Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

ποιο απο τα 3 θα επελεγες εσυ πχ?

η μαλλον 4...

--> http://www.multirama.gr/products/product?pid=0447566&catid=010200&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_content=0447566HpPromo&utm_campaign=productnewsletter23022010

Edited by kostakiss
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα χάλασε ο υπολογιστής μου, σκέφτομαι να αγοράσω το ακόλουθο laptop: Sony Vaio VGN-NW11Z/S. Μου το προτείνετε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόσφατα χάλασε ο υπολογιστής μου, σκέφτομαι να αγοράσω το ακόλουθο laptop: Sony Vaio VGN-NW11Z/S. Μου το προτείνετε?

 

Αν σε παιρνει δες αυτον VGN-NW21SF/T ισως ενα απο τα καλυτερα μοντελα της αγορας και πολυ καλη η τιμη του.

 

Το εχω 2 μηνες τωρα και δεν εχει βγαλει κιχ, σε σκληρη χρηση!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,γι'αυτο τι λετε?Το πηρα χθες.Καλο μου φαινεται,μονο που παρ'οτι λεει οτι εχει bluetouth,δεν εχει!!http://www.multirama.gr/products/product?pid=0447849&catid=010200 Αν εχεται σ'αυτα τα λεφτα να μου προτεινεται κατι αλλο,πειτε το!Μπορω να το επιστρεψω και να παρω αλλο...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

οποιος παντως θελει καλο μηχανημα ας δει στην υπογραφη μου

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα λεφτά νομίζω οτι είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις το Asus A52JR !! Πολύ καλός επεξεργαστής, καλή κάρτα γραφικών και γενικότερα τα Asus είναι πολύ ποιοτικά!! Πες μας εντυπώσεις!!
Link to comment
Share on other sites

petran66 σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις τέτοια θηρία laptop εύκολα.

Σωστή επιλογή :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

tasosvel&Nagata ευχαριστω:)Μαλλον θα το κρατησω τελικα!Βεβαια εχω και ενα 4πυρινο pc 4 μηνων με windows 7 ultimate πολυ δυνατο και δεν ξερω αν ειναι καλυτερα,να το δωσω πισω και να παρω ενα πιο απλο,11αρι ας πουμε.Οποτε θα εχω το μεγαλο για εργασια και κανενα παιχνιδι και το μικρο για απλα πραγματα.Αλλιως,σκεφτομαι αν κρατησω το λαπτοπ,να πουλησω το pc!Απ'την αλλη ομως το pc μου φαινεται αρκετα πιο δυνατο(δουλευα τις ιδιες εφαρμογες παραλληλα)και γι'αυτο δεν μου παει η καρδια να το δωσω:(Τι λετε να κανω τελικα?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι ένα μικρό 11άρι λάπτοπ μόνο για ιντερνετ λόγω δουλειάς, είναι μια καλή λύση, διαφορετικά δεν αξίζει.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεσαι ένα μικρό 11άρι λάπτοπ μόνο για ιντερνετ λόγω δουλειάς, είναι μια καλή λύση, διαφορετικά δεν αξίζει.

 

Λες δηλ.να ειναι καλυτερα να κρατησω το λαπτοπ και να δωσω το μεγαλο?Γιατι οπως καταλαβαινεις,να κρατησω και τα 2,δεν λεει!Ετσι κι αλλιως,τη δουλεια μου,λιγο-πολυ,την κανω και με το λαπτοπ...!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ το Laptop πιο πρακτικό, γιατί το μεταφέρεις όπου θες και έχεις πάντα Pc κοντά σου όπου και να βρεθείς.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν ψάνχετε οικονομικό laptop, στο Getitnow σήμερα έχουν το Asus K50c στα 299 ευρώ!! Πολύ καλή τιμή για laptop με οθόνη 15,6".
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω laptop όχι πολύ ακριβό,εννοώντας γύρω στα 500-600 ευρώ.Είναι για την αδερφή μου και δεν το θέλει για "βαριά" χρήση,τα βασικά δηλαδή.Τι προτείνετε με βάση την τιμή και την ποιότητα αναλόγως?
Link to comment
Share on other sites

παιδια τη βοηθεια σας!

 

για πολυ συγκεκριμενους λογους ειμαι μεταξυ των παρακατω λαπτοπ:

 

ACER ASPIRE 5738ZG-444G32MN ATI RADEON HD 4570

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906859&u=ACER-ASPIRE-5738ZG-444G32MN-ATI-RADEON-HD-4570

 

Επεξεργαστής: Intel Pentium Dual-Core Mobile T4400 (2.20 GHz) με 1MB L2 cache στα 800MHz.

Οθόνη: 15.6'' HD CineCrystal TFT LCD, σε ανάλυση 1366 x 768 pixel, με υποστήριξη ταυτόχρονης εμφάνισης multi-window μεσω του GridVista.

Μνήμη: 4096MB (2 x 2048MB) DDR3 στα 1066MHz, επεκτάσιμη μέχρι τα 8GB.

Σκληρός Δίσκος: 320GB SATA.

Οπτικός Δίσκος: DVDRW Super Multi double-layer.

Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.

Κάρτα γραφικών: ATI Radeon HD 4570 με 512MB αυτόνομης μνήμης.

Modem: 56K ITU V.92 Wake-on-Ring ready.

Κάρτα δικτύου: 10 / 100 / 1000Mbps Ethernet, Wake-on-LAN ready και Wireless 802.11 b/g/Draft-N.

Θύρες επικοινωνίας: 4 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI με υποστήριξη HDCP, 5-in-1 card reader (SD / MMC / MS / MS PRO / xD), 1 x Modem (RJ-11) port, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x speaker / headphone / line-out jack με υποστήριξη S/PDIF, 1 x microphone in jack, 1 x Line-in, 1 x DC-in jack για AC adapter.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα Acer CrystalEye 0.3 megapixel.

Διαστάσεις: 383 (W) x 250 (D) x 26 - 37 (H) mm.

Βάρος: 2.8kg.

Μπαταρία: 6-cell Li-ion, 48.8 W, 4400 mAh, με 3,5 περίπου ώρες αυτονομία (τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με την χρήση).

Part number: LX.PP502.049.

Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Ελληνική έκδοση.

 

και

 

HP Pavilion dv6-2115sv

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=858001007146304BA9EF5CC61C402581&pa=2BCE357795392644B8583EF6B0304F36

 

Μετάβαση στην κατηγορία του προϊόντος Notebooks

Κωδικός 183195

Κατασκευαστής Hewlett-Packard

Τύπος Notebook

Μέγεθος Οθόνης 15.6''

Ανάλυση Οθόνης 1366 x 768

Τύπος Επεξεργαστή AMD Athlon II

Μοντέλο Επεξεργαστή M320

Συχνότητα Επεξεργαστή 2.10 Ghz

Cache Επεξεργαστή 1 MB

Μέγεθος Μνήμης 3072 MB

Μέγιστη Επέκταση Μνήμης 8192 MB

Τύπος Μνήμης DDR2

Αριθμός Σκληρών Δίσκων 1

Τύπος Σκληρών Δίσκων SATA

Συνολική Χωρητικότητα 320 GB

Ταχύτητα Σκληρών Δίσκων 7200 Rpm

Κατασκευαστής Κάρτας Γραφικών ATI

Chipset Κάρτας Γραφικών RADEON HD 4530

Μνήμη Κάρτας Γραφικών 512 MB

Οπτικό Μέσο DVD+/-RW

Λειτουργικό Σύστημα Windows 7 Home Premium (64bit)

Γλώσσα Λειτουργικoύ Greek And English

Ηχεία Mono Speakers

Εισοδος : Mic In Ναί

Εξοδος : Headphone Ναί

Τύπος Μπαταρίας 6 Cell Li-ion

Ethernet 10/100/1000 Mbps

Τύπος Ασύρματης Δικτύωσης 802.11b/g/n

Webcam Ναί

Αριθμός Εισόδων: USB 2.0 4

Αριθμός Εισόδων: FireWire 1

Express Card Express Card 34/54mm

Έξοδος : HDMI Ναί

Part Number Κατασκευαστή WH554EA

Μεικτό βάρος 4.000

Καθαρό βάρος 2.700

Μονάδα μέτρησης KG

Μέγεθος/Διαστάσεις -

EAN/UPC -

Εγγύηση 1 έτος

 

 

(αναλυτικα το τι περιεχει εδω: http://support.you.gr/catalog/CC/CC23DB46BD36164B96784F6A1FBC47DF.pdf)

 

ποιο απο τα δυο μου προτεινετε; παρακαλω να μην προτεινετε καποιο αλλο εκτος αν ειναι καλυτερο και εντος του ευρους τιμων των δυο αυτων.

 

ευχαριστω για την οποια βοηθεια!!!

 

να συμπληρωσω οτι η χρηση θα ειναι για office, ιντερνετ κτλ, παιχνιδια δεν παιζω.

 

επειδη ξερω οτι το ονομα acer και μονο σε καποιους δημιουργει ναυτια, να διευκρινισω οτι λογω περασμενων γεγονοτων με την acer δεν προκειται να ξαναεχω προβλημα, με εχουν στα ωπα ωπα. και επειδη επισης διαβαζω κατα καιρους για θερμοκρασιες κτλ,

 

εδω ενα βιντεο που ο τυπος του δινει και καταλαβαινει και οι θερμοκρασιες του ειναι φυσιολογικοτατες:

 

Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

μεταξυ των δυο λοιπον ποιο;

 

επισης...

 

εχω δει κι αυτο και ψηνομαι (τουλαχιστον μεχρι να μαθω σε τι τιμη μπορω να το παρω):

 

ACER ASPIRE 5740G-334G32MN

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906864&u=ACER-ASPIRE-5740G-334G32MN

 

Επεξεργαστής: Intel Core i3-330M (2.13 GHz) με 3MB L2 cache.

Οθόνη: 15.6'' HD Acer CineCrystal TFT LCD, σε ανάλυση 1366 x 768 pixel, με υποστήριξη ταυτόχρονης εμφάνισης multi-window μεσω του GridVista.

Μνήμη: 4096MB (2 x 2048MB) DDR3 στα 1066MHz, επεκτάσιμη μέχρι τα 8GB.

Σκληρός Δίσκος: 320GB SATA.

Οπτικός Δίσκος: DVDRW Super Multi double-layer.

Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.

Κάρτα γραφικών: ATI Mobility Radeon HD 5470 με 512MB αυτόνομης μνήμης.

Modem: 56K ITU V.92 Wake-on-Ring ready.

Κάρτα δικτύου: 10 / 100 / 1000Mbps Ethernet, Wake-on-LAN ready και Wireless 802.11 b/g/Draft-N.

Θύρες επικοινωνίας: 4 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x HDMI με υποστήριξη HDCP, 5-in-1 card reader (SD / MMC / MS / MS PRO / xD), 1 x Modem (RJ-11) port, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x speaker / headphone / line-out jack, 1 x microphone in jack, 1 x Line-in, 1 x DC-in jack για AC adapter.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα Acer CrystalEye.

Διαστάσεις: 383 (W) x 250 (D) x 26 - 37 (H) mm.

Βάρος: 2.8kg.

Μπαταρία: 6-cell Li-ion, 4400 mAh, 48.8 W, με 3 περίπου ώρες αυτονομία (τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με την χρήση).

Part number: LX.PMF02.116.

Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows 7 Home Premium Ελληνική έκδοση.

Edited by Ergaleios
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

ψαχνω για ενα φορητο μεχρι 13'' με UMTS/HSDPA 3G built in (για να βαζω την sim κ να εχω always internet μερικες φορες που το χρειαζομαι) κ πολυ καλη αυτονομια.Τι προτασεις υπαρχουν ξερετε??

Μεχρι 500 euro μπορω να τα φτασω (το ανωτατο κ μετα βιας οριο που θετω)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Χθες αγόρασα ένα Sony Vaio W και θα ήθελα να το αναβαθμίσω. Όσοι το έχουν ή έχουν εμπειρία ας μου απαντήσουν στις εξής ερωτήσεις:

 

α) Μπορώ να προσθέσω άλλο ένα Gb μνήμης;

β) Μπορώ να αλλάξω μπαταρία; Βλέπω ότι όταν το φορτίζω μου λέει ότι έχω 2 - 2 ώρες και 15 λεπτά και μου φαίνονται λίγες.

 

Σας ευχαριστώ. :)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο μοντέλο πρόκειται;

 

Το μοντέλο είναι το W από τη σειρά Vaio της Sony. Μήπως θες και τους κωδικούς που έχει κάτω από την οθόνη; :worry:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Χθές πήρα το newsletter από τα Multirama. Έχουν το Dell inspiron 1545 στα 399 ευρώ! Πολύ καλό για όσους θέλουν ένα από laptop για internet.
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο είναι το W από τη σειρά Vaio της Sony. Μήπως θες και τους κωδικούς που έχει κάτω από την οθόνη; :worry:

 

Ακριβώς.Διότι η σειρά W έχει περισσότερα του ενός μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Διότι η σειρά W έχει περισσότερα του ενός μοντέλα.

 

Ο κωδικός που έχει κάτω από την οθόνη είναι ο εξής:

VPCW12J1E.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...