνεργος μου είπανε πως αν δω ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω,κάνω διακοπή ανά πάσα στιγμή χωρίς καμία ποινή ακόμα και από τον 2ο μήνα...τους είπα ότι δεν νομίζω να ισχύει αυτό και μου είπανε πως βεβαίως ισχύει και μπορεί να σας το επιβεβαιώσει κάθε υπάλληλος σε οποιοδήποτε κατάστημα!!Ισχύει αυτό παιδιά;;

Αν ίσχυε ότι μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις χωρίς ποινή , δεν θα το λέγαν συμβόλαιο .

Συμβόλαιο που δεσμεύει μόνο τον έναν από τους δύο πρώτη φορά ακούω.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ίσχυε ότι μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις χωρίς ποινή , δεν θα το λέγαν συμβόλαιο .

Συμβόλαιο που δεσμεύει μόνο τον έναν από τους δύο πρώτη φορά ακούω.....

 

Αυτό ακριβώς πιστεύω και γω Βασίλη.Μάλλον το έκαναν για να με πείσουν...απλά μου έκανε εντύπωση που επέμεναν τόσο!Τέλος πάντων,τους εξήγησα ότι δεν έχω έσοδα και αφού δεν με έπεισαν με την διακοπή ανά πάσα στιγμή χωρίς κάποια ποινή,τέλειωσε η συνομιλία!

Link to comment
Share on other sites

''Σας ενημερώνουμε ότι από 01/07/2013 στο πρόγραμμα COSMOTE ΚΑΡΤΟΣΥΜΒΟΛΑΙΟ 25 με Δωρεάν Χρόνο Ομιλίας, μειώνεται η μηνιαία ανανέωση υπολοίπου από 7 σε 5 ευρώ και αυξάνεται ο δωρεάν χρόνος ομιλίας του προγράμματός σας προς λοιπά εθνικά δίκτυα από 30 σε 35 λεπτά. Ενημερωθείτε αναλυτικά από το http://www.cosmote.gr, ενότητα Επίκαιρα & Ενδιαφέροντα. Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδοτήσεων για τη σύνδεση) εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση.''

 

Μονο και μονο επιδει νομιζουν οτι απευθεινονται σε κοροιδα αυριο θα το γυρισω σε WhatsUp οπως ηταν πριν γινει καρτοσυμβολαιο.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Πριν λιγο με πήρανε τηλέφωνο για να μου προτείνουν το καρτοσυμβολαιο 25 με online ενεργοποίηση και έκπτωση παγίου βγαίνει στα 20€.Έχω και κάρτα ανεργίας και έχω 10% επιπλέον έκπτωση!Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν τους είπα πως είμαι νέος και άνεργος μου είπανε πως αν δω ότι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω,κάνω διακοπή ανά πάσα στιγμή χωρίς καμία ποινή ακόμα και από τον 2ο μήνα...τους είπα ότι δεν νομίζω να ισχύει αυτό και μου είπανε πως βεβαίως ισχύει και μπορεί να σας το επιβεβαιώσει κάθε υπάλληλος σε οποιοδήποτε κατάστημα!!Ισχύει αυτό παιδιά;;

 

Μάλλον εννοεί ότι επειδή θα έπαιρνες την επιδότηση σαν έκπτωση στους λογαριασμούς, δεν θα ήσουν υποχρεωμένος να επιστρέψεις όλο το ποσό που θα σου είχε εγκριθεί για το σύνολο της δέσμευσης, καθώς σε αυτή τη περίπτωση επιστρέφεις μόνο το ποσό που μέχρι τότε έχεις πάρει. Τώρα, ο τρόπος που μπορεί κάποιος να πλασάρει αυτή τη λεπτομέρεια ποικίλει, όπως γίνεται και για τη πώληση internet on the go που υπολογίζονται όλες οι εκπτώσεις οι οποίες οφείλονται στην ενεργοποίηση της σύνδεσης και σου βγάζουν το τελικό κόστος μιας τέτοιας σύνδεσης. Διαφορετικές προσεγγίσεις για να μπορούν να πουλάνε, μάλλον.

 

''Σας ενημερώνουμε ότι από 01/07/2013 στο πρόγραμμα COSMOTE ΚΑΡΤΟΣΥΜΒΟΛΑΙΟ 25 με Δωρεάν Χρόνο Ομιλίας, μειώνεται η μηνιαία ανανέωση υπολοίπου από 7 σε 5 ευρώ και αυξάνεται ο δωρεάν χρόνος ομιλίας του προγράμματός σας προς λοιπά εθνικά δίκτυα από 30 σε 35 λεπτά. Ενημερωθείτε αναλυτικά από το http://www.cosmote.gr, ενότητα Επίκαιρα & Ενδιαφέροντα. Έχετε το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης σας αζημίως (εξαιρούνται τυχόν υπόλοιπα επιδοτήσεων για τη σύνδεση) εντός 1 μηνός από την παρούσα κοινοποίηση.''

 

Μονο και μονο επιδει νομιζουν οτι απευθεινονται σε κοροιδα αυριο θα το γυρισω σε WhatsUp οπως ηταν πριν γινει καρτοσυμβολαιο.

 

Αυτό που πραγματικά μου κάνει εντύπωση, είναι που μας δίνεται το δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης αζημίως, ενώ θα πληρώσουμε τυχόν ποσό απομείωσης. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Μας λέει δηλαδή η Cosmote ότι δεν μας παρεξηγεί που θα διακόψουμε τη σύνδεση και θα είμαστε πάλι φίλοι? :p

Edited by UniqueGR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι εννοούν ότι δεν μπορούν να σε βλέπουν πλέον ως whatsup

 

εννοεί ότι αν έκανες 12μηνο συμβόλαιο θα σε βλέπουν για 12 μήνες . Αν έκανες 18μηνο θα σε βλέπουν για 18 μήνες.

Ώρα να αλλάξεις σε whats UP και μετά ξανακάνεις καρτοσυμβόλαιο

 

Βασιλειε 18μηνο συμβολαιο εκανα τον περασμενο Ιουνιο, αλλα μου ειχαν πει στο καταστημα οτι ειναι για 1χρονο να με καλουν δωρεαν οι whatsup χρηστες, θα ισχυσει λες και για τους επομενους 6μηνες μεχρι να ληξη το συμβολαιο μου?

 

Τώρα που το διαβάζω ξανά , μπορεί να εννοούν ότι η διάρκεια , καθορίζετε απο την προσφορά που ίσχυε όταν το έκανες, αλλά αυτή η απάντηση είναι θολή, Καλλό είναι να τους ζητήσεις διευκρίνηση , τι ακριβώς ισχύει για σένα , για να μην σου απαντούν με γενικότητες.

 

Βασιλη και πες οτι τους λεω οτι το κοβω στο 12μηνο αν δεν μου συνεχισουν την δυνατοτητα αυτη, θα πρεπει να τους πληρωσω τα 90ευρω που πηρα ως εκπτωση αντι επιδοτηση συσκευης?

 

Ναι αν το κόψεις για αυτόν τον λόγο θα πληρώσεις την έκπτωση, δεν ξέρω άλλο κόλπο .

Στην Vodafone έχουν μια τρύπα, λένε ότι αν πέρνεις έκπτωση μπορείς όποτε θες να κάνεις νέο συμβόλαιο . Εννοείτε ότι αν κάνεις νέο συμβόλαιο , δεσμεύεεσαι πλέον από αυτό , που μπορεί και να μην έχει επιδότηση .... ψάξτο .

 

Ευχαριστω Βασιλη, ελπιζω να μου κρατησουν την δυνατοτητα να με καλουν δωρεαν οι whatsup χρηστες και ολα μια χαρα.

 

Τελικα Βασιλη ολα καλα, μου ειπαν καταλεξη οτι: Σχετικά με το αίτημα σας, να σας ενημερώσουμε ότι η προσφορά έχει ισχύ ίση με τη διάρκεια συμβολαίου σας. Οποτε ολα μια χαρα, γιατι πραγματικα με ειχε βολεψει αυτο το συστημα και δε χρειαζοταν να εχω 2-3 νουμερα! Παιδια εχω αλλη μια ερωτηση, στο 18μηνο συμβολαιο, στους 12 μηνες μπορεις να αλλαξεις προγραμμα προς τα κατω?

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει η εμπορική πολιτική, είσαι υποχρεωμένος να διατηρήσεις το ίδιο πρόγραμμα για όλη τη διάρκεια της σύμβασης.
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει αυτό ότι από 1/7 στο καρτοσυμβολαιο 25 το διαθέσιμο πόσο πάει από 7€ σε 5€,σημαίνει πως είτε πρέπει αν θες μηνύματα να την βγάλεις με 600 για 15 μέρες είτε αναγκαστικά να βάλεις κάρτα.Δηλαδή πληρώνεις κάποιο πάγιο το μήνα αλλά στην ουσία πάλι κάρτα πρεπει να βάλεις!!Αυτό είναι απαράδεκτο εκτός αν κάνω κάτι λάθος...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πήγα στο πλαίσιο πρόσφατα και μου έπιασε την συζήτηση ένας πωλητής. Με λίγα λόγια μου είπε ότι στο πρόγραμμα των 25 ευρώ:

 

- Θα έχω 1500 λεπτά ή 1500 μηνύματα προς όλη την Cosmote.

- Ότι για πάντα όσοι έχουν What's up, θα έχουν χρεώσεις What's up προς εμένα.

- 30 λεπτά και 30 μηνύματα προς άλλα δίκτυα.

- 100 ΜΒ το μήνα.

- Μένουν 7 ευρώ στην κάρτα.

- Το ξανακάνω What's up όποτε θέλω.

 

Τόνισα κάποια πράγματα γιατί πιο παλιά μου είχαν πει άλλα. Αν ισχύουν αυτά εμένα με βολεύει πολύ! Τι γνωρίζετε επί του θέματος;

Μπήκες μόνος σου στην access λίστα...:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πήγα στο πλαίσιο πρόσφατα και μου έπιασε την συζήτηση ένας πωλητής. Με λίγα λόγια μου είπε ότι στο πρόγραμμα των 25 ευρώ:

 

- Θα έχω 1500 λεπτά ή 1500 μηνύματα προς όλη την Cosmote.

- Ότι για πάντα όσοι έχουν What's up, θα έχουν χρεώσεις What's up προς εμένα.

- 30 λεπτά και 30 μηνύματα προς άλλα δίκτυα.

- 100 ΜΒ το μήνα.

- Μένουν 7 ευρώ στην κάρτα.

- Το ξανακάνω What's up όποτε θέλω.

 

Τόνισα κάποια πράγματα γιατί πιο παλιά μου είχαν πει άλλα. Αν ισχύουν αυτά εμένα με βολεύει πολύ! Τι γνωρίζετε επί του θέματος;

Εχεις πολλους φιλους κοσμοτε;

Η χρεωση γινεται ανα λεπτο η τριλεπτο;

Τα λεπτα προς ολουν ειναι σχεδον τπτ.

Εχεις σμαρτφον; αν ναι με εφαρμογη εχεις απεριοριστα sms προς ολους.

Σου συνιστω οπως και ο φιλος απο πανω καρτοκινητο.

Οτι περιλαμβανει τη λεξη συμβολαιο για ιδιωτη, ειναι η ακριβωτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλους φιλους κοσμοτε;

Η χρεωση γινεται ανα λεπτο η τριλεπτο;

Τα λεπτα προς ολουν ειναι σχεδον τπτ.

Εχεις σμαρτφον; αν ναι με εφαρμογη εχεις απεριοριστα sms προς ολους.

Σου συνιστω οπως και ο φιλος απο πανω καρτοκινητο.

Οτι περιλαμβανει τη λεξη συμβολαιο για ιδιωτη, ειναι η ακριβωτερη λυση.

 

Ε όλοι οι φίλοι μου είναι σε What's up. Όσο για το smartphone εγώ έχω... Η κοπελιά δεν... :p

Μπήκες μόνος σου στην access λίστα...:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα που καλό είναι να γνωρίζουμε.

 

Παίζουν πάρα πολλές προσφορές από μετατροπή καρτοκινητού σε καρτοσυμβόλαιο και όλες οι προσφορές ξεκινούν με πρωτοβουλία συγκεκριμένων καταστημάτων cosmote. Γνωρίζω κατάστημα όπου κάνουν δώρο τα δυο πρώτα πάγια για καρτοσυμβόλαιο των 20 και το ένα πρώτο πάγιο για των 25. Το ίδιο συμβαίνει και σε συνδέσεις internet on the go (πάλι σε συγκεκριμένα καταστήματα). Ο λόγος που κάποια καταστήματα το κάνουν αυτό είναι για να "ανταγωνιστούν" τις αντίστοιχες προσφορές που κάνει για online ενεργοποιήσεις από το site της η κοσμοτε. Βλέπετε, την κοσμοτέ την συμφέρει ο πελάτης να μην κάνει από κατάστημα τη σύνδεση ώστε να γλιτώσει την προμήθεια στον εμπ. αντιπρόσωπο. Ή αντίστοιχα, αν όλοι έκαναν online τις αιτήσεις τους αντί από κατάστημα, τα καταστήματα θα είχαν κλείσει! Γενικότερα υπάρχει ανταγωνισμός των καταστημάτων κοσμοτέ με τη σελίδα της κοσμοτέ και την ίδια την κοσμοτέ ενώ θα έπρεπε να πορεύονται με τον ίδιο στόχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κάποια πράγματα που καλό είναι να γνωρίζουμε.

 

Παίζουν πάρα πολλές προσφορές από μετατροπή καρτοκινητού σε καρτοσυμβόλαιο και όλες οι προσφορές ξεκινούν με πρωτοβουλία συγκεκριμένων καταστημάτων cosmote. Γνωρίζω κατάστημα όπου κάνουν δώρο τα δυο πρώτα πάγια για καρτοσυμβόλαιο των 20 και το ένα πρώτο πάγιο για των 25. Το ίδιο συμβαίνει και σε συνδέσεις internet on the go (πάλι σε συγκεκριμένα καταστήματα). Ο λόγος που κάποια καταστήματα το κάνουν αυτό είναι για να "ανταγωνιστούν" τις αντίστοιχες προσφορές που κάνει για online ενεργοποιήσεις από το site της η κοσμοτε. Βλέπετε, την κοσμοτέ την συμφέρει ο πελάτης να μην κάνει από κατάστημα τη σύνδεση ώστε να γλιτώσει την προμήθεια στον εμπ. αντιπρόσωπο. Ή αντίστοιχα, αν όλοι έκαναν online τις αιτήσεις τους αντί από κατάστημα, τα καταστήματα θα είχαν κλείσει! Γενικότερα υπάρχει ανταγωνισμός των καταστημάτων κοσμοτέ με τη σελίδα της κοσμοτέ και την ίδια την κοσμοτέ ενώ θα έπρεπε να πορεύονται με τον ίδιο στόχο.

 

τα εχουν αλλαξει παραα πολυ τα καρτοσυμβολαια και δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι εχω 25 καρτοσυμβολαιο με δινανε 7ε χρηματικο υπολοιπο και τωρα με δινουν 5ε και δεν μπορω να βαλω μυνηματα 1500 και 500mb παρα μονο 600 μυνηματα και 100μβ για 15 μερες..σκεφτομαι να φυγω να παω αλλου η παλι whats up...εγω δεν υπεγραψα αυτο που μου δινουν τωρα αυτοι και το αλλαξανε απο 1 ιουλιου...οτι νανε ειναι...εγω ειμαι δευσμεμενος μεχρι τον σεπτεμβριου...προτεινει κανεις κατι???

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν αλλαξει παραα πολυ τα καρτοσυμβολαια και δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι εχω 25 καρτοσυμβολαιο με δινανε 7ε χρηματικο υπολοιπο και τωρα με δινουν 5ε και δεν μπορω να βαλω μυνηματα 1500 και 500mb παρα μονο 600 μυνηματα και 100μβ για 15 μερες..σκεφτομαι να φυγω να παω αλλου η παλι whats up...εγω δεν υπεγραψα αυτο που μου δινουν τωρα αυτοι και το αλλαξανε απο 1 ιουλιου...οτι νανε ειναι...εγω ειμαι δευσμεμενος μεχρι τον σεπτεμβριου...προτεινει κανεις κατι???

 

Βάσει του νόμου φεύγεις όποτε θέλεις για όπου θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν αλλαξει παραα πολυ τα καρτοσυμβολαια και δεν ειμαι ευχαριστημενος γιατι εχω 25 καρτοσυμβολαιο με δινανε 7ε χρηματικο υπολοιπο και τωρα με δινουν 5ε και δεν μπορω να βαλω μυνηματα 1500 και 500mb παρα μονο 600 μυνηματα και 100μβ για 15 μερες..σκεφτομαι να φυγω να παω αλλου η παλι whats up...εγω δεν υπεγραψα αυτο που μου δινουν τωρα αυτοι και το αλλαξανε απο 1 ιουλιου...οτι νανε ειναι...εγω ειμαι δευσμεμενος μεχρι τον σεπτεμβριου...προτεινει κανεις κατι???

 

Καρτοσυμβόλαιο είναι . Βάζεις μία κάρτα 5 ευρώ και σου φτάνει να αγοράζεις το πακέτο των 7 ευρώ για τους επόμενους δύο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

οπώς έγραψε ο φίλος έτσι και εγώ είχα κάθε μηνά 7 και τώρα έχω 5.έχω δέσμευση 18μηνες.δεν είναι παράνομο που μου το αλλάξανε?

πρωτη φορά βλεπω κάτι τέτοιο δηλαδή

άλλα συμφωνησαμε και αλλά κανουν.

τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites

οπώς έγραψε ο φίλος έτσι και εγώ είχα κάθε μηνά 7 και τώρα έχω 5.έχω δέσμευση 18μηνες.δεν είναι παράνομο που μου το αλλάξανε?

πρωτη φορά βλεπω κάτι τέτοιο δηλαδή

άλλα συμφωνησαμε και αλλά κανουν.

τι μπορω να κανω;

 

Σε ποια εταιρεια εισαι; οτιδηποτε ειναι συμβολαιο, ειναι χασιμο για ιδιωτη.

Link to comment
Share on other sites

cosmote

το καρτσυμβ. 25 έχω

 

Καντο καρτοκινητο στη κοσμοτε και θα εχεις τα ιδια με 10Ε λιγοτερα.

Εχει πολλα πακετα.

Ευκαιρια που στο αλλαξανε να τους αδειασεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω το δικαίωμα να το κάνω που μου αλλάξανε τους όρους;

επειδή έτσι που το έκαναν δεν με συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

έχω το δικαίωμα να το κάνω που μου αλλάξανε τους όρους;

επειδή έτσι που το έκαναν δεν με συμφέρει

 

Εννοειται και στο λενε κι αυτοι οτι μπορεις να φυγεις.

Δες τι χρηση κανεις και διαλεξε οτι σε συμφερει σε οποια εταιρεια.

Τα συμβολαια με πακετα ειναι οτι χειροτερο.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

έχω το δικαίωμα να το κάνω που μου αλλάξανε τους όρους;

επειδή έτσι που το έκαναν δεν με συμφέρει

 

Από τη στιγμή που οι όροι άλλαξαν μονομερώς, έχεις το δικαίωμα καταγγελίας της συμβάσεώς σου εντός 1 μήνα από την σχετική ανακοίνωση της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που οι όροι άλλαξαν μονομερώς, έχεις το δικαίωμα καταγγελίας της συμβάσεώς σου εντός 1 μήνα από την σχετική ανακοίνωση της εταιρείας.

 

Στη πραξη ενα μηνα μετα την ληψη του λογαριασμου που το γραφει, αλλα αν επικαλεσθεις οτι δεν διαβαζεις προσωπικα το λογαριασμο και οτι επρεπε να σ ενημερωσουν με μηνυμα, το δεχονται χωρις κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...