Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κι εγώ προς το lenovo έβλεπα περισσότερο.Για την εγγύηση μου είπαν ότι τόσο δίνει η lenovo αλλά είχα την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι δύο χρόνια λόγω νομοθεσίας.Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα;(you.gr)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

κι εγώ προς το lenovo έβλεπα περισσότερο.Για την εγγύηση μου είπαν ότι τόσο δίνει η lenovo αλλά είχα την εντύπωση ότι θα έπρεπε να είναι δύο χρόνια λόγω νομοθεσίας.Έχει κανείς καμιά εμπειρία από το συγκεκριμένο κατάστημα;(you.gr)

 

Προσωπικη εμπειρια οχι, αλλα ειναι αξιοπιστο η Info-Quest ειναι απο πισω!! :) Και οσοι γνωστοι μου εχουν ψωνισει απο το U ολα πηγαν μια χαρα, χωρις προβληματα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

είμαι χρόνια πελάτης στο e-shop αλλά είναι λίγο παράξενοι αυτοί και λέω να αλλάξω κατάστημα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

είμαι χρόνια πελάτης στο e-shop αλλά είναι λίγο παράξενοι αυτοί και λέω να αλλάξω κατάστημα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

Και λιγο off-topic, εχει και κανονικα καταστηματα το U, οποτε αν σε βολευει περνας και απο εκει μια βολτα ωστε να μην μπλεξεις με τo e-shop του αν δεν θες!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω αυτο το laptop

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=1E8F12642BC3D54CB37288EBEB06CBFE&pa=2BCE357795392644B8583EF6B0304F36

 

θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας η αν εχει καποιος καποια εμπερια απο αυτο... γενικα ψαχνω για laptop με οθονη 13" με λιγες απαιτησεις γενικα απλως να ειναι αξιοπιστο... δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια περισσοτερο για δουλειες γραφειου και ταινιες το θελω...

Edited by cool_pipis

ευτυχής κάτοχος Xperia Z5 compact

 

Success doesn't come to you... you go to it.

Link to comment
Share on other sites

Thou_Bou με κλειστα ματια το παιρνεις το συγκεκριμενο!! :) Η τιμη του ειναι μια χαρα, δεν ξερω τωρα για τα toshiba πως θα κυμαινεται η τιμη. Αλλα το συγκεκριμενο Dell ειναι μια χαρα πακετο τεχνικα χαρακτηριστικα - τιμη- αξιοπιστια Dell

 

 

 

Fotis το Lenovo ριχνει στα "αυτια" του Toshiba. Καλυτερος επεξεργαστης, +1GB RAM DDR3, καλυτερη οθονη, HDMI output, εχει και 7 in 1 card reader. :)

 

Σου δινει βεβαια εγγυηση 1 ετους σε σχεση με το Toshiba που δινει 2. Αλλα ενταξει οι εγγυησεις στην Ελλαδα απλα ειναι μεγαλο θεμα και πονεμενο!! :rolleyes:

 

 

to πηρα τελικα και δηλωνω ευχαριστημενος :) πανεμορφο το ατιμο με απιστευτη οθονηη...(τσιγουνευτηκαν βεβαια το ledaki στο capslock αλλα οκ, πταίσμα..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

to πηρα τελικα και δηλωνω ευχαριστημενος :) πανεμορφο το ατιμο με απιστευτη οθονηη...(τσιγουνευτηκαν βεβαια το ledaki στο capslock αλλα οκ, πταίσμα..

 

Καλοριζικο λοιπον!! :)

 

Πραγματι η οθονη του ειναι φοβερη, αλλα γενικα ολα τα χαρακτηριστικα του παραγουν ενα αριστο laptop!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εσας τι χαρακτηριστικα εχει το laptop σας?

εμενα εχει Intel core 2 duo t9300 2.5ghz,18.4 inches,4 gb ram,500 gb σκληρο,nvidia geforce 9500m 512mb ,full hd και τελος blu ray.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σήμερα έχει στο getitnow.gr ένα Sony VAIO VGN-NW160J/W στα 699,90 ευρώ. Αρκετά καλή προσφορά για όποιον ψάχνει ένα laptop με bluray!!
Link to comment
Share on other sites

Ο φορητός μου έχει σκληρό στις 5400 στροφές. Θα καταλάβω κάποια μικρή έστω διαφορά στην απόδοση - κυρίως στην εκκίνηση- αν τον αντικαταστήσω με άλλον στις 7200 στροφές ή θα είναι πεταμένα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

Ο φορητός μου έχει σκληρό στις 5400 στροφές. Θα καταλάβω κάποια μικρή έστω διαφορά στην απόδοση - κυρίως στην εκκίνηση- αν τον αντικαταστήσω με άλλον στις 7200 στροφές ή θα είναι πεταμένα λεφτά;

 

Γενικα και θεωρητικα μιλωντας οσες περισσοτερες στροφες (rpm) εχει ενας δισκος τοσο περισσοτερα δεδομενα μεταφερει στον ιδιο χρονο. Διαφορα θα δεις σιγουρα με εναν γρηγοροτερο δισκο, τωρα μπορει στην εκκινηση να μην σου φανει τοσο και να πεις πεταμενα λεφτα, το μηχανακι σου ομως θα δουλευει σιγουρα πιο ξεκουραστα!! ;)

 

Το οτι αργει ομως η εκκινηση δεν ειναι παντα θεμα δισκου, αλλα και του τι φορτωνει στην αρχη. Γιατι οι εταιρειες εχουν το κακο ελλατωμα :down: να φορτωνουν πανω ολα τα προγραμματα κατα την εκκινηση και σαν αποτελεσμα ο υπολογιστης να σερνεται.

 

Ποσο πολυ σου αργει εσενα και τι τρεχεις κατα την εκκινηση??

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είδα το τοπικ και αποφάσισα να μπω κι εγώ για να σας συμβουλευτώ. Ενδιαφέρομαι για την αγορά "νοουτμπουκ" (και όχι "νετμπουκ"). Αυτό το λαπτοπ θα το χρησιμοποιω κυρίως στη δουλειά μου και θέλω να τρεχει Windows7 ®, η οθόνη του να είναι 15.6", ΡΑΜ τουλάχιστον 2ΓΒ και εάν είναι δυνατόν να έχει ενσωματμένη "γουεμπ" καμερα (τα υπόλοιπα χαρακτηριστκά δεν με ενδιαφέρουν και τόσο αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει πως δν με ενδιαφέρουν καθόλου). Τέλος θα ήθελα η τιμή του να μη ξεπερνάει τα 550€ μιας και αυτός δεν θα είναι ο κύριος Η/Υ μου. Τι μου προτείνετε?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Γενικα και θεωρητικα μιλωντας οσες περισσοτερες στροφες (rpm) εχει ενας δισκος τοσο περισσοτερα δεδομενα μεταφερει στον ιδιο χρονο. Διαφορα θα δεις σιγουρα με εναν γρηγοροτερο δισκο, τωρα μπορει στην εκκινηση να μην σου φανει τοσο και να πεις πεταμενα λεφτα, το μηχανακι σου ομως θα δουλευει σιγουρα πιο ξεκουραστα!! ;)

 

Το οτι αργει ομως η εκκινηση δεν ειναι παντα θεμα δισκου, αλλα και του τι φορτωνει στην αρχη. Γιατι οι εταιρειες εχουν το κακο ελλατωμα :down: να φορτωνουν πανω ολα τα προγραμματα κατα την εκκινηση και σαν αποτελεσμα ο υπολογιστης να σερνεται.

 

Ποσο πολυ σου αργει εσενα και τι τρεχεις κατα την εκκινηση??

 

Αυτό το μηχάνημα έχω http://www.sony.co.uk/product/vn-aw-series/vgn-aw31xy-q

 

Δεν έχω πρόβλημα με την απόδοση, απλά ο HDD είναι στις 5400 και σκεφτόμουν αφού είναι που είναι γρήγορο το laptop να αντικαθιστούσα και τον σκληρό με έναν στις 7200. Κατά τα άλλα, δεν έχει crapware ώστε να καθυστερεί στην εκκίνηση( αν εξαιρέσεις μόνο το google desktop που προσωπικά δε μου χρειάζεται :rocket: ) :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μηχάνημα έχω http://www.sony.co.uk/product/vn-aw-series/vgn-aw31xy-q

 

Δεν έχω πρόβλημα με την απόδοση, απλά ο HDD είναι στις 5400 και σκεφτόμουν αφού είναι που είναι γρήγορο το laptop να αντικαθιστούσα και τον σκληρό με έναν στις 7200. Κατά τα άλλα, δεν έχει crapware ώστε να καθυστερεί στην εκκίνηση( αν εξαιρέσεις μόνο το google desktop που προσωπικά δε μου χρειάζεται :rocket: ) :)

 

Αμα δεν εχεις θεμα λοιπον ποιος ο λογος να βαλεις αλλον δισκο? :) Πεταμενα λεφτα δεν θα ειναι, αλλα τσαμπα μανουρα βαλε βγαλε το σκληρο!! Και δεν πιστευω οτι θα δεις τρομερη διαφορα στην εκκινηση αφου ειναι μονο εκει το "προβλημα" σου!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό και τα προγράμματα βρίσκονται ούτως ή άλλως σε συστοιχία RAID 0 σε 2 SSD 64άρηδες, άρα δεν τίθεται όντως θέμα εκκίνησης. Ήθελα απλά μια γνώμη κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κανείς για να πάει από τις 5400 στις 7200 rpm.

 

Παρ'όλα αυτά, επειδή ο HDD του υπολογιστή έχει αποθηκευμένο όλο το multimedia περιεχόμενο που είναι και αρκετά βαρύ( φωτό υψηλής ανάλυσης, βίντεο, ταινίες blu-ray κλπ.), μήπως οι 7200 μου δώσουν ελάχιστα γρηγορότερη πρόσβαση από τις 5400;

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό και τα προγράμματα βρίσκονται ούτως ή άλλως σε συστοιχία RAID 0 σε 2 SSD 64άρηδες, άρα δεν τίθεται όντως θέμα εκκίνησης. Ήθελα απλά μια γνώμη κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κανείς για να πάει από τις 5400 στις 7200 rpm.

 

Παρ'όλα αυτά, επειδή ο HDD του υπολογιστή έχει αποθηκευμένο όλο το multimedia περιεχόμενο που είναι και αρκετά βαρύ( φωτό υψηλής ανάλυσης, βίντεο, ταινίες blu-ray κλπ.), μήπως οι 7200 μου δώσουν ελάχιστα γρηγορότερη πρόσβαση από τις 5400;

 

Τοτε οπως σου ειπα και αρχικα, γενικα αξιζει και θα δεις διαφορα σε αλλες εφαρμογες!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Είδα το τοπικ και αποφάσισα να μπω κι εγώ για να σας συμβουλευτώ. Ενδιαφέρομαι για την αγορά "νοουτμπουκ" (και όχι "νετμπουκ"). Αυτό το λαπτοπ θα το χρησιμοποιω κυρίως στη δουλειά μου και θέλω να τρεχει Windows7 ®, η οθόνη του να είναι 15.6", ΡΑΜ τουλάχιστον 2ΓΒ και εάν είναι δυνατόν να έχει ενσωματμένη "γουεμπ" καμερα (τα υπόλοιπα χαρακτηριστκά δεν με ενδιαφέρουν και τόσο αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει πως δν με ενδιαφέρουν καθόλου). Τέλος θα ήθελα η τιμή του να μη ξεπερνάει τα 550€ μιας και αυτός δεν θα είναι ο κύριος Η/Υ μου. Τι μου προτείνετε?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ένα αρκετά φθηνό και καλό είναι το Dell 1545 που έχουν στα Multitrama. 2gb ram και οθόνη 15,6. Τα Dell είναι πολύ καλά μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω ένα παλιό Fujitsu Siemens του 2002, με 15άρα 1440x900, P4 στα 3Ghz, 1Mb RAM. Γενικά καλός είναι (όχι για παιχνίδια) και μου χρησιμεύει σαν κατεβαστήρι και σαν υπολογιστής 'σαλονιού' όταν βαριέμαι να πάω σε άλλον. Του έχω ρίξει Win7 στα οποία πάει μια χαρά, χωλαίνει όμως όταν του ζητήσεις να φορτώσει κάτι μεγάλο. Ο δίσκος του είναι ένα ρημάδι 40Gb 5400rpm IDE, οπότε ψάχνω (χωρίς επιτυχία) να βρώ έναν πιο σύγχρονο IDE στις 7200.... skroutz, ebay κτλ κτλ έχω ψάξει, ξέρει κανείς καμιά περίεργη μεριά που μου έχει ξεφύγει να κοιτάξω και εκεί;

 

Ευχαριστώ!

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

....δεν έγραψα πριν ότι ψάχνω 2.5 ιντσών δίσκο, για λάπτοπ πρόκειται...
Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

τοτε εδω

 

δεν εχω παραγγηλει ποτε απο εκει, μην με ρωτησεις για γνωμη ;)

 

 

 

edit: βιαστηκα, δν ειναι 2.5" ουτε αυτοι :/ :O

 

μπορεις να επικοινωνησεις εδω, ισως σε βοηθησουν!!

Edited by fantomas_ktm
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

τοτε μπορεις να επικοινωνησεις εδω, ισως σε βοηθησουν!!

 

Ευχαριστώ, δεν το ήξερα αυτό, θα μιλήσω μαζί τους και βλέπουμε....

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Ένα αρκετά φθηνό και καλό είναι το Dell 1545 που έχουν στα Multitrama. 2gb ram και οθόνη 15,6. Τα Dell είναι πολύ καλά μηχανήματα.

 

Ευχαριστώ. Άλλες απόψεις? Δεν ξέρω... είμαι επιφυλακτικός με τα "ντελ". Θα προτιμούσα "λενοβο", "ΗΠ" ή "τοσιμπα". Η κάρτα γραφικών του "ντελ" που μου προτείνεις ποια είναι?

:dance:
Link to comment
Share on other sites

Το Dell 1545 έχει μια απλή Intel GMA 4500MHD κάρτα πάνω. Δεν θα τρέξει games, αλλά κάνει καλή δουλειά γενικότερα!! Τα Dell έχουν φοβερό support πάντως, πολύ καλύτερο από HP. Και τα Toshiba είναι εξισου καλά απλά δεν ξέρω αν θα βρείς τόσο φθηνά!
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναγωνιστές,

 

βρήκα το ACER ASPIRE 7720G-6A4G25BI T5750 4096MB 250GB σε προσφορά με 520 ευρώ.

 

Ο φορητός υπολογιστής της ACER, ASPIRE 7720G-6A4G25BI έχει την σχεδίαση Gemstone και είναι ιδανικός για multimedia εφαρμογες και home entertainment, χάρη στον επεξεργαστή Intel Core 2 Duo T5750 (2.0GHz) και στην 17'' WXGA+ TFT LCD οθόνη που περιλαμβάνει, συνδυάζοντας υψηλές επιδόσεις με όμορφη σχεδίαση.

 

# Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T5750 (2.0GHz) με 2MB L2 cache, στα 667MHz.

# Οθόνη: 17" WXGA+ TFT LCD, με τεχνολογία CrystalBrite, σε ανάλυση 1440 x 900 pixel, με υποστήριξη ταυτόχρονης εμφάνισης multi-window μεσω του GridVista.

# Μνήμη: 4096MB (2 x 2048) DDR2 (περιλαμβάνει 2 modules).

# Σκληρός Δίσκος: 1 x 250GB SATA.

# Οπτικός Δίσκος: Blu-ray Disc Rom (BD) / DVD-Super Multi double-layer drive.

# Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.

# Κάρτα γραφικών: NVidia GeForce 8400GS με 256MB αυτόνομης μνήμης.

# Modem: 56K ITU V.92 Wake-on-Ring ready.

# Κάρτα δικτύου: 10 / 100 / 1000Mbps Ethernet, Wake-on-LAN ready και Wireless 802.11 a/b/g.

# Θύρες επικοινωνίας: 4 x USB 2.0, 1 x VGA, 1 x S-video/TV-out (NTSC/PAL), 5-in-1 card reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD), 1x IEEE 1394 port, 1x Consumer infrared (CIR) port, 1 x Modem (RJ-11) port, 1 x Ethernet (RJ-45), 1 x speaker / headphone / line-out jack με υποστήριξη S/PDIF, 1 x microphone in jack, 1 x line-in jack, 1 x DC-in jack για AC adapter.

# Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα Acer Crystaleye cam 0.3 megapixel, Digital (DVB-T) TV-tuner.

# Διαστάσεις: 404 (W) x 298 (D) x 38 - 43 (H) mm.

# Βάρος: 3.62 kg.

# Μπαταρία: 6-cell Li-ion, 44W, με 2,5 περίπου ώρες αυτονομία (τιμή που ανακοινώνει ο κατασκευαστής και μπορεί να διαφοροποιηθεί ανάλογα με την χρήση).

# Part number: LX.ALR0X.201.

# Προεγκατεστημένο λογισμικό: Microsoft Windows Vista Home Premium Ελληνική έκδοση.

 

Χρήση office, internet, blu-ray με εγκατάσταση windows7.

 

 

Ενδιαφέρομαι για απόψεις αντιπροτάσεις.

 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...