Jump to content

[Maemo] Tricks & Tips


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο θέμα θα φιλοξενούνται διάφορα κολπάκια, συντομεύσεις και οτιδήποτε άλλο σας άρεσε..

 

 

Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας στο hardware πληκτρολόγιο και διάθεση 160 χαρακτήρων ανά μήνυμα

 

Χρήσιμες συντομεύσεις στο Ν900

 

Προσθήκη πλήκτρου reboot

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tip: GPS Lock Taking Too Long? Try Google Location Server supl.google.com

 

http://thenokiablog.com/2009/12/16/google-location-server-supl/

 

If you’re waiting too long for a GPS lock, try the location server supl.google.com instead

(supl.nokia.com)

 

http://talk.maemo.org/showpost.php?p=429843&postcount=14

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε πόσο τοις % είναι η κατάσταση της μπαταρίας ανοίγουμε το x terminal(τερματικό) και πληκτρολογούμε "lshal | grep percen".
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά με το κλειδωμένο FM Transmitter δεν βρίσκουμε λύση;

 

Κατα το φλασαρισμα, στην εγκατασταση το λογισμικο ειναι ιδιο ασχετα απο την χωρα προορισμου;

 

Αν οχι τοτε δε μπορει να περαστει το λογισμικο αλλης χωρας; Αλλωστε ακομα και τωρα ελληνικα δεν υπαρχουν..στο πληκτρολογιο θα μπαινουν και παλι..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές σε ιστολίδες υπάρχουν μενού που εμφανίζονται όταν κανείς ''ακουμπήσει'' με το ποντίκι σε ορισμένα σημεία της σελίδας (desktop pcs). Ένα τέτοιο site είναι και το meteo.gr , το γνωστό site για την προγνωση του καιρού. Ένας τρόπος για να δει κανείς στο N900 τέτοιου τύπου ιστοσελίδες είναι ο εξής :

Την ώρα που κάνουμε browsing στη συγκεκριμένα ιστοδελίδα, σέρνουμε το δάχτυλο (ή το πενάκι) από αριστερά (έξω από την οθόνη) προς τα δεξιά. Παρατηρούμε τότε ότι εμφανίζεται στα αριστερά της οθόνης ένας βελάκι. Πατώντας το , εμφανίζεται στην οθόνη ένα κινητό βελάκι , που όταν το κατευθύνουμε στα κατάλληλα σημεία της οθόνης , ξεδιπλώνονται τα μενού της ιστοσελίδας (ακριβώς όπως όταν μετακινούμε το το βελάκι με το ποντίκι σε ένα desktop pc)!!!. Πατώντας δε το space , αυτό λειτουργεί σαν αριστερό κλικ για να επιλέξουμε κάτι από το μενού!

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούμε να επιλέξουμε κείμενο προς αντιγραφή - επικόλληση κλπ μέσα από την ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές φορές σε ιστολίδες υπάρχουν μενού που εμφανίζονται όταν κανείς ''ακουμπήσει'' με το ποντίκι σε ορισμένα σημεία της σελίδας (desktop pcs). Ένα τέτοιο site είναι και το meteo.gr , το γνωστό site για την προγνωση του καιρού. Ένας τρόπος για να δει κανείς στο N900 τέτοιου τύπου ιστοσελίδες είναι ο εξής :

Την ώρα που κάνουμε browsing στη συγκεκριμένα ιστοδελίδα, σέρνουμε το δάχτυλο (ή το πενάκι) από αριστερά (έξω από την οθόνη) προς τα δεξιά. Παρατηρούμε τότε ότι εμφανίζεται στα αριστερά της οθόνης ένας βελάκι. Πατώντας το , εμφανίζεται στην οθόνη ένα κινητό βελάκι , που όταν το κατευθύνουμε στα κατάλληλα σημεία της οθόνης , ξεδιπλώνονται τα μενού της ιστοσελίδας (ακριβώς όπως όταν μετακινούμε το το βελάκι με το ποντίκι σε ένα desktop pc)!!!. Πατώντας δε το space , αυτό λειτουργεί σαν αριστερό κλικ για να επιλέξουμε κάτι από το μενού!

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορούμε να επιλέξουμε κείμενο προς αντιγραφή - επικόλληση κλπ μέσα από την ιστοσελίδα.

 

Hover mode

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχετε ανοιχτό το virtual keyboard δοκιμάστε να επιλέξετε ένα γράμμα και να το σύρετε προς τα πάνω. Μ' αυτό τον τρόπο γράφουμε κεφαλαία! Δεν ξέρω αν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος ήδη αλλά εγώ τώρα το ανακάλυψα:D χάρη σ' αυτό το thread.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Και αν το σύρεις προς τα κάτω πάει στην από κάτω γραμμή, αν πατήσεις και το σύρεις προς τα δεξιά αφήνεις κενό, πάτημα σύρσιμο προς τα αριστερά σβήνεις το προηγούμενο γράμμα. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και αν το σύρεις προς τα κάτω πάει στην από κάτω γραμμή, αν πατήσεις και το σύρεις προς τα δεξιά αφήνεις κενό, πάτημα σύρσιμο προς τα αριστερά σβήνεις το προηγούμενο γράμμα. :)

Σωστός!! Νομίζω πάντως ότι διαφεύγει από πολλούς η συγκεκριμένη λειτουργία.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έβρισκα ποτέ αυτές συντομεύσεις, γιατί πολύ απλά το εικονικό πληκτρολόγιο του Ν900 δεν με βολεύει καθόλου και δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Απλά διάβασα το ποστ σου και δοκίμασα να κάνω το ίδιο και για τις άλλες 3 κατευθύνσεις. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

lshal | grep percen

 

τον χαρακτηρα που εχω εντονο ,πως το πληκτρολογουμε?

 

Πατάμε το μπλε βελάκι που είναι τέρμα αριστερά και το sym από πάνω του για να βγει το παράθυρο με τους ειδικούς χαρακτήρες. Εκεί θα το βρεις.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Με τον ίδιο τρόπο που εμφανίζουμε το βελάκι επιλογής στον browser(σέρνωντας από αριστερά προς τα δεξιά) εμφανίζεται και στα μηνύματα. Δοκιμάστε το.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Remove the shadow of the desktop icons on our Nokia N900.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει....

 

http://www.nokian900applications.com/remove-the-shadow-of-the-desktop-icons-on-our-nokia-n900/

Στο link φαίνεται καλή φάση!

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

σ'εμένα δεν δουλεύει αυτό. εχω κάνει και το τελευταίο update στο Ν900

στον browser δουλεύει κανονικά

Πρέπει να μπεις σε μια συνομιλία για να το κάνει. Όχι γενικά στις συνομιλίες.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να αυξήσετε τον ελεύθερο χώρο σας στο rootfs δείτε αυτό το post. Εγώ το έκανα και τώρα έχω 69,19mbs ελεύθερα.
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες/παιχνιδια κλπ που κανουμε εγκατασταση, γινονται πρωτα download και μετα εγκαθίστανται. τα αρχεία που εγιναν download διαγράφονται απο μόνα τους μετά την εγκατάσταση ή υπαρχουν κάπου και κρατάνε άσκοπα το χώρο; μπορουμε να τα βρούμε καπου και να τα διαγράψουμε;
Link to comment
Share on other sites

Για να αυξήσετε τον ελεύθερο χώρο σας στο rootfs δείτε αυτό το post. Εγώ το έκανα και τώρα έχω 69,19mbs ελεύθερα.

 

δεν ξερω τι ακριβως κανει αλλα δουλευει. ευχαριστω.

 

edit

ναι μεν τωρα εχω 72 mb στον rootfs αλλα δεν με αφηνει ουτε να κανω install ουτε uninstall. ποιο αργα θα ποσταρω και screnshots απο τα log. αν μπορει καποιος να βοηθησει..

The quieter you become, the more you are able to hear...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως μπορουμε να δωσουμε χρωμα στα αρχεια που βλεπουμε στο τερματικο?

π.χ. οταν βλεπω τους φακελους να ειναι μπλε η κατι αλλο για να καταλαβαινω τι ειδους αρχεια ειναι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Remove the shadow of the desktop icons on our Nokia N900.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει....

 

http://www.nokian900applications.com/remove-the-shadow-of-the-desktop-icons-on-our-nokia-n900/

Στο link φαίνεται καλή φάση!

 

το δοκίμασα εγώ... δουλεύει κανονικά... :)

 

επιρρεάζει το θέμα και όχι την συσκευή... αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το κάνεις για κάθε θέμα.

 

α, και κάτι ακόμα...

αν έχετε το μπλέ θέμα της nokia τότε το link είναι: /usr/share/themes/alpha/images

ενώ αν εχετε το πορτοκαλί θέμα τότε το link είναι: /usr/share/themes/beta/images

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να δωσουμε χρωμα στα αρχεια που βλεπουμε στο τερματικο?

π.χ. οταν βλεπω τους φακελους να ειναι μπλε η κατι αλλο για να καταλαβαινω τι ειδους αρχεια ειναι.

 

Εγκατεστησε το color-ls απο εδω.

 

οι εφαρμογες/παιχνιδια κλπ που κανουμε εγκατασταση, γινονται πρωτα download και μετα εγκαθίστανται. τα αρχεία που εγιναν download διαγράφονται απο μόνα τους μετά την εγκατάσταση ή υπαρχουν κάπου και κρατάνε άσκοπα το χώρο; μπορουμε να τα βρούμε καπου και να τα διαγράψουμε;

 

Διαγράφονται αυτόματα εκτός αν τις εγκαταστήσεις με apt-get.

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες/παιχνιδια κλπ που κανουμε εγκατασταση, γινονται πρωτα download και μετα εγκαθίστανται. τα αρχεία που εγιναν download διαγράφονται απο μόνα τους μετά την εγκατάσταση ή υπαρχουν κάπου και κρατάνε άσκοπα το χώρο; μπορουμε να τα βρούμε καπου και να τα διαγράψουμε;

 

Πάρε δικαιώματα root και τρέξε την εντολή apt-get clean.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με τον ίδιο τρόπο που εμφανίζουμε το βελάκι επιλογής στον browser(σέρνωντας από αριστερά προς τα δεξιά) εμφανίζεται και στα μηνύματα. Δοκιμάστε το.

 

παντως εγω αυτο με τον browser το βελακι δηλ. δεν εχω καταφερει να το κανω ακομα....

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...