Jump to content

All about Alfa Romeo


GTV
 Κοινοποίηση

Σας αρέσει η Μi.To;  

175 members have voted

  1. 1. Σας αρέσει η Μi.To;

    • Ναι
      125
    • Οχι
      50


Recommended Posts

Κυρ-moderatorα να πας να κοιτάξεις το μεταβλητό σου. :D Η 116 εξακριβωμένα είναι πιο αργή.

 

Υ.Γ. Πουλούσαν έναν προφυλακτήρα autodelta στο alfisti.gr. Πως και δεν τον χτύπησες;

 

Ηταν σχεδόν δίπλα μου σε κάθε αλλαγή (μια ρόδα μπροστά ήμουν), αλλά στο τέλος της τρίτης ήμουν μισή καρότσα μπροστά... νομίζω ήμουν σαφής. Αποδείχθηκε οτι είναι πιο αργή η μπέμπα... Δεν είναι και Accent όμως να την αφήσουμε 3 καρότσες... Έχει άλλωστε 10.8 τα 0-100... Μια χαρά μου φαίνονται. ;)

 

Όσο για τον μεταβλητό, προχθές ήταν για service, και γουργούριζε μια χαρά... ;)

 

Y.G. Μπαααα, έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου, αλλά δεν έχω καιρό τώρα... Όταν ξεμπερδέψω με υποχρεώσεις. :cool: :rolleyes:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

. Έχει άλλωστε 10.8 τα 0-100...

 

Όπως λέει και ο popolaros, αν βρεις 116 να κάνει 0-100 σε 10,8 πάρε με τηλέφωνο. :D

Εννοούσα πιο αργή απ' όσο αναφέρεις. Δεν θα μαλώσουμε όμως και για τη μπέμπα. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο popolaros, αν βρεις 116 να κάνει 0-100 σε 10,8 πάρε με τηλέφωνο. :D

Εννοούσα πιο αργή απ' όσο αναφέρεις. Δεν θα μαλώσουμε όμως και για τη μπέμπα. ;)

 

LOL... Ο popolaros έχει πει αρκετά έξυπνα... :w00t:

 

Επειδή όμως εσύ ξέρεις, προτιμώ να μιλάω μαζί σου... Ξέρεις άλλωστε οτι... γκουχ δεν έχουμε, γκουχ, 120 άλογα εμείς οι 147, γκουχ... γκουχ... Ας μην εκδηλωθούμε όμως... :O

 

Μια χαρά τα πήγε η μπέμπα πάντως, αυτό ήθελα να πω. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Περιοδικο EVO, τευχος 28 Μαρτιος 2005!!

Στην στις συγκρισεις αναμεσα στην 147 fl και την 116 εχουμε αρκετα μεγαλες διαφορες ακομα και στο 0-100!!

10,96 δλ για την 147

12,51 δλ για την 116

Link to comment
Share on other sites

11 δευτερόλεπτα; Σε λίγο θα είναι πιο αργή και από replay...

 

Τέσπα, εγώ το κρίνω από το γεγονός οτι έγινε ένα καλό άνοιγμα, δεν έχασα σχεδόν καθόλου στην εκκίνηση, το αμάξι μου είναι ελεγμένο από σέρβις, και η δικιά του ήταν η 116i όπως είδα. Ανοίξαμε μαζί, σε κάθε κόφτη τον έπαιρνα και από λίγο ακόμα και στο τέλος της τρίτης ήμουν μισή καρότσα μπροστά, όταν και σταμάτησε νωρίτερα λίγο πριν το φανάρι του Κουρτέση εδώ στην Πάτρα... ο Σάκης ξέρει :p

 

Αυτά... προτιμώ το άνοιγμα που έκανα με το παλικάρι, από το τι λέει ένα περιοδικό. Μετά το τέλος κατεβάσαμε παράθυρα και τα είπαμε για 10 sec...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

11 δευτερόλεπτα; Σε λίγο θα είναι πιο αργή και από replay...

 

Τέσπα, εγώ το κρίνω από το γεγονός οτι έγινε ένα καλό άνοιγμα, δεν έχασα σχεδόν καθόλου στην εκκίνηση, το αμάξι μου είναι ελεγμένο από σέρβις, και η δικιά του ήταν η 116i όπως είδα. Ανοίξαμε μαζί, σε κάθε κόφτη τον έπαιρνα και από λίγο ακόμα και στο τέλος της τρίτης ήμουν μισή καρότσα μπροστά, όταν και σταμάτησε νωρίτερα λίγο πριν το φανάρι του Κουρτέση εδώ στην Πάτρα... ο Σάκης ξέρει :p

 

Αυτά... προτιμώ το άνοιγμα που έκανα με το παλικάρι, από το τι λέει ένα περιοδικό. Μετά το τέλος κατεβάσαμε παράθυρα και τα είπαμε για 10 sec...

 

Όταν λες ότι τα είπατε τι ακριβώς εννοείς; Ελπίζω σε φιλικό τονο, έτσι; :p .

 

Να ρωτήσω κάτι; Έκανα μια βόλτα απ' το site της Alfaromeo (το ελληνικό), και στη φόρμα του τιμοκαταλόγου-εξοπλισμού, έχει προστεθεί η επιλογή ''σπορ αναρτήσεις'' με 280 ευρώ! Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; Τι ανάρτηση ακριβώς είναι κτλ;

 

(μάλλον καταλάβανε την ''εξυπνάδα'' με την comfort ανάρτηση που φορούσαν standard οι καινούριες)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα στις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ παραγγελνοντας την νεα 147 ειχες την επιλογη αναμεσα στην comfort και την σπορ αναρτηση!! Μονο στην Ελλαδα ηταν στανταρ η comfort... Ε προφανως καταλαβαν οτι ο κοσμος ζηταει σπορ αναρτησεις και την εφεραν!
Link to comment
Share on other sites

tha sas po kati mias ke ime italia..... sxedon ola ta montela.... ine diaforetika me afta pou erxonte ellada... apo eksoplismo.. i basic version ine poli pio plousia... ke se poli pio xamili timi apo tin ellada... genikos auto panta mou ekane entiposi!! ti dialo pai panta stin ellada!!! basic ma basic versions ke panta pio akriva.... den mporo na katalabo..... se auto sigoura ftei o agora!
Link to comment
Share on other sites

tha sas po kati mias ke ime italia..... sxedon ola ta montela.... ine diaforetika me afta pou erxonte ellada... apo eksoplismo.. i basic version ine poli pio plousia... ke se poli pio xamili timi apo tin ellada... genikos auto panta mou ekane entiposi!! ti dialo pai panta stin ellada!!! basic ma basic versions ke panta pio akriva.... den mporo na katalabo..... se auto sigoura ftei o agora!

 

Καλά, δεν είναι έτσι! Δεν έχουν και τόσο τραγικές διαφορές, αλλιώς όλοι θα τις αγόραζαν από Ιταλία! Ενδεικτικά, σου λέω ότι στην Ελλάδα η 147 1.6 dist κοστίζει 20.530, ενώ στην Ιταλία 21.140! Απλά στην Ιταλία έχει κάποιο εξοπλισμό στην standard έκδοση που εδώ τον έχουν με επιπλέον χρέωση, πχ cruise control, κι έτσι βγαίνει πάνω-κάτω το ίδιο. Η 127 progressive με τα 105 άλογα έχει εδώ 17.820 και στην Ιταλία 18.940. Αντίστοιχα η πιο φθηνή 156 έχει στην Ιταλία 24.194 και στην Ελλάδα 21.440. Δηλαδή, στην Ιταλία είναι σχεδόν 3.000 ευρώ πιο ακριβή, και γι' αυτό λογικό είναι να έχει κάποια μικρή διαφορά στον εξοπλισμό, όχι τραγικά πράγματα όμως.

Αυτό που λες συμβαίνει μόνο με την GT: εδώ η 1.8 progressive έχει 29.120 και στην Ιταλία 27.680, ενώ η 2.0 dist έχει 31.180 στην Ιταλία και 34.690 εδώ. Και οι τιμές Ελλάδας είναι με το νέο ΦΠΑ!

Link to comment
Share on other sites

den thelo na se diapseuso ala ean paris 4 troxous ke 4 ruote tha dis pos i times pou les den isxioun..... i basiki ekdosi 147 stin italia kani 16900 (120)... den leo ke ola ta ala mias ke tha xathoume! +tou oti o ektos to oti ine 3000+ pio ftini stin italia... o basikos eksoplismos ine pio plousios apo ton basiko stin ellada.

 

den mporis na feris amaksi kenourgio apo italia..... mias ke iparxoune kapies sigkekrimenes proipothesis pou prepi na tirithoun. metaxirismeno ne kenourgio oxi.... alios tha ginoteane panikos..... ama kseperasis ta 2000cc i times ine sxedon mises se sxesi me ellada.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και τοσο δυσκολο... Βγαλε μια φωτο, μετα με ενα προγραμμα επεξεργασιας εικονων (ακομα και το paint των windows κανει) θα της κανεις μια σμικρινση σε μεγεθος και σε διαστασεις.... μετα θα πρεπει να βρεις καπου να την ανεβασεις on-line (νομιζω μπορεις και στην mygallery του myphone) και τελος θα βαλεις την URL της στην επεξεργασια της υπογραφης σou!!

φιλε μου να σαι καλα τα καταφερα,ουφ επιτελους :p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο Mythozz πρεπει να εχει την πιο γρηγορη 147 στην πατρα!

 

Αλλα δεν μπορω να πιστεψω οτι τον κοντραρε η 116....το προηγουμενο σαββατο οδηγησα την 320 και πηγαινε οσο μια 1.8 156......δεν μπορει να ηταν μαμισια....σε ολα τα περιοδικα εχει απογοητευτηκες επιδοσεις και το αμαξι του νικου ειναι πολυ γρηγορο το ατιμο!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις άλλωστε οτι... γκουχ δεν έχουμε, γκουχ, 120 άλογα εμείς οι 147, γκουχ... γκουχ... Ας μην εκδηλωθούμε όμως... :O

 

Μια χαρά τα πήγε η μπέμπα πάντως, αυτό ήθελα να πω. ;)

 

Ναι. Η αλήθεια είναι γύρω στα 123hp είχαν δυναμομετρηθεί οι 147 έως και 2001 (114 στον τροχό + 9 απώλειες). Μετά βέβαια ελέω εκπομπών ρύπων πέσαμε καμιά 5 άλογα και όσο πάει θα χειροτερεύει. Η δικιά μου πάντως είναι 2001. :D

 

Βασικα στις υπολοιπες χωρες τις ΕΕ παραγγελνοντας την νεα 147 ειχες την επιλογη αναμεσα στην comfort και την σπορ αναρτηση!! Μονο στην Ελλαδα ηταν στανταρ η comfort... Ε προφανως καταλαβαν οτι ο κοσμος ζηταει σπορ αναρτησεις και την εφεραν!

 

amelidi είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες; Δεν έχω ασχολήθει με τα πέρι νέας 147, αλλά απ' όσο έχω μάθει δεν έχει και μεγάλη σχέση η 147 comfort facelift, με μια 147 1ης γενιάς. Πιο σκληροπυρηνική η original. ;)

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

μα κι εγω δε μπορω να το πιστεψω αυτο φιλε μου καμια σχεση η 147 με την 116,σιγουρα πειραγμενη θα ηταν

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που ισως (τι ισως...σιγουρα) εχει απαντηθει.Οι κινητηρες T.Spark γιατι ειναι ποιο δυνατοι απ τους κοινους?Τι ειναι ενας Τwin Spark?
Link to comment
Share on other sites

den thelo na se diapseuso ala ean paris 4 troxous ke 4 ruote tha dis pos i times pou les den isxioun..... i basiki ekdosi 147 stin italia kani 16900 (120)... den leo ke ola ta ala mias ke tha xathoume! +tou oti o ektos to oti ine 3000+ pio ftini stin italia... o basikos eksoplismos ine pio plousios apo ton basiko stin ellada.

 

den mporis na feris amaksi kenourgio apo italia..... mias ke iparxoune kapies sigkekrimenes proipothesis pou prepi na tirithoun. metaxirismeno ne kenourgio oxi.... alios tha ginoteane panikos..... ama kseperasis ta 2000cc i times ine sxedon mises se sxesi me ellada.

 

Οι τιμές που ανέφερα είναι σημερινές από τα site της Alfa Romeo (ελληνικό και ιταλικό αντίστοιχα), οπότε από εκεί έχω ενημέρωση. Για τις ελληνικές, οι 4Τ δεν έχουν το νέο ΦΠΑ, ενώ οι τιμές που ανέφερα είναι σίγουρα αυτές (χθες πήγα στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσω για την 147). Τώρα, αν ισχύουν άλλες τιμές στην Ιταλία, προφανώς δεν έχουν περαστεί στο ιταλικό site.

 

Να ρωτησω κατι που ισως (τι ισως...σιγουρα) εχει απαντηθει.Οι κινητηρες T.Spark γιατι ειναι ποιο δυνατοι απ τους κοινους?Τι ειναι ενας Τwin Spark?

 

Twin Spark= δύο μπουζί ανά κύλινδρο. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε καλύτερη καύση του μείγματος βενζίνης-αέρα, με συνέπεια κάποια αύξηση των επιδόσεων.:)

Η 156 πως σου φαίνεται; Την κάνατε καμιά καλή βόλτα; Πες μας αν θέλεις εντυπώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

ibaxevan ναι ναι!Την καναμε μια βολτουλα! :D Ειναι πραγματικα πολυ καλο αμαξι.Εχει αρπαγματα,στις στροφες παει παρα πολυ καλα και εχει γερο κρατημα.Γενικα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απ' την αποδοση του!Τεταρτη μεσιμερη πρωτα ο θεος θα το εχουμε! :) :)
Link to comment
Share on other sites

amelidi είσαι σίγουρος γι' αυτό που λες; Δεν έχω ασχολήθει με τα πέρι νέας 147, αλλά απ' όσο έχω μάθει δεν έχει και μεγάλη σχέση η 147 comfort facelift, με μια 147 1ης γενιάς. Πιο σκληροπυρηνική η original. ;)

Ναι ειμαι σιγουρος για αυτο... Στην αρχη (εκτος απο την Ελλαδα) εδιναν την facelifted κατ'επιλογη με τις αναρτησεις της πρωτης γεννιας!! Για πιο σκληροπυρηνικες καταστασεις :p ! Στην Ελλαδα τετοια επιλογη δεν υπηρχε οταν την παρηγγηλα εγω αλλα τωρα πλεον υπαρχει! :( Θελω και εγωωωωωωωωωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι σιγουρος για αυτο... Στην αρχη (εκτος απο την Ελλαδα) εδιναν την facelifted κατ'επιλογη με τις αναρτησεις της πρωτης γεννιας!! Για πιο σκληροπυρηνικες καταστασεις :p ! Στην Ελλαδα τετοια επιλογη δεν υπηρχε οταν την παρηγγηλα εγω αλλα τωρα πλεον υπαρχει! :( Θελω και εγωωωωωωωωωωωω!!!

 

Αν δεν κάνω λάθος, στην υπόλοιπη Ευρώπη η ανάρτηση comfort δίνεται εξτρά, και μόνο με την έκδοση diesel είναι standard. Από το δελτίο τύπου για την νέα 147:

Another major new feature on the New Alfa 147 is the introduction of a Comfort suspension system. This comes as standard on versions equipped with the 150 bhp 1.9 JTD 16v M-Jet and is an option on the others. The new configuration combines a double wishbone front suspension with an advanced MacPherson layout at the rear. These particular suspension layouts achieve greater levels of comfort without affecting handling.

Τώρα, γιατί στην Ελλάδα όλες οι εκδόσεις ήταν εφοδιασμένες με την συγκεκριμένη ανάρτηση, άγνωστο. Μάλλον λόγω των πολύ ''καλών'' δρόμων διάλεξαν να φέρνουν την πιο μαλακή. Αφού, τουλάχιστον, μπορείς να βάλεις την σπορ, πάλι καλά!

 

amelidis, σε βλέπω έτοιμο για την πρώτη αναβάθμιση στην Ιταλίδα!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την spor αναρτηση ισχυει και για τν gt παιδια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαι σιγουρος για αυτο... Στην αρχη (εκτος απο την Ελλαδα) εδιναν την facelifted κατ'επιλογη με τις αναρτησεις της πρωτης γεννιας!! Για πιο σκληροπυρηνικες καταστασεις :p ! Στην Ελλαδα τετοια επιλογη δεν υπηρχε οταν την παρηγγηλα εγω αλλα τωρα πλεον υπαρχει! :( Θελω και εγωωωωωωωωωωωω!!!

Μπάά άστο καλύτερα ετσι κι αλλιώς το αυτοκινητάκι σου εχει πολύ καλό στήσιμο από την φύση του. Οι ελληνικοί δρόμοι δεν είναι για πολύ σκληρές αναρτήσεις. Στα ταξιδάκια θα είναι κουραστικές και θα κοπανάνε σε κάθε λακκούβα που δόξα το θεό έχουμε πολλές. Αυτές οι αναρτήσεις είναι για την Ιταλία που οι δρόμοι τους είναι άψογοι. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την spor αναρτηση ισχυει και για τν gt παιδια?

 

Απ' όσο ξέρω όλες οι εκδόσεις GT φοράνε τις ίδιες αναρτήσεις (με κάποια επιφύλαξη για την 3.2). Δεν νομίζω σε σπορ μοντέλο να βάζανε αναρτήσεις ''άνεσης''. Εξάλλου και στον εξοπλισμό της δεν έχει πουθενά ως εναλλακτική λύση την τοποθέτηση άλλου τύπου ανάρτηση, οπότε μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...