Jump to content

Cosmote internet on the phone! internet για όλους!


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.Ίσως έχει αναφερθεί ξανά το ερώτημα,σχετικά με το internet day pass.Δηλ.πως ενεργοποιείται; Και πως γίνεται η χρέωση; 1 ευρώ την ημέρα μέχρι τις 4.π.μ,όσες εισόδους κάνουμε;Δηλ.κατά την διάρκεια της ημέρας,μπορώ π.χ. να πραγματοποιήσω 20 εισόδους-εξόδους στο διαδίκτυο; Oι ρυθμίσεις cosmote wirelless internet που είχα παλιότερα,ισχύουν για το internet day pass;? Ερωτήματα που ίσως έχουν απαντηθεί ξανά,αλλά ρωτώ μην εχω τίποτα δυσάρεστες χρεώσεις-εκπλήξεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.Ίσως έχει αναφερθεί ξανά το ερώτημα,σχετικά με το internet day pass.Δηλ.πως ενεργοποιείται; Και πως γίνεται η χρέωση; 1 ευρώ την ημέρα μέχρι τις 4.π.μ,όσες εισόδους κάνουμε;Δηλ.κατά την διάρκεια της ημέρας,μπορώ π.χ. να πραγματοποιήσω 20 εισόδους-εξόδους στο διαδίκτυο; Oι ρυθμίσεις cosmote wirelless internet που είχα παλιότερα,ισχύουν για το internet day pass;? Ερωτήματα που ίσως έχουν απαντηθεί ξανά,αλλά ρωτώ μην εχω τίποτα δυσάρεστες χρεώσεις-εκπλήξεις.

 

Δες εδώ http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T37/xml/Personal__articleadvanced__articleadvanced_InternetDayPass/section/Internet_E-mailwithMobile

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενεργοποίησα σήμερα την υπηρεσία Internet on the phone Basic για συνδομητές συμβολαίου (100mb - 5 ευρώ).

 

Πώς μπορώ να κάνω ενημέρωση υπολοίπου???

 

Καλησπερα σας, εχω βαλει και εγω αυτο το προγραμμα...ξερεται πως το απενεργοποιω ?

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειχα απο το reload it 60μβ ιντερνετ για μια εβδομαδα

και εληξε πριν λιγο. μετα απο 10 λεπτα λεει οτι μπηκα στο ιντερνετ και με χρεωσε 1 ευρω

δεν ειχα μπει, και το wi-fi ηταν κλειστο. εχω το lg E900.

τι πρεπει να κανω για να μην με χρεωνει καθε μερα 1 ευρω;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Πήγα χτες να κάνω αίτηση απ'την σελίδα της cosmote για να μεταβιβάσω τον κύριο αριθμό μου σε cosmote απεριόριστο. Στην διαμόρφωση του συμβολαίου είδα για internet on the phone basic με 100mb/μήνα με +5Ε. Είναι επιπρόσθετα με τα mb που δίνει το εκάστοτε συμβόλαιο; Δηλαδή εγώ που θέλω να κάνω αυτό των 15Ε με 50ΜΒ θα έχω 150ΜΒ με 20Ε τον μήνα πάγιο;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Πήγα χτες να κάνω αίτηση απ'την σελίδα της cosmote για να μεταβιβάσω τον κύριο αριθμό μου σε cosmote απεριόριστο. Στην διαμόρφωση του συμβολαίου είδα για internet on the phone basic με 100mb/μήνα με +5Ε. Είναι επιπρόσθετα με τα mb που δίνει το εκάστοτε συμβόλαιο; Δηλαδή εγώ που θέλω να κάνω αυτό των 15Ε με 50ΜΒ θα έχω 150ΜΒ με 20Ε τον μήνα πάγιο;

 

Σωστά. Αν δεν κάνω λάθος καταναλώνονται πρώτα τα mb από το πακέτο internet pn the phone και μετά τα mb από το πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή είμαι άσχετος με το ιντερνετ σε κινητό: Λέω να βάλω για αρχή το Internet Monthly Pass 60.

Ομως γράφει ότι ο συνδρομητής μπορεί να επιλέξει στη συσκευή του τη ρύθμιση COSMOTE Internet είτε τη ρύθμιση COSMOTE WAP.

Ποιά πρέπει να επιλέξω; Πήρα ένα HTC και θα προσπαθεί να ενημερώσει μόνο του το widget με τον καιρό κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στέλνεις sms στο 1333 με περιεχόμενο: END DAY και το διακόποτουν. Τα smartphones μπαίνουν μόνα τους στο internet συνεχώς και με διάφορες αφορμές: Να κατεβάσουν emailς, να κάνουν ενημερώσεις, να κατεβάσουν πχ τον καιρό κλπ. Ανάλογα τι εφαρμογές έχει ο καθένας που χρειάζοντα τακτικά σύνδεση στο διαδίκτυο. Τα προσφερόμεν 20ΜΒ με 1 ευρώ, εξαντλούνται σε χρόνο dt. Πρόκειται περί παραπλάνησης, αφού για κάθε μήνα αυτό το "ίντερνετ" κοστίζε 30 ευρώ(2 την ημέρα)+ ΦΠΑ 23%+ περισσότερο φόρο κινητής τηλεφωνίας(αυξάνεται σε ποσοστό όσο αυξάνεται ο λογαριασμός). Τελικά στοιχίζει πάνω κάτω 45 ευρώ για μόλις 600ΜΒ το μήνα. Με αυτά τα χρήματα αγοράζεις πάνω από 30ΓΙΓΑ το μήνα στην ίδια εταιρεία.

Για το τρόπο χρέωσης τόσο η cosmo όσο και η voda έφαγαν από ένα 200.000 ευρώπουλα πρόστιμο από την Αρχή Τηλεπικοινωνειών. Τώρα ενημερώνουν αμέσως τον κάθε κάτοχο smartphone, μόλις μπει για πρώτη φορά και μάλιστα την πρώτη μέρα την χαρίζουν. Και σου λένε και για ποιό λόγο μπήγες, πχ κατέβασμα "καιρού" κλπ. Αν δεν θες στέλενεις το σχετικό μήνυμα και στο κόβουν.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα το πρωί παρατήρησα το εξής περίεργο: Ξαφνικά το κινητό μου (hd2 με android) χάνει το internet. Είναι καρτοκινητό με internet on the phone πακέτα των 60mb. Εκεί που σερφάρω, χάνεται το δίκτυο και μπορεί να εμφανιστεί μετά από λίγο ή καθόλου.. το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;;;
http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μένω Αθήνα βέβαια, αλλά κατάλαβα.. κάτι θα φτιάχνουν! :rolleyes::wacko:

Ευχαριστώ!

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια εχω καποιες αποριες σχετικα με το internet στο κινητο μου... Παρεπιπτοντως εχω ενα arc s...

 

Λοιπον, ενεργοποιησα ενα πακετο mb για χρηση στο internet απ τ κινητο, μ εστειλαν τις ρυθμισεις απ την Cosmote και δουλευει κανονικα...

αλλα χαζευοντας τις ρυθμισεις ειδα καποιες επιλογες π δεν καταλαβαινω :/

 

Πρωτα απο ολα! Οπου λεει "προτιμωμενη λειτ δικτυου" εχει τις επιλογες

-μονο WCDMA

-μονο GSM

-WCDMA/GSM

 

Ποιες οι διαφορες?!

 

Επισης τι ειναι η "περιαγωγη δεδομενων"?

Πρεπει να τ ανοιγω γ να χρησιμοποιω το internet, οπως ενεργοποιω και την επιλογη "ενεργα δεδομενα"?!

 

Οσοι εχουν χρονο ας βοηθησουν! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
εγω προσφατα ενεργοποιησα ενα πακετο ιντερνετ .. αυτο που στελνεις 60 στο 1333? ομως καθε φορα που προσπαθω να συνδεθω στο ιντερνετ δεν δουλευει καθολου?:cry:
Χαμογελα ρε! η ζωη ειναι ωραια!
Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις sms στο 1333 με περιεχόμενο: END DAY και το διακόποτουν. Τα smartphones μπαίνουν μόνα τους στο internet συνεχώς και με διάφορες αφορμές: Να κατεβάσουν emailς, να κάνουν ενημερώσεις, να κατεβάσουν πχ τον καιρό κλπ. Ανάλογα τι εφαρμογές έχει ο καθένας που χρειάζοντα τακτικά σύνδεση στο διαδίκτυο. Τα προσφερόμεν 20ΜΒ με 1 ευρώ, εξαντλούνται σε χρόνο dt. Πρόκειται περί παραπλάνησης, αφού για κάθε μήνα αυτό το "ίντερνετ" κοστίζε 30 ευρώ(2 την ημέρα)+ ΦΠΑ 23%+ περισσότερο φόρο κινητής τηλεφωνίας(αυξάνεται σε ποσοστό όσο αυξάνεται ο λογαριασμός). Τελικά στοιχίζει πάνω κάτω 45 ευρώ για μόλις 600ΜΒ το μήνα. Με αυτά τα χρήματα αγοράζεις πάνω από 30ΓΙΓΑ το μήνα στην ίδια εταιρεία.

Για το τρόπο χρέωσης τόσο η cosmo όσο και η voda έφαγαν από ένα 200.000 ευρώπουλα πρόστιμο από την Αρχή Τηλεπικοινωνειών. Τώρα ενημερώνουν αμέσως τον κάθε κάτοχο smartphone, μόλις μπει για πρώτη φορά και μάλιστα την πρώτη μέρα την χαρίζουν. Και σου λένε και για ποιό λόγο μπήγες, πχ κατέβασμα "καιρού" κλπ. Αν δεν θες στέλενεις το σχετικό μήνυμα και στο κόβουν.

 

Ναι, αλλά το day pass ακόμα και με καθημερινή χρήση θα κοστίσει 28~31€ το μήνα, τη στιγμή που πριν απο αυτό προέκυπταν τεράστια ποσά απο τη χρήση του internet ( ή του wap με τα 12€/mb αν θυμάσαι ). Δεν είναι θέμα παραπλάνησης, αλλά άγνοιας των χρηστών που αποκτούν μια συσκευή και δεν ξέρουν πως να τη χρησιμοποιήσουν. Η κάθε εταιρία έχει προενεργοποιημένη τη πρόσβαση στο internet αφού τα menu υπηρεσιών παρέχονται μέσω αυτού. Το day pass είναι το μέσο για να μπει κάποιος στο internet και χρεώνει απο τη στιγμή που θα διακινηθεί όγκος δεδομένων. Άρα, απο τη στιγμή που αφήνονται ξέφραγα αμπέλια τα κινητά για να παίρνουν δεδομένα ( καιρός, email κλπ ), αφού έτσι είναι προρυθμισμένα απο τις κατασκευάστριες εταιρίες, δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάποια μορφη εξαπάτησης. Καλό είναι σαν καταναλωτές κάποτε να αναλάβουμε τις ευθύνες μας και να μη τα ρίχνουμε στους άλλους κάθε φορά που χρεωνόμαστε για κάτι που νομίζουμε ότι είναι δωρεάν ή δεν γνωρίζουμε ότι κάνουμε χρήση.

Παιδια εχω καποιες αποριες σχετικα με το internet στο κινητο μου... Παρεπιπτοντως εχω ενα arc s...

 

Λοιπον, ενεργοποιησα ενα πακετο mb για χρηση στο internet απ τ κινητο, μ εστειλαν τις ρυθμισεις απ την Cosmote και δουλευει κανονικα...

αλλα χαζευοντας τις ρυθμισεις ειδα καποιες επιλογες π δεν καταλαβαινω :/

 

Πρωτα απο ολα! Οπου λεει "προτιμωμενη λειτ δικτυου" εχει τις επιλογες

-μονο WCDMA

-μονο GSM

-WCDMA/GSM

 

Ποιες οι διαφορες?!

 

Επισης τι ειναι η "περιαγωγη δεδομενων"?

Πρεπει να τ ανοιγω γ να χρησιμοποιω το internet, οπως ενεργοποιω και την επιλογη "ενεργα δεδομενα"?!

 

Οσοι εχουν χρονο ας βοηθησουν! Ευχαριστω!

WCDMA=3G, συνδέεται μόνο με 3G

GSM, το απλό δίκτυο, χαμηλές ταχύτητες, περισσότερη κάλυψη, χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας. Προτείνεται να το έχεις επιλεγμένο όποτε δεν χρησιμοποιείς το Internet, ειδικά αν η συσκευή σου δεν μπορεί να κάνει videoκλήση.

WCDMA/GSM= διπλή λειτουργία με το κινητό να προτιμά το 3G. Καταναλώνει πολύ ρεύμα και ίσως κάποια στιγμή σου κόβει τις κλήσεις αν ξεκινάς με GSM και σε κάποια στιγμή το κινητό "κρίνει σκόπιμη" την αλλαγή σε 3G.

Περιαγωγή δεδομένων, νομίζω ότι έχει να κάνει με τη δυνατότητα να μπορεί να παίρνει δεδομένα στο εξωτερικό. Καλό είναι να το έχεις απενεργοποιημένο, ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
παιδια εχω ενα προβλημα....εκανα reload και οταν ηρθε το μηνημα για τις ρυθμισεις του ιντερνετ κατα λαθος το εκλεισα, και τωρα δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ με τα μεγκαμπαιτ που εβαλα
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα οτι το monthly pass 300 δεν υπαρχει πλεον και πως με 10 ευρω παιρνεις 750 mb. αυτο γινεται αυτοματα σε μας που ειχαμε ενεργο το monthly 300?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα οτι το monthly pass 300 δεν υπαρχει πλεον και πως με 10 ευρω παιρνεις 750 mb. αυτο γινεται αυτοματα σε μας που ειχαμε ενεργο το monthly 300?

 

απ' ότι βλέπω είναι για συμβόλαιο κι επίσης δες εδώ μήπως βρεις κάτι

 

http://cosmote.gr/content/el/attached_files/Personal/Internet_Monthly_Pass_750MB.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειδα οτι το monthly pass 300 δεν υπαρχει πλεον και πως με 10 ευρω παιρνεις 750 mb. αυτο γινεται αυτοματα σε μας που ειχαμε ενεργο το monthly 300?

 

Γίνεται αυτόματα. http://www.cosmote.gr/content/el/attached_files/Company/ANAKOINWSH_IMP_EXTR.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας θα ηθελα να μου στειλει καποιος τις ρυθμισεις ιντερνετ για κινητα βονταφον στελνω μηνυμα αλλα δεν μ ερχοντε οι ρυθμισεις...:-/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδια , εχω ενα τεραστιο προβλημα , οταν παιρνω τις ρυθμισεις internet απο την cosmote μαζι με τον κωδικο , και τις αποθηκευω στη συνεχεια μου βγαζει ενα μήνυμα που λεει : 'Ρυθμίσεις που δεν εγκαταστάθηκαν : Web browser'' ... και ετσι ενω εχω δωρεαν mb , δεν μπορω να συυνδεθω στο internet. Η συσκευση μου ειναι sony ericsson w595. Ξερει κανεις τι κανω;;;;

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , εχω ενα τεραστιο προβλημα , οταν παιρνω τις ρυθμισεις internet απο την cosmote μαζι με τον κωδικο , και τις αποθηκευω στη συνεχεια μου βγαζει ενα μήνυμα που λεει : 'Ρυθμίσεις που δεν εγκαταστάθηκαν : Web browser'' ... και ετσι ενω εχω δωρεαν mb , δεν μπορω να συυνδεθω στο internet. Η συσκευση μου ειναι sony ericsson w595. Ξερει κανεις τι κανω;;;;

 

 

Ευχαριστω

 

Μπορείς να δημιουργήσεις μόνος σου προφίλ ίντερνετ ακολουθώντας τις εξής εντολές : Μενού -> Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Ρυθμίσεις Ίντερνετ -> Σύνδεση με -> Επιλογή -> Επιλογές -> Δημιουργία νέου -> Δεδομένα GPRS κι εκεί, στο όνομα γράψε ό,τι θέλεις (π.χ Cosmote Internet) και στο APN βάλε internet.

 

Αποθήκευσέ το, επίλεξέ το και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εχώ ένα mobile broadband to Huawei e3131 το οποίο ήταν αγορασμένο με wind.

Tώρα θέλω να βάλω cosmote internet on the go.Tι αλλάγες πρέπει να κάνω ?

Δοκίμασα με το DC-Unlocker και είναι ανοίκτο.Στον ιστότοπο τις cosmote δέν υπάρχει το μοντέλο με τους αντίστιχους drivers.

Eυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...