Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
5 γεναρη εχω κανει παραγγελια και το φερνει μια φιλη απο αμερικη...

 

Σιγουρέψου ότι θα είναι η ίδια έκδοση που θα κυκλοφορήσει και στην Ευρώπη για να μην βρεθείς προ αρνητικών εκπλήξεων συμβατότητας στα δικά μας δίκτυα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρα πολυ ανταγωνιστικη τιμη. Επισης διαβασα οτι ο καθε χρηστης θα μπορει να παραγγελνει εως και 5 συσκευεσ. Απλα ειμαι περιεργος να δω αν θα ειναι επισημως διαθεσιμο Ευρωπη και ποιος θα ειναι ο αντιπροσωπος(ελπιζω οχι η Ace....)...

 

νομίζω κατευθείαν από την google θα το παραγγελνεις χωρίς κανένα μεσολαβητή. Δεν ξέρω αν θα ισχύσει αλλά μου φαίνεται πολύ ανορθόδοξο.

 

Επίσης, τα 370€ στην Ευρωπη είναι σίγουρο ή απλώς έκανε κάποιος την μετατροπή από δολάρια σε ευρώ και το πλασάρε ως την τιμή πώλησης της συσκευής στην Ευρωπη; Γιατί πχ με το iPhone κ γενικά με την Αpple δεν ισχύει η ισοτιμία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 θεματάκια έχω. Πρώτον επίσημα η τιμή είναι σε δολλάρια και σε ευρώ το κάνουμε με μετατροπή...Αλλά δυστηχώς όταν έρχονται ευρώπη οι συσκευές η τιμή είναι σε ευρώ όση και σε δολλάρια. Και δεύτερον αν η google το πουλάει αυτή, θα έχει κατάστημα ευρώπη ή θα έρχετε από αμερική οπότε θα μας φάει το τελωνείο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ειμαστε βεβαιοι πως αν θα ερθει επισημα το google phone,το ποσο των 530 δολαριων θα μεταφραστει σε 370 ευρω κι οχι σε 530 ευρω,οπως στην περιπτωση του iphone;)

 

Εκτος κι αν γινει εισαγωγη απ'εξω.Αλλα και παλι τι θα ισχυσει με το support?Θα πρεπει να πηγαινει σε καποια ευρωπαικη χωρα,ή ακομα χειροτερα,στην Αμερικη?

 

και φυσικα το HTC Bravo ειναι στη γωνια... :shifty:

 

 

 

 

 

p.s. να ποσταρω για αλλη μια φορα λινκ με το νεο για την τιμη? μονο μια φορα ανα σελιδα δε λεει...:)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα σε σχέση με την τιμή ρε παιδιά δεν είναι το κόστος κατασκευής. Πολλοί λένε "πόσο κοστίζει στην HTC να το φτιάξει;". Ας πούμε $200. Άρα η Google μπορεί να ακολουθήσει επιθετική πολιτική και να το πουλάει $200 και να μη βγάζει κέρδος.

 

Το πρόβλημα είναι, τα σχεδόν $700.000.000 που ξοδεύει η HTC ετησίως σε R&D ποιός θα τα πληρώσει; Την επένδυση του ενός δις (ΔΙΣ!!!) δολλαρίων για το νέο R&D center;

Κι ακόμα δεν έχω πάει καν στο marketing...

Link to comment
Share on other sites

Τι research κάνει η HTC? Αφού όλα είναι έτοιμα(ακόμα και το λειτουργικό), απλά τα βάζει όλα μαζί..(ούτε εγώ έχω σπουδάσει κάτι)

Όπως είπα και πριν άμα έρθει εδώ γύρω στα 400 καλά θα είναι..αλλά αν γίνει μία ακόμη φορά τα dollars=euros τότε είναι κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Τι research κάνει η HTC? Αφού όλα είναι έτοιμα(ακόμα και το λειτουργικό), απλά τα βάζει όλα μαζί..(ούτε εγώ έχω σπουδάσει κάτι)

 

1. To hardware δεν είναι έτοιμο

 

2. Το integration software-hardware δεν είναι έτοιμο

 

3. Το HTC Sense πχ δεν είναι έτοιμο

 

κλπ κλπ

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το hardware ειναι και δεν ειναι ετοιμο.Οταν η hTC αγοραζει,chipsets,οθονες,καμερες και συναρμολογει το εκαστοτε μοντελο,στην ουσια δεν κανει κατι πιο συνθετο απο εναν χρηστη Η/Υ που θα στησει ενα νεο pc με υποσυστηματα της επιλογης του.Βεβαιως στην περιπτωση της hTC γινονται και custom επιλογες,που ενδεχομενως κοστιζουν.

Nexus One trounces 3D benchmark, gets caught in high-res photoshoot

 

http://www.engadget.com/2009/12/30/nexus-one-trounces-3d-benchmark-gets-caught-in-high-res-photosh/

 

στο βιντεακι με το UI,περα απο τα interactive animated wallpapers και ορισμενα γραφικα effects,δε ξεχωριζει κατι συνταρακτικα πρωτοποριακο...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

@gbil δεν κάθετε να φτιάξει τα chipakia απο την αρχή για να ανακαλύψει τον τροχό.

Ta firmware γραφει assembly ή C φαντάζομαι τα προγραμματίζει (RISC επεξεργαστές είναι σιγά τα αυγά) το λειτουργικό το παίρνει έτοιμο και το προσαρμόζει το κινητό και φτιάχνει και το senseUI...Αυτό δεν λέγεται research πάντως.Development σίγουρα αλλά όχι το κάνει και έρευνα..

Link to comment
Share on other sites

@gbil δεν κάθετε να φτιάξει τα chipakia απο την αρχή για να ανακαλύψει τον τροχό.

Ta firmware γραφει dos ή C φαντάζομαι τα προγραμματίζει (RISC επεξεργαστές είναι σιγά τα αυγά) το λειτουργικό το παίρνει έτοιμο και το προσαρμόζει το κινητό και φτιάχνει και το senseUI...Αυτό δεν λέγεται research πάντως.Development σίγουρα αλλά όχι το κάνει και έρευνα..

 

Δεν σου είπα ότι σχεδιάζει και κατασκευάζει τα τα chip αλλά το πως τα συνδυάζει. Πάντως σύμφωνα με αυτά που γράφεις καλό θα ήταν να κάνεις μια αίτηση για εργασία στην HTC, αφού είναι απλά αυτά που κάνουν θα μπορούσες να τους δείξεις κάτι πιο σύνθετο.

 

Άντε καλή χρονιά σε όλους και καλά μυαλά που λέει και η λαϊκή ρήση.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, πέρα απο τη πρόθεση της Google να το διαθέσει σε χαμηλή τιμή (ΑΝ δεχθούμε για την οικονομία της συζήτησης ότι ΟΝΤΩΣ αυτή είναι η πρόθεσή της), νομίζω πως υπάρχει μια άλλη ίσως εξίσου σημαντική (αν όχι σημαντικότερη) παράμετρος στο θέμα "Ποιά θα είναι τελικά η τιμή του NEXUS ONE ; ", η οποία δεν καθορίζεται/εξαρτάται απο τη Google.

 

Σύμφωνα πάντα με τη μέχρι στιγμής φημολογία, το τηλέφωνο θα το κατασκευάζει η HTC.

Γιατί λοιπόν η HTC να δεχθεί να "πουλάει" στη Google (η οποία θα είναι και ο τελικός "προμηθευτής") μια συσκευή παρόμοιων χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων (τουλάχιστον όσο αφορά το hardware) με το HD2, σε πολύ πιο χαμηλή τιμή ώστε να είναι μετά σε θέση ΚΑΙ η Google να το πουλάει έστω με κάποιο μικρό (ΑΝ δεχθούμε ότι ΟΝΤΩΣ αυτή είναι η στρατηγική της Google για την συγκεκριμένη συσκευή) κέρδος ;;;;

 

Σε αυτό συνεκτιμήστε το γεγονός ότι ΚΑΙ η ίδια η HTC διαθέτει (και πρόκειται να διαθέσει) στην αγορά Android συσκευές οι οποίες

- είτε έχουν την ίδια τιμή (με αυτήν την σχετικά χαμηλή που θα ελπίζαμε να έχει το NEXUS ONE) ΑΛΛΑ υποδεέστερο hardware

- είτε διαθέτουν "ισοδύναμο" hardware ΑΛΛΑ αρκετά υψηλότερη τιμή.

 

Με άλλα λόγια αν η HTC είναι σε θέση να κατασκευάζει και να προμηθεύει την αγορά με συσκευές τέτοιων προδιαγραφών (hardware) σε τόσο χαμηλές τιμές, δεν θα τις πουλούσε ΗΔΗ σαν δικές της συσκευές για να κερδίσει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μερίδιο αγοράς ;;;

Νομίζετε πως θα κρατούσε "reserve" αυτό το προνόμιο/δυνατότητα για τη Google ;;;

 

Τελικά λοιπόν, αν κι εγώ ο ίδιος ΕΥΧΟΜΑΙ και ΕΛΠΙΖΩ να μας έρθει μια τέτοια συσκευή σε αυτές τις φημολογούμενα χαμηλές τιμές, εν τούτοις ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ για το κατά πόσο τελικά θα συμβεί ...

Εκτός κι αν πιστεύετε ότι η Google θα αποφασίσει να επιλέξει μια στρατηγική με την οποία "θα μπαίνει μέσα" για κάθε συσκευή που θα πουλάει ...

Link to comment
Share on other sites

Η Google δεν είναι κάποια εταιριούλα που έτυχε να μπει στον χώρο.

Διόλου απίθανο να υπήρξε κάποια συμφωνία πιο πριν που να επιτρέπει στην google να πουλάει την συσκευή ως ανεξάρτητη εταιρία.

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν δεκάδες ιάπωνες-κινέζοι κατασκευαστές που αν τους χτυπούσε την πόρτα η google για την δημιουργία οποιασδήποτε συσκευής θα έκαναν party.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που την συσκευή ΔΕΝ θα την κατασκευάζει κάποιος

"μυστήριος" κατασκευαστής, αλλά η HTC της οποίας η τιμολογιακή

πολιτική μας είναι ήδη γνωστή, και όποια μυστήρια συμφέρουσα συμφωνία

κι αν έκανε μαζί της η Google (το ότι την συσκευή θα την διαθέτει

στην αγορά σαν δική της η Google, είναι ΗΔΗ ΓΝΩΣΤΟ), ένα είναι βέβαιο, Η HTC ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΠΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΕΙ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑΕΙ

ΜΕ ΖΗΜΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ

ΕΙΝΑΙ Η Google !!!

Άρα, εκτός κι αν η Google έχει καταστρώσει κάποια προς το παρόν ακόμη

άγνωστη σε μας στρατηγική, με βάση την οποία θα εισπράτει χρήματα για τη

συσκευή με έμμεσο τρόπο (πέρα από την λιανική τιμή πώλησης της), ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ που έθεσα

παραπάνω παραμένουν αναπάντητα ...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα πάντα με τη μέχρι στιγμής φημολογία, το τηλέφωνο θα το κατασκευάζει η HTC.

Γιατί λοιπόν η HTC να δεχθεί να "πουλάει" στη Google (η οποία θα είναι και ο τελικός "προμηθευτής") μια συσκευή παρόμοιων χαρακτηριστικών και δυνατοτήτων (τουλάχιστον όσο αφορά το hardware) με το HD2, σε πολύ πιο χαμηλή τιμή ώστε να είναι μετά σε θέση ΚΑΙ η Google να το πουλάει έστω με κάποιο μικρό (ΑΝ δεχθούμε ότι ΟΝΤΩΣ αυτή είναι η στρατηγική της Google για την συγκεκριμένη συσκευή) κέρδος ;;;;

 

Μα αυτο ακριβως φημολογειται πως θα πραξει η Google.Θα το διαθετει κατω του κοστους,επωμιζομενη η ιδια το penalty.Αυτο στη αρχη τουλαχιστον,μεχρι να διεισδυσει στην αγορα στο βαθμο που επιθυμει.Μπορει να μοιαζει ανορθοδοξη πολιτικη,αλλα εχει εφαρμοστει ηδη απο αλλες εταιρειες(π.χ Sony και PS3),αν και με αμφιβολη αποτελεσματικοτητα.

 

Βεβαια το ποσο κοστιζουν τα υποσυστηματα,η συναρμολογηση,και τα διαφορα royalties(εκει που υπαρχουν) ειναι αλλο καπελο.Ενδεικτικη ειναι η περιπτωση του iphone που κοστιζει ψιχουλα στην apple(το h/w).Θα πρεπει ομως να συνυπολογιστει και ο παραγοντας carrier και γενικοτερα τα καναλια διανομης που συμβαλλουν επισης στη διαμορφωση της τελικης τιμης,για την αγορα της Αμερικης.

 

Αλλα νομιζω πως ασκοπα συζηταμε,εφοσον εχει διαρρευσει πως η τελικη τιμη θα ειναι κοντα στα 530 δολαρια(στα επιπεδα δλδ του iphone)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμολογιακές πολιτικές είναι για να σπάνε και να αναθεωρούνται αναλόγως με την περίπτωση..

Επίσης κοστολογικά μου φαντάζει εξαιρετικά μεγάλο νούμερο τα 200$, η γνώμη μου είναι ότι λογικά δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 100$.

Έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.. Η HTC, Η GOOGLE όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι βρε παιδιά, ΜΑΚΑΡΙ !!!

Ίσως κακώς είμαι απαισιόδοξος, αλλά είμαι, κι αυτό γιατί έχω "εναποθέσει" τις ελπίδες μου ΚΑΙ στο παρελθόν σε παρόμοιες κινήσεις/προοπτικές, αλλά τελικά δυστυχώς διαψεύσθηκα και απογοητεύτηκα.

Μακάρι να διαψευσθώ ΚΑΙ ΠΑΛΙ :lol: και σας ορκίζομαι δεν θα με πειράξει και καθόλου :p, ΜΑΚΑΡΙ γιατί θα είναι για ευχάριστο λόγο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα το hardware ειναι και δεν ειναι ετοιμο.Οταν η hTC αγοραζει,chipsets,οθονες,καμερες και συναρμολογει το εκαστοτε μοντελο,στην ουσια δεν κανει κατι πιο συνθετο απο εναν χρηστη Η/Υ που θα στησει ενα νεο pc με υποσυστηματα της επιλογης του.Βεβαιως στην περιπτωση της hTC γινονται και custom επιλογες,που ενδεχομενως κοστιζουν.

 

Nexus One trounces 3D benchmark, gets caught in high-res photoshoot

 

http://www.engadget.com/2009/12/30/n...h-res-photosh/

 

στο βιντεακι με το UI,περα απο τα interactive animated wallpapers και ορισμενα γραφικα effects,δε ξεχωριζει κατι συνταρακτικα πρωτοποριακο...

Δεν ξέρω αλλά εμένα με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα του, μπορώ να πω ότι είναι πιο γρήγορο και από ένα iPhone. Το μόνο που μένει είναι να δούμε περισσότερες εφαρμογές για Android και μετά θα είναι όλα οκ. Δεν ξέρω γιατί εσένα δεν σε εντυπωσίασε αλλά εμένα μου έκανε αρκετή εντύπωση το πόσο γρήγορα τρέχει. Το μόνο που με χαλάει είναι το multitouch ή μάλλον το pinch in/out, αφού πολλές φορές μου έχει φανεί χρήσιμο!

 

Τώρα όσο αφορά την τιμή πολλά κυκλοφορούν αλλά τίποτα σίγουρο. Καλύτερα να περιμένουμε 5 μέρες παραπάνω (4 βασικά) και να μάθουμε από επίσημα χείλη την αλήθεια

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω αλλά εμένα με έχει εντυπωσιάσει η ταχύτητα του, μπορώ να πω ότι είναι πιο γρήγορο και από ένα iPhone.

 

Ας περιμένουμε να το δούμε και στην πράξη πριν προβούμε σε συμπεράσματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ομως τελικα να μην το δωσουν στα 200 εφοσον αυτα εχουν διαρευσει ? :worry: Παντως αν εχει μονο 200 εγω πουλαω τον ηρωα και το πηρα με κλειστα ματια :)

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μίλησε για 200 euro, η ΦΗΜΗ για σκέτη τη συσκευή (χωρίς την επιδότηση που προκύπτει απο την δέσμευση του αγοραστή σε 2ετές συμβόλαιο στο δίκτυο της T-mobile στις ΗΠΑ) είναι για 530 δολάρια = 370 euro, σε αυτό το ποσό προσθέστε κι ένα 19% για ΦΠΑ = 440 euro.

Προσωπικά πολύ αμφιβάλω αν θα το δούμε στην Ευρώπη κάτω απο 500 euro ...

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογραφω

 

κι ακομη μια φορα,για να ξεκαθαριστει

 

http://img25.imageshack.us/img25/9960/12476500xnexus1page1wtm.jpg

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...