Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Χριστόφορε, 50 ευρώ κόστισε.

 

αν ενδιαφερεσαι υπαρχει εδω μαυρη αλλα κανει 58 ευρω. μπορω να στην στειλω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις μας άναψες φωτιές.. Με βλέπω για βολτίτσα! Αν δώσω και 20 ευρώ αυτή που έχω είμαι καλά.

 

Την είχα δεί την επόμενη ημέρα που συναντηθήκαμε (τότε που έψαχνα για mi-fi) άρα πάει λίγος καιρός, μήπως τους κάνεις ένα τηλέφωνο πρώτα;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Έκανα Κώστα. Δεν την έχουν και δεν ξέρουν πότε θα ξαναφέρουν.
Link to comment
Share on other sites

@CarpeNoctum

Κρίμα Νίκο!

 

@christoforos258

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Χριστόφορε, λέω να κρατήσω λίγο "χαρακτήρα" ακόμη :cool:

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το pages κάνει πολύ καλή δουλειά σε αυτό το θέμα, όμως είναι και αυτό επί πληρωμή, αλλά την καλύτερη αυτή τη στιγμή κάνει το documents to go (δυστυχώς γιατί εγώ έχω αγοράσει το quickoffice ακόμη από την εποχή του iPhone και δεν θα ήθελα να ξαναπληρώσω για τέτοια εφαρμογή). Ένα πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει με το good reader αλλά και με τον native viewer αρχείων word που ενεργοποιείται π.χ. όταν ανοίγεις ένα συνημμένο word document στο mail (μάλλον και ο good reader χρησιμοποιεί το ίδιο api) είναι ότι δεν απεικονίζει 100% σωστά τη μορφοποίηση και το κείμενο ελληνικών αρχείων (σε ένα πρόσφατο παράδειγμα εμφάνιζε λέξεις που είχαν διαγραφεί ανάμεσα σε λέξεις που είχαν παραμείνει). Δοκιμάζοντας όλες τις εκδοχές (pages, office2hd, quickoffice, documents to go, good reader) για αυτό το αρχείο, μόνο το documents to go και το pages το έδειξαν σωστά, με το documents to go να δίνει περισσότερες δυνατότητες μεταφοράς του αρχείου στη συνέχεια (π.χ. στο dropbox) από ότι το pages.

 

Τούτων δοθέντων, από τη δική μου εμπειρία, αυτή τη στιγμή η καλύτερη λύση για προβολή και επεξεργασία ελληνικών αρχείων word στο iPad είναι το documents to go (δυστυχώς, για το λόγο που αναφέρω παραπάνω) ...

 

Το pages το χρησιμοποιώ ελάχιστα λογο του προβλήματος ότι δεν συνεργάζεται με Dropbox κλπ.

Τελικά θα καταλληξω να χρησιμοποιώ δυο προγράμματα office.

To Office2 είναι πολύ καλύτερο στην επεξεργασία excel, ενώ το DocsToGo καλύτερο σε όλα τα αλλά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι καλη τελικα αυτη που λετε και φαινεται πιο σταθερη απο της Apple. Δεν καλυπτει πολυ τις πλευρες για προστασια αλλα τουλαχιστον το βλεπεις και λιγο το ατιμο το εργαλειο με την Macally Bookstand. Θα τη παραγγειλω σε μαυρο και βλεπουμε αν μ'αρεσει. Αν οχι, εδω ειμαστε ολοι και τη παιρνει οποιος θελει. Στο μεταξυ, κοιταξα οτι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και πραγματικα της Macally φαινεται στα μετρα μου. Οριστε και ενα review, by the way. :)

 

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=M2MxMnpCcWuRpX3BRT1U&macally-bookstand-ipad-case-review

 

EDIT: Οι γωνιες της θηκης που μπαινει το iPad απο τι υλικο ειναι? Μαλακο ή σκληρο πλαστικο?

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι καλη τελικα αυτη που λετε και φαινεται πιο σταθερη απο της Apple. Δεν καλυπτει πολυ τις πλευρες για προστασια αλλα τουλαχιστον το βλεπεις και λιγο το ατιμο το εργαλειο με την Macally Bookstand. Θα τη παραγγειλω σε μαυρο και βλεπουμε αν μ'αρεσει. Αν οχι, εδω ειμαστε ολοι και τη παιρνει οποιος θελει. Στο μεταξυ, κοιταξα οτι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και πραγματικα της Macally φαινεται στα μετρα μου. Οριστε και ενα review, by the way. :)

 

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=M2MxMnpCcWuRpX3BRT1U&macally-bookstand-ipad-case-review

 

Φιλε ειχα και την θηκη της Αpple. μπορω να σου πω με σιγουρια οτι ειναι πολυ καλυτερη η macally. και επειδη στη γωνιες εχει σκληρο πλαστικο προστατευει. και κλεινει και απο πανω. παρε την και δεν θα το μετανιωσεις :)

 

μετραει και για σενα η προσφορα αν ενδιαφερεσαι. εχει ενα καταστημα εδω σπιτι μου νομιζω την εχει 56 ευρω. καπου εκει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι καλη τελικα αυτη που λετε και φαινεται πιο σταθερη απο της Apple. Δεν καλυπτει πολυ τις πλευρες για προστασια αλλα τουλαχιστον το βλεπεις και λιγο το ατιμο το εργαλειο με την Macally Bookstand. Θα τη παραγγειλω σε μαυρο και βλεπουμε αν μ'αρεσει. Αν οχι, εδω ειμαστε ολοι και τη παιρνει οποιος θελει. Στο μεταξυ, κοιταξα οτι αλλο υπαρχει διαθεσιμο και πραγματικα της Macally φαινεται στα μετρα μου. Οριστε και ενα review, by the way. :)

 

http://www.vidoemo.com/yvideo.php?i=M2MxMnpCcWuRpX3BRT1U&macally-bookstand-ipad-case-review

 

Με γειά!

 

Για την κάλυψη μην ανησυχείς γιατί πιάνει καλά τις 4 γωνίες που είναι και οι συνήθεις ύποπτοι για ζημιά σε πτώσεις.

 

Φιλικά,

Κώστας

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το pages το χρησιμοποιώ ελάχιστα λογο του προβλήματος ότι δεν συνεργάζεται με Dropbox κλπ.

Τελικά θα καταλληξω να χρησιμοποιώ δυο προγράμματα office.

To Office2 είναι πολύ καλύτερο στην επεξεργασία excel, ενώ το DocsToGo καλύτερο σε όλα τα αλλά.

 

Λογικά Κώστα, στους επόμενους μήνες θα βγει κάποια εφαρμογή που να τα καλύπτει όλα σωστά τώρα που με την οθόνη του iPad μπορεί κανείς να κάνει ουσιαστική δουλειά. Στο pages και εγώ δεν πολυπιστεύω γιατί η Apple σε αυτή τη σουίτα εφαρμογών είναι πολύ "μονόχνωτη" κατά τον ίδιο τρόπο που είναι και στις desktop εκδοχές τους.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κανατε παραθεση οσο εκανα τροποποιηση για το θεμα σκληρου ή μαλακου πλαστικου στις γωνιες. :lol:

 

Δεν πιστευω να κανει καμια γρατζουνια εκει?

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κανατε παραθεση οσο εκανα τροποποιηση για το θεμα σκληρου ή μαλακου πλαστικου στις γωνιες. :lol:

 

Δεν πιστευω να κανει καμια γρατζουνια εκει?

 

Πάνω από ένα μήνα που τη χρησιμοποιώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κανατε παραθεση οσο εκανα τροποποιηση για το θεμα σκληρου ή μαλακου πλαστικου στις γωνιες. :lol:

 

Δεν πιστευω να κανει καμια γρατζουνια εκει?

 

ενοειται! μπαινει - βγαινει πολυ ευκολα το ipad απο μεσα και ομως ενω κραταει παρα πολυ καλα δεν προκαλει γδαρσιματα.

 

σου λεμε παρτην και δεν το μετανιωνεις :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ψαχνω να βρω καποιο store online να τη παραγγειλω τωρα διοτι απο το site του Macally που υπολογιζει αυτοματα τα μεταφορικα, βγαινουν αλλα $50-$60 επιπλεον. :lol:

 

EDIT: Βρηκα αυτο, τους πηρα ενα τηλεφωνο και την εχουν αμεσα διαθεσιμη σε μαυρο και σε γκριζο χρωμα.

http://www.madmacs.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2276&zenid=55fcb74a7286d1ddf82f8344f02f138c

 

Μολις τη παρηγγειλα! Συνολικο κοστος μαζι με τα μεταφορικα και αντικαταβολη στα 56 Euro. :)

Edited by energetic
Εκανα παραγγελια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Κώστα, στους επόμενους μήνες θα βγει κάποια εφαρμογή που να τα καλύπτει όλα σωστά τώρα που με την οθόνη του iPad μπορεί κανείς να κάνει ουσιαστική δουλειά. Στο pages και εγώ δεν πολυπιστεύω γιατί η Apple σε αυτή τη σουίτα εφαρμογών είναι πολύ "μονόχνωτη" κατά τον ίδιο τρόπο που είναι και στις desktop εκδοχές τους.

 

Κωστη αυτο θα κανω θα περιμενω.

Προς το παρων εκμεταλευομαι τις δυνατοτητες του JB και τις εχω ολες διαθεσιμες ;):D

 

Επαιξα λιγο με το iwork και τελικα μπορει να μην συνεργαζεται αμεσα με το dropbox αλλα εμεσα μπορεις να το παρεις στο mac - pc μεσω iwork.com και να το ανεβασεις στο dropbox.

Ακομα και αν ειμαι on the road μπορω να το παρω με το Leo και να το ανεβασω απο εκει στο dropbox.

Και φυσικα μπορεις να το στειλεις με mail σε οποιονδηποτε σε μορφη word, pdf, pages.

 

Νομιζω με καλυπτει γιατι ειναι το μοναδικο που μετατρεπει το αρχειο σε pdf.

 

Ειμαι αναποφασιστος με το θεμα JB.

Δεν μ αρεσει που καθε φορα θα πρεπει να ξαναστηνω απο την αρχη, αλλα απο την αλλη υπαρχουν καποιες ευκολιες που τις θεωρω σημαντικες.

Με κυριοτερη την δυνατοτητα χρησης usb flash memory κατι που χρειαζεται συχνα καθω δεν εχουν ολοι την δικη μας σχεση με την τεχνολογια, αλλα και γιατι με μια 16αρα usb μπορω να αυξησω κατα πολυ την χωρητικοτητα του ipad.

Ειδικα σ μενα χρειαζεται κατι τετοιο γιατι εδω το ιντερνετ εχει πολυ μικρες ταχυτητες για να κανεις streaming μουσικη η ταινιες.

Και ενα αλλο ειναι η δοκιμη εφαρμογων. Το διαστημα που δεν το ειχα JB, την πατησα με κανα δυο εφαρμογες γιατι τα review δεν ανταποκρινονταν στις δικες μου προσδοκίες.

 

Πιστευω οσπου να βγει η 4, θα εχουν βγαλει JB.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις Hotbird, σωστά; Τα κανάλια που δίνει είναι για τον Astra.

 

Θα πρέπει να πάρεις τους κωδικούς των καναλιών που σε ενδιαφέρουν από τα bouquets του Dreambox και να τα περάσεις στο αρχείο που έβαλες στο root του mac αλλά και στον φάκελο liveTv.

 

Αν μπορώ θα κάνω post με τα απαραίτητα αρχεία/ρυθμίσεις, θέλω να βεβαιωθω πρώτα ότι οι πληροφορίες αυτές μπορούν να δημοσιευτούν νόμιμα.

 

Μπορείς να στείλεις και πμ.

χοτμπιρντ ειμαι ναι.

βασικά έλεγε θέλει 3 σειρές

στην πρώτη φτίαχνεισ ένα mp4 αρχειό και γράφεις το όνομα του.

το mp4 το κάνεισ copy paste και του αλλάζεις όνομα?

στη δεύτερη ζητάει κάτι που δεν μπορώ να το βρω και στην τρίτη τον κωδικό του κάθε καναλιού, αυτό το βρήκα στο bouquets του dream.

Happy iPhone user:)
Link to comment
Share on other sites

Κωστη αυτο θα κανω θα περιμενω.

Προς το παρων εκμεταλευομαι τις δυνατοτητες του JB και τις εχω ολες διαθεσιμες ;):D

 

Επαιξα λιγο με το iwork και τελικα μπορει να μην συνεργαζεται αμεσα με το dropbox αλλα εμεσα μπορεις να το παρεις στο mac - pc μεσω iwork.com και να το ανεβασεις στο dropbox.

Ακομα και αν ειμαι on the road μπορω να το παρω με το Leo και να το ανεβασω απο εκει στο dropbox.

Και φυσικα μπορεις να το στειλεις με mail σε οποιονδηποτε σε μορφη word, pdf, pages.

 

Νομιζω με καλυπτει γιατι ειναι το μοναδικο που μετατρεπει το αρχειο σε pdf.

 

Ειμαι αναποφασιστος με το θεμα JB.

Δεν μ αρεσει που καθε φορα θα πρεπει να ξαναστηνω απο την αρχη, αλλα απο την αλλη υπαρχουν καποιες ευκολιες που τις θεωρω σημαντικες.

Με κυριοτερη την δυνατοτητα χρησης usb flash memory κατι που χρειαζεται συχνα καθω δεν εχουν ολοι την δικη μας σχεση με την τεχνολογια, αλλα και γιατι με μια 16αρα usb μπορω να αυξησω κατα πολυ την χωρητικοτητα του ipad.

Ειδικα σ μενα χρειαζεται κατι τετοιο γιατι εδω το ιντερνετ εχει πολυ μικρες ταχυτητες για να κανεις streaming μουσικη η ταινιες.

Και ενα αλλο ειναι η δοκιμη εφαρμογων. Το διαστημα που δεν το ειχα JB, την πατησα με κανα δυο εφαρμογες γιατι τα review δεν ανταποκρινονταν στις δικες μου προσδοκίες.

 

Πιστευω οσπου να βγει η 4, θα εχουν βγαλει JB.

 

Τους ίδιους προβληματισμούς έχω και εγώ Κώστα.

 

Όπως ίσως θυμάσαι στο iPhone έχω σταματήσει το jb από τότε που βγήκε η 3.0 αλλά στην περίπτωση του iPad ακόμη τα πράγματα δεν είναι τόσο σταθεροποιημένα που να μην χρειάζεται για όλους τους λόγους που περιγράφεις συν τα ελληνικά που δεν ξέρουμε σε ποιά έκδοση και πότε αλλά το κοντινότερο φαίνεται ότι τοποθετείται στο Νοέμβριο.

 

Άρα παραμένουμε jb και βλέπουμε :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα την μαύρη MAcally στο you στα 37,98E. Δεν πληρώνω και μεταφορικά γιατί μου χρωστάγανε απο μια άλλη αγορά. Νομίζω είμαι καλά!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα την μαύρη MAcally στο you στα 37,98E. Δεν πληρώνω και μεταφορικά γιατί μου χρωστάγανε απο μια άλλη αγορά. Νομίζω είμαι καλά!

 

Μια χαρα εισαι, εμενα μου πηγε παραπανω απο αλλου. Εισαι σιγουρος οτι ειναι η μαυρη ομως? Διοτι οταν τους πηρα μου ειπαν οτι δεν εχουν μαυρη αλλα μονο γκρι. Εκτος κι αν προλαβες εσυ τη τελευταια. :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τύχη έπεσα στο παρακάτω οδηγό [Oδηγός] Xρησιμοποίηση του Dropbox με το Pages και επειδή διάβασα τα posts των kkalog και Te_salat σκέφτηκα ότι ίσως σας φανεί χρήσιμος.

 

Υ.Γ. Δεν έχω iPad αλλά ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ με pages, dropbox κτλ. αρά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή σας βολεύει. :O

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

εχουμε νεα για την os4?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Κατά τύχη έπεσα στο παρακάτω οδηγό [Oδηγός] Xρησιμοποίηση του Dropbox με το Pages και επειδή διάβασα τα posts των kkalog και Te_salat σκέφτηκα ότι ίσως σας φανεί χρήσιμος.

 

Υ.Γ. Δεν έχω iPad αλλά ούτε έχω ασχοληθεί ποτέ με pages, dropbox κτλ. αρά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή σας βολεύει. :O

 

Ευχαριστούμε πολύ για τη συνεισφορά :) Το είχε φέρει σαν θέμα και ο Περικλής λίγο νωρίτερα και προσωπικά το χρησιμοποιώ. Είναι πολύ καλή λύση, ιδανικό θα ήταν βέβαια να μην χρειάζεται να μεσολαβήσει email αλλά διασύνδεση της εφαρμογής απευθείας με το DropBox όπως κάνει το documents to go / good reader κλπ. Αλλά στην αναβροχιά, καλό και το χαλάζι :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι' date=' εμενα μου πηγε παραπανω απο αλλου. Εισαι σιγουρος οτι ειναι η μαυρη ομως? Διοτι οταν τους πηρα μου ειπαν οτι δεν εχουν μαυρη αλλα μονο γκρι. Εκτος κι αν προλαβες εσυ τη τελευταια. :lol:[/quote']

 

Τους είπα ότι βγαίνει και γκρι και μαύρη, στην φωτογραφία έχουν την γκρι αλλά εγώ θέλω την μαύρη.

 

Η κοπέλα με έβαλε λίγο στην αναμονή για να ρωτήσει και όταν ξαναγύρισε μου είπε πως σε μια εβδομάδα περίπου θα την έχουν και θα είναι η μαύρη.

 

Τώρα τι να πω, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Τους είπα ότι βγαίνει και γκρι και μαύρη, στην φωτογραφία έχουν την γκρι αλλά εγώ θέλω την μαύρη.

 

Η κοπέλα με έβαλε λίγο στην αναμονή για να ρωτήσει και όταν ξαναγύρισε μου είπε πως σε μια εβδομάδα περίπου θα την έχουν και θα είναι η μαύρη.

 

Τώρα τι να πω, θα δείξει...

 

Πάντως η τιμή είναι εξαιρετική, καλορίζικη :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα την μαύρη MAcally στο you στα 37,98E. Δεν πληρώνω και μεταφορικά γιατί μου χρωστάγανε απο μια άλλη αγορά. Νομίζω είμαι καλά!

 

Απο που ? κανένα λινκ ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...