Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδω: http://sonyericsson-vivaz.blogspot.com/ μιλαει για νεα εκδοση λογισμικου την R2EA023. Μαλλον ειναι για τις ελευθερες συσκευες γιατι σε μενα που εχω κοσμοτε δεν μου εβγαλε ενημερωση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδω: http://sonyericsson-vivaz.blogspot.com/ μιλαει για νεα εκδοση λογισμικου την R2EA023. Μαλλον ειναι για τις ελευθερες συσκευες γιατι σε μενα που εχω κοσμοτε δεν μου εβγαλε ενημερωση.

 

 

Nαι την έβαλα σήμερα (δεν έχω branded συσκευή). Δουλεύει καλά μπορώ να πω, το auto rotate είναι βελτιωμένο.

Μένει να δω αν κάποια θεματάκια που είχε το τηλέφωνο με την autolock λειτουργία διευθετήθηκαν...

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους! πανω που ειχα αρχισει να απογοητευομαι!

 

Εδω: http://sonyericsson-vivaz.blogspot.com/ μιλαει για νεα εκδοση λογισμικου την R2EA023. Μαλλον ειναι για τις ελευθερες συσκευες γιατι σε μενα που εχω κοσμοτε δεν μου εβγαλε ενημερωση.

 

Η cosmote το εχει δωσει πριν κανα-δυο βδομαδες το firmware. Αν κοιταξεις σε προηγουμενα ποστ μια-δυο σελιδες πισω θα βρεις ακριβως την ονομασια της εκδοσης.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, η βίντεο κλήση στο vivaz πως γίνεται ακριβώς? Δεν είχα ξανα κινητό που να υποστηρίζει βιντεο κλήσεις και δεν ξέρω, αλλά δεν πρέπει να έχει και camera μπροστά για να γίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως βάζουμε τόνους στα φωνήεντα με το πληκτρολόγιο του Vivaz Pro...???

 

Help...:confused:

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους! πανω που ειχα αρχισει να απογοητευομαι!

 

 

 

Η cosmote το εχει δωσει πριν κανα-δυο βδομαδες το firmware. Αν κοιταξεις σε προηγουμενα ποστ μια-δυο σελιδες πισω θα βρεις ακριβως την ονομασια της εκδοσης.

 

Κανεις ενα ασημαντο λαθακι...

Εκεινη η εκδοση ηταν η R2EA021.. ενω αυτη η R2EA023

 

Και επιτελους φαινεται οτι ο επιμενων νικά..

Καταφερα και εκανα debrand το Vivaz Ακολουθώντας αυτες τις οδηγιες

 

http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/page__st__100__gopid__728529entry728529

 

Και ναι λοιπον ημουν σωστός..Το SEUS φαινεται οτι τσεκαρε τα files και αντικαθιστουσε το αρχειο andriatic με το original (BRANDED)...Η λυση διορθωνεται ακολουθωντας αυτες τις οδηγιες kαι αντικαθιστώντας το αρχειο την ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΤΟ FIRMWARE..(oταν αρχιζει , δηλαδη , η δευτερη μπάρα..)

 

Απλα να πω για οσους το σκεφτονται ακομα οτι το κινητο ΠΕΤΑΕΙ και δεν εχει καμια σχεση με to vodafone..Xωρια το RDS και τα αλλα καλουδια , πιστευω οτι αξιζει ..Και οι ρυθμισεις vodafone κατεβηκαν απο μονες τους..

 

Uα τσεκαρω μετα να δω αν φαινεται η R2EA023 γιατι χθες που προσπαθησα ειχα μεινει στην ..CA024

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχς έκδοση λογισμικού R2CA024. Καλή είναι ή να την κάνω αναβάθμιση? Πάντως καλά δουεύει προς το παρόν.

 

Και αν ξέρει κανείς πως ξανακατευάζεις το Rally master pro και να είναι μόνο για vivaz χωρίς να λέει όταν κάνεις εκκίνηση ότι είναι μόνο για το satio!

 

video-κλήση κάνει από την κύρια κάμερα! Δεν προνόησαν να βάλουν μία μπροστά και έτσι σε βλέπει μόνο ο άλλος αφου πρέπει να έχεις το τηλέφωνο γυρισμένο για να τραβάς τον εαυτό σου! Εκτός βέβαια αν αυτός που μιλάτε βλέπει το τοπίο και εσύ τον βλέπεις τότε κανονικά...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αναβάθμιση στο δικό μου (unbranded) vivaz.Σας βάζω και φωτό για τυχόν αμφιβολίες.

 

http://a.imageshack.us/img521/707/scr000020x.th.jpg' alt='scr000020x.th.jpg'>

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Κανεις ενα ασημαντο λαθακι...

Εκεινη η εκδοση ηταν η R2EA021.. ενω αυτη η R2EA023

(...)

Και ναι λοιπον ημουν σωστός..Το SEUS φαινεται οτι τσεκαρε τα files και αντικαθιστουσε το αρχειο andriatic με το original (BRANDED)...Η λυση διορθωνεται ακολουθωντας αυτες τις οδηγιες kαι αντικαθιστώντας το αρχειο την ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΤΟ FIRMWARE..(oταν αρχιζει , δηλαδη , η δευτερη μπάρα..)

 

Δεν εχει σημασια το ονομα, αυτο ειναι απλα τυπικο. Με την 023 οι ελευθερες πηραν αυτα ακριβως που ειχαν παρει πριν 2 βδομαδες οι κατοχοι cosmote branded τηλεφωνων με την 021. Ειναι οι ιδιες δλδ απλα για καποιο λογο η cosmote την διεθεσε πριν απο την επισημη (unbranded) αντι να γινει το αντιθετο.

 

Εμενα παλι δε το εκανε ετσι το SEUS. Απλα το ειχα κανει ηδη μια φορα αναβαθμιση το κινητο, και μετα απο 10 μερες που αποφασισα να το κανω debrand απλα αντικατεστησα το αρχειο. Τεσπα, αφου τα καταφερες τλκ ολα καλα! :)

 

Και αν ξέρει κανείς πως ξανακατευάζεις το Rally master pro και να είναι μόνο για vivaz χωρίς να λέει όταν κάνεις εκκίνηση ότι είναι μόνο για το satio!

 

Υπαρχει και αλλο αρχειο που δε το βγαζει το μηνυμα αυτο.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Κανεις ενα ασημαντο λαθακι...

Εκεινη η εκδοση ηταν η R2EA021.. ενω αυτη η R2EA023

 

Και επιτελους φαινεται οτι ο επιμενων νικά..

Καταφερα και εκανα debrand το Vivaz Ακολουθώντας αυτες τις οδηγιες

 

http://forums.se-nse.net/topic/48273-tutorial-sony-ericsson-vivaz-debranding/page__st__100__gopid__728529entry728529

 

Και ναι λοιπον ημουν σωστός..Το SEUS φαινεται οτι τσεκαρε τα files και αντικαθιστουσε το αρχειο andriatic με το original (BRANDED)...Η λυση διορθωνεται ακολουθωντας αυτες τις οδηγιες kαι αντικαθιστώντας το αρχειο την ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΙΕΤΑΙ ΤΟ FIRMWARE..(oταν αρχιζει , δηλαδη , η δευτερη μπάρα..)

 

Απλα να πω για οσους το σκεφτονται ακομα οτι το κινητο ΠΕΤΑΕΙ και δεν εχει καμια σχεση με to vodafone..Xωρια το RDS και τα αλλα καλουδια , πιστευω οτι αξιζει ..Και οι ρυθμισεις vodafone κατεβηκαν απο μονες τους..

 

Uα τσεκαρω μετα να δω αν φαινεται η R2EA023 γιατι χθες που προσπαθησα ειχα μεινει στην ..CA024

 

μια μικρη βοηθεια στα βηματακια 4-6??και ποιο ειναι το αρχειο που ειναι 370bytes?δεν μπορω να το βρω..ολα ειναι της ταξεως 2-10 kb και μετα τα κλασσικα που ειναι 16.000kb 50.000kb και παει λεγοντας...καμια βοηθεια παρακαλω??

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω ελληνικη γλωσσα για vivaz u5,μια μικρη βοηθεια παρακαλω

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να το βρώ?

 

Τωρα θα σε γελασω. Μαλλον θα υπαρχει στο γνωστο μαγαζακι. Κανε μια αναζητηση στο γουγλη τη λεξη symbian και ανοιξε το 3ο αποτελεσμα...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

μια μικρη βοηθεια στα βηματακια 4-6??και ποιο ειναι το αρχειο που ειναι 370bytes?δεν μπορω να το βρω..ολα ειναι της ταξεως 2-10 kb και μετα τα κλασσικα που ειναι 16.000kb 50.000kb και παει λεγοντας...καμια βοηθεια παρακαλω??

 

Πρωτα πολλα ψαχνεις στον φακελο blob_fs ...(υπαρχει στον db folder )

Αφου κανεις αναβαθμιση μια φορα λογικα θα σου βγαλει ολα τα απαραιτητα αρχεια...Εσυ ψαχνεις ενα αρχειο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ του 1κβ , 370 bytes (1 kb=1024 bytes αν θυμαμαι καλα)

 

Μπορεις να το βρεις ευκολοτερα πατοντας δεξι κλικ-->ταξινομηση κατα -->μεγεθος..

 

Εμενα μου εμφανιζε περιπου 4-5 αρχεια που ειχαν μεγεθος κατω απο 1kb..Αμα εισαι βονταφον , λογικα θα ειναι ενα αρχειο με 374 bytes..

 

Αμα τωρα δεν εμφανιζεται (που δεν νομιζω , αλλα ποτε δεν ξερρεις..) δοκιμασε να διαγραψεις ολο τον db folder που βρισκεται στο φακελο Sony ericsson update service (θα τον βρεις στα programm files ) ..και να ξανακανεις μια φορα το update

 

ΣΗΜ: Ακομη και να σου βγαζει οτι εχεις το πιο προσφατο λογισμικο , εσυ θα κανεις επανεγκατασταση , για τις αναγκες του debrand..

Αμα συνεχιζει να μην υπαρχει αρχειο με αυτα τα δεδομενα (κοντα στα 370 bytes) sorry δεν γνωριζω...

 

Πολλοι αναφερουν οτι αποτελεσματικο debrand γινεται μεσω του davinci team..(με πληρωμη 7 Ε )..Ερχομαι να προσθεσω και το omnia-server το οποιο προς το παρων ειναι δωρεαν kai προσφερει flasharisma , debrand , unlock και διαφορα αλλα.. <--ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΙΚΑ

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορουμε να βρουμε ελληνικα για το vivaz u5?

Εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3010498#post3010498 λεει οτι Σύντομα κάτι τέτοιο θα είναι εφικτό μέσω του davinciteam.eu , στο αντιστοιχο θεμα της νοκια για τα symbian εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651203#post2651203 λεει τροπο εισαγωγης ελληνικων αλλα δεν ξερω αν κανει για το vivaz.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πολλα ψαχνεις στον φακελο blob_fs ...(υπαρχει στον db folder )

Αφου κανεις αναβαθμιση μια φορα λογικα θα σου βγαλει ολα τα απαραιτητα αρχεια...Εσυ ψαχνεις ενα αρχειο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ του 1κβ , 370 bytes (1 kb=1024 bytes αν θυμαμαι καλα)

 

Μπορεις να το βρεις ευκολοτερα πατοντας δεξι κλικ-->ταξινομηση κατα -->μεγεθος..

 

Εμενα μου εμφανιζε περιπου 4-5 αρχεια που ειχαν μεγεθος κατω απο 1kb..Αμα εισαι βονταφον , λογικα θα ειναι ενα αρχειο με 374 bytes..

 

Αμα τωρα δεν εμφανιζεται (που δεν νομιζω , αλλα ποτε δεν ξερρεις..) δοκιμασε να διαγραψεις ολο τον db folder που βρισκεται στο φακελο Sony ericsson update service (θα τον βρεις στα programm files ) ..και να ξανακανεις μια φορα το update

 

ΣΗΜ: Ακομη και να σου βγαζει οτι εχεις το πιο προσφατο λογισμικο , εσυ θα κανεις επανεγκατασταση , για τις αναγκες του debrand..

Αμα συνεχιζει να μην υπαρχει αρχειο με αυτα τα δεδομενα (κοντα στα 370 bytes) sorry δεν γνωριζω...

 

Πολλοι αναφερουν οτι αποτελεσματικο debrand γινεται μεσω του davinci team..(με πληρωμη 7 Ε )..Ερχομαι να προσθεσω και το omnia-server το οποιο προς το παρων ειναι δωρεαν kai προσφερει flasharisma , debrand , unlock και διαφορα αλλα.. <--ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΙΚΑ

 

 

και ετσι απλα για να δειξω ποσο ασχετος ειμαι,στα αγγλικα λεγετε φλασαρισμα αυτο??

 

 

και ναι καταφερα και το εκανα unbranded!!!με λιγο ψαξιματακι,παρατηρησα οτι ειναι πιο γρηγορο το τηλ,και εχει και τα χαρακτηριστικα που εχουν αναφερει και οι αλλοι πιο πανω(που δεν ειχε σαν βοντα).

Edited by Chryssostomos
επιτελους...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι,τα καταφερα και εγω,εγινε debrand,ναι ναι ναι ναι ναι!!!!!

Επιτελους!!!!!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω την αναβαθμιση...ολα καλα

 

απλως παραξενευτηκα γιατι ενω πιστευα οτι θα σβηστουν ολα...τα παντα εμειναν ανεπαφα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

πως μπορω να δω στο vivaz αν οι επαφες μου ειναι στην sim ή στο τηλεφωνο?

Απο σημερα θα ειμαι κατοχος ενος Χ10 και θελω να τα περασω στο αλλο τηλ.

Προσπαθησα καποιες επαφες να τις κανω αντιγραφη στην καρτα sim και μου γραφει ότι "η αντιγραφη δεν εγινε".

Μου φαινεται μονο σαν επαγγελματικες καρτες θα μπορεσω να τα περασω.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

παιδια,μια ερωτηση sos για το debrand...βρισκουμε το αρχειο των 370 περιπου bytes.Aς πουμε οτι λεγετε "file" πχ.Οποτε παμε και μετονομαζουμε το adriatic generic ως file και στην αρχη της δευτερης αναβαθμισης κανουμε copy-paste το μετονομασμενο-καμουφλαρισμενο adriatic generic σε file sto C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs ???

Eτσι γινεται η δουλεια???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ακριβως.και γω αυτες τις οδηγειες ακολουθησα και ολα πηγανε ρολοι!!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος?Τα πλαστικα του Vivaz αλλαζουν?Εννοω το πισω καπακι και τα 2 μικρα κατω απο τα τρια κουμπια του τηλεφωνου και αντιστοιχα αυτο που εχει τη σχισμη για το ακουστικο.Το πισω φανταζομαι θα αλλαζει αλλα και τα 2 μικρα απο οτι ειδα απο μεσα πρεπει να ξεβιδωνουν και να αλλαζουν ανετα.Αν ξερει καποιος ας με διαφωτισει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αλλανια, αυτες τις μερες θα μου ερθει το vivaz και θα ηθελα να ρωτησω υπαρχουν αρκετες εφαρμογες για το vivaz στυλ iphone διοτι προερχομαι απο iphone και δεν θελω να ξενεροσω απο την πρωτη μερα.:D!
Αγγελίες μόνο στο Buy & Sell !
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...