Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε τοτε καλα τα ειπε η κοπελα. Εγω την ηθελα εδω και τωρα. :D

 

Λοιπον, μολις τελειωσα την εγχειρηση της SIM και την εκανα microSIM. Ουτε οδηγος, ουτε τιποτα. Ειχα μια microSIM ως δειγμα και την εκανα εντελως copy/paste, κοινως κοψτε/ραψτε! Τωρα το iPad ειναι online παντου, ειτε εχει Wifi ειτε οχι! Yeah! :yahoo:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατά τύχη έπεσα στο παρακάτω οδηγό [Oδηγός] Xρησιμοποίηση του Dropbox με το Pages και επειδή διάβασα τα posts των kkalog και Te_salat σκέφτηκα ότι ίσως σας φανεί χρήσιμος.

 

Υ.Γ. Δεν έχω iPad αλλά ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ με pages, dropbox κτλ. αρά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή σας βολεύει. :O

 

Σε ευχαριστούμε πολύ το είχα ξεχάσει όταν μας το είχε δώσει ο Περικλης.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εγγυηση που εχει ενα ipad. Πιο συγκεκριμενα τελος του μηνα ερχεται απο Καναδα ενας γνωστος και μπορει να μου φερει ενα ipad. Το θεμα ειναι τι γινεται με την εγγυηση οταν η συσκευη ειναι αγορασμενη εκτος Ευρωπης. Οταν με το καλο ερθει το ipad στην χωρα μας, θα καλυπτεται το εξ'Καναδα με εγγυηση εδω ή οχι? Αν οχι, αν το αγορασω απο Ευρωπη (π.χ. Αγγλια ή Ιταλια) τοτε θα ειμαι οκ?

Αν καποιος γνωριζει σχετικα με το θεμα ας μου απαντησει για να ξερω τι παιζει και να αποφασισω.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εγγυηση που εχει ενα ipad. Πιο συγκεκριμενα τελος του μηνα ερχεται απο Καναδα ενας γνωστος και μπορει να μου φερει ενα ipad. Το θεμα ειναι τι γινεται με την εγγυηση οταν η συσκευη ειναι αγορασμενη εκτος Ευρωπης. Οταν με το καλο ερθει το ipad στην χωρα μας, θα καλυπτεται το εξ'Καναδα με εγγυηση εδω ή οχι? Αν οχι, αν το αγορασω απο Ευρωπη (π.χ. Αγγλια ή Ιταλια) τοτε θα ειμαι οκ?

Αν καποιος γνωριζει σχετικα με το θεμα ας μου απαντησει για να ξερω τι παιζει και να αποφασισω.

 

Ευχαριστω

 

Για όποιο προϊόν της Apple κυκλοφορεί και στην Ελλάδα η εγγύηση είναι τουλάχιστον πανευρωπαϊκή (έχω 2 περιπτώσεις με ένα MacBook Air και ένα Time Capsule και τα 2 αγορασμένα στην Αγγλία, όπου η εγγύηση / πολιτικές αντικατάστασης ίσχυσαν κανονικά).

 

Το πρόβλημα αρχίζει από το ότι αν ένα προϊόν δεν έχει έλθει ακόμη στην Ελλάδα δεν υπάρχει η δυνατότητα υποστήριξης του (service / στοκ αντικατάστασης / ανταλλακτικών).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κανείς link με το πως μπορείς σε JB iPad να χρησιμοποιήσεις το camera kit για να εισάγει αρχεία από εξωτερικό δίσκο η USB flash memory?

Είχε αναφερθεί παλιότερα, καπου είχα βρει και τον σχετικό οδηγό αλλά δεν έχω κρατήσει το link. Είμαι στο γραφείο τώρα και δεν ξέρω αν το έχω στο MacBook.

Ευχαριστώ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κανείς link με το πως μπορείς σε JB iPad να χρησιμοποιήσεις το camera kit για να εισάγει αρχεία από εξωτερικό δίσκο η USB flash memory?

Είχε αναφερθεί παλιότερα, καπου είχα βρει και τον σχετικό οδηγό αλλά δεν έχω κρατήσει το link. Είμαι στο γραφείο τώρα και δεν ξέρω αν το έχω στο MacBook.

Ευχαριστώ.

 

O τρόπος που γνωρίζω είναι αυτός:

 

http://www.engadget.com/2010/05/06/ipad-spirit-jailbreak-camera-connection-kit-external-hdd-sup/

 

Δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι καινούριο και πιο εύκολο.

 

Μόλις βρήκα και αυτό όμως:

 

http://vodpod.com/watch/3787087-connecting-usb-flash-drive-to-ipad

 

και αυτό:

 

http://www.barcampabidjan.info/apple-ipad-connecting-external-drives.html

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει κανείς link με το πως μπορείς σε JB iPad να χρησιμοποιήσεις το camera kit για να εισάγει αρχεία από εξωτερικό δίσκο η USB flash memory?

Είχε αναφερθεί παλιότερα, καπου είχα βρει και τον σχετικό οδηγό αλλά δεν έχω κρατήσει το link. Είμαι στο γραφείο τώρα και δεν ξέρω αν το έχω στο MacBook.

Ευχαριστώ.

 

Κωστη δες εδω, εχει και βιντεο και ενα ακομη αρθρο στο post του Θοδωρη :rolleyes:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Παρασκευη το βραδυ το iPad εχει πεσει στα χερια της κοπελιας και εχει λιωσει στο Harbor Master HD. Ηταν το πρωτο game που της εδειξα και απο τοτε παιζει με μανια. Της λεω "Μα βρε παιδι μου εχει και αλλα να δεις και να παιξεις" και μου απανταει "Οχι, εχω παθει κολλημα, τελος!". :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη Παρασκευη το βραδυ το iPad εχει πεσει στα χερια της κοπελιας και εχει λιωσει στο Harbor Master HD. Ηταν το πρωτο game που της εδειξα και απο τοτε παιζει με μανια. Της λεω "Μα βρε παιδι μου εχει και αλλα να δεις και να παιξεις" και μου απανταει "Οχι, εχω παθει κολλημα, τελος!". :lol:

 

Άσε.. σε καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ! Τα ίδια και η δικιά μου με το Harbor Master. Αρρώστησε... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ. Είχα βρει κάποιο σιτε που έδειχνε αυτό που έχει δώσει ο Νικος που βάζεις απλά το φλασακι σου βγάζει error αλλά το ifile βλέπει το περιεχόμενο του στικ.

Το είχε κάνει σαν οδηγό και δεν περιελάμβανε άλλες ενέργειες.

 

Ο τύπος ανοίγει και PDF οπότε δεν είναι μόνο για φωτό, ανοίγει τα πάντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το camera kit Κώστα;

 

Όχι κάποιοι φίλοι ρώτησαν. Σκέφτομαι να το πάρω από Ελλάδα αν όντως δουλεύει με οποιαδήποτε USB flash memory. Θα έλθει κάποιος και λέω να το παραγγειλω να μου το φέρει.

 

Ας δοκιμάσει κάποιος από τα παιδιά που το έχουν να μας πει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το εχουν πουθενα στην Ελλαδα, γιατι το σκεφτομαι και εγω τωρα για τις διακοπες. Το 16αρι τελικα ειναι μικρο αν πρεπει να βαλεις και 15 ταινιες για την μικρη:D
Link to comment
Share on other sites

Το εχουν πουθενα στην Ελλαδα, γιατι το σκεφτομαι και εγω τωρα για τις διακοπες. Το 16αρι τελικα ειναι μικρο αν πρεπει να βαλεις και 15 ταινιες για την μικρη:D

 

Καταρχάς Χρόνια σου Πολλά!

 

Κατά δεύτερον, και εγώ έτσι σκέφτηκα, αλλά με την ύπαρξη δύο διαφορετικών προγραμμάτων για streaming ταινιών από υπολογιστή στο iPad, τότε είναι πολύ περιττό να έχεις πολλά GB! :p

 

Και επίσης, θα ήθελα να δοκιμάσω και ορισμένα προγράμματα για αναπαραγωγή ταινιών mkv με ξεχωριστούς srt υπότιτλους σε 720p και 1080p...;)

Βέβαια στις 9.7" δεν έχει διαφορά από την απλή ποιότητα DVDRip...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς Χρόνια σου Πολλά!

 

Κατά δεύτερον, και εγώ έτσι σκέφτηκα, αλλά με την ύπαρξη δύο διαφορετικών προγραμμάτων για streaming ταινιών από υπολογιστή στο iPad, τότε είναι πολύ περιττό να έχεις πολλά GB! :p

 

Και επίσης, θα ήθελα να δοκιμάσω και ορισμένα προγράμματα για αναπαραγωγή ταινιών mkv με ξεχωριστούς srt υπότιτλους σε 720p και 1080p...;)

Βέβαια στις 9.7" δεν έχει διαφορά από την απλή ποιότητα DVDRip...:shifty:

 

Αλεξανδρε δεν εχω ασχοληθει με το streaming αλλα φανταζομαι αν εισαι σε κανα ενοικιαζομενο δωματιο η σε κανα ξενοδοχειο με χρονοχρεωση πως θας κανεις streaming?

 

 

Χρονια Πολλα Σακη

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης, θα ήθελα να δοκιμάσω και ορισμένα προγράμματα για αναπαραγωγή ταινιών mkv με ξεχωριστούς srt υπότιτλους σε 720p και 1080p...;)

 

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ......

Το βλεπω λιγο απιθανο να βρω wifi (ποσο μαλλον με ικανοποιητικη ταχυτητα) για streaming στην Χαλκιδικη, ασε που θα πρεπει να αφησω ανοιχτο το pc για 12 μερες σε κλειστο σπιτι, φουρνος θα γινει.

Δοκιμασα το Xvid4PSP και ενω μου κανει 6-7 λεπτα για μια ταινια 1GB, οταν εβαλα μια 1080(βεβαια απο 12GB την εκανα 1,5) μου πηρε 6,5 ωρες....Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ......

Το βλεπω λιγο απιθανο να βρω wifi (ποσο μαλλον με ικανοποιητικη ταχυτητα) για streaming στην Χαλκιδικη, ασε που θα πρεπει να αφησω ανοιχτο το pc για 12 μερες σε κλειστο σπιτι, φουρνος θα γινει.

Δοκιμασα το Xvid4PSP και ενω μου κανει 6-7 λεπτα για μια ταινια 1GB, οταν εβαλα μια 1080(βεβαια απο 12GB την εκανα 1,5) μου πηρε 6,5 ωρες....Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο

 

Σάκη χρόνια πολλά!

 

Δοκίμασε και το air video, το οποίο σε συνεργασία με το air video server το οποίο τρέχει σε mac αλλά και σε windows, επιτρεπει όχι μονο ζωντανο streaming αλλά και μετατροπή σε format iPad ενσωματώνοντας ταυτόχρονα και υποτιτλους. Το έχω δοκιμάσει σε περιβσλλον mac και είναι πολύ εύχρηστο αν έχει την ίδια λειτουργικότητα και στα windows αποτελει μια πολύ λειτουργική και απλή λύση όπου τις ταινίες που έχεις μετατρέψει απλώς τις μεταφερεις μέσω iTunes στο iPad για offline θέαση με την εφαρμογή videos.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κατι το οποιο ηθελα να αναφερω για την απουσια ελληνικου πληκτρλογιου στο iPad και ειχα ξεχασει να το αναφερω. Εμενα με εχει βολεψει το TypeGreek. Γραφω εκει και μετα copy/paste και καθαρισες. Ισως οι παλιοτεροι να το γνωριζουν το site, αλλα πιστευω οτι θα φανει πολυ χρησιμο για οσους δεν εχουν κανει JailBreak στο iPad τους. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξανδρε δεν εχω ασχοληθει με το streaming αλλα φανταζομαι αν εισαι σε κανα ενοικιαζομενο δωματιο η σε κανα ξενοδοχειο με χρονοχρεωση πως θας κανεις streaming?

 

Κώστα, δεν ταξιδεύω πολύ για να με αγχώνει αυτό! Και εκτός των άλλων, συνήθως σε ταξίδια θα κρατάω και τον υπολογιστή μαζί, οπότε και θα δω εκεί την ταινία.

Όσο για τις καλοκαιρινές διακοπές, iPhone και πολύ είναι! Αν και φέτος...

Link to comment
Share on other sites

Apple announces next round of iPad launches - 9 more countries on Friday

 

All iPad models will be available in Austria, Belgium, Hong Kong, Ireland, Luxembourg, Mexico,

Netherlands, New Zealand and Singapore this Friday, July 23.

 

http://9to5mac.com/node/19845

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Apple announces next round of iPad launches - 9 more countries on Friday

 

All iPad models will be available in Austria, Belgium, Hong Kong, Ireland, Luxembourg, Mexico,

Netherlands, New Zealand and Singapore this Friday, July 23.

 

http://9to5mac.com/node/19845

 

η ελλαδα παλι εξω?γιατι αραγε?:blink:

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει το ΔΝΤ που δεν θα ερθει ισως ποτε στην Ελλαδα? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=195690

οριτζιναλ θηκη οσοι πιστοι...

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει το ΔΝΤ που δεν θα ερθει ισως ποτε στην Ελλαδα? :lol:

 

Γιατι, για την Apple ειμαστε μια τρίχα απο τα @@ της.... (σαν αγορα μιλαω παντα...):D

Link to comment
Share on other sites

Γιατι, για την Apple ειμαστε μια τρίχα απο τα @@ της.... (σαν αγορα μιλαω παντα...):D

 

ενω το ΜΕξικο ειναι η νουμερο 1 αγορα.:lol:

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...