Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, η Vodafone ξεκίνησε να δίνει MicroSIMs.

 

Αφήστε τα ψαλίδια και τρέξτε στα καταστήματα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ελα ομως που εχω ηδη με Cosmote και θα πρεπει να κανω το κοπη τη SIMα.

 

Λοιπον τελικα το εκανα register ως καινουργιο iPad επειδη μου ανεφερε οτι το iPad firmware ειναι παλιο. Μου βγαζει παλαιοτερο backup απο το iPhone 2G για restore στο iPad αλλα δεν μου βγαζει διαθεσιμο για restore το backup του 3GS (με την OS4i). Προφανως δεν ειναι συμβατες λογω firmware υποθετω. Παντως τωρα το κανω sync και περναω τα apps. :D

 

Μετα να δω τα Contacts κτλ πως θα τα περασω. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά, η Vodafone ξεκίνησε να δίνει MicroSIMs.

 

Αφήστε τα ψαλίδια και τρέξτε στα καταστήματα :)

 

Είναι πράγματι γεγονός! Ενημερώθηκα επ'αυτού τηλεφωνικώς όταν τους ρώτησα για iPad/iPhone4 και μου το είπαν!

Επίσης, όπως έγραψα και στο Περί Ανέμων, η Vodafone, κατά τα λεγόμενά της, θα είναι η πρώτη εταιρία που θα φέρει το iPad στην Ελλάδα, και θα μπορούμε να το αποκτήσουμε με την ανανέωση συμβολαίου, όπως οποιαδήποτε άλλη συσκευή αυτή προσφέρει! Και αυτό το ρώτησα 2 φορές, 2 διαφορετικές ημέρες, σε 2 διαφορετικούς υπαλλήλους της Εξυπηρέτησης Πελατών! Υπομονή οπότε, μέχρι να φτάσει! :shifty::rolleyes::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Teamviewer HD για το iPad.

 

έχετε κι εσείς πρόβλημα με τη σύνδεση στο me σήμερα;;

Link to comment
Share on other sites

Teamviewer HD για το iPad.

 

έχετε κι εσείς πρόβλημα με τη σύνδεση στο me σήμερα;;

 

Ωραίος! Ευχαριστούμε και για το από πάνω μετατροπέα! :happy:

 

Όσο για το me, μια χαρά είναι σήμερα... Δεν έχω κάποιο θέμα! Έλαβα και έστειλα κανονικά...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το mspot για το iPad, για stream ταινιών. Το κατέβασα από το Αμερικάνικο κατάστημα και θα το δοκιμάσω σε λίγο.

 

πολλές οι καινούριες εφαρμογές σήμερα!

 

επιστρέφω με αποτελέσματα..

 

Update: το mspot διαβάζει κανονικά την βιβλιοθήκη εφόσον μπούμε μέσω VPN ωστόσο δεν μπορούμε να ενοικιασουμε ταινίες από τη στιγμή που δεν έχουμε Αμερικανικη κάρτα.

 

Ξέρει κανείς τι παιζει με τις αμερικανικες prepaid Mastercard? Αν μπορούμε να αποκτήσουμε τέτοιες και να βάζουμε χρήματα μέσω Internet θα μπορουμε να βλέπουμε σειρές και ταινίες από hulu plus, mspot και iTunes..

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα τον μετατροπεα του Περικλη να τον δοκιμασω αλλα δεν συνεργαστηκε καλα με τους ελληνικους υποτιτλους...εγω παραμενω πιστος (και αρκετα ικανοποιημενος) απο το XviD4PSP. Ειναι γρηγορο, δεν εχει προβληματα με τους ελληνικους υποτιτλους(τους παιρνει αυτοματα αρκει να υπαρχουν στον ιδιο φακελο με την ταινια), εχει επιλογη για MP4 Iphone και αν επιλεξεις το MP4 Apple TV ειναι οτι πρεπει για το ipad, διατηρει τo original aspect ratio της ταινιας σου, ακομη και αν ειναι 1080 mkv, εχει 6 video encoding presets αλλα μπορεις να παιξεις και με το custom αναλογα τον χωρο που θελεις να ξοδεψεις στο ipad
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε και το mspot για το iPad, για stream ταινιών. Το κατέβασα από το Αμερικάνικο κατάστημα και θα το δοκιμάσω σε λίγο.

 

πολλές οι καινούριες εφαρμογές σήμερα!

 

επιστρέφω με αποτελέσματα..

 

Update: το mspot διαβάζει κανονικά την βιβλιοθήκη εφόσον μπούμε μέσω VPN ωστόσο δεν μπορούμε να ενοικιασουμε ταινίες από τη στιγμή που δεν έχουμε Αμερικανικη κάρτα.

 

Ξέρει κανείς τι παιζει με τις αμερικανικες prepaid Mastercard? Αν μπορούμε να αποκτήσουμε τέτοιες και να βάζουμε χρήματα μέσω Internet θα μπορουμε να βλέπουμε σειρές και ταινίες από hulu plus, mspot και iTunes..

 

 

Περικλή πολύ ενδιαφέρουσα η ιδέα σου!!! Αν βρεις άκρη σε αυτό, τότε θα είναι ωραία ιδέα για πρόσβαση στο αμερικάνικο AppStore. Όπως για αγορές ταινιών!!!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρει κανείς τι παιζει με τις αμερικανικες prepaid Mastercard? Αν μπορούμε να αποκτήσουμε τέτοιες και να βάζουμε χρήματα μέσω Internet θα μπορουμε να βλέπουμε σειρές και ταινίες από hulu plus, mspot και iTunes..

 

Το έψαξα το θέμα όταν ήθελα να αποκτήσω πρόσβαση στο US iTunes store, και φυσικά θεώρησα ότι μια prepaid πιστωτική που θα ανανεώνεται μέσω paypal είναι η ιδανική λύση. Δυστυχώς, υπάρχει πλέον θέμα με την ταυτοποίηση στοιχείων εκεί- κοινώς δεν μπορείς να έχεις ανώνυμα μια έστω prepaid κάρτα. Επομένως, κάποιος πρέπει να την αγοράσει και να την δηλώσει προφανώς με το δικό του όνομα και διεύθυνση και να την συνδέσει με δικό σου paypal λογαριασμό. Αν έχεις κάποιον αρκετά γνωστό που να το κάνει, τότε δοκίμασέ το.

 

Εγώ κατέληξα στην προσωρινά καλύτερη λύση, που είναι η αγορά itunes gift cards μέσω ebay. Πληρώνω όμως περίπου 5 δολάρια... προμήθεια για την κάρτα των 50$.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, Νίκο, τι ταινίες strem-αρες; Δοκίμασε κανείς mkv με ξεχωριστούς υπότιτλους στα 720p ή και στα 1080p; Γιατί «χτίζω» βιβλιοθήκες μόνο με τέτοιες...:shifty:

 

Ως επί το πλείστον απλά avi Αλέξανδρε.

 

ρε παιδιά έχετε να προτείνεται ένα καλό video converter για να κάνω τα avi σε mp4 και να παίζουν στο ipad? Έχω κατεβάσει το Aleesoft free ipad converter αλλά όταν πάω να ρίξω τα αρχεία στο ipad το itunes λέει πως δεν μπορεί να τα παίξει. Όπως επίσης κ το Miro Video Converter αλλά κ πάλι..

 

Γενικά ποιο είναι το καλύτερο format και specs για την υψηλότερη ποιότητα βίντεο στο ipad?

 

 

[Οδηγός] Μετατροπή αρχείων avi σε mp4/m4v για αναπαραγωγή στο iPad

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους του iPad-ες. :D

 

Οι πρωτες εντυπωσεις απο τη πλευρα μου για το iPad, απο χθες που τα λεγαμε, ειναι πολυ θετικες. Μιλαμε χαιρεσαι να το δουλευεις στα χερια σου, στα γονατα σου, στο γραφειο, στο καναπε και μη ξεχναμε στο κρεβατι ειδικα με το app Kamasutra! Πλακα κανω! :lol:

 

Γενικα παντου ειναι πολυ βολικο και η θηκη της Apple ειναι εξαιρετικη! Δεν ξερω απο που να αρχισω και που να καταληξω και λιγο πολυ τα εχετε ηδη πει αλλα ειναι αλλου μιλαμε το μηχανημα. Μ'αρεσει που ειναι τοσο μικρο και εχει οθονη στο μεγεθος ενος netbook με μεγαλυτερη (πρακτικα) αυτονομια. Ειλικρινα απορω αν θα καταφερω να αδειασω ποτε τη μπαταρια του, αν σκεφτεις οτι που και που το χωνεις και σε USB. Μπορει να γραφει "not charging" αλλα χθες η μπαταρια του ανεβηκε απο 85% που το ανοιξα, στα 95%. Ειλικρινα βρε παιδια, αν η αυτονομια του αγγιζει τις πχ 9-10 ωρες, τοτε ποσο θα κραταει ετσι και το κλεινουμε ενδιαμεσα? Βδομαδα ολοκληρη και βαλε? :D

 

Λοιπον, το λειτουργικο του τρεχει στη κυριολεξια σαν νερακι. Ουτε κολληματα, ουτε κανενα αλλο προβλημα οπως ηταν αναμενομενο. Δουλεψα οσα application μπορεσα χθες. Πολυ καλο το teamviewer HD και αν θες κανενα αρχειο απο το computer του γραφειου ή απο το σπιτι το στελνεις σε mail και τσαααααακ, οριστε κυριε το αρχειο σας στο iPad.

 

Εχω τοσα να γραψω και δεν ξερω τι να πρωτογραψω, οποτε σταματαω εδω και στη πορεια θα τα λεμε! Τωρα μενει να κανω μια Κοπη τη SIMα και ειναι κομπλε για 3G καταστασεις!

 

Κατι ακομα... ειναι τρομερη η αισθηση να μετακινεισαι καθημερινα κρατωντας στο χερι σου το iPad, ακομα και κλειστο στη θηκη του και να ξερεις οτι με αυτο μπορεις να κανεις τοσα πραγματα. Στη κυριολεξια το iPad προσαρμοζεται στη χρηση που το θελει ο καθε χρηστης! Κοιτα να δεις που ο αλλος στη διαφημιση της Apple το εννοουσε πραγματικα αυτο!

 

Για μενα προσωπικα και για τη χρηση που το θελω με βολευει αφανταστα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

. Μπορει να γραφει "not charging" αλλα χθες η μπαταρια του ανεβηκε απο 85% που το ανοιξα, στα 95%. Ειλικρινα βρε παιδια, αν η αυτονομια του αγγιζει τις πχ 9-10 ωρες, τοτε ποσο θα κραταει ετσι και το κλεινουμε ενδιαμεσα? Βδομαδα ολοκληρη και βαλε? :D

 

 

το not charging ισχύει και στο γράφει όταν είναι ανοικτό, κλειστό όμως φορτίζει.....αυτά από απλά USB γιατί σε mac φορτίζει.

 

πράγματι και εμένα μου έχει λύσει τα χέρια και για την δουλειά που το θέλω πραγματικά αυτή την στιγμή στην αγορά ξεπερνάει επαγγελματικές λύσεις χιλιάδων ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα κ με το laptop μου που δεν είναι mac φορτίζει ακόμα κ όταν είναι ανοιχτό κ κάνει συνκ. Απλώς φορτίζει πάρα πολύ αργά.. Δλδ αν στην πρίζα θέλει 4 ώρες να φορτίσει πλήρως, στη USB φορτίζει στο διπλάσιο, γιατί τραβά λιγότερο ρέυμα ή κάτι τέτοιο.

 

Energetic, άντε να το χαρείς. Έτσι είναι, τις πρώτες μέρες κοιμάσαι κυριολεκτικά μαζί του και μετά απλά απολαμβάνεις μια σούπερ συσκευή. Για τη θήκη της Apple θα συμφωνήσω, με έχει βολέψει κ μένα πάρα πολύ. Είναι σχετικά ότι πιο οικονομικό σε θήκη - stand, πλήρως ανθεκτική κ γερή. Το μόνο μείον είναι ότι λόγω του υλικού μαζεύει ανά διαστήματα περιμετρικά της οθόνης λίγη σκόνη. Κατα τα άλλα σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω κατι με αφορμη ενα προηγουμενο ποστ που ειχα διαβασει, οπου ειχε αναφερθει χαριτολογωντας, οτι ισως η επισημη διαθεση του iPad στην Ελλαδα να αργησει τοσο και να ερθει το επομενο μοντελο.

 

Λοιπον, αυτη τη στιγμη το iPad δεν τρεχει καν ακομα με τη 4, που σημαινει οτι θα γινει αναβαθμιση στο κοντινο μελλον οπως εγινε στο iPhone με το multitasking κτλ. Πιστευω οτι η Apple για το iPad θα κανει 2+ χρονια να βγαλει νεο μοντελο. Δεν θελω να πω παραπανω διοτι ισως θεωρηθει τραβηγμενο. Αυτη τη στιγμη ειναι ενας μεγαλος παιχτης και ολοι κατασκευαζουν ταμπλετες (πχ ασπιρινη) στα προτυπα του iPad. Οπως κανουν πχ με το iPhone πολλες αλλες εταιριες και αντεγραψαν αρκετα πραγματα, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, ας μη τα ανακατεψω περισσοτερο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μην κάνει δύο χρόνια για καινούργιο μοντέλο, με βολεύει απόλυτα το παρών iPad, αλλά θα ήθελα κάθε χρόνο να βγάζει και κάτι, όπως το iPhone...
Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει ενα bug στο ipad που με εκνευριζει φοβερα.

Θα ηθελα να το τσεκαρετε κι εσεις να δουμε αν οντως ειναι ετσι.

 

Συγκεκριμενα:

λαμβανεις ενα αρχειο office πχ excel συνημενο στο mail σου.

το κλικαρεις ανοιγει η προεσκοπιση και επιλεγεις να το ανοιξεις με το Documents To Go για παραδειγμα.

Ανοιγει στην εφαρμογη που επελεξες και του ριχνεις μια ματια το σωζεις κλπ.

Μετα πας στο mail σου και το βρισκεις κολλημενο στην προεσκοπιση του αρχειου που ελαβες.

Κανονικα θα επρεπε να κανεις ενα ταπ πανω στην προεσκοπιση και να σου βγαζει την επιλογη Done και να σε γυρνα στα εισερχομενα.

 

Σε μενα αν δεν επιστρεψω αμεσως στο mail μου να κλεισω το αρχειο που εχει γινει προεσκοπιση, κολλαει και χρειαζεται επανεκινηση το ipad.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Επιβεβαιώνω ότι συμβαίνει και σε μένα. Αν ακολουθήσεις αυτή τη σειρά και επιστρέψεις μετά στο αρχείο στο Mail δε βγάζει τις επιλογές για Done. Μένει στην προεπισκόπηση του αρχείου και για να στρώσει θέλει επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Επιβεβαιώνω ότι συμβαίνει και σε μένα. Αν ακολουθήσεις αυτή τη σειρά και επιστρέψεις μετά στο αρχείο στο Mail δε βγάζει τις επιλογές για Done. Μένει στην προεπισκόπηση του αρχείου και για να στρώσει θέλει επανεκκίνηση.

 

Το μονο που μενει ειναι να γυρνας πίσω αμεσως και ελπιζοντας οτι αποθηκευτηκε σωστα το αρχειο στο Documents to go.

 

Δεν ξερω πως μπορουμε να τους το κοινοποιησουμε και αν θα βγει κατι.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Το έχω και εγώ και έψαχνα τι κάνω λάθος!

 

Μήπως φτιάχνει με bumper?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Το έχω και εγώ και έψαχνα τι κάνω λάθος!

 

Μήπως φτιάχνει με bumper?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Με κανα κυλοτακι στριγκ ισως?:lol::p

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! :) :heat:

@te_salat : Επιβεβαιώνω και εγώ .Και έλεγα τι δεν πάει καλά ..

Edited by nervous

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω κ εγώ ένα άλλο bug (ίσως)..

 

Έχω μετατρέψει μια σειρά σε mp4 και βάζω κ βλέπω επεισόδια σε fullscreen. Ενώ γενικά όταν κάνω tap πάνω στην οθόνη μου εμφανίζει τη μπάρα κύλισης και του ήχου, υπάρχουν φορές που είναι σα να κολλάει και όσα tap και αν κάνω δε βγάζει τίποτα. Τότε στρέφω την οθόνη από landscape σε portrait, σα να ξεκολλάει τότε και με ταπ μου τα εμφανίζει πάλι.

Το χει παρατηρήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

@te_salat

 

Το έχω και εγώ και έψαχνα τι κάνω λάθος!

 

Μήπως φτιάχνει με bumper?

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Geek humor απιστευτα υψηλου επιπεδου! σου βγαζω το καπελο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...