Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπενθυμίζω ότι για Ελλάδα καλύτερα να προτιμήσεις έκδοση T-mobile και όχι ΑΤ&Τ , γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με το 3g..!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το εχω κανει αυτο αλλα δεν διαβαζει τα αρχεια ποy εχο μεσα στην καρτα για να βαλω την cm6...

 

Από όσα γράφεις, υποθέτω πως δεν έχεις custom recovery, αλλά την stock.

Αν είσαι ήδη root, βάλε κάποια, (π.χ. του RA) και δοκίμασε ξανά.

Το stock recovery δεν "περνάει" ρομ που δεν είναι υπογεγραμμένες από τη google, όπως οι ρομ που παίζουν από ανεξάρτητους developers.

 

Εκτός αυτού, έχε υπ' όψιν σου ότι το stock recovery αναγνωρίζει μόνο τα αρχεία που έχουν όνομα update.zip και βρίσκονται στην βάση (όχι σε φάκελο) της κάρτας sd.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

:)

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: όσες εφαρμογές δεν έχουμε κατεβάσει από το μάρκετ, αλλά τις βάλαμε με το apk από την sd card, δεν υπάρχει τρόπος να τις κάνουμε update ? μόνο αν βρούμε το νέο apk και το περάσουμε χειροκίνητα.?? :worry:
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο...τη νέα έκδοση google maps 4.4 την βρίσκετε στο μάρκετ?...για κάποιο περίεργο λόγο, δε μπορώ να την βρω με τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις το market enabler ωστε να μπορεις να κατεβασεις απο το us martket

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο...τη νέα έκδοση google maps 4.4 την βρίσκετε στο μάρκετ?...για κάποιο περίεργο λόγο, δε μπορώ να την βρω με τίποτα...

 

Βαλε το market enabler και μετά ψαξε ;-)

Link to comment
Share on other sites

το market enabler δε προϋποθέτει root?? :worry: ...που δεν έχω κάνει..:O

και γιατί να θέλει τέτοια διαδικασία το google maps..?? free δεν είναι και μάλιστα πρόγραμμα του μαμά λειτουργικού?

Link to comment
Share on other sites

Είναι free για το us market.

Λογικα οι καινουργιες εκδοσεις εχουν ποιο πολλες λειτουργιες για αμερικα :P

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

ιδιες λειτουργίες με το Places έχει και το Places Directory που λογικά υπάρχει στο ήδη υπάρχον market. Για ψαχτο μια.

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

χχμμμ...χαλάστηκα τώρα...anyway, αναμένω προς το παρόν και βλέπουμε...

Τι το πήρες το Nexus αν δεν το έχεις κάνει ακόμη root??????????????????? Ή μήπως ελπίζεις σε εγγύηση; :lol: Γρήγορα r00t!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε πρέπει κάποια στιγμή να μπω στη διαδικασία να διαβάσω ποια η διαφορά του boot σε recovery, boot σε bootloader κτλ κτλ, γιατί κάπου τα έχω μπερδέψει...εκτός αν θες να έρθεις να μου το κάνεις εσύ...δε βγάζουν και αυτοί ενα one-click root να τελειώνουμε...:p

με το root είπαμε τα χάνεις όλα από το τηλέφωνο εε..?? χχχμμ...πάνω που το έχω κάνει τούμπανο, θα το σκεφτώ διπλά...

θα δούμε..:O

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε πρέπει κάποια στιγμή να μπω στη διαδικασία να διαβάσω ποια η διαφορά του boot σε recovery, boot σε bootloader κτλ κτλ, γιατί κάπου τα έχω μπερδέψει...εκτός αν θες να έρθεις να μου το κάνεις εσύ...δε βγάζουν και αυτοί ενα one-click root να τελειώνουμε...:p

με το root είπαμε τα χάνεις όλα από το τηλέφωνο εε..?? χχχμμ...πάνω που το έχω κάνει τούμπανο, θα το σκεφτώ διπλά...

θα δούμε..:O

 

φίλε μού, με όλο το θάρρος, αν δεν το κάνεις root δεν έχεις δει τιποτα, ειδικά αν δεν έχεις ακόμα το Android 2.2. εγώ το εχω 6 μήνες και κάθε μέρα που περνάει το ερωτεύομαι και περισσότερο!

 

 

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο μου ήρθε έτοιμο με την 2.2, μιας και ο φίλος στην Αμερική πριν έρθει είδε το update και το εγκατέστησε αυτόματα OTA (έβγαλε το update την πρώτη μέρα που έγινε διαθέσιμο :up: αγορασμένο από την ίδια την google γαρ)...;)

οπότε δε νομίζω να χάνω και τόοοσα πολλά...κάποια στιγμή που θα ασχοληθώ εκτεταμμένα και θα λύσω όλες τις απορίες, θα γίνει και αυτό..:)

 

p.s: κάποια στιγμή, ειδικά τώρα που σταμάτησε η διαθεσιμότητα από την google, πρέπει να βγάλω φωτογραφία το engravement της συσκευής μου και να σας την δείξω..:)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε πρέπει κάποια στιγμή να μπω στη διαδικασία να διαβάσω ποια η διαφορά του boot σε recovery, boot σε bootloader κτλ κτλ, γιατί κάπου τα έχω μπερδέψει...εκτός αν θες να έρθεις να μου το κάνεις εσύ...δε βγάζουν και αυτοί ενα one-click root να τελειώνουμε...:p

με το root είπαμε τα χάνεις όλα από το τηλέφωνο εε..?? χχχμμ...πάνω που το έχω κάνει τούμπανο, θα το σκεφτώ διπλά...

θα δούμε..:O

 

Παρά το ότι δεν εχω nexus επειδή εχω λίγο ασχοληθεί λίγο με ρομ , για πρώτη φορά με το magic ,να σου πω ότι η διαδικασία του ρουτ είναι πολύ πιο εύκολη όταν την κάνεις ,από ότι φαίνεται . Επίσης με το mybackup θα έχεις το 90 με 95% του τηλ. σου όπως ήταν με τις ρυθμίσεις του .

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

υπενθυμίζω ότι για Ελλάδα καλύτερα να προτιμήσεις έκδοση T-mobile και όχι ΑΤ&Τ , γιατί αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με το 3g..!

 

Για κατσε! Αφου η ΑΤ&Τ ειναι GSM. Μηπως εννοεις Sprint και Verizon ? Γιατι να εχει προβλημα στο 3G ενα GSM τηλεφωνο?

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια ............sos,,,,,,,,εκανα ρουτ το τηλ εβαλα και το clockwork mod αλλα δεν κανει με τιποτα το up date tou ] CyanogenMod-6 for Nexus One: Holy crap,full of AWESOME! V6.0.0-RC2 τι να κανω τι αλλο θελει΄΄;;;
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε ελληνικό κατάστημα το κινητάκι δε παίζει; Εναλλακτικά (και δεδομένου οτι δεν έχω συγγενείς στο εξωτερικό) από πού μπορώ να το προμηθευτώ; Ευχαριστώ
:dance:
Link to comment
Share on other sites

Για κατσε! Αφου η ΑΤ&Τ ειναι GSM. Μηπως εννοεις Sprint και Verizon ? Γιατι να εχει προβλημα στο 3G ενα GSM τηλεφωνο?

 

άλλο gsm , άλλο 3g...σε gsm θα σου παίζει κανονικά, αλλά το 3g της ΑΤ&Τ είναι σε διαφορετική συχνότητα από αυτό της Τ-mobile (που είναι συμβατή με τα ελληνικά δίκτυα)

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γράφεις, υποθέτω πως δεν έχεις custom recovery, αλλά την stock.

Αν είσαι ήδη root, βάλε κάποια, (π.χ. του RA) και δοκίμασε ξανά.

Το stock recovery δεν "περνάει" ρομ που δεν είναι υπογεγραμμένες από τη google, όπως οι ρομ που παίζουν από ανεξάρτητους developers.

 

Εκτός αυτού, έχε υπ' όψιν σου ότι το stock recovery αναγνωρίζει μόνο τα αρχεία που έχουν όνομα update.zip και βρίσκονται στην βάση (όχι σε φάκελο) της κάρτας sd.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

:)

σε ευχαριστω για την βοηθεια...το εχω κανει root και εχω βαλει custom recovery αλλα παλι τα ιδια κανει..διαβασα ομωσ οτι οσα nexus einai 2.2 και frf91 δεν γινεται να το γυρισεισ σε cm6 απευθειασ...ξερεισ κατι για αυτο;..υπαρχει αραγε αλλοσ με κινιτο με τα ιδια χαρακτιριστικα που να εχει αλλαξει rom;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το κινητό:Επειδή έχω ξεχάσει τα ακουστικά στο άλλο σπίτι, έβαλα κάτι ακουστικά που είχαμε εδώ τα οποία είναι με 3.5mm jack..αλλά αν τα κουνίσω έστω και ελάχιστα είναι σαν να πατάει να παίξει το επόμενο τραγούδι..επίσης δοκίμασα και κάτι ακουστικά iphone compatible και πάλι τα ίδια....γιατί γίνεται αυτό; κανονικά δεν θα έπρεπε να παίζουν;
Link to comment
Share on other sites

Παιδία θέλω να αγοράσω προστατευτικό για το κινητό.Διαβασα λιγάκι στο xda και κατέληξα σε αυτό http://www.bestskinsever.com/google-nexus-one-skin-285

 

Έχει κανείς εμπειρία απο αυτό ή κάτι παρόμοιο?

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια θήκη καουτσούκ και κάποια δερμάτινη(ποια απο τις δύοθεωρείται πιο καλή και εύχρηστη;)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την βοηθεια...το εχω κανει root και εχω βαλει custom recovery αλλα παλι τα ιδια κανει..διαβασα ομωσ οτι οσα nexus einai 2.2 και frf91 δεν γινεται να το γυρισεισ σε cm6 απευθειασ...ξερεισ κατι για αυτο;..υπαρχει αραγε αλλοσ με κινιτο με τα ιδια χαρακτιριστικα που να εχει αλλαξει rom;;

 

δεσ εδω,,,,

 

http://forum.androidcentral.com/google-nexus-one-roms-hacks/7366-how-install-custom-roms-your-nexus-one.html

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδία θέλω να αγοράσω προστατευτικό για το κινητό.Διαβασα λιγάκι στο xda και κατέληξα σε αυτό http://www.bestskinsever.com/google-nexus-one-skin-285

 

Έχει κανείς εμπειρία απο αυτό ή κάτι παρόμοιο?

 

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια θήκη καουτσούκ και κάποια δερμάτινη(ποια απο τις δύοθεωρείται πιο καλή και εύχρηστη;)

 

Στο ebay θα βρεις μεγάλη ποικιλία και στις καλύτερες τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκα στη διαδικασία να διαβάσω, να ασχοληθώ εντατικά και να ‘’ρουτάρω’’ το nexus:)

Ερωτήσεις απορίες:

1) Καταρχήν σύμφωνα με το site του paul (modaco) , ‘’ Note: If you are using a retail Nexus One, you may need to unlock the bootloader first, as detailed here.’’ Εγώ που το αγόρασα online από την google , φαντάζομαι πως πρέπει να ξεκλειδώσω τον bootloader πρώτα? Και ενημερωτικά μπορώ και να μη το κάνω? Δηλαδή να κάνω root χωρίς ξεκλέιδωμα bootloader ή το αντίστροφο και ποιες η διαφορές??

 

 

2) Έστω ότι ξεκινάω με τον bootloader…έχω κατεβάσει όσα λέει και κάποια στιγμή φτάνουμε στο τελευταίο βήμα που λέει ‘’ Proceed on your merry bootloader unlocked way (note: you device will be wiped)’’ ....προφανώς αναφέρεται στην οθόνη που βγάζει η συσκευή ότι ετοιμάζεσαι να ξεκλειδώσεις το bootloader και θα χάσεις την εγγύηση , έτσι? Σε αυτό το σημείο χάνω τα data μου(wiped)..?? με το mybackup pro σώζουμε τίποτα ή όλα από την αρχή?

 

 

3) Ok με τον bootloader…πάμε στο root…τι να διαλέξω σύμφωνα με αυτό το λινκ http://android.modaco.com/content/google-nexus-one-nexusone-modaco-com/298782/22-jul-superboot-erd79-frf91-rooting-the-nexus-one/

Το superboot που παίζει μάλιστα ήδη για το FRF91 που έχω, ή το Insecure boot που προϋποθέτει προς το παρόν downgrade σε FRF50 και παέι λέγοντας? Αν κατάλαβα καλά το insecure σου δίνει την επιλογή να ξαναγυρίσεις σε ‘’μαμά’’ κατάσταση το τηλέφωνο ενώ το superboot όχι?

Το ότι το superboot έχει άλλο driver για το wifi είναι ασφαλές (Note: If you apply the himem superboot and wish to revert, you will need to reflash your ROM, as the himem superboot includes an updated wifi driver.)?

 

Εεε...τα άλλα είναι διαδικασία και πιστεύω ότι το έχω..:)

 

Thaaaaaaaaanks…:)

 

edit: μόλις είδα αυτό -->..the root was only possible due to the engineering bootloader shipped on the devices distributed by Google, and that retail devices would likely have locked bootloaders....άρα εγώ να υποθέσω ότι δε χρειάεζεται να ασχοληθώ με το bootloader? :worry:

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...