Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα

Ψάχνω να αγοράσω ένα λάπτοπ μέχρι 600€. Η χρήση του προορίζεται για office Internet ταινίες και λίγο παιχνίδι. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα

Ψάχνω να αγοράσω ένα λάπτοπ μέχρι 600€. Η χρήση του προορίζεται για office Internet ταινίες και λίγο παιχνίδι. Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό;

ιντσες οθονη? γιατι με 600 ευρο παιρνεις αρκετα καλο λαπτοπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ιντσες οθονη? γιατι με 600 ευρο παιρνεις αρκετα καλο λαπτοπ.

 

Α συγνώμη το ξέχασα. Στις 15 ιντσες θέλω. Αξίζει το λάπτοπ να έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών ή δίσκο ssd?

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη το ξέχασα. Στις 15 ιντσες θέλω. Αξίζει το λάπτοπ να έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών ή δίσκο ssd?

 

Εννοειται, αν θες να παιζεις παιχνιδια και να εχεις πιο γρηγορες ταχυτητες αποκρισης. Απλα τον ssd μπορεις να τον παρεις και μετα την αγορα ενω την καρτα γραφικων οχι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Α συγνώμη το ξέχασα. Στις 15 ιντσες θέλω. Αξίζει το λάπτοπ να έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών ή δίσκο ssd?

Αυτο χωρις λειτουργικο.μην σε τρομαζει η ενσωματωμενη καρτα γραφικων.ειναι αρκετα καλη. και με οθονη ips και ερχετε με ssd 256gb---> http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00700/laptop-lenovo-v510-15-15-6-1920x1080-i5-7200u8gb256gbintel-hd-620dosblack

 

και επισης ο ιδιος με ανεξαρτητη καρτα γραφικων και δισκο απλο 1 tb http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00624/laptop-lenovo-ideapad-310-15ikb-15-6-1920x1080-i5-7200u8gb1tbgforce-920mx-2gbdosblack

 

διαλεγεις και παιρνεις.και τα 2 λαπτοπ ειναι χωρις λειτουργικο.

 

μολις βρηκα και αυτο.απο την επισημο lenovo http://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-310-15-i5-7g-4gb-128gb-ssd-nvidia920mx-2gb-w10-silver.html

 

και με λειτουργικο.+ με 30 ευρο βαζεις επιπλεον μια μνημη ram και εισαι αρχοντας

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας. Προτιθεμαι να αγοράσω φορητο, ο οποίος θα χρησιμοποιείται κυρίως για δουλεια. Τα κύρια χαρακτηριστικά τα οποία θέλω είναι 14'' οθονη, καλή ram(φαντάζομαι πανω από 4G), αξιοπρεπης επεξεργαστης και σχετικά καλή χωρητικότητα σκληρού(ιδανικα πάνω από 128G). Σχετικός δεν είμαι, desktop εχω 3ετιας επομένως δεν παρακολουθώ στενα τις τεχνολογικες εξελίξεις το τελευταιο καιρο, επομενως θα χρειαστω τη βοήθειά σας.Η χρηση οπως ειπα είναι κυριως για εξωτερικες δουλειες(προσβαση στο ιντερνετ, Online αιτησεις, mail και πρσφορες, προσβαση σε Online συστηματα τιμολογησης και παρακολουθησης εργασιων). Παραπανω δυνατοτητες δεν θα με χαλουσαν βεβαιως. Το budget δε θα ηθελα να ξεφυγει απ τα 500€. Βρηκα εναν από μια προχειρη αναζητηση αλλα θα εκτιμουσα τη γνωμη σας..

 

https://www.skroutz.gr/s/11335649/Toshiba-Satellite-Pro-R40-C-12W-4405U-4GB-128GB-W10.html

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας. Προτιθεμαι να αγοράσω φορητο, ο οποίος θα χρησιμοποιείται κυρίως για δουλεια. Τα κύρια χαρακτηριστικά τα οποία θέλω είναι 14'' οθονη, καλή ram(φαντάζομαι πανω από 4G), αξιοπρεπης επεξεργαστης και σχετικά καλή χωρητικότητα σκληρού(ιδανικα πάνω από 128G). Σχετικός δεν είμαι, desktop εχω 3ετιας επομένως δεν παρακολουθώ στενα τις τεχνολογικες εξελίξεις το τελευταιο καιρο, επομενως θα χρειαστω τη βοήθειά σας.Η χρηση οπως ειπα είναι κυριως για εξωτερικες δουλειες(προσβαση στο ιντερνετ, Online αιτησεις, mail και πρσφορες, προσβαση σε Online συστηματα τιμολογησης και παρακολουθησης εργασιων). Παραπανω δυνατοτητες δεν θα με χαλουσαν βεβαιως. Το budget δε θα ηθελα να ξεφυγει απ τα 500€. Βρηκα εναν από μια προχειρη αναζητηση αλλα θα εκτιμουσα τη γνωμη σας..

 

https://www.skroutz.gr/s/11335649/Toshiba-Satellite-Pro-R40-C-12W-4405U-4GB-128GB-W10.html

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καταρχήν θα σε συμβούλευα να μην πάρεις TOSHIBA γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία έκλεισε και αν έχεις θέμα (ακόμη και εντός εγγύησης) τρέχα γύρευε.

Διάλεξε κάτι μεταξύ Dell ή Lenovo (με προτίμηση στην πρώτη) που έχουν καλά σέρβις στην Ελλάδα.

 

Για τις εργασίες που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Ένα λάπτοπ με i3 ,4gb ram και ssd 128 θα σε βολέψει απίστευτα.

Και με λιγότερα από 500 ευρώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα σε συμβούλευα να μην πάρεις TOSHIBA γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία έκλεισε και αν έχεις θέμα (ακόμη και εντός εγγύησης) τρέχα γύρευε.

Διάλεξε κάτι μεταξύ Dell ή Lenovo (με προτίμηση στην πρώτη) που έχουν καλά σέρβις στην Ελλάδα.

 

Για τις εργασίες που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο. Ένα λάπτοπ με i3 ,4gb ram και ssd 128 θα σε βολέψει απίστευτα.

Και με λιγότερα από 500 ευρώ.

φιλε καλα τα λες.αλλα με τετοια χαρακτηριστικα λαπτοπ 14αρι δεν βρισκει σε αυτη την τιμη.i3 επεξεργαστη θελει τουλαχιστον 530 ευρο σε 14αρι.εψαχνα πριν κανα μηνα και το ξερω.και τελικα ανεβηκαμε στα 700 ευρο για να παρουμε ενα αξιοπρεπες λαπτοπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

φιλε καλα τα λες.αλλα με τετοια χαρακτηριστικα λαπτοπ 14αρι δεν βρισκει σε αυτη την τιμη.i3 επεξεργαστη θελει τουλαχιστον 530 ευρο σε 14αρι.εψαχνα πριν κανα μηνα και το ξερω.και τελικα ανεβηκαμε στα 700 ευρο για να παρουμε ενα αξιοπρεπες λαπτοπ.
Ναι, εχεις δικιο, το 14αρι ειναι δυσκολο. Αλλα 15αρι θα βρει σιγουρα σε αυτα τα λεφτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

DELL κορυφη ποιοτητα.. εχω και το 6430 και το 6410 Latitude χρονια τα εχω βαλει SSD και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Και τα επομενα DELL θα ειναι ... οπως και τα toshiba νομιζω ειναι αρκετα καλα και με καλο service
Link to comment
Share on other sites

DELL κορυφη ποιοτητα.. εχω και το 6430 και το 6410 Latitude χρονια τα εχω βαλει SSD και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Και τα επομενα DELL θα ειναι ... οπως και τα toshiba νομιζω ειναι αρκετα καλα και με καλο service
Δυστυχως, τα toshiba δεν εχουν πλεον σερβις στην Ελλαδα και γενικως η toshiba εγκατελειψε το τμημα pc καθως και πολλα αλλα τμηματα της. Ειναι υπο καταρρευση γενικοτερα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αδιαφορος.ποιος αγοραζει πλεον υπολογιστη dual core??

στα χρηματα αυτα σου προτεινω αυτον https://www.skroutz.gr/s/12253630/Acer-E5-774G-i3-6006U-4GB-1TB-GeForce-940MX-W10.html#reviews

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι φορητό προτείνετε αποκλειστικά για gaming; Μπατζετ μεχρι 1200 μαξ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Σίγουρα κάτι τέτοιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τι φορητό προτείνετε αποκλειστικά για gaming; Μπατζετ μεχρι 1200 μαξ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Για gaming θελεις 17'3 ιντσες.τωρα καλη περιπτωση ειναι αυτος ο asus .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για αγορά φορητού για την δουλειά.Χρήση θα είναι κυρίως office και αποστολή email.Αν είναι δυνατόν, να γίνεται απρόσκοπτη αναπαραγωγή βίντεο x264.Αυτό που θεωρώ απαραίτητο είναι να έχει ο φορητός ssd δίσκο επάνω.

Πιστεύω ότι τα 128gb είναι οριακά και θα προτιμούσα να αγοράσω κάτι με 256gb.Πόσο χώρο πιάνουν windows10 - office;Νομίζω πρέπει να αφήνεις και ένα 15-20% από τον ssd αχρησιμοποίητο για να μην έχεις θέματα.

Το budget είναι ευέλικτο αλλά θα προτιμούσα κάτι έως 600€.

Με ένα γρήγορο ψάξιμο εντόπισα αυτά τα δύο:

http://www.cosmodata.gr/product/303318/

http://www.e-lenovo.gr/laptops-950273199/ideapad/lenovo-ideapad-320-15-fullhd-a12-6gb-256gb-ssd-r7-4gb-w10-onyx-black.html?sort=p.price&order=ASC

 

Τα καταστήματα σήμερα ανεβάζουν τις προσφορές τους στις σελίδες τους ή πρέπει να πας από κοντά για να τις δεις;

Γνωρίζετε μήπως αν γίνεται να αγοράσω φορητό με hdd και να μου τον αλλάξουν με ssd από το κατάστημα -χωρίς απώλεια εγγύησης-;

Συμφέρει ή είναι το κόστος απαγορευτικό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν αξίζει η κάρτα γραφικών 1050ti την τόσο παραπάνω διαφορά σε σχέση με την απλή; Μιλάμε για 4gb μνήμης και στις δυο εκδόσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι, μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει αν αξίζει η κάρτα γραφικών 1050ti την τόσο παραπάνω διαφορά σε σχέση με την απλή; Μιλάμε για 4gb μνήμης και στις δυο εκδόσεις

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Εδώ είναι για φορητούς, όχι για desktop.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι για φορητούς, όχι για desktop.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

 

Για επιλογή φορητού είναι..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι γνωμη εχετε για τα ανακατασκευασμενα? λογω χαμηλου μπατζετ κοιταω προς τα εκει.θελω ενα μεχρι 15'' πιο πολυ για browsing ταινιες κλπ και για 2 λειτουργικα ,θα μπει και ubuntu που αυτο θα χρησιμοποιω σαν κυριο λειτουργικο.να πω οτι εχουν και τα 2 εγγυηση 1χρονο. υποθετικα αν ειναι καλα και δεν εχουν καποιο θεμα ποιο θα επιλεγατε και γιατι?

 

Refurbished Dell Latitude E5430 στα 265ευρω

επεξεργαστη Intel Core i5-3320M 3M Cache, 2.6

οθονη 14.0” HD (1366x768)

μνημη ραμ 4GB 2 x 2GB DDR3 1333 Mhz

σκληρο δισκο 250GB SATA III, 7200 RPM

Κάρτα Γραφικών Intel HD Graphics Intel Ivy Bridge, DirectX v11.1

ή

Refurbished Lenovo Thinkpad X131E στα 200ευρω

Επεξεργαστής Intel Core i3-3227U Processor 3M Cache, 1.90 GHz

Οθόνη 11.6" HD LED Glossy (1366x768)

μνημη ραμ: 4GB 2 x 2GB DDR3 1600Mhz RAM, 2 slots

Σκληρός Δίσκος 320GB Sata III 5400 RPM

Κάρτα Γραφικών IntelHD Graphics 4000

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για τα ανακατασκευασμενα? λογω χαμηλου μπατζετ κοιταω προς τα εκει.θελω ενα μεχρι 15'' πιο πολυ για browsing ταινιες κλπ και για 2 λειτουργικα ,θα μπει και ubuntu που αυτο θα χρησιμοποιω σαν κυριο λειτουργικο.να πω οτι εχουν και τα 2 εγγυηση 1χρονο. υποθετικα αν ειναι καλα και δεν εχουν καποιο θεμα ποιο θα επιλεγατε και γιατι?

 

Refurbished Dell Latitude E5430 στα 265ευρω

επεξεργαστη Intel Core i5-3320M 3M Cache, 2.6

οθονη 14.0” HD (1366x768)

μνημη ραμ 4GB 2 x 2GB DDR3 1333 Mhz

σκληρο δισκο 250GB SATA III, 7200 RPM

Κάρτα Γραφικών Intel HD Graphics Intel Ivy Bridge, DirectX v11.1

ή

Refurbished Lenovo Thinkpad X131E στα 200ευρω

Επεξεργαστής Intel Core i3-3227U Processor 3M Cache, 1.90 GHz

Οθόνη 11.6" HD LED Glossy (1366x768)

μνημη ραμ: 4GB 2 x 2GB DDR3 1600Mhz RAM, 2 slots

Σκληρός Δίσκος 320GB Sata III 5400 RPM

Κάρτα Γραφικών IntelHD Graphics 4000

 

αναμεσα στα 2, θα επαιρνα το 1ο γιατι:

1. del fun boy

2. ι5>ι3

3: οθονη μεγαλυτερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες..

 

Αναμεσα σε αυτα τα 2 τι θα επιλεγατε και γιατι? Προοριζεται για μοναδικο λαπτοπ (desktop replacement) και αντικαταστατη του παππου sony vaio (8 χρονια and counting..)

Χρηση browsing, torrents, video, music, remote connection για δουλεια και γενικα αγνα καθημερινα πραγματα.. :lol:

Με ενδιαφερει πολυ η οθονη (ποιοτητα και full hd) και το οσο το δυνατον πιο futureproof του θεματος. Αν η sony εβγαζε ακομα λαπτοπ το πιο πιθανο ειναι οτι θα πηγαινα προς τα εκει but...

 

https://www.skroutz.gr/s/12686685/HP-250-G6-i5-7200U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

 

https://www.skroutz.gr/s/12789609/Lenovo-V510-15IKB-i5-7200U-8GB-256GB-FHD-No-OS.html

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...