Jump to content

Nokia N900 - Part I & II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάφερε να ενεργοποιήσει το κλειδωμένο μας fm transmitter ένα παλικάρι απ το maemo.org. Σε λίγο θα έχω περισσότερα νέα για το πως να το κάνουμε. Μπορείτε να τσεκάρετε και μόνοι σας εδώ http://βhttp://talk.maemo.org/showthread.php?t=3899
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 628
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

με την επομενη ερωτηση νιωθω εξαιρετικα ασχετος αφου παρα την εμπειρια μου με διαφορα κινητα απο διαφορετικες πλατφορμες παιδευομαι εδω και ωρα να βρω πως αλλαζω ηχο κλησης....αληθεια πως γινεται?

 

Settings-->profile-->(δοκίμασε να σύρεις το μενού προς τα πάνω και θα δεις κι άλλες επιλογές)ringing tone.

 

Εγώ μπήκα στο matrix mode, πήρα το red pill και πάτησα "install from file" επιλέγοντας το .deb αρχείο :)

 

Δουλεύει τέλεια :)

Όντως δουλεύει μια χαρά. Απλά επειδή είχε 2 αρχεία και δεν ήξερα πως να τα χρησιμοποιήσω και τα 2 δίστασα. Όλα καλά πάντως φαίνονται. Πάει κι αυτό.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Χθες έγινε και το μεγάλο τεστ όσον αφορά το multitasking του Ν900. Με αρκετά παράθυρα ανοιχτά, αρκετά εκ των οποίων ήταν ιστοσελίδες, 5 ΙΜ συζητήσεις, έκθεση, διαχεριση αρχείων, διαχείριση εφαρμογών, επαφές, ημερολόγιο, και τα πάντα δουλεύαν ΑΨΟΓΑ. Με τα παντα ανοιχτά, άνοιγα βιντεάκια στο you tube και παίζαν χωρίς κανένα κόλλημα και τέλος, χωρίς να κλείσω τίποτα, έτρεξα και μια τανία divx, με εκπληκτικά αποτελέσματα.

 

Είναι η πρώτη φορά που νοιώθω ότι με την συσκευή μου μπορώ να κάνω τα πάντα χωρίς κανέναν περιορισμό. Πραγματικά, δηλώνω γοητευμένος από την συσκευή. Ας ελπίσουμε τα όποια νηπιακά προβλήματα να λυθούν σύντομα.

 

Κατάφερε να ενεργοποιήσει το κλειδωμένο μας fm transmitter ένα παλικάρι απ το maemo.org. Σε λίγο θα έχω περισσότερα νέα για το πως να το κάνουμε. Μπορείτε να τσεκάρετε και μόνοι σας εδώ http://βhttp://talk.maemo.org/showthread.php?t=3899

Μια χαρά. Άλλο ένα θέμα λύθηκε. :) Ας ελπίσουμε τώρα κάποιος να γράψει μία εφαρμογή για να έχουμε αναλυτικό μητρώο κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στο matrix mode, πήρα το red pill και πάτησα "install from file" επιλέγοντας το .deb αρχείο :)

 

Δουλεύει τέλεια :)

 

Θα μπορουσες να το κανεις λιγο πιο αναλυτικα.....

πχ. τι ειναι το matrix mode και πως μπαινουμε εκει.....

Αν γινετε λιγο αναλυτικοτερα γιατι η εμπειρια απο linux (τουλαχιστον η δικη μου) ειναι σε νηπιακη μορφη θα ελεγα.

Βλεπεις μεχρι τωρα ειχα ασχοληθει μονο με symbian.......

 

 

Ευχαριστω

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να το κανεις λιγο πιο αναλυτικα.....

πχ. τι ειναι το matrix mode και πως μπαινουμε εκει.....

Αν γινετε λιγο αναλυτικοτερα γιατι η εμπειρια απο linux (τουλαχιστον η δικη μου) ειναι σε νηπιακη μορφη θα ελεγα.

Βλεπεις μεχρι τωρα ειχα ασχοληθει μονο με symbian.......

 

 

Ευχαριστω

 

Η συγκεκριμένη διαδικασία είναι πολύ απλή. Μπες εδώ να δεις πως θα πάρεις το red pill για να εγκαθιστάς αρχεία .deb και για να έχεις περισσότερες επιλογές στον application manager. Το blue pill σε επαναφέρει στην προηγούμενη κατάσταση, κάτι σαν αναίρεση του red.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές είναι δυνατόν το κινητό να σηκώσει υψηλό cpu usage προσπαθώντας να δημιουργήσει thumbnails από τις ταινίες. Ένας cpu monitor θα σου πει αν είσαι σε αυτή την κατάσταση. Εκεί φαίνεται ότι οι ταινίες κάνουν σπάσιμο στο playback ιδιαίτερα αν υπάρχει κάποιο μη συμβατό βίντεο στο οποίο προσπαθεί συνεχώς να δημιουργήσει thumbnail.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω ένα cpu monitor στο desktop και συχνά πυκνά χτυπάει το 100% χωρίς απαραίτητα να παίζει divx....

 

 

Και εμένα......:(

 

Και δεν μου κλειδώνει το Gps στην θέση μου.

Και έχω το A-gps ενεργοποιημένο και άλλαξα το supl.nokia.com σε supl.google.com.

Έκανα και μια επανεκκίνηση αλλά...τζίφος :(

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω ένα cpu monitor στο desktop και συχνά πυκνά χτυπάει το 100% χωρίς απαραίτητα να παίζει divx....

 

Δεν δουλεύει τελείως σωστά. Δοκίμασε το Conky για λεπτομερέστερες ενδείξεις.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει flashάρει τη συσκευή να δώσει έναν αναλυτικό οδηγό για το πως? Προσπάθησα να το κάνω σύμφωνα με τις οδηγίες στις σελίδες που μου έδωσε ο nervous (και τον ευχαριστώ για αυτό), δηλαδή εδώ

 

http://wiki.maemo.org/Updating_the_firmware

http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php

 

αλλά δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα και δεν τα κατάφερα. :blink:

 

Μόλις την φλάσαρα, η διαδικασία έχει ως εξής:

 

1. Κάνουμε ένα backup από το application του κινητού γιά να σώσουμε settings κλπ κλπ. 99% σώζονται κ τα contacts, αυτό δε μπορώ να το πω με βεβαιότητα γιατί τα χα σώσει με export, οπότε κάνοντας κ τα 2 είμαστε καλυμένοι. Φροντίζουμε να έχει αρκετή μπαταρία το κινητό.

 

2. Κατεβάζουμε το maemo flasher

http://wiki.maemo.org/Flasher (ανάλογα το λειτουργικό του υπολογιστή μας, τα παρακάτω είναι για windows)

 

3.Κατεβάζουμε το τελευταίο firmware από το παρακάτω link

 

http://tablets-dev.nokia.com/nokia_N900.php

 

Στο product ID βάζουμε το ΙΜΕΙ της συσκευής, το βλέπουμε είτε από τη συσκευασία του κινητού είτε στο πίσω μέρος αφού βγάλουμε τη μπαταρία.

 

(EDIT: Βάζουμε μόνο αριθμούς παραλείποντας τα / )

 

Στα region γιά Ελλάδα διαλέγουμε worldwide ή global, δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται, το αρχείο είναι το

 

RX-51_2009SE_1.2009.42-11_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin .

 

Στη συνέχεια αντιγράφουμε αυτό το αρχείο στο directory του maemo flasher (στον υπολογιστή μας πάντα). Αν δεν αλλάξατε το path κατά το installation το default είναι C:\Program Files\maemo\flasher-3.5.

 

4.Κλείνουμε το κινητό και ανοίγουμε το maemo flasher στον υπολογιστή μας. Αυτόματα ανοίγει το command prompt με path το directory του flasher.

 

5.Και τώρα τα δύσκολα:

 

Με κλειστό το κινητό κρατάμε πατημένο το U στο πληκτρολόγιο του Ν900, και ταυτόχρονα συνδέουμε το κινητό στο USB του υπολογιστή μας. Αν το κάναμε σωστά θα ανάψει το κινητό, θα βγει το logo της ΝΟΚΙΑ και πάνω δεξιά θα υπάρχει το logo του usb. Το κινητό πλέον μπήκε στη διαδικασία flash.

 

6.Στον υπολογιστή μας γράφουμε στο command prompt που άνοιξε στο βήμα 4 τα εξής :

 

flasher-3.5.exe -F RX-51_2009SE_1.2009.42-11_PR_COMBINED_MR0_ARM.bin -f -R

 

Για σιγουριά κάντε το copy paste (δεξί κλικ-paste, όχι ctrl-V).

 

Αφού πατήσουμε enter ξεκινά η διαδικασία, που διαρκεί γύρω στο 3λεπτο. Όταν τελειώσει το κινητό κάνει restart και μας βγάζει στην αρχική οθόνη με τα regional settings.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν ξερω κ πολλα με το φλασινκ τι επιτυγχανουμε?κ αυτο το κανουμε μια φορα η σε καθε update??

 

Το κάνουμε σε περίπτωση που "κολλήσει" η συσκευή .

Updates θα έχουμε over the air ή μέσω του nokia updater.

 

Αν δεν έχετε πρόβλημα ,δεν χρειάζεται να μπλέκετε με flashing κλπ.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

σε ποιους decoders αναφέρεσαι συγκεκριμένα να τους περάσω να δω αν θα έχει κάποια διαφορά. :O

από το application manager βλέπω πως έχω περάσει τους "extra decoders support".

Ευχαριστώ

Αυτούς τους decoders έχει περάσει και εγώ και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει θα το δοκιμάσω δεν χάνω και τίποτα. Απλά δεν μου φαίνεται και τόσο απλή διαδικασία. Το δοκιμάζω και σας λέω αποτελέσματα. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Χρονιά πολλα και καλή χρονια παιδια,

 

θα ηθελα να με ενημερωσεται για το πως μπορώ να κανω χρηση της βιντεοκλησης με το n900,

διοτι ενω εχω 3G σημα, δεν μου βγαίνει καμια επιλογη για να κανω βιντεοκληση.

 

Τι πρεπει να κανώ?

Link to comment
Share on other sites

Χρονιά πολλα και καλή χρονια παιδια,

 

θα ηθελα να με ενημερωσεται για το πως μπορώ να κανω χρηση της βιντεοκλησης με το n900,

διοτι ενω εχω 3G σημα, δεν μου βγαίνει καμια επιλογη για να κανω βιντεοκληση.

 

Τι πρεπει να κανώ?

αυτη τη στιγμη τιποτα γιατι η συσκευη δεν υποστιριζει ακομα βιντεοκληση

σε μελοντικη αναβαθμιση ισως

Link to comment
Share on other sites

Απο τα conversations δεν μπορεσα να βρω πως να παρω τηλεφωνο αυτον που θελω βλεποντας το τηλ του. Γινεται η και αυτο ειναι για το .... μελλον?
Link to comment
Share on other sites

Απο τα conversations δεν μπορεσα να βρω πως να παρω τηλεφωνο αυτον που θελω βλεποντας το τηλ του. Γινεται η και αυτο ειναι για το .... μελλον?

Θα κρατήσεις πατημένη την συζήτηση που θες να καλέσεις μέχρι να σου βγάλει την επιλογή Open contact card. Ανοίγεις την καρτέλα και καλείς τον αριθμό που θες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τα MMS βρεθηκε καμμια λυση? Δηλ τωρα δεν μπορουμε ουτε να στειλουμε ουτε να δεχτουμε MMS?

 

Μεχρι στιγμης οχι..αλλα εχει γινει επιτυχημενη προσπαθεια απο καποιους developers οποτε ειναι θεμα χρονου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν κάνω κάτι λάθος....Πως θα μπορούσα άλλωστε....

 

 

 

 

 

Δεν θέλω τηλεφωνητή!!!

Ποτέ δεν ήθελα και δεν σκοπεύω να αλλάξω γνώμη!

Ειδοποίηση κλήσεων έχω κανονικά από το κέντρο του παροχέα μου. Αν έχω δεύτερη γραμμή όταν μιλάω και δεν απαντήσω, έρχεται κανονικά μνμ που με ενημερώνει! Ή τουλάχιστον, είχα (σήμερα είχα αρκετές κλήσεις ταυτόχρονα με ομιλία μου, αλλά μνμ δεν ήρθε).

Και δεν με ενδιαφέρει αν το έχω κλειστό, ποιος με πήρε. Ας ξανακαλέσει.....

Σου ανέφερα ότι είναι τηλεφωνητής ή ειδοποίηση κλήσεων. Προφανώς, τροποποιώντας τον συγκεκριμένο αριθμό, δεν λειτουργεί πλέον η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια μια ερωτηση εχω... εχει καταφερει κανεις να κανει backup τα αρχεια του.. και αν με ποιον τροπο το καταφερε αυτο?? Σας ευχαρηστω πολλυ ΄¨
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ παιδια μια ερωτηση εχω... εχει καταφερει κανεις να κανει backup τα αρχεια του.. και αν με ποιον τροπο το καταφερε αυτο?? Σας ευχαρηστω πολλυ ΄¨

 

 

Menu-->More...-->Backup-->New backup

 

Επιλέγεις τον φάκελο που θέλεις να αποθηκεύσεις (εσωτερική μνήμη ή κάρτα), ονομάζεις το αρχείο (πχ Backup N900 (07-01-10)).

 

Πατάς Proceed.

Μετά επιλέγεις ποια αρχεία θα κάνει backup (επαφές+ημερολόγιο, bookmarks, settings, application list.

Μπορείς να βάλεις και password αν θέλεις

 

Πατάς select και ξεκινάει

 

 

 

Εγώ έχω microSD (SDHC) των 8GB για backup και μερικά ακόμα.

 

Συνήθως το backup είναι 4 με 5ΜΒ

Οπότε ακόμα και μια μικρή κάρτα μνήμης είναι υπεραρκετή

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβ΄'αζω από μερικούς να συνιστούν αναμονη μεχρι να βγει καποιο καλυτερη εκδοση του. Πιστευετε πως αξιζει να περιμενει κανεις? Περιμενα πως και πως για να το αποκτησω και εχω μπει σε διλημμα.

Ευχαριστω

Άμα κολλήσει να το σουτάρω???

 

Kawasaki Street Warriors

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...