Jump to content

Ενσύρματα ακουστικά (Hands free)


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα αγόρασα τα sony MDR - EX110LP.

Πιο χάλια δε γίνεται. Κρίμα τα 20 € , από τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ποτέ.

Δε μπορώ να καταλάβω σε κάποια reviews που διάβαζα για καλό μπάσο ( έστω για τη κατηγορία τους - ψείρες ακουστικά ).

Τσιριχτό και άχρωμο πρίμο, μεσαία ψάχνεις μήπως και είναι κάπου και ανύπαρκτο μπάσο. Δε μπορώ να καταλάβω , εγώ είμαι τόσο παράξενος ή έχει χαθεί κάθε έννοια τους αξιοπρεπούς ήχου, έστω με τις όποιες παραχωρήσεις - απώλειες λόγω κατασκευής, και ο καθένας λέει το κάθε σκουπίδι για αξιόλογο προϊόν;

Ήθελα ένα ακουστικό για να μπαίνει μέσα στο αυτί ( ψείρα ) να στέκεται καλά και να έχει ένα σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Ζητάω πολλά; Χρησιμοποιώ τώρα για μουσική ( ραδιόφωνο από κινητό ) και ομιλία, με ένα Samsung Alpha κινητό και BT το Sony SBH52 , τα ακουστικά που είχε το προηγούμενο κινητό μου το sony SP και πραγματικά ο ήχος τους είναι πολύ καλός ( πάντα για τη κατηγορία τους - μικρά ακουστικά ). Ήθελα κάτι παρόμοιο σε ήχο, αλλά πιο μικρό σε μέγεθος ακουστικό και μικρότερο καλώδιο με παρεμφερή ήχο. Ζητάω πολλά;

Μα όμως τα MDR-EX110LP ( AP ) είναι τόσο μα τόσο μακριά από ηχητικής άποψης από αυτά που προανέφερα αλλά και γενικώς, που απορώ τόσος κόσμος που ακούει με φθηνότερα , τι είδους ποιότητα λέει πως ακούει;

Τελικά τι πρέπει κανείς να πάρει σε αυτή τη κατηγορία ψείρας που να έχει κάποια στοιχειώδη ποιότητα ήχου;

Συγνώμη από όλους για το μεγάλο ποστ, αλλά δε με νοιάζει τα χρήματα τόσο που έδωσα - πέταξα , αλλά για τις ************ που γράφονται και μάλιστα πολλές φορές με τόσο στόμφο......

 

Εξαιρετικά λόγια ακούγονται για τα xiaomi pistons, εδώ υπάρχει ολόκληρο θέμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=393290, σκέφτομαι και γω να τα χτυπήσω τα χριστούγεννα και να τα συνδυάσω με ένα sbh50 bt που έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 577
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε λιγες ημερες θα εχω το oppo 7a. Αξιζει να αγορασω ακουστικα ή εχει ηδη καλα;

Ρώτησε στο θέμα του κινητού σου καλύτερα!

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα τα sony MDR - EX110LP.

Πιο χάλια δε γίνεται. Κρίμα τα 20 € , από τα πιο πεταμένα λεφτά που έδωσα ποτέ.

Δε μπορώ να καταλάβω σε κάποια reviews που διάβαζα για καλό μπάσο ( έστω για τη κατηγορία τους - ψείρες ακουστικά ).

Τσιριχτό και άχρωμο πρίμο, μεσαία ψάχνεις μήπως και είναι κάπου και ανύπαρκτο μπάσο. Δε μπορώ να καταλάβω , εγώ είμαι τόσο παράξενος ή έχει χαθεί κάθε έννοια τους αξιοπρεπούς ήχου, έστω με τις όποιες παραχωρήσεις - απώλειες λόγω κατασκευής, και ο καθένας λέει το κάθε σκουπίδι για αξιόλογο προϊόν;

Ήθελα ένα ακουστικό για να μπαίνει μέσα στο αυτί ( ψείρα ) να στέκεται καλά και να έχει ένα σχετικά αξιοπρεπή ήχο. Ζητάω πολλά; Χρησιμοποιώ τώρα για μουσική ( ραδιόφωνο από κινητό ) και ομιλία, με ένα Samsung Alpha κινητό και BT το Sony SBH52 , τα ακουστικά που είχε το προηγούμενο κινητό μου το sony SP και πραγματικά ο ήχος τους είναι πολύ καλός ( πάντα για τη κατηγορία τους - μικρά ακουστικά ). Ήθελα κάτι παρόμοιο σε ήχο, αλλά πιο μικρό σε μέγεθος ακουστικό και μικρότερο καλώδιο με παρεμφερή ήχο. Ζητάω πολλά;

Μα όμως τα MDR-EX110LP ( AP ) είναι τόσο μα τόσο μακριά από ηχητικής άποψης από αυτά που προανέφερα αλλά και γενικώς, που απορώ τόσος κόσμος που ακούει με φθηνότερα , τι είδους ποιότητα λέει πως ακούει;

Τελικά τι πρέπει κανείς να πάρει σε αυτή τη κατηγορία ψείρας που να έχει κάποια στοιχειώδη ποιότητα ήχου;

Συγνώμη από όλους για το μεγάλο ποστ, αλλά δε με νοιάζει τα χρήματα τόσο που έδωσα - πέταξα , αλλά για τις ************ που γράφονται και μάλιστα πολλές φορές με τόσο στόμφο......

 

Δοκίμασε τα σε κάποια άλλη συσκευή εκτός από κινητό... Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά. Από την σονυ στον τομέα του ήχου έχω θετικές εμπειρίες (στα Headphones).

Μήπως έχεις πειράξει κάτι στον equaliser της εφαρμογής που έχεις ως player?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου έχω κάνει και δοκιμές με άλλες συσκευές και κινητό και mp3, λίγο πολύ τα ίδια δυστυχώς χάλια είναι και επίσης έχω ελέγξει προσεκτικά και τις ρυθμίσεις στον equaliser της εφαρμογής.

Ίσως και να είχα εγώ άλλες ηχητικές προσδοκίες ( σίγουρα όχι υψηλές από τέτοιας κατηγορίας προϊόντα ) με αυτά που διάβαζα, αλλά και πάλι σε σύγκριση με τα ακουστικά που τελικά εξακολουθώ να χρησιμοποιώ , αυτά του Sony SP, η διαφορά είναι χαοτική υπέρ αυτών του SP, κάτι που μου προκαλεί φοβερή εντύπωση. Ναι μεν τα EX110 είναι ψείρες και τα άλλα in ear ( αν το λέω καλά ) αλλά τέτοια διαφορά δε μπορώ να τη δικαιολογήσω...... τα του SP παίζουν συμπαθητικά ( ξαναλέω για τη κατηγορία που αναφέρονται ), τα EX110 τσιρίζουν άκρως εκνευριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου έχω κάνει και δοκιμές με άλλες συσκευές και κινητό και mp3, λίγο πολύ τα ίδια δυστυχώς χάλια είναι και επίσης έχω ελέγξει προσεκτικά και τις ρυθμίσεις στον equaliser της εφαρμογής.

Ίσως και να είχα εγώ άλλες ηχητικές προσδοκίες ( σίγουρα όχι υψηλές από τέτοιας κατηγορίας προϊόντα ) με αυτά που διάβαζα, αλλά και πάλι σε σύγκριση με τα ακουστικά που τελικά εξακολουθώ να χρησιμοποιώ , αυτά του Sony SP, η διαφορά είναι χαοτική υπέρ αυτών του SP, κάτι που μου προκαλεί φοβερή εντύπωση. Ναι μεν τα EX110 είναι ψείρες και τα άλλα in ear ( αν το λέω καλά ) αλλά τέτοια διαφορά δε μπορώ να τη δικαιολογήσω...... τα του SP παίζουν συμπαθητικά ( ξαναλέω για τη κατηγορία που αναφέρονται ), τα EX110 τσιρίζουν άκρως εκνευριστικά.

Κρίμα και έψαχνα ένα φθηνό set επειδή δεν θα προλάβουν να έρθουν από την Κίνα τα Pistons άμα τα πάρω...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τσιμπησω αυτα αυριο.

http://www.skroutz.gr/s/3258487/Crystal-Audio-MIC-30.html?keyphrase=mic-30

Προσωπική μου άποψη πάντως, επειδή έπαψα να εμπιστεύομαι τέτοιου είδους κατασκευές, αν μπορείς δοκίμασέ τα , ειδικά αν ζητάς αξιοπρεπή ήχο, για τη κατηγορία τους πάντα. Εννοώ να έχουν λίγο χαμηλό και μεσαίο και τα πρίμα να μη βγάζουν λεπίδες να σου σκίσουν τα τύμπανα.

Αν κάνεις τελικά οτιδήποτε με αυτά και θέλεις, ενημέρωσε μας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαινεται να γνωρίζεις καποια πραγματα,εχεις να προτείνεις κατι σε αυτο περιπου το budget ;

Πιο πολυ με ενδιαφερει η ποιοτητα κλησης,δεν ακουω ιδιαιτερα μουσικη!

Η μονη μου βασικη προυποθεση ειναι το φλατ καλωδιο καθως τα'χω συνεχεια σε τσαντακι και γινονται κουβαρι με απλο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαινεται να γνωρίζεις καποια πραγματα,εχεις να προτείνεις κατι σε αυτο περιπου το budget ;

Πιο πολυ με ενδιαφερει η ποιοτητα κλησης,δεν ακουω ιδιαιτερα μουσικη!

Η μονη μου βασικη προυποθεση ειναι το φλατ καλωδιο καθως τα'χω συνεχεια σε τσαντακι και γινονται κουβαρι με απλο καλωδιο.

Αυτό που γνωρίζω φίλε μου είναι , το τι είναι ήχος και τι ηχορύπανση. Αν γνώριζα καλά από αυτά , δε θα έδινα 20 € κοροϊδίστικα για τα ΕΧ110, τα οποία ακόμα και για ομιλία μόνο είναι κάτω του μετρίου γιατί πολύ απλά μόνο τσιρίζουν.

Ξαναλέω, δε περιμένω από τέτοιου είδους ακουστικά να παίξουν << αγγελικές μελωδίες >> αλλά να είναι απλά υποφερτά. Ε, τα ΕΧ110 καθώς και τα ακουστικά που είχε το ΒΤ Sony SBH52 αξίας 85 € είναι για κλάματα. Ίσως λοιπόν να είναι γενικώς έτσι τα ακουστικά ψείρες και εμένα να μη μου κάνουν και να μου κάθονται πιο καλά τα in ear όπως αυτά του τηλεφώνου Sony SP που σε σύγκριση με τα δύο προαναφερόμενα, είναι σαφώς πολύ πολύ καλύτερα.

Συγνώμη αν κουράζω, απλά θέλω να γίνω κατανοητός για όσους πραγματικά ενδιαφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Ενδιαφέρομαι για ακουστικά ψείρες με μικρόφωνο σε μαύρο χρώμα για το Μls iqtalk king dual sim.Αγόρασα αρκετά ακουστικά αλλά είτε δεν τα αναγνώριζε , είτε δεν δούλευε το μικρόφωνο.Πήγα στα public και μου είπαν μόνο απο την εταιρεία επειδή έχει κάποιο θέμα το συγκεκριμένο κινητό.

Έχετε τίποτα να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη δεν εχω παρει καποια απαντηση απο το νημα του Coolpad F1 8297W αs ποσταρω εδω..Ξερει καποιοs αν τα ακουστικα απο την σειρα samsung galaxy S3,S4 ειναι συμβατα και Εχουνε δοκιμαστει για το Coolpad F1 8297W?Παιζουνε δυνατα..Αξιοπρεπωs για ομιλια..ακοη..Multimedia??Βλεπω eBay..μια χαρα τιμεs...να παρουμε ενα ζευγαρι..ειναι ctia???Ευχαριστω, Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Επειδη δεν εχω παρει καποια απαντηση απο το νημα του Coolpad F1 8297W αs ποσταρω εδω..Ξερει καποιοs αν τα ακουστικα απο την σειρα samsung galaxy S3,S4 ειναι συμβατα και Εχουνε δοκιμαστει για το Coolpad F1 8297W?Παιζουνε δυνατα..Αξιοπρεπωs για ομιλια..ακοη..Multimedia??Βλεπω eBay..μια χαρα τιμεs...να παρουμε ενα ζευγαρι..ειναι ctia???Ευχαριστω,

Παίζουνε αξιοπρεπώς. Μέχρι εκεί. Xiaomi Pistons....

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και Xiaomiκος, μολις τωρα πηρα τα pistons. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι εκτος απο τον ηχο πυ σε τρομαζει ωρες ωρες με τη ζωντανια του αν βλεπεις ταινια, ειναι οτι τα κουμπια εντασης και play παιζουν σε βιντεο του youtube (με το Viral Lite) και το κεντρικο κουμπι κανει play/pause στο βιντεο, ακομα και στη lockscreen, ακομα και με σβηστη οθονη, τοσο σε μουσικη, οσο και βιντεο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα sony sbh-52 BT hands-free. Επειδή έχω ένα θέμα με τα ψιλά καλώδια και λόγω αντοχής αλλά και λόγω μπερδέματος χρησιμοποιούσα κάτι Griffin με υφασμάτινη επένδυση. Ήταν ολίγον χάλια σε σχέση με τα earpods της Apple αλλά ανθεκτικότατα. Σήμερα όμως που τα σύνδεσα ο ήχος έφυγε κάμποσα μέτρα μακριά από το αφτί μου. Λές και μου μιλούσαν από μακρύ διάδρομο.

 

Θέλω λοιπόν να τα αντικαταστήσω με κάτι αξιοπρεπές και ανθεκτικό. Όχι με ψιλό καλωδιάκι. Να αντέχουν κακομεταχείρηση. Δεν θα πολεμήσουν βέβαια αλλά πολλές φορές θα τα τραβήξω από το καλώδιο πχ για να τα βγάλω βιαστικά.

 

Budget έως 30€ άντε βαριά 40€.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα ένα sony sbh-52 BT hands-free. Επειδή έχω ένα θέμα με τα ψιλά καλώδια και λόγω αντοχής αλλά και λόγω μπερδέματος χρησιμοποιούσα κάτι Griffin με υφασμάτινη επένδυση. Ήταν ολίγον χάλια σε σχέση με τα earpods της Apple αλλά ανθεκτικότατα. Σήμερα όμως που τα σύνδεσα ο ήχος έφυγε κάμποσα μέτρα μακριά από το αφτί μου. Λές και μου μιλούσαν από μακρύ διάδρομο.

 

Θέλω λοιπόν να τα αντικαταστήσω με κάτι αξιοπρεπές και ανθεκτικό. Όχι με ψιλό καλωδιάκι. Να αντέχουν κακομεταχείρηση. Δεν θα πολεμήσουν βέβαια αλλά πολλές φορές θα τα τραβήξω από το καλώδιο πχ για να τα βγάλω βιαστικά.

 

Budget έως 30€ άντε βαριά 40€.

 

Συγκεκριμένα για το Note 4 (αυτό φαντάζομαι ότι έχεις, από το avatar) δεν έχω να σου προτείνω κάποια, αλλά για τη μεταχείριση που τους κάνεις, προτίμησε με flat καλώδιο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το Note 4 (αυτό φαντάζομαι ότι έχεις, από το avatar) δεν έχω να σου προτείνω κάποια, αλλά για τη μεταχείριση που τους κάνεις, προτίμησε με flat καλώδιο.

 

Διάβασα για τα sony mh-1c. Σχεδόν τα θεοποιούν σε audio forums. Αλλά διάβασα πως παίζει "μπινιά" με τα απλά mh-1 και μπορεί να σου στείλουν άλλο κουτί και άλλο hands free.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα για τα sony mh-1c. Σχεδόν τα θεοποιούν σε audio forums. Αλλά διάβασα πως παίζει "μπινιά" με τα απλά mh-1 και μπορεί να σου στείλουν άλλο κουτί και άλλο hands free.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δεις τη συσκευασία, αλλά και τα ακουστικά. Το ένα από τα 2 μοντέλα. Αν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα, βέβαια. Επίσης, δες αν έχει πολιτική επιστροφής το κατάστημα που κοιτάζεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δεις τη συσκευασία, αλλά και τα ακουστικά. Το ένα από τα 2 μοντέλα. Αν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα, βέβαια. Επίσης, δες αν έχει πολιτική επιστροφής το κατάστημα που κοιτάζεις.

Ξέρει κανείς βρε παιδιά που υπάρχουν να πάω να τα δω, από Αθήνα μεριά;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να πας σε κάποιο κατάστημα και να δεις τη συσκευασία, αλλά και τα ακουστικά. Το ένα από τα 2 μοντέλα. Αν υπάρχουν σε κάποιο κατάστημα, βέβαια. Επίσης, δες αν έχει πολιτική επιστροφής το κατάστημα που κοιτάζεις.

 

Μένω σε επαρχιακή πόλη 6500 κατοίκων οπότε είναι λιγάκι δύσκολο.:O

 

Αλλά αύριο θα πάω Λαμία και θα πεταχτώ σε κανένα μαγαζί μπας και τα βρω.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις αυτα τα χρωματιστά pistons? Τι διαφορά εχουν απο τα κανονικα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...