Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ενω το ΜΕξικο ειναι η νουμερο 1 αγορα.:lol:

 

Είναι όμως αρκετά εκατομυρια παραπάνω από εμας;)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει μια διαφορα στο population. Κοιταξτε τους αριθμους και εχετε το ποσοστο. ;)

 

Μεξικο: 111,000,000 κατοικοι

Ελλαδα: 11,306,183 κατοικοι

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια τσακαλια με το usb connector ωστε να μπορουμε να στειλουμε αρχεια απο το ipad... γιατι προς το παρον δεν εχω καταφερει κατι!!!
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια τσακαλια με το usb connector ωστε να μπορουμε να στειλουμε αρχεια απο το ipad... γιατι προς το παρον δεν εχω καταφερει κατι!!!

 

Που θέλεις να τα στείλεις; Δες αυτό.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Απόψε απέκτησα και εγώ ένα iPad, 64GB 3G. Μετά από διάβασμα που πραγματοποίησα εδώ αγόρασα ήδη το Goodreader, καθώς διαβάζω πολύ λόγω δουλειάς και έχω εκατοντάδες βιβλία σε PDF και όχι μόνο. Το βρήκα πολύ χρήσιμο.

 

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Μπορεί κάποιος να προτείνει μία απλή εφαρμογή (κατά προτίμηση δωρεάν) επεξεργασίας κειμένου; Απλώς για να τυπώνω κείμενα και να μπορώ να τα αποθηκεύω σε αρχεία, ώστε να τα μεταφέρω στον υπολογιστή και να τα περνώ στο Word. Τίποτα πολύ εξειδικευμένο. Έχω ήδη εγκατεστημένα Cydia και Installous αλλά δεν είχα τον χρόνο να το ψάξω.

 

 

Τέλος, να αναφέρω ότι εγώ αγόρασα αυτή την θήκη:

 

http://store.apple.com/uk/product/H0958ZM/B?mco=MTY3ODQ5OTY

 

Προσθέτει πολύ όγκο στην συσκευή δυστυχώς και είναι ακριβή, αλλά είναι πάρα πολύ καλή κατασκευή και παρέχει εξαιρετική προστασία. Τουλάχιστον για εμένα που κινούμαι πολύ, την βρήκα άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή αν κατάλαβα καλά πρόκειται για προγραμμα που εγκαθιστας στο Mac σου και σου επιτρέπει να μεταφέρεις αρχεία εκατέρωθεν.

Δεν εξαλείφει δηλαδη το πρόβλημα της μεταφοράς αρχείων από και προς οποιοδήποτε κομπιούτερ χωρίς την μεσολαβιση κάποιου προγράμματος η του iTunes.

Είναι κάτι σαν αυτό που κάνουμε ασύρματα στις JB συσκευές μας και βλέπουμε το root στον finder.

 

 

@@@@ έγραψα κι αλλού, δυο μέρες τώρα, μόλις φθανω στο γραφείο, για να δει το wifi μου πρέπει να κάνω reboot.

Είναι εντελώς ανοικτό πρόκειται για access poind που του δίνω Ίντερνετ με δικλαδωτηρα από το καλώδιο που δίνει στο pc.

 

 

@@iron law

Δυστυχώς δεν νομίζω να υπάρχει κάποια free.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Απόψε απέκτησα και εγώ ένα iPad, 64GB 3G. Μετά από διάβασμα που πραγματοποίησα εδώ αγόρασα ήδη το Goodreader, καθώς διαβάζω πολύ λόγω δουλειάς και έχω εκατοντάδες βιβλία σε PDF και όχι μόνο. Το βρήκα πολύ χρήσιμο.

 

 

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής. Μπορεί κάποιος να προτείνει μία απλή εφαρμογή (κατά προτίμηση δωρεάν) επεξεργασίας κειμένου; Απλώς για να τυπώνω κείμενα και να μπορώ να τα αποθηκεύω σε αρχεία, ώστε να τα μεταφέρω στον υπολογιστή και να τα περνώ στο Word. Τίποτα πολύ εξειδικευμένο. Έχω ήδη εγκατεστημένα Cydia και Installous αλλά δεν είχα τον χρόνο να το ψάξω.

 

 

Τέλος, να αναφέρω ότι εγώ αγόρασα αυτή την θήκη:

 

http://store.apple.com/uk/product/H0958ZM/B?mco=MTY3ODQ5OTY

 

Προσθέτει πολύ όγκο στην συσκευή δυστυχώς και είναι ακριβή, αλλά είναι πάρα πολύ καλή κατασκευή και παρέχει εξαιρετική προστασία. Τουλάχιστον για εμένα που κινούμαι πολύ, την βρήκα άριστη.

 

Καλορίζικο! Όπως έγραψε και ο Κώστας δεν υπάρχει τέτοια δωρεάν εφαρμογή από όσο γνωρίζω εγώ τουλάχιστον για επεξεργασία κειμένου, αλλά για απλά κείμενα χωρίς μορφοποίηση υπάρχει το Evernote το οποίο κάνει και πολύ περισσότερα πράγματα και βέβαια το "ιθαγενές" Notes. Τώρα μια που έχεις βέβαια jb μπορείς να δοκιμάσεις όλες τις διαθέσιμες καλές εφαρμογές (θα πρότεινα Documents 2 Go) και να αποφασίσεις ποιά θα αγοράσεις εκ των υστέρων.

 

Κωστή αν κατάλαβα καλά πρόκειται για προγραμμα που εγκαθιστας στο Mac σου και σου επιτρέπει να μεταφέρεις αρχεία εκατέρωθεν.

Δεν εξαλείφει δηλαδη το πρόβλημα της μεταφοράς αρχείων από και προς οποιοδήποτε κομπιούτερ χωρίς την μεσολαβιση κάποιου προγράμματος η του iTunes.

Είναι κάτι σαν αυτό που κάνουμε ασύρματα στις JB συσκευές μας και βλέπουμε το root στον finder.

 

Ακριβώς Κώστα, γι αυτό ρώτησα το συνάδελφο τι θέλει να μεταφέρει. Δεν κάνει για οποιαδήποτε μεταφορά αλλά για "προσωπικές ανάγκες" μόνο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Πως μπορώ να κάνω τα επεισόδια μιας σειράς να είναι όλα μαζί στο Videos στην κατηγορία Tv Shows?

 

Επίσης, συστήνω στους λάτρεις των πτήσεων το X-Plane. Είναι flight simulator, απίστευτα γραφικά κ εμπειρία εικονικής πτήσης.... Λίγο τσιμπημένο αλλά όσοι αγαπάτε τα αεροπλάνα θα κολλήσετε με τις ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Πως μπορώ να κάνω τα επεισόδια μιας σειράς να είναι όλα μαζί στο Videos στην κατηγορία Tv Shows?

 

Επίσης, συστήνω στους λάτρεις των πτήσεων το X-Plane. Είναι flight simulator, απίστευτα γραφικά κ εμπειρία εικονικής πτήσης.... Λίγο τσιμπημένο αλλά όσοι αγαπάτε τα αεροπλάνα θα κολλήσετε με τις ώρες...

 

Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει, από ότι θυμάμαι μπορείς να τα "ομαδοποιήσεις" από το itunes / get info έχοντας επιλέξει όλα τα επεισόδια μαζί και βάζοντας κατάλληλες τιμές στα πεδία που εμφανίζονται.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Που θέλεις να τα στείλεις; Δες αυτό.

Μεταφερω κανονικα photo και video με usb φλασακι χωρις καποιο προγραμματακι απλα θα ηθελα για παραδειγμα να αντιγραψω ενα αρχειο word απο το ipad στο φλασακι η να αντιγραψω photo απο το ipad στο φλασακι!! ελπιζω να μην σε μπερδεψα!!:)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω κανονικα photo και video με usb φλασακι χωρις καποιο προγραμματακι απλα θα ηθελα για παραδειγμα να αντιγραψω ενα αρχειο word απο το ipad στο φλασακι η να αντιγραψω photo απο το ipad στο φλασακι!! ελπιζω να μην σε μπερδεψα!!:)

 

Αυτό μόνο σε jailbrocken συσκευές και με την προϋπόθεση ότι διαθέτεις το camera connection kit και έχεις αγοράσει την εμπορική εφαρμογή του cydia iFile.

Αν τα έχεις όλα αυτά μπορείς να μεταφερεις οτιδήποτε από και προς το iPad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα τον icab mobile browser και μου έβγαλε μυνημα πως μου το έχει φέρει ο θείος και να το αγοράσω.

 

Βγήκα και εγώ στο ψάξιμο. Δοκίμασα τον atomic, πολύ καλός μετ τα tabs αλλα δεν υποστηρίζει download αρχείων.

 

 

Κοιτάζοντας λίγο ακομα βρήκα έναν σχετικά φρέσκο, ονόματι mercury, ο οποίος έχει ωραία tabs, υποστηρίζει downloads και μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορος από τους άλλους δυο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άνοιξα τον icab mobile browser και μου έβγαλε μυνημα πως μου το έχει φέρει ο θείος και να το αγοράσω.

 

Βγήκα και εγώ στο ψάξιμο. Δοκίμασα τον atomic, πολύ καλός μετ τα tabs αλλα δεν υποστηρίζει download αρχείων.

 

 

Κοιτάζοντας λίγο ακομα βρήκα έναν σχετικά φρέσκο, ονόματι mercury, ο οποίος έχει ωραία tabs, υποστηρίζει downloads και μου φαίνεται πολύ πιο γρήγορος από τους άλλους δυο.

 

Καλός είναι, βρηκες μήπως κανά τροπο να περαστουν bookmarks από τον safari?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οπως ειχατε διαβασει σε προηγουμενα ποστς εχω την θηκη της Apple και παρηγγειλα επισης τη θηκη της Macally (BookStand). Σημερα τη παρελαβα. Πραγματι ειναι πολυ ωραια θηκη και ειναι μικροτερη στο μεγεθος καθως δεν καλυπτει ολες τις πλευρες παρα μονο την αριστερη. Οι γωνιες του iPad προστατευονται απο τα πλαστικα της θηκης. Δεν δινει ομως την αισθηση οτι ειναι λεπτη η συσκευη. Δηλαδη εμενα μου φανηκε πιο παχυ ολο το πακετο iPad και θηκη Macally μαζι. Η θηκη της Apple ειναι τελικα εξαιρετικη με πολυ καλη προστασια σε σχεση με την Macally, με εξαιρεση οτι μαζευει πολυ σκονη. Το θετικο της Macally ειναι οτι βλεπεις ολο το iPad και οτι δεν καλυπτει καθολου το ηχειο για καλυτερο ηχο σε σχεση με την original της Apple. Οσοι δεν βρισκουν την original θηκη της Apple, συνιστω ως εναλλακτικη την επιλογη της Macally BookStand. Εγω τωρα την εβαλα πριν κανα πενταλεπτο, της εριξα μια ματια, την ξαναεβγαλα απο το iPad και το ξαναεβαλα στη θηκη της Apple. To BookStand θα το κρατησω για μελλοντικη χρηση στη περιπτωση που παθει κατι η αλλη.

 

Παντως οπως αναφερθηκε και σε αλλα ποστς ειναι πραγματι η καλυτερη εναλλακτικη λυση.

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παραγγειλα το back cover για 37 ευρώ να δω τι θα το κάνω.

Όταν το παίρνει στα χέρια της η κόρη μου θα τρέμει η καρδιά μου.

Το πήρα για να ευχαριστηθω την εμφάνιση και το λεπτό μέγεθος αλλά δεν βλέπω να το χρησιμοποιω:(

 

Η μικρή είναι ακριβώς 31 μηνών και αν δείτε πως το χειρίζεται θα παθετε Πλάκα.

Κινείται άνετα στις σελίδες, βρίσκει τα παιχνίδια που της αρέσουν και εκτός από τα παιδικά έχει αδυναμία στο angry birds.

Μάλιστα με λίγη βοήθεια καταφέρνει την πρώτη πίστα.

Υπάρχουν κάποια παιχνίδια για προσχολική ηλικία που τα πηγαίνει πολύ καλά.

 

Χωρίς να τις εξηγήσω τίποτα έμαθε να χαμηλώνει τον ήχο να κλειδωνη το rotation.

Αυτό θα πει ευκολία χρήσης.

Πλέον δεν καταδεχεται το lenovo της μαμάς της ούτε για βιντεακια με το Barney:lol:

 

Πιστεω όταν παει σχολείο δεν θα υπάρχουν τετραδια και βιβλία. Θα έχουν μόνο ένα iPad

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άντε να την πω την αμαρτία μου...

 

Παρήγγειλα τη μαύρη θήκη της Macally για το iPad (το περιβόητο Bookstand). Τη βρήκα στο ebay 54 ευρώ με τα μεταφορικά (50 πουλάνε εδώ στο Βέλγιο τη γκρι αλλά δεν έχουν μαύρη).

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παραγγειλα το back cover για 37 ευρώ να δω τι θα το κάνω.

Όταν το παίρνει στα χέρια της η κόρη μου θα τρέμει η καρδιά μου.

Το πήρα για να ευχαριστηθω την εμφάνιση και το λεπτό μέγεθος αλλά δεν βλέπω να το χρησιμοποιω:(

 

Η μικρή είναι ακριβώς 31 μηνών και αν δείτε πως το χειρίζεται θα παθετε Πλάκα.

Κινείται άνετα στις σελίδες, βρίσκει τα παιχνίδια που της αρέσουν και εκτός από τα παιδικά έχει αδυναμία στο angry birds.

Μάλιστα με λίγη βοήθεια καταφέρνει την πρώτη πίστα.

Υπάρχουν κάποια παιχνίδια για προσχολική ηλικία που τα πηγαίνει πολύ καλά.

 

Χωρίς να τις εξηγήσω τίποτα έμαθε να χαμηλώνει τον ήχο να κλειδωνη το rotation.

Αυτό θα πει ευκολία χρήσης.

Πλέον δεν καταδεχεται το lenovo της μαμάς της ούτε για βιντεακια με το Barney:lol:

 

Πιστεω όταν παει σχολείο δεν θα υπάρχουν τετραδια και βιβλία. Θα έχουν μόνο ένα iPad

 

Είναι όντως φοβερή η ευφυία των μικρών και πως αυτή εφαρμόζεται σε όλα αυτά τα τεχνολογικά gadgets.

Επί του θέματος, εέχω κ εγώ την original της Apple, είναι πάρα πολύ καλή θήκη, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ως σταντ. Αλλά ναι, το πρόβλημα είναι η σκόνη. Βέβαια, μπορεί κανείς να έχει το iPad του γυμνό μέσα στο σπίτι και να το βάζει στη θήκη μόνο όταν το βάζει σε τσάντα και βγαίνει έξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που παραγγειλα το back cover για 37 ευρώ να δω τι θα το κάνω.

Όταν το παίρνει στα χέρια της η κόρη μου θα τρέμει η καρδιά μου.

Το πήρα για να ευχαριστηθω την εμφάνιση και το λεπτό μέγεθος αλλά δεν βλέπω να το χρησιμοποιω:(

 

Η μικρή είναι ακριβώς 31 μηνών και αν δείτε πως το χειρίζεται θα παθετε Πλάκα.

Κινείται άνετα στις σελίδες, βρίσκει τα παιχνίδια που της αρέσουν και εκτός από τα παιδικά έχει αδυναμία στο angry birds.

Μάλιστα με λίγη βοήθεια καταφέρνει την πρώτη πίστα.

Υπάρχουν κάποια παιχνίδια για προσχολική ηλικία που τα πηγαίνει πολύ καλά.

 

Χωρίς να τις εξηγήσω τίποτα έμαθε να χαμηλώνει τον ήχο να κλειδωνη το rotation.

Αυτό θα πει ευκολία χρήσης.

Πλέον δεν καταδεχεται το lenovo της μαμάς της ούτε για βιντεακια με το Barney:lol:

 

Πιστεω όταν παει σχολείο δεν θα υπάρχουν τετραδια και βιβλία. Θα έχουν μόνο ένα iPad

 

Κωστα και η δικη μου 3 ετων , το παιζει στα δακτυλα !!!!!!! αυτα τα μικρα μας τρελαινουν !!!:)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Κωστα και η δικη μου 3 ετων , το παιζει στα δακτυλα !!!!!!! αυτα τα μικρα μας τρελαινουν !!!:)

 

λεγαμε στην αρχη οτι ειναι περιτη συσκευη κλπ κλπ.

Για μενα ειναι οτι πιο χρησιμο εχω.

 

Σημερα εφτιαξα στο pages ενα PDF με καμια δεκαρια φωτογραφιες, κειμενα με επικεφαλιδες κλπ και το εστειλα με mail. Παρολο που στο γραφειο ειχα το θηριο HP PC με XP PRO προτιμησα το ipad αφου πηρε ταχυτερα τις φωτο απο το Leo και σε δυο λεπτα ηταν ετοιμο το PDF με απλες κινησεις ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ και οχι με ποντικι, εντολες βρες την φωτο, καντην copy, καντη paste κλπ,κλπ.

 

Με την μια ταπ γεια εισαγωγη επιλογη της φωτο οπως τις εχεις μπροστα σου και μετακινηση στο ακριβες σημειο που θες με το δαχτυλο, rotation παλι με το δαχτυλο.

 

Μεγαλη ανεση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα και εγώ αυτό έλεγα.. Ένα iPod Touch λίγο πιο μεγάλο! Αλλά τελικά αποδεικνύεται φοβερό μηχάνημα!

Πότε δεν περίμενα από τον εαυτό μου να το περιμένω πως και πως!

 

Από την ανυπομονησία μου σήμερα κοίταζα πόσο έχουν τα 32GB στο eBay και πόσο στον skroutz. Δεν αξίζει ούτε για πλάκα στον skroutz, σε κανένα κατάστημα.

 

Άντε τώρα να το περιμένω...:(

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και εγώ αυτό έλεγα.. Ένα iPod Touch λίγο πιο μεγάλο! Αλλά τελικά αποδεικνύεται φοβερό μηχάνημα!

Πότε δεν περίμενα από τον εαυτό μου να το περιμένω πως και πως!

 

Από την ανυπομονησία μου σήμερα κοίταζα πόσο έχουν τα 32GB στο eBay και πόσο στον skroutz. Δεν αξίζει ούτε για πλάκα στον skroutz, σε κανένα κατάστημα.

 

Άντε τώρα να το περιμένω...:(

.

 

Δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα παραπανω. Απο ευρωπαικο ebay ξερουν ποσο θα σου κοστισει με τελωνειο απο αμερικη και βαζουν τις τιμες μια η αλλη.

 

τωρα γραφω απο το τηλεφωνο μετα απο πολυ καιρο και διαπιστωνω οτι ξεσυνιθισα. καμια σχεση.

 

παρ ολο που λιγουρευομαι το 4 δεν μπορω βρνω λογο να πεισω τον εαυτο μου να σκεφτει για αγορα. Δεν βλεπω το λογο. Για κατι εκτακτο το κανω και τωρα.

δεν ειναι μονο το μεγεθος της οθονης ειναι πολλα πραγματα.

 

θα σκεφτω του χρονου για αλλη συσκευη και αν.

Το λεω με πασα ειλικρινια, το iphone 4 μ αρεσει παρα πολυ και σ αυτη την φαση δεν θα μπορουσα να παρω κατι αλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

.

 

Δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα παραπανω. Απο ευρωπαικο ebay ξερουν ποσο θα σου κοστισει με τελωνειο απο αμερικη και βαζουν τις τιμες μια η αλλη.

 

τωρα γραφω απο το τηλεφωνο μετα απο πολυ καιρο και διαπιστωνω οτι ξεσυνιθισα. καμια σχεση.

 

παρ ολο που λιγουρευομαι το 4 δεν μπορω βρνω λογο να πεισω τον εαυτο μου να σκεφτει για αγορα. Δεν βλεπω το λογο. Για κατι εκτακτο το κανω και τωρα.

δεν ειναι μονο το μεγεθος της οθονης ειναι πολλα πραγματα.

 

θα σκεφτω του χρονου για αλλη συσκευη και αν.

Το λεω με πασα ειλικρινια, το iphone 4 μ αρεσει παρα πολυ και σ αυτη την φαση δεν θα μπορουσα να παρω κατι αλλο.

 

Κωστα και εγω σε αυτη την φαση ειμαι (πουλησα το iphone3gs και πηρα το xperia mini ,,σε τελεια τιμη απο ενα φιλαρακι ) , μετα το ipad το iphone μου φαινοταν γελειο και μονο για τηλεφωνα ...... βεβαια σκεφτομαι μια χαρα ειμαι με το mini αλλα με το 4 θα εχω καταπληκτικη καμερα , τρομερη αναλυση οθονης , ταχυτητα και απολυτο συνδιασμο με το ipad ..... δεν ξερω ,,,,, ειμαι σε διλημα αν τελικα το χρειαζομαι η οχι το 4 , αλλα θα το παρω γιατι με τριγυρναει στο μυαλλο :lol:, τουλαχιστον λεω κατσε να το δω 1α ζωντανα και αποφασιζω .....

Βλεπω και κατι τιμες για το 4 στις αγγελιες και τρελαινομαι .... 800 ευρω , τι λετε ρε παιδια ....... ενας αλλος να μη πω ,,, εγραψε ανταλλαγη 4 με iphone3gs +600 ευρω :X ELEOSSSS

Anyway περιμενω κανενα μηνακι ακομα , να ερθει η τιμη φυσιολογικη καπου στα 600 να το δω ,,, και θα το παρω ,,,,, ΑΤΙΜΗ APPLE :lol::)

 

ΥΓ. το μονο προβλημα με το mini ειναι οτι ειναι τρομερα μικρο και το χανω το ατιμο συνεχεια , ευτυχως εχει καταπληκτικο ηχο......

Edited by domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat, domal

 

Αγαπητοί Φιλοι,

 

Παρά το ότι η λειτουργικότητα του iPad είναι εντελώς διαφορετική, η δυνατότητα της χρήσης ενός κοινού "οικοσυστήματος" όπου και το τηλέφωνο είναι συμβατό με το συγκεκριμένο οικοσύστημα, έχει σημασία. Σκεφτείτε το θέμα των επαφών / ραντεβού / bookmarks, κοινών εφαρμογών για κάποιες φορές που μπορεί να μην έχουμε το iPad μαζί (π.χ. Evernote,. Dropbox, κλπ) κάποιες από τις οποίες υπάρχουν άλλες όμως δεν υπάρχουν απαραίτητα σε άλλες πλατφόρμες.

 

Με αυτό το πνεύμα αν και προφανώς δεν συγκρίνεται η μία με την άλλη συσκευή για τη χρήση εφαρμογών εκτός της τηλεφωνικής επικοινωνίας, δεν είναι κακή ιδέα η τηλεφωνική συσκευή να τρέχει την ίδια πλατφόρμα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με kkalog. Εγω τωρα ειμαι με το 3GS και το iPad και βολευει πολυ ο συνδυασμος χρησης και των δυο. Το μονο που με προβληματιζει και δεν το εχω ξεκαθαρισει ακομα ειναι το θεμα sync των δυο συσκευων στα apps συγκεκριμενα. Δηλαδη, κανω transfer purchases απο το 3GS στο iTunes και μετα κανω ενα sync. Στη συνεχεια οταν βαζω το iPad τα apps ειναι ηδη επιλεγμενα για sync. Παταω παλι transfer purchases απο το iPad στο iTunes. Δηλαδη γινεται sync και στα δυο? Και αν πχ δεν θελω τα apps του iPhone στο iPad? Τι κανω σε αυτη τη περιπτωση. Πως μπορω να μην τα εχω?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

@Te_salat, domal

 

Αγαπητοί Φιλοι,

 

Παρά το ότι η λειτουργικότητα του iPad είναι εντελώς διαφορετική, η δυνατότητα της χρήσης ενός κοινού "οικοσυστήματος" όπου και το τηλέφωνο είναι συμβατό με το συγκεκριμένο οικοσύστημα, έχει σημασία. Σκεφτείτε το θέμα των επαφών / ραντεβού / bookmarks, κοινών εφαρμογών για κάποιες φορές που μπορεί να μην έχουμε το iPad μαζί (π.χ. Evernote,. Dropbox, κλπ) κάποιες από τις οποίες υπάρχουν άλλες όμως δεν υπάρχουν απαραίτητα σε άλλες πλατφόρμες.

 

Με αυτό το πνεύμα αν και προφανώς δεν συγκρίνεται η μία με την άλλη συσκευή για τη χρήση εφαρμογών εκτός της τηλεφωνικής επικοινωνίας, δεν είναι κακή ιδέα η τηλεφωνική συσκευή να τρέχει την ίδια πλατφόρμα.

Κωστη έχεις δίκιο μην νομίζετε ότι κι εμένα δεν με τσιγκλαει το iphone4.

Έχω πει ότι διαθέτει ότι καλύτερο ΠΟΙΟΤΙΚΑ όχι specs, κυκλοφορεί σήμερα. Συν την διαχρονικότητα που ακόμα και μετά από δυο χρόνια θα είναι μέσα στα πράγματα όπως αποδεδειγμενα ήταν και το 3G.

Και φυσικά την ευκολία μεταπωλησης κλπ.

 

Επίσης συμφωνώ ότι δεν μπορούμε χωρίς ένα καλό smartphone για πράγματα που είναι απαραίτητα για μας όταν δεν έχουμε και δεν μπορούμε να έχουμε το iPad συνεχώς μαζί μας.

 

Ειδικά αυτά που ανεφερες πριν συν κάποια ακόμα οπως η άμεση επικοινωνία του τηλεφώνου με το iPad και η δυνατότητα συχρονισμου και των δυο στο ίδιο κομπιούτερ ώστε να μεταφέρονται οι πληροφορίες και να έχουμε παντού τα ίδια.

Τα έχω καταφέρει όλα αυτά και δουλεύουν περίφημα.

Αυτό με κάνει να θεωρώ στην παρούσα φάση περιτα έξοδα να δώσω στα καλά καθουμενα αλλά 300 ευρώ για να ικανοποιησω την μανία μου και φυσικά για να απολαμβανω την καλύτερη φωτό, την φοβερή οθόνη και την βελουδινη αίσθηση της λειτουργίας του iPhone.

Σίγουρα όταν αποφασίσω για αλλαγή εκεί θα πάω γιατί μέχρι στιγμής τα android ναι μεν είναι πολύ καλά αλλά κάτι με χαλάει σε σχέση με το ios. Δεν ξέρω γιατί.

 

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1424813_photo-1.jpg http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1424814_photo-2.jpg http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1424815_screenshot5.png

http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1424816_photo.png

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...