Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα πάω να ανεβασω την φωτο και μου γράφει

Screenshot_20160729-084018.png: Exceeds forum quota by 43,0 KB.

Κάτι κάνω λάθος!!!

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η μνήμη πάνω γράφει :

Kingston 2GB 1Rx8 PC3-10600S-9-10-B10

KV1RX3-HYC 9995417-099.AOOG

5777779 - 1218 ASSYIN TAIWAN (1)

 

Θέλω να βρω συμβατές με αυτήν. Ισχύει το οτι βελτίωση δω με τα 4GB την ίδια θα έχω και με τα 8GB?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

https://postimg.org/image/3rwr0mmhv/

 

 

 

 

Ευχαριστώ fioravanti90 για την βοήθεια!

Καλά ρε συ, πιο σκοτεινή φώτο δεν μπορούσες να βάλεις;;

:p :p

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη πάνω γράφει :

Kingston 2GB 1Rx8 PC3-10600S-9-10-B10

KV1RX3-HYC 9995417-099.AOOG

5777779 - 1218 ASSYIN TAIWAN (1)

 

Θέλω να βρω συμβατές με αυτήν. Ισχύει το οτι βελτίωση δω με τα 4GB την ίδια θα έχω και με τα 8GB?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Ποιος στο είπε αυτό? Βάλε 4gb και μετά από λίγο βάλε 8 και θα δεις τη διαφορά. Δεν είναι το ίδιο. Αυτός που σου το είπε, σου είπε οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον ssd προτεινετε μεχρι 100 ευρο για αμεση αναβαθμιση του lenovo Z710 που εχω στην κατοχη μου.προχθες "χτυπησε" σκληρο με αποτελεσμα ο δισκος να βγαζει error και να χρειαστει να κανω φορματ και τον δουλευω μεναν 80αρι απο ενα παλιο νετμπουκ που ειχα παλια.και ενω δουλευει ωραιοτατα...η θερμοκρασια ειναι αρκετα ανεβασμενη και οσο να ναι ειναι και αρκετα αργος.

ψαχνω κατι σε 240gb και κυριως SATAII και αγορα απο ελλαδα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον ssd προτεινετε μεχρι 100 ευρο για αμεση αναβαθμιση του lenovo Z710 που εχω στην κατοχη μου.προχθες "χτυπησε" σκληρο με αποτελεσμα ο δισκος να βγαζει error και να χρειαστει να κανω φορματ και τον δουλευω μεναν 80αρι απο ενα παλιο νετμπουκ που ειχα παλια.και ενω δουλευει ωραιοτατα...η θερμοκρασια ειναι αρκετα ανεβασμενη και οσο να ναι ειναι και αρκετα αργος.

ψαχνω κατι σε 240gb και κυριως SATAII και αγορα απο ελλαδα.

 

850 evo μπες και δες σχόλια στο skroutz είναι ο δεύτερος καλύτερος και φθηνότερος δίσκος της samsung με κορυφαίο τον 850 pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον ssd προτεινετε μεχρι 100 ευρο για αμεση αναβαθμιση του lenovo Z710 που εχω στην κατοχη μου.προχθες "χτυπησε" σκληρο με αποτελεσμα ο δισκος να βγαζει error και να χρειαστει να κανω φορματ και τον δουλευω μεναν 80αρι απο ενα παλιο νετμπουκ που ειχα παλια.και ενω δουλευει ωραιοτατα...η θερμοκρασια ειναι αρκετα ανεβασμενη και οσο να ναι ειναι και αρκετα αργος.

ψαχνω κατι σε 240gb και κυριως SATAII και αγορα απο ελλαδα.

Εγώ σε παλιό laptop έβαλα τον SANDISK PLUS που ήταν πιο φτηνός από τον Evo 850 και είδα έτσι και αλλιώς μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο μηχανικό δίσκο.

Ανάλογα Πόσο θες να επενδύσεις.

Σε sata 2 όλοι οι SSD υπολειτουργούν έτσι και αλλιώς.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιον ssd προτεινετε μεχρι 100 ευρο για αμεση αναβαθμιση του lenovo Z710 που εχω στην κατοχη μου.προχθες "χτυπησε" σκληρο με αποτελεσμα ο δισκος να βγαζει error και να χρειαστει να κανω φορματ και τον δουλευω μεναν 80αρι απο ενα παλιο νετμπουκ που ειχα παλια.και ενω δουλευει ωραιοτατα...η θερμοκρασια ειναι αρκετα ανεβασμενη και οσο να ναι ειναι και αρκετα αργος.

 

ψαχνω κατι σε 240gb και κυριως SATAII και αγορα απο ελλαδα.

 

Εγώ έβαλα της Adata 240GB στα 60€ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Έχει και δωρεάν clonning πρόγραμμα, και το λαπτοπ έγινε αγνώριστο.

Link to comment
Share on other sites

850 evo μπες και δες σχόλια στο skroutz είναι ο δεύτερος καλύτερος και φθηνότερος δίσκος της samsung με κορυφαίο τον 850 pro

ναι οντως ειδα σχολια και ολοι λενε τα καλυτερα.ομως επειδη επεσα σε προσφορα Crazy sundays

SSD ADATA PREMIER SP550 240GB αξιζει να δωσω τα 30 ευρο παραπανω για τον samsung??

 

Εγώ σε παλιό laptop έβαλα τον SANDISK PLUS που ήταν πιο φτηνός από τον Evo 850 και είδα έτσι και αλλιώς μεγάλη διαφορά με τον προηγούμενο μηχανικό δίσκο.

Ανάλογα Πόσο θες να επενδύσεις.

Σε sata 2 όλοι οι SSD υπολειτουργούν έτσι και αλλιώς.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

οπως προειπα θελω εναν δισκο καλο και σταθερο.και οχι παραπανω απο 100 ευρο.αλλα τωρα που κοιταζω προσφορες βρισκω τα ιδια gb σε αλλη μαρκα και 30 ευρο λιγοτερα και στα ++ οτι θα το χω στην πορτα μου χωρις εξοδα.

 

 

Εγώ έβαλα της Adata 240GB στα 60€ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. Έχει και δωρεάν clonning πρόγραμμα, και το λαπτοπ έγινε αγνώριστο.

 

φιλε απο ε-σοπ το πηρες σε προσφορα?? το σκεφτομαι κι εγω να το παρω...και πεσμου λιγο απο ζεστες πως παει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα δωσε τα 30 ευρω παραπανω για αυξηση ραμ ;)

ωραιο το σκεπτικο.αλλα ειμαι με ηδη me 16gb ram και δεν αναβαθμιζετε παραπανω.παντως τελευταια το eshop που παρακολουθω βγαζει σε προσφορα ssd .το τρεναρω οσο μπορω μηπως τσιμπησω σε καλη τιμη κανεναν samsung.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οντως εισαι υπερκομπλε απο ραμ!

 

εισαι heavy user; αν οχι, δε θα καταλαβεις διαφορα στη χρηση, οποιον ssd και να παρεις :)

Link to comment
Share on other sites

οντως εισαι υπερκομπλε απο ραμ!

 

εισαι heavy user; αν οχι, δε θα καταλαβεις διαφορα στη χρηση, οποιον ssd και να παρεις :)

μετριος χρηστης ειμαι..απλα οταν θελω να κανω κατι επεξεργασιες με βιντεο και μουσικη...θελω να κανω την δουλεια μου ωραια.επισης με χαροποιει ιδιαιτερως να εχω 20 παραθυρα ανοιχτα και ο υπολογιστης να δουλευει οπως πρεπει.

 

και ο λογος που τον αλλαζω τον υπαρχων δανεικο ειναι γιατι τα 80gb ειναι λιγα.συν οτι ειναι παλιος.και οτι ζεστενετε.αλλα ο "μαμα" δισκος μας αφησε και συνεχεια erorrs βγαζει.και στα ξαφνικα μου βγηκε αναβαθμιση που δεν την ειχα καν στα υποψην μου.ο τωρινος δισκος ειναι τραγικα αργος.ο προηγουμενος που ηταν SSHD εστω και με 8gb nand flash ηταν γρηγορος και αθορυβος και οι θερμοκρασιες λογικες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μετριος χρηστης ειμαι..απλα οταν θελω να κανω κατι επεξεργασιες με βιντεο και μουσικη...θελω να κανω την δουλεια μου ωραια.επισης με χαροποιει ιδιαιτερως να εχω 20 παραθυρα ανοιχτα και ο υπολογιστης να δουλευει οπως πρεπει.

 

και ο λογος που τον αλλαζω τον υπαρχων δανεικο ειναι γιατι τα 80gb ειναι λιγα.συν οτι ειναι παλιος.και οτι ζεστενετε.αλλα ο "μαμα" δισκος μας αφησε και συνεχεια erorrs βγαζει.και στα ξαφνικα μου βγηκε αναβαθμιση που δεν την ειχα καν στα υποψην μου.ο τωρινος δισκος ειναι τραγικα αργος.ο προηγουμενος που ηταν SSHD εστω και με 8gb nand flash ηταν γρηγορος και αθορυβος και οι θερμοκρασιες λογικες.

Νομιζω οτι εγω θα επαιρνα samsung. Να κοιταξεις να μην πεφτει η αποδοση τους σε βαθος χρονου. Μπορεις να δεις και τα benchmark και την εγγυηση που δινει ο καθε δισκος ο 850 δινει εγγυηση 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

 

φιλε απο ε-σοπ το πηρες σε προσφορα?? το σκεφτομαι κι εγω να το παρω...και πεσμου λιγο απο ζεστες πως παει??

 

 

 

Ναι από το ε σοπ το πήρα, σε crazy Sunday, πιο φτηνό ήταν τότε. Μέχρι στιγμής με την ζέστη του καλοκαιριού έχει φτάσει και τους 42 βαθμούς. Στην βάση που έχω το λαπτοπ δεν έχει ξεπεράσει τους 37.

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g5-w4q07ea-156-fhd-intel-core-i5-6200u-8gb-256gb-ssd-free-dos-p-PER.901394

 

Παιδιά σκέφτομαι για το συγκεκριμένο;;; Τι λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g5-w4q07ea-156-fhd-intel-core-i5-6200u-8gb-256gb-ssd-free-dos-p-PER.901394

 

Παιδιά σκέφτομαι για το συγκεκριμένο;;; Τι λέτε;;;

 

Δες κανενα με ανεξαρτητη καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα! Ψάχνω για κάποιο πολύ λεπτό λαπτοπ (ultrabook) σε χαμηλή όσο γίνεται τιμή. Αγοράζω από Κίνα κινητό. Να εμπιστευτώ κάποιο μαγαζί για λαπτοπ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προορίζεται για φοιτήτρια για εργασίες, browsing και ταινίες. Το budget είναι μέχρι 600€. Κατέληξα σε 2 μοντέλα, που έχουν και κάρτα γραφικών για οτιδήποτε προκύψει, μην είναι shared. Πείτε γνώμη ποιο από τα 2 αλλά και αν έχετε άλλο να προτείνετε ευχαρίστως. Τείνω λίγο προς το 2ο λόγω i7 για το μέλλον αλλά και το 1ο που έχει καθαρά ssd δεν είναι αμελητέο. Επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει διαθέσιμο εκπτωτικό κουπόνι 100€ από τον Κωτσόβολο αλλά χρησιμοποιείται και για ηλεκτρικές συσκευές αν διαλέξουμε το 2ο.

 

1. http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/165717-hp-15-ay027

 

2. http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-300-15isk-i7-6500u-8gb-500gb-15-80q700negm-1178635.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πήγαινα στον HP όχι για λόγους υποστήριξης το αντίθετο αλλά για τον επεξεργαστή του έτσι στα γρήγορα μια ματιά.

http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp%5B%5D=2607&cmp%5B%5D=2484

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Να και ένα βίντεο παρωδία για το laptop αυτό

.

Κάπου πρέπει να κάνει εκπτώσεις ο κατασκευαστής και είναι η οθόνη αυτή που δέχεται τη μεγαλύτερη ιδιαίτερα αν έχεις συνδέσει φορητό με tn οθόνη σε ips monitor θα καταλάβεις τι εννοώ, μεγάλη διαφορά σε γωνίες παρακολούθησης και στα χρώματα επίσης.

Μετά την οθόνη σειρά παίρνει ο επεξεργαστής ένας intel θα είχε καλύτερες επιδόσεις με τον ένα πυρήνα και ελαφρώς χειρότερη σε όλους μαζί καθώς και μικρότερη κατανάλωση ενέργειας και παραγωγής θερμότητας και λόγω αυτού ίσως μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας.

Αλλά σε τέτοιο κόστος δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Καλό που βγαίνει η μπαταρία, τα 6gb δεν θα χρειαστεί άμεση αναβάθμιση μνήμης, εμφανισιακά καλό μπορείς να το πεις, από ποιότητα σαφώς και υπολείπεται των ακριβότερων μοντέλων της εταιρίας, τα μεγάφωνα στα συν τουλάχιστον αυτό μπορώ να περιμένω χωρίς να τα έχω ακούσει.

Από θόρυβο δεν μπορώ να πω πως τα πάει.

Να το δει πρώτα εμφανισιακά αν της αρέσει, πληκτρολόγιο, οθόνη, touchpad, από θερμοκρασία πως τα πάει στο κάτω μέρος, από θόρυβο.

Αυτά αν κάτι λείπει είναι το gbit ethernet αλλά δεν θα είναι ζητούμενο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...