Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Χρειάζομαι netbook, αλλά πρέπει να είναι κάτι το πολύ ΦΤΗΝΟ (μόνο έτσι πιστεύω έχει ουσία μια τέτοια αγορά).

Διαφορετικά θα προτιμούσα μικρό laptop... που έχει και παραπάνω δυνατότητες στο κάτω-κάτω.

 

Τα 2 επικρατέστερα από αυτά που είδα είναι:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10041501

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=2CEDF392B7357843B26722A08614ACA9&pa=217001571D817D4588F801F1D0471A57

 

Πιθανές προτάσεις θα εκτιμηθούν απείρως, μιας και το συγγεκριμένο τομέα δεν τον πολυκατέχω.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα.

Εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενος λάπτοπ, και θα ήθελα να κάνω μια παρουσίαση επ αυτού. Το μοντέλο είναι το VPCF11M1E, της Sony Vaio.

Συγκεκριμένα είναι αυτό εδώ http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Sony-Vaio-VPC-F11M1E-H-VPCF11M1E-H.htm

Μέχρι πρότινως είχα την εντύπωση (και κατα ενα μεγαλο ποσοστό είναι αλήθεια) οτι τα λάπτοπ της Sony είναι overcosted. Πληρώνεις πολλα, για να πάρεις τα ίδια ή και λιγότερα απο κάποια άλλη εταιρεία. Πέρσυ ήθελα πάρα πολύ ενα άλλο μοντέλο της Sony, το VGN-FW51 ZF/H (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0426318&catid=010200) αλλα ακόμα και τώρα μου φαίνεται πανάκριβο.

Ωσπου είδα αυτό που πήρα. Αυτο που ήθελα ήταν μια Full HD οθόνη, καθότι είμαι "φανατικός" των ταινιών.

Είμαι εντυπωσιασμένος απο το λάπτοπ. Πρώτον γιατι δεν ήξερα οτι είναι 4πύρηνο... (2 πυρήνες των 2 session) και κατόπιν διοτι η οθόνη του έχει εκπληκτικά χρώμματα. Με το Digital Vibrance στο 100% επιτέλους "βλέπω έγχρωμα". Το πληκτρολόγιο είναι άνετο, ανοιχτό, δεν μπερδέυεις τα πλήκτρα αφού έχουν κενό ανάμεσα τους, και πολύ αποδοτικό. Ο ήχος απο τα ηχεία του δυνατός και καθαρός. Και είναι πραγματικά πολύ δυνατός. Φανταστείτε οτι ακουώ Γεωργίου χωρίς πρόβλημα (είναι γνωστό οτι μιλάει χαμηλά), ενώ με το παλιό μου λάπτοπ έβαζα ηχειάκια. Η κάρτα γραφικών, και το όλο σύνολο με το 3D Mark 06 βγάζει σκόρ 6459!!!

Στα αρνητικά του να αναφέρω τα μέτρια και συνιθισμένα πλαστικά του (ίσως γι αυτό κ η χαμηλή τιμή), η γωνία θέασης της οθόνης που είναι πολυ΄μικρή... Δλδ για να βλέπεις κανονικά ταινίες σε σκοτεινό δωμάτιο, πρέπει να κοιτας ευθεία. Λιγο πάνω ή λίγο κάτω ή λίγο πλάγια, και σου δημιουργεί μαύρες σκιές. Αυτό δεν μου άρεσε πολύ. Τέλος έχει 3 USB θύρες, απο 4 που είχα συνηθίσει...

 

 

Τελος να αναφέρω την βαθμολογία των Windows 7

 

Επεξεργαστής : 6,8

Μemory : 5,9

Graphics : 6,5

Gaming Graphics : 6,5

Hard Disk : 5,9 (με SSD της Intel 80GB)

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε ποσο θα μπορουσε να επιανε αυτο το λαπτοπ?επειδη δεν ξερω τιμη αγορας καινουργιου?

acer 5520g ( 553G25Mi )

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18827

(δεν υπαρχει εγγυηση)

Link to comment
Share on other sites

θα πηγαινε 230-250 ευρω περιπου λογω νεοτερων τεχνολογιων και οτι οι τιμες των laptop εχουν πεσει παρα πολυ για να δωσει καποιος περισοτερα

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ αυτού και αυτού τι να επιλέξω?Ψάχνω πάνω κάτω σ'αυτήν την τιμή και το θέλω για απλή χρήση.Ποιο υποστηρίζει καλύτερα τα Windows 7?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος.

Θα ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε για καινούργια αγορά laptop ή netbook?

έχω βρει διαφορές αλλά δεν έχω καταλήξει..

Edited by sofia_9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος.

Θα ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε για καινούργια αγορά laptop ή notebook*?

έχω βρει διαφορές αλλά δεν έχω καταλήξει..

 

*σε περιπτωση που εννοεις netbook:

 

θα χρησημοποιησεις απαιτητικες εφαρμογες ή/και θα παιζεις παιχνιδια? αν ναι, τοτε η επιλογη σου πρεπει να ειναι laptop/notebook.

αλλιως, αν δε σε ενοχλει/εμποδιζει η μικρη οθονη, το μετακινεις συνεχεια, δεν εχεις τρελες απαιτησεις, τοτε πας για netbook, που ειναι πιο οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

Nαι netbook εννοούσα (το διόρθωσα ..μην υπάρξει πρόβλημα)

απλά δεν έχω καταλήξει αν ενοχλεί η μικρή οθόνη και επίσης κάπου διάβασα ότι τα netbook δεν έχουν wi-fi ισχύει?

ευχαριστώ κια πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δε ισχυει..τα νετμπουκ εχουν ολα wifi...το μονο που δεν εχουν ειναι dvd drive και αν το χρειαζεσαι πρεπει να παρεις εξωτερικο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος.

Θα ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε για καινούργια αγορά laptop ή netbook?

έχω βρει διαφορές αλλά δεν έχω καταλήξει..

 

Πες μα τη χρηση θες να κανεις. Τα netbooks δεν αντικαθιστουν τα laptops...

 

Τα netbooks τα χρησιμοποιεις κυριως για δουλεια, το κουβαλας ευκολα μαζι σου, χρησιμοποιεις κανα MS Οffice, τσεκαρεις τα mails σου, αντε και λιγο γρηγορο σερφαρισμα. Αν θες να δεις ταινιες, να παιζεις παιχνιδια, να χρησιμοποιεις προγραμματα επεξεργασιας εικονων και αλλα τετοια, τοτε ξεχνα το πηγαινε σε laptop!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τα netbooks έχουν 2 κύρια πλεονεκτήματα: είναι πολύ ελαφρές και φθηνές συσκευές. Έχουν όμως και δύο σοβαρά μειονεκτήματα: έχουν πολύ χαμηλές επιδόσεις και πολύ μικρή οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα το χρησιμοποιώ για πολύ ταινίες, ίντερνετ και εργασίες απλές βέβαια.

Απλά σκεφτόμουνα το netbook για εύκολη μεταφορά σε εκδρομές.

από ότι καταλαβαίνω όμως η οθόνη του netbook δε βολεύει πολύ για αυτούς τους λόγους που το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

αν δεις για καποιο με οθονη 13.3" μπορεις σχετικα ανετα να κανεις τη δουλεια σου! ιντερνετ και εργασιες ανετοτατα! στις ταινιες θα ειναι λιγο καπως, αλλα οκ! δε πιστευω να εχει τεραστιο προβλημα! εδω αλλοι και αλλοι παρακολουθουν ταινιες και σειρες σε οθονες κινητων τηλεφωνων (3.5+") και λενε οτι το συνιθιζεις.

 

γνωμη μου ειναι να παρεις καποιο netbook. (απλα σου υπενθυμιζω οτι να netbooks δεν εχουν dvd drive, οποτε μονο με φλασακια και εξωτερικους δισκους θα βολευτεις!)

Link to comment
Share on other sites

αν δεις για καποιο με οθονη 13.3" μπορεις σχετικα ανετα να κανεις τη δουλεια σου! ιντερνετ και εργασιες ανετοτατα! στις ταινιες θα ειναι λιγο καπως, αλλα οκ! δε πιστευω να εχει τεραστιο προβλημα! εδω αλλοι και αλλοι παρακολουθουν ταινιες και σειρες σε οθονες κινητων τηλεφωνων (3.5+") και λενε οτι το συνιθιζεις.

 

γνωμη μου ειναι να παρεις καποιο netbook. (απλα σου υπενθυμιζω οτι να netbooks δεν εχουν dvd drive, οποτε μονο με φλασακια και εξωτερικους δισκους θα βολευτεις!)

 

Καλα ολα θεμα συνηθειας ειναι στη Ζωη, αλλα δεν σημαινει πως ειναι και ιδανικο. ;) Για παραδειγμα εχεις προσπαθησει να γραψει κωδικα σε netbook? Να χρησιμοποιησεις Matlab? Ή ακομα και κατι απλο να χρειαστει να γραψεις καποιο μεγαλο κειμενο σε word ας πουμε.... Πρεπει καθε ενα λεπτο να σκρολαρεις. :rolleyes:

 

Τα netbooks καλως ή κακως ειναι μηχανακια μονο για δουλεια. Εκει πραγματικα αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω. ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι τα πάντα είναι θέμα συνήθειας...και άντε για τις ταινίες να το συνηθίσεις.

Αλλά όταν δουλεύω θέλω να μην σκρολάρω συνέχεια.

Ευχαριστώ πάντως όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην ξεχνας οτι τα περισσοτερα netbook εχουν εξοδο vga και μπορεις να τα συνδεσεις με καποιο μεγαλο μονιτορ ή τηλεοραση αν θες για να κανεις τη δουλεια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο γίνεται αν αγοράσω ένα από τα παρακάτω laptop:

 

1. Dell studio 1557

2. Dell studio 1558

3. Hp pavilion dv7-3110ea

4. Hp pavilion dv7-3111ea

5. Hp pavilion dv6-2129ev

6. Hp pavilion dv7-3165ev

 

Κατά πόσο θα μπορώ να του περάσω ένα νέο λειτουργικό(Π.χ. τα windows 7 ultimate 64bit Greek) από το μηδέν(Δηλαδή σβήνοντας ΕΝΤΕΛΩΣ κάθε partition του δίσκου του laptop και φορμάροντας των σε δυο νέα ntfs partition το ένα για το λειτουργικό και το άλλο απλά για αποθήκευση διάφορων αρχείων κ.α.)

 

Εννοείται ότι θα περαστούν οι drivers που χρειάζονται για όλα τα έξτρα που μπορεί να έχει το εκάστοτε laptop.

Και το ρωτάω αυτό γιατί πρόσφατα πήγα σε έναν φίλο και αντιμετώπισα ένα εντελώς κουλό-κουφό πρόβλημα που δεν έχω ξαναδεί σε κάποιο άλλο laptop, που ήταν το εξής με λίγα λόγια:

Είχε αγοράσει το Toshiba satellite l505-13n και δοκιμάσαμε να του περάσουμε νέο λειτουργικό από το μηδέν εννοείτε με όλους τους drivers που χρειάστηκαν για τα περιφερειακά που δεν αναγνώρισαν τα windows7 64bit ultimate Greek αλλά παρόλα αυτά ποτέ αναγνώριζε το ασύρματο δίκτυο και δούλευε κανονικά πότε δεν το αναγνώριζε και εκτός αυτού πάντα μα πάντα είχε τρομερή καθυστέρηση πληκτρολογίου.

 

Εννοείτε ότι με το εργοστασιακό λειτουργικό δούλευαν όλα μια χαρά και το εξακρίβωσε όταν πηρέ τηλέφωνο την Toshiba και του είπαν ότι το συγκεκριμένο laptop είναι κλειδωμένο ώστε να δουλεύει σωστά ΜΟΝΟ με το εργοστασιακό λειτουργικό και κανένα άλλο και αν θέλουμε να του περάσουμε κάποιο άλλο λειτουργικό να τους πάμε το laptop και το λειτουργικό και να το περάσουν αυτοί(Εξυπακούεται με κάποιο κόστος παρόλο που το laptop είχε αγοραστεί πριν 2 εβδομάδες)

 

Επειδή λοιπόν τώρα σκέπτομαι να αγοράσω κάποιο από τα παραπάνω laptops και θέλω να ξέρω επί του ασφαλούς κατά πόσο μπορώ να του περάσω νέο λειτουργικό όποιος μπορεί να μου απαντήσει με σιγουριά ειδικά αν έχει κάποιο από τα παραπάνω laptops και έχει κάνει αυτό που ζητώ θα του ήμουν υπόχρεος.

 

Και επειδή πολλοί από εσάς ίσως ρωτήσουν γιατί δεν αφήνεις το εργοστασιακό λειτουργικό του εκάστοτε laptop και απλά αποκατέστησε τα προγράμματα που έχει και δεν χρειάζεσαι απλά τους απαντώ ότι ναι μεν μπορώ να κάνω απεγκατάσταση τα “άχρηστα” για εμένα προγράμματα αλλά το θέμα είναι ότι πολλά από αυτά τα προγράμματα εκτός από τα αρχεία εγκατάστασης τους ίσως ξεκινάμε κάποιες “κρυφές” υπηρεσίες που για να τις βρεις και να τις απενεργοποιήσεις θέλεις ώρα και αρκετό ψάξιμο οπότε πιστεύω είναι πολύ ποιο εύκολο να εγκαταστήσεις από την αρχή να λειτουργικό και να του περάσεις τους drivers που ίσως χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να βρεις κάποιον με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, αλλά η λύση σου είναι εύκολη.

Ένα τηλέφωνο σε hp και dell και είσαι έτοιμος. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην το εχω κάνει?

Το εχω είδη κάνει και μου έχουν πει και οι δυο εταιρίες ότι δεν είναι κανένα λαπτοπ τους κλειδωμένο και ότι όλα παίρνουν και άλλα λειτουργικά και όταν τους είπα το σκηνικό με την Toshiba τότε μου λένε ότι αν αφού του περάσετε δικό σας λειτουργικό τότε σας καλύπτουμε ΜΟΝΟ σε θέματα hardware όχι software.

Εν ολίγης αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τα windows βρες μόνος σου τη λυση.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Λες να μην το εχω κάνει?

Το εχω είδη κάνει και μου έχουν πει και οι δυο εταιρίες ότι δεν είναι κανένα λαπτοπ τους κλειδωμένο και ότι όλα παίρνουν και άλλα λειτουργικά και όταν τους είπα το σκηνικό με την Toshiba τότε μου λένε ότι αν αφού του περάσετε δικό σας λειτουργικό τότε σας καλύπτουμε ΜΟΝΟ σε θέματα hardware όχι software.

Εν ολίγης αν έχεις κάποιο πρόβλημα με τα windows βρες μόνος σου τη λυση.

Πολύ σωστή η απαντηση που σου δώσανε. Αλλοι θα σου λέγανε ότι δεν σε καλύπτουν καθόλου και θα έπρεπε να προσφύγεις σε ΙΝΚΑ και ΣΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να το κάνω όμως δεν μου απάντησαν στην ερώτηση μου μπορώ ή όχι να βάλω άλλο λειτουργικό χωρίς να εχω προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα φορητο υπολογιστη αλλα ειμαι προθυμος να δωσω μεχρι 450 ευρω..Τον συγκεκριμενο υπολογιστη τον θελω για επαγγελματικες δραστηριοτητες μιας και για gaming κλπ εχω και ενα σταθερο υπολογιστη..Ποιον μου προτεινετε?

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα.

εχω ενα vaio vgn-z11xn/b κι εβαλα τα win7 pro,λοιπον μου λειπουν drivers για την λειτουργια stamina-speed,του ποντικιου και γενικα να βρω ολους τους drivers

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Acer-Aspire-5738ZG-444G50Mn-LX-PQ102-011.htm

 

Αυτό θα έπερνα εγώ. Τώρα αν θες μεγάλη οθόνη θα έλεγα να πας σε κάτι πιο ισχυρο (για ταινίες κτλ). Για μένα λάπτοπ πάνω απο 15-16 ίντσες δεν αξίζει. καλύτερα να πάρω desktop. Χάνει το portability... Καλώς ήρθες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...