Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Σε αρκετές ελληνικές σελίδες εμφανίζονται "κινέζικα", κάτι το οποίο συνέβαινε και με παλιότερα sony ericsson που δοκίμασα. Προφανώς είναι θέμα κωδικοποίησης χαρακτήρων, αλλά δεν έχω βρει τρόπο να την αλλάξω (εκτός αν δε γίνεται). Καμιά ιδέα;

 

Έχει να κάνει με το codepage της σελίδας, σε συνάρτηση με το αν πρόκειται για HTML ή WAP κτλ. Το έχω λύσει εδώ και καιρό στο K800 μου αυτό με την χρήση του Opera Mini αντί του browser της συσκευής.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αλλαξα εταιρια πηγα κοσμοτε και μου το ξανακανε

θα το σπασω :angry::angry:

 

Τα ίδια ακριβώς και σε μένα!!

 

Το πήρα πριν από 10 μέρες (το πρώτο Elm) και το Σάββατο το άλλαξα στην Cosmote στην Στουρνάρη. Ο τυπάς το κοιτούσε 10 ώρες και το έλεγχε λες και του έλεγα ψέμματα. Μου είπε ότι του έχουν επιστραφεί αρκετά και ίσως είναι η συγκεκριμένη παρτίδα που κολλούσε και έχανε κλήσεις.

Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει πιο συχνά όταν το βάζω αθόρυβο, και ύστερα στο κανονικό προφίλ.

Το αντικατέστησα το Σάββατο και μόλις 2 μέρες μετά μου κάνει τα ίδια και το καινούριο Elm. Να το σπάσω;; :mad::mad:

Sorry, αλλά είναι ελεεινό αυτό που συμβαίνει!! Οι 8/10 χρήστες Elm πρέπει να έχουν πρόβλημα (και οι άλλοι θα έχουν απλά δεν το ξέρουν ακόμα).

Τι σκ@τά κάνει αυτή η Sony-Ericsson;;

 

Καμμία συμβουλή παίδες ;;

 

Είναι επαγγελματικό τηλέφωνο και χάνω κλήσεις - δεν νομίζω ότι πρέπει να "παίζουμε", έχω στενοχωρηθεί πολύ με αυτό το κινητό..

Χειρότερη επιλογή δεν έχω κάνει (αν και εξωτερικά το είχα/έχω συμπαθήσει), και συνήθως το ψάχνω ΠΟΛΥ πριν αγοράσω κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από kesos1 Εμφάνιση Μηνύματος

ρε παιδες παιρνω το πρωτο ελμ και μετα απο δυο μερες στις εισερχομενες δεν ειχε ηχο και δονηση με ρεσταρτ εφτιαχνε,,,,,,, το πηγα πισω και το αλλαξανε ,,,,,,,το δευτερο μου κανει τα ιδια μετα απο ενα μηνα λειτουργιας λετε να φταιει η σιμ που ειναι 8 ετων ή επεσα σε ελλατωματικη παρτιδα ;;;

ετυχε σε καποιον σας κατι παρομοιο ;;;

 

μου το εκανε πριν 3-4 εβδομαδες για 1-2 μερες (το εχω περιπου 2 μηνεσ) και απο τοτε ολα μια χαρα

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά ψάχνω να βρω την αναφορά παράδοσης και δεν την βρίσκω! Θα τρελαθούμε τελείως!

Μόνο αναφορά ανάγνωσης έχει, παράδοσης ΟΧΙ!

 

Και κάτι άλλο: Πως γίνεται να το συνδέσεις με το PC αφού δεν σου παρέχουν καλώδιο, και το κινητό δεν έχει ούτε θύρα mini USB;;

Link to comment
Share on other sites

 

Και κάτι άλλο: Πως γίνεται να το συνδέσεις με το PC αφού δεν σου παρέχουν καλώδιο, και το κινητό δεν έχει ούτε θύρα mini USB;;

 

καλώδιο αγοραζεις εξτρα ,,,, κουμπωνει στην θυρα φορτησης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου (και για την παρατήρηση του ΥΓ...)

Τώρα που σας βρήκα θα σας εκμεταλλευτώ λίγο ακόμη...

1. το A-GPS σημαίνει πως έχω GPS αλλά χρεώνομαι;

2. Και μήπως αν εγκαθιστούσα άλλη εφαρμογή (δηλ. εκτός του Wisepilot που ήδη υπάρχει... π.χ. σας το Destinator... και αν φυσικά είναι αυτό εφικτό) θα είχα GPS χωρίς έξτρα χρεώσεις;

3. Η εφαρμογή Tracker (για θερμίδες κλπ.) χρειάζεται σύνδεση στο internet ή gps για να λειτουργήσει; Ή μπορώ να τη χρησιμοποιώ δωρεάν;

και 4. (τελευταίο) αν βάλω με 5-10€/μήνα Internet μέσω της Cosmote (π.χ. 500ΜΒ), το GPS/wisepilot θα μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς άλλη χρέωση;

Υ.Γ. Μη βαράτε... λέω...αν ξέρετε...

Και πάλι ευχαριστώώώώώώώώώώώώώώώώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. το A-GPS σημαίνει πως έχω GPS αλλά χρεώνομαι;

3. Η εφαρμογή Tracker (για θερμίδες κλπ.) χρειάζεται σύνδεση στο internet ή gps για να λειτουργήσει; Ή μπορώ να τη χρησιμοποιώ δωρεάν;

 

1. Όχι.Το A-GPS δεν έχει ουσιαστική διαφορά από το απλό GPS.Απλά βοηθάει στο να βρεθεί πιο εύκολα το στίγμα σου.

3. GPS χρειάζεται απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Επειδη σκεφτομαι να παρω το elm, η καμερα του εχει autofocus;

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

 

Ωραιος, thanks..

Σ'ενα site ειδα οτι το sar του ειναι 1.24 W/kg. Δεν ξερω αν αληθευει, εμενα μου φανηκε λιγο υψηλο.

Επισης εγω θα ηθελα μια λιγο μεγαλυτερη οθονη και επιτελους ποτε η SE θ'αλλαξει αυτη την αρχαια υποδοχη του φορτιστη που μετα απο καποιους μηνες θελει να του κανεις κολπα για να φορτισει!? :O

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Tο elm είναι ικανοποιητικό για πλοήγηση στο internet;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Tο elm είναι ικανοποιητικό για πλοήγηση στο internet;

 

Δε νομιζω να ειναι και πολυ ικανοποιητικο, δεδομενου οτι εχει μονο 2.2" οθονη παρολο που εχει wifi. Θα σε πιανουν τα ματια σου..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το w995 θεωρείς ότι είναι καλύτερο σε αυτό τον τομέα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η επιλογη 'μεγεθος ρολογιου' δεν υπαρχει..?μονο σε μικρο φαινεται στην οθονη αναμονης?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το w995 θεωρείς ότι είναι καλύτερο σε αυτό τον τομέα;

 

E, σαφως καλυτερα τα πραγματα καθως εχει μεγαλυτερη οθονη 2.6" εναντι του elm που εχει 2.2". Κοιτα και το elm για λιγο ιντερνετ δεν ειναι ασχημο (δεν το εχω, αλλα το ψηνω κι εγω να το παρω) ομως αν το θες μονο γι'αυτο τοτε καλυτερα κοιτα καποιο αλλο οπως το w995 που λες ;)

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι θερμά!

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα για τον πατέρα μου σημερα απο Γερμανο με τις εκπτωσεις στα 147 ευρώ.καλο σε πρωτη ματιά πολυ ωραιο πιασιμο.

Εχει όμως το myview και θελω να το πετάξω.Γνωριζει κάποιος κατι παραπάνω;

Παντως απο οτι διαβασα δεν ειναι Α2 οπότε θέλει αλλο τροπο debranding

Edited by br492

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! καλώς σας βρήκα

βρήκα την παρέα σας ψάχνωντας πληροφορίες για το elm.

Εγώ το παρήγγειλα και το περιμένω απο Δευτέρα, για να δούμε...

2 απορίες.

α. που μπορώ να βλέπω πότε βγαίνουν οι αναβαθμίσεις του elm? θα το κάνω απο το επίσημο site?

β. και μια κουλή ερώτηση, το κινητό δεν έχει ηχογράφηση φωνής, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το βάλω στο κινητό και να κάνει?

 

ευχαριστώ

 

υ.γ όλες οι πληροφορίες που δίνετε ανιδιοτελώς είναι πάρα πολύ σημαντικές για κάποιον που μπαίνει στο forum.Να στε καλά

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! καλώς σας βρήκα

βρήκα την παρέα σας ψάχνωντας πληροφορίες για το elm.

Εγώ το παρήγγειλα και το περιμένω απο Δευτέρα, για να δούμε...

2 απορίες.

α. που μπορώ να βλέπω πότε βγαίνουν οι αναβαθμίσεις του elm? θα το κάνω απο το επίσημο site?

β. και μια κουλή ερώτηση, το κινητό δεν έχει ηχογράφηση φωνής, υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να το βάλω στο κινητό και να κάνει?

 

ευχαριστώ

 

υ.γ όλες οι πληροφορίες που δίνετε ανιδιοτελώς είναι πάρα πολύ σημαντικές για κάποιον που μπαίνει στο forum.Να στε καλά

 

Το κινητό έχει κανονικά ηχογράφηση φωνής, οπότε δε χρειάζεται να ψάξεις για κάποιο πρόγραμμα. Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις από το site της SE, ωστόσο δεν ξέρω πως μπορείς να δεις αν έχει βγει κάποια καινούργια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει κανονικά ηχογράφηση φωνής, οπότε δε χρειάζεται να ψάξεις για κάποιο πρόγραμμα. Αναβάθμιση μπορείς να κάνεις από το site της SE, ωστόσο δεν ξέρω πως μπορείς να δεις αν έχει βγει κάποια καινούργια έκδοση.

Υπάρχει εφαρμογή στον υπολογιστή που λέγεται Update Service. Όταν την εκκινήσεις αυτή αναλαμβάνει να βρει την καινούρια έκδοση (αν υπάρχει) και να την εγκαταστήσει στο κινητό σου.

 

Περισσότερα εδω.

 

elmaniac καλώς ήρθες στην παρέα μας! :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για αναβάθμιση λογισμικού, έχω το κινητό κάπου ένα μήνα τώρα, είμαι πολύ ευχαριστημένη από τις λειτουργίες του (και την απόδοση της μπαταρίας!) έχω όμως ένα πρόβλημα.

Εδώ και 1-2 μέρες τα μηνύματα που στέλνω προς ένα συγκεκριμένο αριθμό, ενώ μου έρχεται κανονικά η αναφορά παράδοσης, εκείνος δε τα λαμβάνει. Έχω τσεκάρει οτί με τις υπόλοιπες επαφές μου δεν έχω πρόβλημα, λαμβάνουν κανονικά τα μηνύματα μου. Κι εκείνος αντίστοιχα λαμβάνει από όλους μηνύματα εκτός από εμένα. :blink: Καμιά (λογική) εξήγηση? :ninja:

Να του κάνω καμιά αναβάθμιση μπας και φτιάξει?

Α, επίσης είχα αντιμετωπίσει κι εγώ 3-4 φορές το πρόβλημα που ανέφεραν και άλλα παιδιά, οτί σε κάποια φάση το κινητό ενώ δέχεται κλήση δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης, ούτε ενεργοποιείται η δόνηση, αλλά κάθε φορά το έκλεινα και το ξαναάνοιγα και τώρα έχει καιρό που δεν μου το εμφανίζει αυτό το πρόβλημα.

Edited by roody86
Επανάληψη ερώτησης κατά λάθος
Link to comment
Share on other sites

Δεν του έχω κάνει από τότε που το πήρα και ούτε στο προηγούμενο κινητό μου που το είχα 3 χρόνια έκανα ποτέ γιατί δε μου είχε βγάλει πρόβλημα.

Με την αναβάθμιση χάνονται μηνύματα, ιστορικό κλήσεων, εφαρμογές που έχω περάσει κλπ. ή όχι? Αν είναι να του κάνω backup πρώτα. Ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...