Jump to content

[Επίσημο] Google Nexus One (by HTC)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το τρέχω τώρα ;)

 

Μεγάλη βελτίωση σχετικά με το Eclair. Απλά όποιος θέλει ελληνικό Locale να περιμένει custom ROM. Πάντως δουλεύει κανονικά το Greek IME από το Market και με τη νέα γραμματοσειρά φαίνεται πολύ καλύτερα!

 

Ισως εισαι ο πρωτος στη... χωρα μας που το τρεχει :lol:

Πες μας αν θες τι αλλαγες βλεπεις στην πραξη σε ταχυτητα ανοιγματος εφαρμογων, φορτωση ιστοσελιδων - ρεαλιστικα αυτα που βλεπεις εσυ, κι οχι τα φαντεζι νουμερα που μας ταϊζαν με benchmarks το τελευταιο διαστημα. Υπαρχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το τρέχω τώρα ;)

 

Μεγάλη βελτίωση σχετικά με το Eclair. Απλά όποιος θέλει ελληνικό Locale να περιμένει custom ROM. Πάντως δουλεύει κανονικά το Greek IME από το Market και με τη νέα γραμματοσειρά φαίνεται πολύ καλύτερα!

 

Με το morelocales2 απο το market δεν σου δινει Ελληνικα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

εχει κανενας προβλημα με καρτα μνημης οταν εβαλε το froyo ? μου λεει οτι ειναι damaged και δεν με αφηνει να κανω τιποτε.. απο card reader νοιγει μια χαρα παντως .. συναντησε κανεις κατι ? :X
Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα stock rom και το έβαλα πανεύκολα πριν 2 ώρες περίπου. Το κινητό γίνεται σούπερ. Είναι πιο γρήγορο και αυτό φαίνεται με το μάτι δεν χρειάζεται να τρέξεις benchmarks. Όλα ανοίγουν πιο γρήγορα.

 

Επίσης έχει την τελευταία έκδοση maps και κάποιες μικροαλλαγές σε εφαρμογές όπως gmail, messaging κ.τ.λ. Έβαλα και το flash 10.1 από το μάρκετ, πολύ καλό και αυτό!

 

Τέλος, προστέθηκε πλέον native ρύθμιση για το αν θα λειτουργεί η data σύνδεση και δεν έχει πια το bug που ενεργοποιούσες (π.χ. με το apndroid) και δε δούλευε.

 

Γενικά είμαι κατενθουσιασμένος και δε χορταίνω να παίζω με το κινητό! Μόλις γίνουν και οι γνωστές εφαρμογές compile με το 2.2 SDK θα μπορούμε να τις μεταφέρουμε και στην SD κάρτα και θα είμαστε cool όπως οι root users τόσο καιρό :D

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα stock rom και το έβαλα πανεύκολα πριν 2 ώρες περίπου. Το κινητό γίνεται σούπερ. Είναι πιο γρήγορο και αυτό φαίνεται με το μάτι δεν χρειάζεται να τρέξεις benchmarks. Όλα ανοίγουν πιο γρήγορα.

 

Επίσης έχει την τελευταία έκδοση maps και κάποιες μικροαλλαγές σε εφαρμογές όπως gmail, messaging κ.τ.λ. Έβαλα και το flash 10.1 από το μάρκετ, πολύ καλό και αυτό!

 

Τέλος, προστέθηκε πλέον native ρύθμιση για το αν θα λειτουργεί η data σύνδεση και δεν έχει πια το bug που ενεργοποιούσες (π.χ. με το apndroid) και δε δούλευε.

 

Γενικά είμαι κατενθουσιασμένος και δε χορταίνω να παίζω με το κινητό! Μόλις γίνουν και οι γνωστές εφαρμογές compile με το 2.2 SDK θα μπορούμε να τις μεταφέρουμε και στην SD κάρτα και θα είμαστε cool όπως οι root users τόσο καιρό :D

απο εφαρμογες τωρα δεν παιζει (σχεδον) τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

απο εφαρμογες τωρα δεν παιζει (σχεδον) τιποτα;

 

Τί εννοείς δεν παίζει τίποτα; Τα πάντα όλα παίζουν! Μάλιστα το update δεν έχασε τίποτα, ούτε ρυθμίσεις, ούτε εφαρμογές. Bootare κανονικά στο launcher pro όπως το είχα ρυθμισμένο πριν το update. Απλά όταν οι εφαρμογές γίνουν compile με το 2.2 SDK θα μπορούμε να τις μεταφέρουμε στην κάρτα για να μην τρώνε χώρο από τη μνήμη του τηλεφώνου.

Η εικόνα στην υπογραφή δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο nexus υπαρχει το προβλημα της καμερας (αυτο που υπαρχει σε desire-hd2) που οταν βγαζεις φωτογραφιες στο κεντρο της οθονης βλεπεις ροζ αποχρωσεις;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,δεν εχει τετοιο θεμα το nexus..

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι για 3ημερο εκτος Αθηνας και ΤΩΡΑ βρηκαν να βγαλουν το froyo!!!!:X

Εχω δει απο χθες το βραδυ την ROM απο το site του modaco και ψαχνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ wifi !!!!

Σε λιγοτερο απο μιση ωρα θα το τρεχω και εγω...

 

Η συνεχεια επι τις myphone οθονης !!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,δεν εχει τετοιο θεμα το nexus..

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

 

http://www.gsmarena.com/google_nexus_one-review-457p7.php

 

εδω στο review ενος πολυ καλου φιλου αναφερεται το προβλημα. επισης το ειχα στην κατοχη μου για 10 μερες και το ειχα δει και εγω το συγκεκριμενο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι για 3ημερο εκτος Αθηνας και ΤΩΡΑ βρηκαν να βγαλουν το froyo!!!!:X

Εχω δει απο χθες το βραδυ την ROM απο το site του modaco και ψαχνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ wifi !!!!

Σε λιγοτερο απο μιση ωρα θα το τρεχω και εγω...

 

Η συνεχεια επι τις myphone οθονης !!!

 

Μαγκες στο mydroid.gr υπάρχει το λινκ και οδηγίες για Froyo 2.2 σε stock(κανονικό) Nexus One

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Change log υπάρχει?

 

Το changelog που υπάρχει στο github, αλλά δε νομίζω ότι έχει ενημερωθεί για τη συγκεκριμένη έκδοση.

 

UPDATE

 

Ποιος θέλει να βάλει Froyo στο Nexus του;

  • Για όσους έχουν stock ROM

Εάν έχετε την stock ERE27 rom και τη stock recovery, κατεβάστε το αρχείο και ακολουθήστε τις οδηγίες εδώ. Για να μπείτε στη stock recovery και να κάνετε το update (μετονομάστε το αρχείο σε update.zip), πατήστε το Power και το Vol-up.

 

Για να αποκτήσετε πρόσβαση root στην Froyo χρησιμοποιήστε το αρχείο που ετοίμασε ο Cyanogen.

  • Για όσους έχουν custom ROM

Όσοι έχετε κάποια custom ROM και recovery (πχ του Amon_RA) o Paul του MoDaCo ετοίμασε το update για κινητά με patched recovery και χωρίς την ανάγκη για stock ROM. Μπορείτε να το κατεβάσετε [/url]. Η ROM του Paul είναι ήδη rooted.

 

Μαγκες στο mydroid.gr υπάρχει το λινκ και οδηγίες για Froyo 2.2 σε stock(κανονικό) Nexus One

 

Οδηγίες υπάρχουν και εδώ. Δες το παραπάνω post.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/google_nexus_one-review-457p7.php

 

εδω στο review ενος πολυ καλου φιλου αναφερεται το προβλημα. επισης το ειχα στην κατοχη μου για 10 μερες και το ειχα δει και εγω το συγκεκριμενο προβλημα....

 

Δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα σε Ν1, desire...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε, έβγαλα φωτογραφία ένα λευκό αντικείμενο. Πράγματι, στη μέση δείχνει ένα τόνο πιο ροζ, αλλά φαίνεται μόνο σε τέτοια περίπτωση. Ότι άλλο έχω βγάλει με το nexus, δε με ενόχλησε, για την ακρίβεια δεν το κατάλαβα καν.
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές δεν είναι όλες συμβατές. Το τηλέφωνο είναι πιο γρήγορο γενικά, αλλά αν βάλετε flash στον browser, θα δείτε ότι δεν είναι τόσο snappy όσο χωρίς αυτό. Γενικότερα ο browser είναι αρκετά γρηγορότερος!

Η κάμερα είναι πιο εύχρηστη καθώς έχουν μπει περισσότερες ρυθμίσεις και πιο άμεσα προσβάσιμες χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να πατάμε το menu soft key.

Δεν δοκίμασα παιχνίδια για να δω πως πάει με το jit, αλλά σίγουρα το πιο εντυπωσιακό στο froyo είναι η ταχύτητα του browser ;-)

Τέλος, δεν ξέρω αν φταίει το καινούριο radio η κάτι άλλο, αλλά η μπαταρία φαίνεται να αντέχει περισσότερο :-D

 

All in all, το update σίγουρα αξίζει ακόμη και για αυτούς που τρέχουν custom ROM :-)

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια και εγώ, λείπω για 3ημερο διαβάζω τα σχόλια σας και μου τρέχουν τα σαλια (έχω και μια πείνα αυτή τη στιγμή... :Ρ). Από Δευτέρα ελπίζω να το έχω και εγώ: )

 

Sent from my Nexus One using Tapatalk

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δεν είμαι ικανοποιημένος απο την 2.2

περίμενα πολλά περισσότερα που δεν τα είδα :(

ούτε ένα copy-paste δεν είδα ούτε να κάνεις επεξεργασία τα εισερχόμενα email, εντάξει ταχύτητα έχει πιο καλή... αλλά ποιος είπε πως το κινητό υστερούσε σε ταχύτητα? ήταν είδη από τα πιο γρήγορα.

 

Τζάμπα ο ντόρος που είχε δημιουργηθεί

Απλά περιμένω πάλι τον Paul να βγάλει την 2.2 για αλά desire...

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα καφε με wifi!!!!

Λοιπον παει οντως πιο γρηγορα το 2.2 απο ολες τις custom rom που εχω δοκιμασει!!!

Υπαρχουν ασυμβατοτητες βεβαια αλλα σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ενθουσιασμενος!!!

Τα υπολοιπα απο βδομαδα!!

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δεν είμαι ικανοποιημένος απο την 2.2

περίμενα πολλά περισσότερα που δεν τα είδα :(

ούτε ένα copy-paste δεν είδα ούτε να κάνεις επεξεργασία τα εισερχόμενα email, εντάξει ταχύτητα έχει πιο καλή... αλλά ποιος είπε πως το κινητό υστερούσε σε ταχύτητα? ήταν είδη από τα πιο γρήγορα.

 

Τζάμπα ο ντόρος που είχε δημιουργηθεί

Απλά περιμένω πάλι τον Paul να βγάλει την 2.2 για αλά desire...

 

Ρε παιδια καμια λυση για copy paste ? Καποια εγαρμογη ισως ?

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά κρίμα να τυραννιέσαι να μαρκάρεις ένα κείμενο για να το κάνεις αντιγραφή σε μια τέτοια συσκευή.

Μας γυρίζουν πολλά χρόνια πίσω.. :mad:

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχουνε πάρει κάποιοι ΟΤΑ update. Αν δε βαριέσαι, πέρασέ το μόνος σου. ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια καμια λυση για copy paste ? Καποια εγαρμογη ισως ?

 

Είναι πραγματικά κρίμα να τυραννιέσαι να μαρκάρεις ένα κείμενο για να το κάνεις αντιγραφή σε μια τέτοια συσκευή.

Μας γυρίζουν πολλά χρόνια πίσω.. :mad:

παιδια συγγνωμη αλλα που θελετε να κανετε copy ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη αλλα που θελετε να κανετε copy ακριβως;

 

πουθενά συγκεκριμένα... αλλά γενικά έχει πολύ παλιό σύστημα για copy paste ( μονό στον browser γιατί στα email δεν υπαρχή καν αυτή η δυνατότητα )

Δεν είναι όπως είναι στο desire που είναι all the money

Edited by filzazas
Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...