Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

είμαι και εγώ κάτοχος του εν λόγω κινητού και μέχρι τώρα αρκετά ευχαριστημένος (εκτός βέβαια του κουμπιου "my view" της cosmote)

 

Έχω διαβάσει και αλλού να απενεργοποιούμε το 3G για κατανάλωση μπαταρίας, τι λέτε εσείς;

 

Καλορίζικο. Σωστό είναι αυτό που λες για το 3G, όπως και το wifi. Όσο για το my view, κοίταξε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227205

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επάνω που έλεγα οτι δεν υπάρχει αντικαταστάτης για το K800 candybar και κοίταγα το Nokia 6700, είδα απο κοντά το elm και το ερωτεύτηκα. Επαιξα λίγο μαζί του, και είναι ότι ακριβώς ζητάω απο ένα τηλέφωνο. Οχι τεράστιο με κουραστική στη χρήση touch screen και ανοιχτά λειτουργικά που κατα βάση δεν χρειάζομαι. Απλά θέλω να είναι όμορφο και να κάνει κάποια βασικά πράγματα για το 2010. Και τα κάνει! Μέσα στην εβδομάδα θα το πάρω κι εγώ αφού μέχρι στιμής δεν υπάρχουν παράπονα απο τα παιδιά που το έχουν στην κατοχή τους.
Link to comment
Share on other sites

όλα καλά αλλά με χάλασε ελαφρώς όταν ανακάλυψα ότι δεν έχει μπροστινή κάμερα για βίντεο-κλήσεις!!

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά αλλά με χάλασε ελαφρώς όταν ανακάλυψα ότι δεν έχει μπροστινή κάμερα για βίντεο-κλήσεις!!

 

παλαιότερα είχα το w910i που είχε μπροστινή κάμερα αλλά δεν έκανα ποτέ μου καμια βιντεοκλήση οποτε δεν το θεωρώ μειονέκτημα στο συγκεκριμένο κινητό εγώ προσωπικά...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα κουμπια του πληκρολογιου μου φανικαν οτι ειναι απο λαστιχο....ειναι οντως? μηπος φθαρθουν πολυ γρηγορα....?
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα είχα το w910i που είχε μπροστινή κάμερα αλλά δεν έκανα ποτέ μου καμια βιντεοκλήση οποτε δεν το θεωρώ μειονέκτημα στο συγκεκριμένο κινητό εγώ προσωπικά...

 

γιατί δεν έκανες ποτέ....

σίγουρα δεν είναι ΤΟ μειονέκτημα, αλλά να υποστηρίζεις βίντεο κλήση με όχι μπροστινή κάμερα εν έτη 2010, χμμμμ....

κατά τα άλλα, το κινητό είναι πολύ καλό!!! ;)

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστό και αυτό ! αλλά μην ξεχνάμε και τι τιμή του;)

προσφέρει πάρα πολλά κατά την γνώμη μου σε αυτήν την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα κουμπια του πληκρολογιου μου φανικαν οτι ειναι απο λαστιχο....ειναι οντως? μηπος φθαρθουν πολυ γρηγορα....? ??

καποιος κατοχος την γνωμη του?

 

και το ραδιο ακουγετε απο το ηχειο σε ανοιχτη ακροαση ετσι?

Edited by NIK_TAX
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν έκανες ποτέ....

σίγουρα δεν είναι ΤΟ μειονέκτημα, αλλά να υποστηρίζεις βίντεο κλήση με όχι μπροστινή κάμερα εν έτη 2010, χμμμμ....

κατά τα άλλα, το κινητό είναι πολύ καλό!!! ;)

Φαίνεται η δυνατότητα υπήρχε μέσα στο "λειτουργικό" του οποτε το αφήσανε!!!

 

σωστό και αυτό ! αλλά μην ξεχνάμε και τι τιμή του;)

προσφέρει πάρα πολλά κατά την γνώμη μου σε αυτήν την τιμή!

 

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλή τιμή γι' αυτές τις δυνατότητες συνδεσιμότητας..

 

ρε παιδια τα κουμπια του πληκρολογιου μου φανικαν οτι ειναι απο λαστιχο....ειναι οντως? μηπος φθαρθουν πολυ γρηγορα....? ??

καποιος κατοχος την γνωμη του?

 

και το ραδιο ακουγετε απο το ηχειο σε ανοιχτη ακροαση ετσι?

 

είναι λαστιχένια και λίγο σκληρά στην αρχή... μετά απο μια εβδομάδα τα συνήθισα!!!

 

Το ράδιο ακούγεται απο το ηχείο αλλά θα πρέπει να έχεις συνδεμένα τα ακουστικά επειδή λειτουργούνε σαν κεραία!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι λαστιχένια και λίγο σκληρά στην αρχή... μετά απο μια εβδομάδα τα συνήθισα!!!

 

χχμμμ δεν το κοβω να ειναι και πολυ καλο το οτι ειναι λαστιχενια φοβαμε οτι μετα απο λιγο καιρο η φθορα τους θα ειναι δυσαναλογα μεγαλυτερη σε σχεση με την συσκευη

Edited by zxr
Διόρθωση quote tag
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Πού είδατε ότι είναι λαστιχένια; Πλαστικά είναι.

 

Άσχετο: Το καπάκι μπαταρίας κοστίζει μόνο 6 €.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα κι εγώ σήμερα με επιδότηση απο Cosmote. Κατέληξα γιατί θεωρητικά είχε από όλους τους υπόλοιπους ανταγωνιστές του (τιμής) τα καλύτερα χαρακτηριστικά. Το βράδυ που ψιλοασχολήθηκα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι εκτός από πανέμορφο (και οικολογικό) ότι κάνει το κάνει άψογα (camera, video, wifi κλπ).

Φοβερή επιλογή (ειδικά σε σχέση με την τιμή του)

Δείτε κι ένα review από gsmarena (από τα πιο αντικειμενικά και πλήρη) για να καταλάβετε τι εννοώ: http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_elm-review-466.php

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα κουμπιά δεν νομίζω οτι είναι λαστιχένια και επίσης δεν νομίζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα το βγάλανε κάποιες συσκευές της σειράς c νομίζω που ξεβαφανε. Αλλα εντελώς άλλο υλικό.

Στο gsm arena νομίζω διάβασα οτι το wifi δεν είναι αρκετά δυνατό, και πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο spot. Τί λέτε οι κάτοχοι?

Link to comment
Share on other sites

Στο gsm arena νομίζω διάβασα οτι το wifi δεν είναι αρκετά δυνατό, και πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο spot. Τί λέτε οι κάτοχοι?

 

Δεν είναι πολύ δυνατό σε σύγκριση με ένα laptop αλλά για κινητό είναι αρκετά καλό... Καλύτερο wifi σε κινητό είχα (εμπειρικά το λέω) στο Nokia 5530, το οποίο έβρισκε hotspot μερικά μέτρα μακρύτερα απο το Elm...

 

όμως το ξαναλέω, είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το wifi του Elm!!!:)

Link to comment
Share on other sites

1. Unfortunately the Wi-Fi range is rather disappointing compared to other phones we've tested

2. to use a Wi-Fi connection you first need to configure a data account.

3. Unfortunately, Sony Ericsson Elm allows you to watch streaming media (of any type) only over the EDGE or 3G connection (even though Wi-Fi is listed as an option, it just doesn't work).

Είναι αλήθεια όλα αυτά? Να προβληματιστώ?

Link to comment
Share on other sites

1. Unfortunately the Wi-Fi range is rather disappointing compared to other phones we've tested

2. to use a Wi-Fi connection you first need to configure a data account.

3. Unfortunately, Sony Ericsson Elm allows you to watch streaming media (of any type) only over the EDGE or 3G connection (even though Wi-Fi is listed as an option, it just doesn't work).

Είναι αλήθεια όλα αυτά? Να προβληματιστώ?

 

1. Γενικά ευχαριστημένος όπως μπορείς να διαβάσεις στο αμέσως παραπάνω post.

2. δεν μου ζήτησε κάτι τέτοιο ΑΠΛΩΣ για να χρησιμοποιήσω τα Widget έπρεπε να ενεργοποιήσω το Cosmote My View

3. Δεν ξέρω να σου πω...

 

Η συσκευή αξίζει πάρα πολύ γι 'αυτά που προσφέρει!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα κι εγώ. Είναι αρκετά όμορφο και έχει ωραία εφέ στο μενού αν και το κάνουν λίγο αργό. Αντιμετωπίζω όμως διάφορα προβλήματα. Η οθόνη λόγο του αισθητήρα είναι σκοτεινή σε εσωτερικό περιβάλλον. Οι φωτογραφίες θέλουν ένα μικρό sharpening με photoshop γιατί βγαίνουν ελαφρώς θολές. Η ποιότητα συνομιλίας δεν είναι καλή σε σχέση με Nokia και blackberry. Το GPS δεν δουλεύει με τίποτα ακόμα και σε ανοιχτό χώρο. Το wisepilot ενω έχει τις σωστές ρυθμίσεις internet, αρνείται να ανοίξει αναφέροντας οτι δεν είναι σωστές. Τα μπάσα είναι ανύπαρκτα με ακουστικά αν και ο ήχος είναι πολύ καθαρός. Σ'αυτό μπορεί να φταίνε τα φθηνά ακουστικά που δίνουν στο πακέτο. Το internet δεν λειτουργεί με τον default browser ενώ ο opera mini δουλεύει κανονικά.

Αυτά τα λίγα για αρχή. Εχει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα κι εγώ. Είναι αρκετά όμορφο και έχει ωραία εφέ στο μενού αν και το κάνουν λίγο αργό. Αντιμετωπίζω όμως διάφορα προβλήματα. Η οθόνη λόγο του αισθητήρα είναι σκοτεινή σε εσωτερικό περιβάλλον. Οι φωτογραφίες θέλουν ένα μικρό sharpening με photoshop γιατί βγαίνουν ελαφρώς θολές. Η ποιότητα συνομιλίας δεν είναι καλή σε σχέση με Nokia και blackberry. Το GPS δεν δουλεύει με τίποτα ακόμα και σε ανοιχτό χώρο. Το wisepilot ενω έχει τις σωστές ρυθμίσεις internet, αρνείται να ανοίξει αναφέροντας οτι δεν είναι σωστές. Τα μπάσα είναι ανύπαρκτα με ακουστικά αν και ο ήχος είναι πολύ καθαρός. Σ'αυτό μπορεί να φταίνε τα φθηνά ακουστικά που δίνουν στο πακέτο. Το internet δεν λειτουργεί με τον default browser ενώ ο opera mini δουλεύει κανονικά.

Αυτά τα λίγα για αρχή. Εχει κάποιος άλλος τα ίδια προβλήματα?

 

Στις δύο εβδομάδες που το χρησιμοποιώ δεν έχω συναντήσει κανένα απο αυτά τα προβλήματα...

Το GPS επειδή χρεώνει δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω άσε που πιστεύω ότι ξέρω καλά τους δρόμους του Ηρακλείου;)

Οι φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου για κινητό είναι αρκετά καλές...

Ο Browser απο τη πρώτη στιγμή μέσω wifi δούλευε μια χαρά, και μετά που ενεργοποίησα το myview δούλευε επίσης μια χαρά και με δεδομένα.

Πολύ καλή ποιότητα συνομιλίας αφού ακούω και με ακούνε μια χαρά... Ποιο Blackberry και ποιο Nokia εννοείς? Εμένα ας πούμε για το Νοκια E51 έπρεπε να είσαι ο σούπερμαν με τη σούπερ ακοή για να ακούσεις τι σου λέει ο συνομιλητής...:)

Τα ακουστικά δεν τα δοκίμασα... δεν περιμένω και πολλά πάντως...

Η μουσική είναι μια χαρά... Για κινητό μιλάμε και όχι για στερεοφωνικό συγκρότημα!!:p

Edited by mantsag1
Link to comment
Share on other sites

Στις δύο εβδομάδες που το χρησιμοποιώ δεν έχω συναντήσει κανένα απο αυτά τα προβλήματα...

Το GPS επειδή χρεώνει δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσω άσε που πιστεύω ότι ξέρω καλά τους δρόμους του Ηρακλείου;)

Οι φωτογραφίες κατά τη γνώμη μου για κινητό είναι αρκετά καλές...

Ο Browser απο τη πρώτη στιγμή μέσω wifi δούλευε μια χαρά, και μετά που ενεργοποίησα το myview δούλευε επίσης μια χαρά και με δεδομένα.

Πολύ καλή ποιότητα συνομιλίας αφού ακούω και με ακούνε μια χαρά...

Τα ακουστικά δεν τα δοκίμασα... δεν περιμένω και πολλά πάντως...

Η μουσική είναι μια χαρά... Για κινητό μιλάμε και όχι για στερεοφωνικό συγκρότημα!!:p

Ούτε εγώ το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα αλλα αφού έχω flat rate σύνδεση γιατί όχι.

Οι φωτογραφίες απ'ότι είδα και στο esato είναι φανταστικές. Οχι του δικού μου όμως.

Ο browser και το wisepilot αρνούνται να εργαστούν με wind internet. Μόνο με wap.

Οταν λέω κακή ποιότητα συνομιλίας δεν εννοώ απλά να τους ακούς και να σε ακούνε. Αυτό είναι αυτονόητο. Εννοώ την ποιότητα. Το πόσο όμορφα και δυνατά ακούγεται.

Οσο για τη μουσική θα διαφωνήσω οτι. Υπάρχουν συσκευές όπως το arena που οταν ενεργοποιήσεις το dolby παίζει καλύτερα και απο στερεοφωνικό σε θεμα ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να μπω στο internet μέσω wifi και μου λέει συνέχεια εκτός εμβέλειας τι γίνεται? και κάτι ακόμη......... οι εφάρμογη google maps και γενικότερα το internet και το my view είναι με χρέωση? Edited by dimkal1990
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά προσπαθώ να μπω στο internet μέσω wifi και μου λέει συνέχεια εκτός εμβέλειας τι γίνεται? και κάτι ακόμη......... οι εφάρμογη google maps και γενικότερα το internet και το my view είναι με χρέωση?

 

Τότε πήγαινε εντός εμβέλειας!!!!:blink::confused:

 

όσο αφορά το myview ενεργοποίησε το μηνιαίο πάσο με 4 ευρώ για να μπαίνεις όση ώρα θέλεις μέχρι να συμπληρώσεις 40ΜΒ... Εννοείται ότι είναι με χρέωση το google maps και το GPS αφού τους χάρτες τους κατεβάζεις!!!!:cry:

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,πιο προγραμμα μπορουμε να βαλουμε στο κινητο ωστε να εχουμε gps χωρις χρεωση,π.χ. igo,garmin,κτλ
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση,πιο προγραμμα μπορουμε να βαλουμε στο κινητο ωστε να εχουμε gps χωρις χρεωση,π.χ. igo,garmin,κτλ

 

Αυτα τα προγραμματα μπαινουν μονο σε συσκευες με ανοιχτο λειτουργικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Τότε πήγαινε εντός εμβέλειας!!!!:blink::confused:

 

όσο αφορά το myview ενεργοποίησε το μηνιαίο πάσο με 4 ευρώ για να μπαίνεις όση ώρα θέλεις μέχρι να συμπληρώσεις 40ΜΒ... Εννοείται ότι είναι με χρέωση το google maps και το GPS αφού τους χάρτες τους κατεβάζεις!!!!:cry:

 

το θέμα είναι ότι είμαι δίπλα στο router!!!! ευχαριστώ

 

και μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε δωρεάν θέματα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...