Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενώ έχω ενεργή τη ρύθμιση και το gps,δε βλέπω στα στοιχεία των φωτος κάτι σε σχέση με τη περιοχή λήψης!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το GPS του VIvaz,

 

πριν κάνα δίμηνο που πέρασα το ndrive έπιανε σήμα μέσα σε 1 λεπτό,

τις last 2 εβδομάδες όμως δεν βρίσκει σήμα ούτε μετά απο μισή ώρα σε ανοιχτό χώρο.

επίσης δεν βρίσκει σήμα ούτε το wisepilot (πλοηγηση που είχε απο την αγορά του (cosmote)).

 

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας ενημερώσει, thankssssssss!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο και θα λειτουργησει το gps:

Λοιπον, για οσους εχουν το προβλημα με το GPS που δεν κλειδωνει δορυφορους κανετε το εξης:

Ανοιχτο το κινητο και πατατε τα κουμπια της κλησης με την εξης σειρα:

 

Κοκκινο - Πρασινο - Κοκκινο - Κοκκινο - Πρασινο - Κοκκινο

 

Μπαινουμε στο "κρυφο μενου". Πηγαινουμε στην επιλογη "Δοκιμες Συσκευης", ψαχνουμε με το GPS και κανουμε Διαγραφη Δεδομενων απο την επιλογη που εχει.

Εγω το εκανα και δουλεψε και μου λοκαρε δορυφορους σε χρονο απιστευτο. Δουλευει κομματια μιλαμε παλι. Αντε αυτα και καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Χθές απέκτησα το htc desire,πριν είχα το sony ericsson vivaz,και θέλω να περάσω τα μηνύματα από το vivaz στο desire,αλλά δεν ξέρω με πιο τρόπο,αν κάποιος από εσάς ξέρει ας μου πεί,ευχαριστώ!

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις πως δουλεύει το geo taging για τις φωτογραφίες?

 

Καταρχας για να κανεις geottaging θα πρεπει ΑΦΟΥ εχει κλειδωσει δορυφορους (εχει βρει σημα GPS δηλαδη) να πας στις ρυθμισεις τς καμερας και στα διαφορα (? δεν θυμαμαι πως το εχει ακριβως η 3η καρτελα ειναι παντως) εχει επικ.γεωγρ.θεσης...εκει το βαζεις στο ενεργο..

 

Για να δεις τωρα που εβγαλες την φωτογραφια , καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να την ανεβασεις σε ενα site που ασχολειται με ανεβασμα φωτογραφιων ή να βρεις ενα προγραμμα (?) και θυμαμαι οτι ενα απο αυτα που μπορουσες να κανεις αυτη την δουλεια ειναι το διασημο site flickR ..Θα μπορεσεις να βρεις κι αλλα με μια αναζητηση στο google (πχ δοκιμασε nokia 5800 geottaging )[<--εχουν το ιδιο λειτουργικο και δεδομενου οτι το 5800 ειναι χρονια στην αγορα , θα βρεις περισσοτερα αποτελεσματα..)

 

@gadget19 Καλοριζικο το Desire θα το χαρεις σε πολλους τομεις αυτο ειναι σιγουρο!! Τωρα για τα Video και την καμερα δεν παίρνω κι ορκο..:lol::p Δοκιμασε να κανεις backup mono τα μηνυματα απο το Organizer -Διαχ.Αρχειων -Βαckup..Ενναλακτικα αν δεν λειτουργισει αυτο , μπορεις να κανεις μια αναζητηση στο γοογλη για κανενα προγραμμα backup για μηνυματα ..Καπου ειχε παρει το ματι μου ενα -δυο (..τρεια τεσσερα..:))

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να δημιουργήσω φακελους μεσα στις εικονες στα πολυμέσα?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να δημιουργήσω φακελους μεσα στις εικονες στα πολυμέσα?

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν γινεται..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να δημιουργήσω φακελους μεσα στις εικονες στα πολυμέσα?

 

Δοκίμασε μέσω του PC Companion να φτιάξεις new folder όπως στα Windows. Δεν το έχω δοκιμάσει οπότε δεν ξέρω αν γινεται σίγουρα...

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!ενώ έχω την τελευταία ενημέρωση λογισμικού,έχω συνεχεις "ψηφιακές"διακοπές σε εικόνα,αλλα κ σε ήχο!ιδιαίτερα σε hd εγγραφή!καμιά ιδέα;;
Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι ενα γνωριμο προβλημα και του vivaz και του satio αλλα και του 5800 που ειχα πριν. Δεν εχω βρει λυση, νομιζω οτι ειναι προβλημα των symbian.:(
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!αλλά,να δίνεις 350ευρώ,για κινητό με βασικό χαρακτηριστικό το hd vιdeο και να έχεις προβλήματα..;κανένα σεβασμό απ'τις εν λόγω εταιρίες προς τον καταναλωτή!
Link to comment
Share on other sites

Βασικα ουτε στο 5800 αλλα ουτε στο vivaz εχω ασχοληθει πολυ με το video για να δω μηπως θελει κανενα κολπακι, παντως αποτι εχω καταλαβει κολλαει μονο τα πρωτα δευτερολεπτα, μετα λειτουργει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό με το προβλημά μου.

Πηγαίνοντας στον φάκελο εικόνες προβάλει τις εικόνες σαν λίστα και όχι σαν μικρογραφίες.Εχω ψάξει και στο κινητό αλλά δεν γίνεται να τις προβάλει σαν μικρογραφίες αρχικα και μετά με 'άνοιγμα' να τις δειχνει.Όπως σε παλιότερα μοντέλα SE.

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πώ.

Υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να δημιουργήσω φακελους μεσα στις εικονες στα πολυμέσα?

 

Ακομα κι αν φτιαξεις φακελους, παλι θα τις εχει ολες μαζι...η λυση που επελεξα εγω ειναι αντι για φακελους να βαζω ετικετες στις φωτο, και μετα πηγαινοντας Πολυμεσα>Ετικετες να τις εχω πιο οργανωμενες...πχ αντι να εχεις φακελο "Φιλοι" μπορεις να χεις ετικετα "Φιλοι" και ουτω καθεξης...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες έχω το πάρει το Vivaz Pro. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από smartphones, είχα δοκιμάσει για μια εβδομάδα το iPhone ενός φίλου και επίσης για μια εβδομάδα το Nokia 5800.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος από το Vivaz Pro. Έχει πολύ καλό πληκτρολόγιο και τα SMS είναι παιχνιδάκι. Η απόκριση της οθόνης μου αρέσει πολύ και την προτιμώ από τις υπερευαίσθητες capacitive όπως του iPhone.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη internet, e-mail και WiFi λειτουργίες.

 

Η κάμερα του είναι λίγο διπρόσωπη. Την ημέρα είναι εξαιρετική όμως οι νυχτερινές λήψεις έχουν αρκετό "θόρυβο" και πιξελιάζουν πολύ για τα δεδομένα του σήμερα. Η λειτουργία της κάμερας συνολικά πάντως είναι εξαιρετική και είναι ένας από τους λόγους που το προτίμησα. Το μπουτόν της κάμερας είναι δύο σταδίων και με το αρχικό πάτημα, εκτός από την ενεργοποίηση του autofocus, "κλειδώνει" και την φωτομέτρηση του κάδρου, κάτι που συναντά κανείς μόνο σε επαγγελματικές SLR μηχανές.

Βίντεο το δοκίμασα μόνο ως λήψη αλλά δεν έκανα προβολή σε HD TV για να εκτιμήσω το High Definition video.

Εξαιρετικά χρώματα και ευκρίνεια έχει η οθόνη. Πραγματικά εντυπωσιακή η προβολή των γραφικών σε παιχνίδια ή ακόμη και το aquarium φλασάκι που παίζει ως wallpaper.

 

Η διάρκεια της μπαταρίας δείχνει καλή αν και δεν έχω κάνει χρήση Internet ακόμη.

 

Ως παρατηρήσεις έχω καταρχάς ότι δεν βρίσκω πως να βάζω τόνους στα φωνήεντα όταν χρησιμοποιώ το QWERTY πληκτρολόγιο. Με το touchscreen το βρήκα, κάπου θα υπάρχει και με το κανονικό... Αν ξέρει κανείς, ας μας διαφωτίσει...

 

Σε κάποιο update η SE καλό θα ήταν να αλλάξει τα συμβολάκια που εμφανίζονται στο μητρώο κλήσεων. Είναι όλα τα ίδια πράσινα τηλεφωνάκια. Για smartphone του 2010 είναι πολύ λάθος την στιγμή που το παμπάλαιο W595i είχε κόκκινο για της αναπάντητες, πράσινο για εξερχόμενες και μπλε για τις εισερχόμενες. Επίσης, φλας δεν έχει και το camera light δεν σώζει την κατάσταση τη νύχτα, καλό θα ήταν σε μελλοντικό update να υπάρχει και μια λειτουργία φακού.

 

Η πλόηγηση στα μενού γίνεται και με το QWERTY πληκτρολόγιο καθώς το enter ανοίγει διάφορα στοιχεία των μενού όπως στα Windows των PC. Kαλό θα ήταν να υπήρχε και η δυνατότητα back με το το backspace πλήκτρο, όπως και στα Windows. Αυτό θα έκανε πολύ εργονομικό το τηλέφωνο και αφάνταστα ευκόλοτερη την πλοήγηση στα μενού. Τώρα απλά λειτουργεί ως εντολή διαγραφής κάτι που ο χρήστης δεν χρειάζεται συχνά. Το backspace είναι αρκετά μεγάλο και βολικά τοποθετημένο ώστε να χρησιμεύει ως επιστροφή σε προηγούμενο φάκελο ή μενού.

 

Αυτά προς το παρόν.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!ενώ έχω την τελευταία ενημέρωση λογισμικού,έχω συνεχεις "ψηφιακές"διακοπές σε εικόνα,αλλα κ σε ήχο!ιδιαίτερα σε hd εγγραφή!καμιά ιδέα;;

 

Eμενα αρχικα μου εκανε ενα μικρο σπασιμο στην αρχη εγγραφης, μαλλον μεχρι να παρει μπρος η cpu. Μετα το προβλημα ενταθηκε, ειδικα μετα το debrand, αλλα τωρα χωρις να εχω κανει κανενα update (δε βρισκω κιολας) το video παει σφαιρα χωρις κανενα κολλημα, ουτε καν στην αρχη.

Οποτε σιγουρα καμια εφαρμογη ισως τρεχει στο background και στα κανει αυτα.

Ισως να φταει και η καρτα που ειχε μεσα μιας και παραειναι αργη.

 

Η κάμερα του είναι λίγο διπρόσωπη. Την ημέρα είναι εξαιρετική όμως οι νυχτερινές λήψεις έχουν αρκετό "θόρυβο" και πιξελιάζουν πολύ για τα δεδομένα του σήμερα.

Βίντεο το δοκίμασα μόνο ως λήψη αλλά δεν έκανα προβολή σε HD TV για να εκτιμήσω το High Definition video.

 

Σε κάποιο update η SE καλό θα ήταν να αλλάξει τα συμβολάκια που εμφανίζονται στο μητρώο κλήσεων. Είναι όλα τα ίδια πράσινα τηλεφωνάκια. Για smartphone του 2010 είναι πολύ λάθος την στιγμή που το παμπάλαιο W595i είχε κόκκινο για της αναπάντητες, πράσινο για εξερχόμενες και μπλε για τις εισερχόμενες. Επίσης, φλας δεν έχει και το camera light δεν σώζει την κατάσταση τη νύχτα, καλό θα ήταν σε μελλοντικό update να υπάρχει και μια λειτουργία φακού.

 

Κατ αρχας καλοριζικο!

Το pro ειναι business τηλεφωνο και για αυτο εχει καμερα 5mp αντι για 8.1 του απλου. Εγω παντως που που ειχα τοσα χρονια nokia symbian τηλεφωνα μπορω να πω οτι στο σκοταδι ειναι τρομερη η αναβαθμιση.

Σημειωτεον οτι για να δεις hd video πρεπει να περασεις τα αρχεια σε pc γιατι αν το συνδεσεις με την tv μεσω καλωδιου θα τα δεις downscaled σε vga...

 

Οσο για το μητρωο δε το πιασα...Αφου εχει διαφορετικες καρτελες για κληθεντες, αναπαντητες και ληφθησες πως μπορεις να μπερδευεσαι?

Αλλα ακομα και αν πας μενου>Αρχειο καταγραφης και ανοιξεις τη 2η καρτελιτσα που εχει ολες τις κλησεις μαζι τοτε τα εικονιδιακια αλλαζουν αναλογα με την κληση που εγινε, ακριβως οπως τα περιεγραψες.

 

Οσο για τη λειτουργια φακου μπορεις να το κανεις να αναβει καθε φορα που ανοιγεις την καμερα, η πολυ απλα να εγκαταστησεις μια απο τις τοσες διαθεσιμες εφαρμογες. Αυτο ειναι το καλο με τα symbian, βρισκεις οτι θες...:)

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

καποιος να ανεβασει τα περιεχομενα της καρτας μνημης του vivaz?

 

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας καλοριζικο!

Το pro ειναι business τηλεφωνο και για αυτο εχει καμερα 5mp αντι για 8.1 του απλου. Εγω παντως που που ειχα τοσα χρονια nokia symbian τηλεφωνα μπορω να πω οτι στο σκοταδι ειναι τρομερη η αναβαθμιση.

Σημειωτεον οτι για να δεις hd video πρεπει να περασεις τα αρχεια σε pc γιατι αν το συνδεσεις με την tv μεσω καλωδιου θα τα δεις downscaled σε vga...

 

Οσο για το μητρωο δε το πιασα...Αφου εχει διαφορετικες καρτελες για κληθεντες, αναπαντητες και ληφθησες πως μπορεις να μπερδευεσαι?

Αλλα ακομα και αν πας μενου>Αρχειο καταγραφης και ανοιξεις τη 2η καρτελιτσα που εχει ολες τις κλησεις μαζι τοτε τα εικονιδιακια αλλαζουν αναλογα με την κληση που εγινε, ακριβως οπως τα περιεγραψες.

 

Οσο για τη λειτουργια φακου μπορεις να το κανεις να αναβει καθε φορα που ανοιγεις την καμερα, η πολυ απλα να εγκαταστησεις μια απο τις τοσες διαθεσιμες εφαρμογες. Αυτο ειναι το καλο με τα symbian, βρισκεις οτι θες...:)

 

 

Για τη λειτουργία φακού και το μητρώο έχεις δίκιο. Απλά είχα συνηθίσει με το προηγούμενο Nokia που εμφάνιζε όλες τις κλήσεις μαζί σε κοινή λίστα με διαφορετικά συμβολάκια...

 

Επίσης, θα ήταν καλό να μπορείς να διαλέγεις στα settings που θα αποθηκεύονται οι κλήσεις και τα SMS. Θέλω να τα αποθηκεύω στη SIM αλλά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όπως επίσης θα προτιμούσα να μπορώ να σβήνω όποιες αναφορές παράδοσης SMS θέλω και όχι όλες μαζί.

Απαράδεκτό είναι το handsfree της συσκευασίας, δεν έχει καν μπουτόν send/end, είναι απλά ένα ζευγάρι ακουστικά.

 

Τα 5 ΜΡ της κάμερας είναι αρκετά και όπως είπα είμαι πολύ ικανοποιημένος με την κάμερα.

 

Παρεπιπτόντως, ξέρει κάποιος ποια είναι η τελευταία έκδοση αναβάθμισης.

Έχω την 1232-0380_R2CA024 software version και την 1232-8549_R2CA024 custom version.

 

Υπάρχουν νεώτερες για να τις κάνω update...???

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θα ήταν καλό να μπορείς να διαλέγεις στα settings που θα αποθηκεύονται οι κλήσεις και τα SMS. Θέλω να τα αποθηκεύω στη SIM αλλά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όπως επίσης θα προτιμούσα να μπορώ να σβήνω όποιες αναφορές παράδοσης SMS θέλω και όχι όλες μαζί.

Απαράδεκτό είναι το handsfree της συσκευασίας, δεν έχει καν μπουτόν send/end, είναι απλά ένα ζευγάρι ακουστικά.

 

Παρεπιπτόντως, ξέρει κάποιος ποια είναι η τελευταία έκδοση αναβάθμισης.

Έχω την 1232-0380_R2CA024 software version και την 1232-8549_R2CA024 custom version.

 

Υπάρχουν νεώτερες για να τις κάνω update...???

 

Τα μυνηματα μπορεις να διαλεξεις να αποθηκευονται ειτε στη μνημη του τηλεφωνου ειτε στην καρτα μνημης. Για τη SIM δε νομιζω να ειχε και πολυ νοημα διοτι εχει περιορισμενο χωρο. Οσο για τις κλησεις ποτε δε νομιζω να υπηρχε η δυνατοτητα να αποθηκευονται στη SIM.

Για τα hands-free εχεις απολυτο δικιο, ειναι τελειως κοροιδια να δινουν τα πιο φτηνιαρικα που βγαζουν με ενα τετοιο τηλεφωνο, επρεπε να βαζουν τουλαχιστον αυτα του satio. Αλλα μαλλον γινεται λογω περικοπης κοστους.

 

Οσο για τo firmware τα χουν κανει μπαχαλο εκει στη SE. Αναλογα τον παροχο εχει και διαφορετικη τελευταια εκδοση οποτε το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το συνδεσεις και να δεις αν υπαρχει τπτ νεο.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν αναμεσα σε vivaz και vivaz Pro η διαφορα στην καμερα ειναι αισθητη ? δηλαδη αξιζει να θυσιασει καποιος το qwerty(που δεν το χρειαζεται 100% απλα καλο θα ηταν να υπηρχε) για την καλυτερη θεωρητικα καμερα του απλου vivaz?
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ξαναπεράσω το παιχνίδι Rallymasterpro? όσες προσπαθειες και αν έκανα από τα αρχεία Rallymasterpro.sis που βρήκα εδώ και εκεί μου έβγαζε σφαλμα εγκατάστασης. και ειναι μόνο 3 kb με τόσα γραφικά?μήπως χρειάζομαι και άλλα αρχεία?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...