Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστώ πολύ! Δλδ. μόλις πάω να γράψω ένα ελληνικό SMS, με το που πατάω το 12# είναι σαν να ξεκλειδώνω τους 160 χαρακτήρες ε? Και αυτό το SMS θα φύγει ως ένα (1) SMS σωστά ?

Ναι, ακριβώς έτσι. Απλά πατάς [12#] από οποιαδήποτε γλώσσα και σε πάει στα 160-character SMS και εννοείται ότι το SMS θα φύγει ως ένα (1). Δοκίμασέ το και θα το καταλάβεις. Όταν γράφεις το μήνυμα μπορείς να βλέπεις κάτω δεξιά πόσοι χαρακτήρες μένουν για να είσαι σίγουρος.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ένας φίλος μου πήρε το htc και έχει την εφαρμογή το co pilot που είναι δοκιμαστική για 15 μέρες μετά θα πρέπει να το αγοράσει η υπάρχει άλλη λύση?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ένας φίλος μου πήρε το htc και έχει την εφαρμογή το co pilot που είναι δοκιμαστική για 15 μέρες μετά θα πρέπει να το αγοράσει η υπάρχει άλλη λύση?

 

Δεν ειναι υποχρεωμενος να την αγορασει,

αν θελει ενα καλο gps προγραμμα ειναι το igo8 αλλα και το Destinator.

Γιαννης

 

οι νεεσ ρομ πλεον υποστηριζουν και landscape...ξερει κανεισ πως μπορουμε να ενεργοποιησουμε την εναλλαγη οθονης απο την αντιθετη πλευρα απο αυτη που γυρνα η καρτελα των φωτογραφιων???

 

Δεν γινεται με ρυθμιση.

Ενα καλο προγραμμα ειναι το Gyrator 2.

Γιαννης

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

Συγνωμη δεν το γνωριζα.

Edited by ioathe
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπέρα ένας φίλος μου πήρε το htc και έχει την εφαρμογή το co pilot που είναι δοκιμαστική για 15 μέρες μετά θα πρέπει να το αγοράσει η υπάρχει άλλη λύση?

 

Θα συμφωνήσω και εγώ πως θα ήταν καλύτερα να ανατρέξει ο φίλος σου σε κάποιες άλλες λύσεις όπως το iGO8.3.4, Destinator7, miomap2008 κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ πως θα ήταν καλύτερα να ανατρέξει ο φίλος σου σε κάποιες άλλες λύσεις όπως το iGO8.3.4, Destinator7, miomap2008 κτλ.

 

Το iGO και το Destinator , τα αγοράζεις ?... μάλλον ναι ε?... :(

 

Ναι, ακριβώς έτσι. Απλά πατάς [12#] από οποιαδήποτε γλώσσα και σε πάει στα 160-character SMS και εννοείται ότι το SMS θα φύγει ως ένα (1). Δοκίμασέ το και θα το καταλάβεις. Όταν γράφεις το μήνυμα μπορείς να βλέπεις κάτω δεξιά πόσοι χαρακτήρες μένουν για να είσαι σίγουρος.

 

Dr.Mobile χθές το βραδάκυ το δοκίμασα το πληκτρολόγιο και όλα καλά! Είναι ακριβώς όπως πολύ αναλυτικά μου τα εξήγησες !

 

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ! Πάρα πολύ καλή δουλειά! Λές και έχω Ελληνική συσκευή (χωρίς τα μενού και τους διαλόγους, που έτσι κ αλλιώς δεν μου αρέσουν καθόλου στα Ελληνικά!) :D

 

Ευχαριστώ !

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το forum ? Τα προγράμματα, τα εγκαθιστώ στη ROM ή στην SD ? ή όπου θέλω?... Προς το παρόν δύο προγραμματάκια που εγκατέστησα (το Nodata και το Greek Keyboard του Dr.Mobile) τα εγκατέστησα στη ROM. Καλά έκανα ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το iGO και το Destinator , τα αγοράζεις ?... μάλλον ναι ε?... :(

 

Δεν υπάρχει free πρόγραμμα πλοήγησης με φωνητική καθοδήγηση.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το forum ? Τα προγράμματα, τα εγκαθιστώ στη ROM ή στην SD ? ή όπου θέλω?... Προς το παρόν δύο προγραμματάκια που εγκατέστησα (το Nodata και το Greek Keyboard του Dr.Mobile) τα εγκατέστησα στη ROM. Καλά έκανα ?

 

Τα προγράμματα που τρέχουν σε μόνιμη βάση στο background (πχ. έναν task manager) τα εγκαθιστούμε στην κύρια μνήμη. Το πληκτρολόγιο για παράδειγμα που αντικαθιστά το υπάρχον πληκτρολόγιο δεν θα μπορούσες να το εγκαταστήσεις αλλού εκτός της κύριας μνήμης. Το NoData δουλεύει κανονικά και από την κάρτα μνήμης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

γιατι οταν συνδεω το hd2 με τον υπολογιστη μεσω activesync δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ ?

εχω συνδεσει το hd2 (1.66 ελληνικη official) με το laptop που παιρνει ιντερνετ μεσω wifi απο τον ρουτερ μου. χρησιμοποιω activesync 4.5 και εχω κανει τις ιδιες ρυθμισεις με ολα τα htc που ειχα πριν και ειχα και ιντερνετ κανονικα απο τις ολες τις προηγουμενες συσκευες μου.

εχει κανεις καμια γνωμη ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε γενικές γραμμές δεν έχει τέτοιο πρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή. Κάτι στον υπολογιστή σου δεν το αφήνει να συνδεθεί. Μήπως έχεις κανένα "αυστηρό" internet security στον υπολογιστή σου και "μπλοκάρει" τη σύνδεση; Δοκίμασε και σε άλλη usb θύρα και σιγουρέψου ότι το activesync τρέχει στο pc και η συσκευή είναι συνδεδεμένη. Τέλος κάνε επανεκκίνηση σε αμφότερες συσκευές και ξαναδοκίμασε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Dr.Mobile χθές το βραδάκυ το δοκίμασα το πληκτρολόγιο και όλα καλά! Είναι ακριβώς όπως πολύ αναλυτικά μου τα εξήγησες !

 

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ ! Πάρα πολύ καλή δουλειά! Λές και έχω Ελληνική συσκευή (χωρίς τα μενού και τους διαλόγους, που έτσι κ αλλιώς δεν μου αρέσουν καθόλου στα Ελληνικά!) :D

 

Ευχαριστώ !

Να είσαι καλά φίλε μου, χαίρομαι που βοήθησα. Τα ευχαριστώ πάνε και στα άλλα παιδιά (tsipistri, kplr) που έγραψαν τα άλλα πληκτρολόγια, στα οποία βασίστηκα για το δικό μου.

 

Έτσι είμαι κι εγώ, με χαλάνε τα ελληνικά μενού με τις παράξενες μεταφράσεις που πιο πολύ μπερδεύουν παρά διευκολύνουν τη χρήση (IMHO). Τα προτιμώ όλα original αγγλικά, αλλά με δυνατότητα γραφής/ανάγνωσης ελληνικών. Έτσι έχω και το desktop PC μου.

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το forum ? Τα προγράμματα, τα εγκαθιστώ στη ROM ή στην SD ? ή όπου θέλω?... Προς το παρόν δύο προγραμματάκια που εγκατέστησα (το Nodata και το Greek Keyboard του Dr.Mobile) τα εγκατέστησα στη ROM. Καλά έκανα ?

Καλά έκανες, όπως είπε και ο athanaso77 προγράμματα του συστήματος όπως πληκτρολόγια, drivers κτλ. που τρέχουν συνέχεια τα εγκαθιστούμε στην κύρια μνήμη για λόγους ταχύτητας και γιατί αλλιώς αν βγάλουμε την SD θα κολλήσει το σύστημα. Άλλα προγράμματα, π.χ. SatNav s/w κτλ., μπαίνουν άνετα στην SD. Εγώ επειδή συνήθως δεν βάζω πολλά προγράμματα στις συσκευές μου προτιμώ να τα βάζω στην κύρια μνήμη, εκτός από μεγάλα σε όγκο s/w όπως χάρτες για SatNav s/w, λεξικά κτλ. τα οποία βάζω στην SD.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατηρησα οτι καποιες φορες η ωρα δεν δειχνει κανονικα και ξεφευγει γενικως οποτε θελει παλι ρυθμιση. απλα θελω να ρωτησω αν εχει να κανει με την ρυμιση στο τηλεφωνο που λεει για αυτοματο συχρονισμο ωρας. εγω το εχω οπως ητανε απο την μανα του (ενεργο). παρακαλω ας βοηθησει καποιος που να γνωριζει.
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μία χαζή (πλήν όμως, βασική) ερώτηση ???

 

Με ποιό τρόπο καθαρίζουμε την οθόνη του HD2 απο τις "δαχτυλιές" ? Ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος, ωστε να την κρατήσουμε σε καλή κατάσταση ?

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μία χαζή (πλήν όμως, βασική) ερώτηση ???

 

Με ποιό τρόπο καθαρίζουμε την οθόνη του HD2 απο τις "δαχτυλιές" ? Ποιός είναι ο πιό σωστός τρόπος, ωστε να την κρατήσουμε σε καλή κατάσταση ?

 

Με ενα πανακι, με το μανικι σου ακομα και με το ιδιο σου το χερι καθαριζει!

Καλυτερα με ενα πανακι για γυαλια μυωπιας βεβαια! Δεν αφηνει χνουδι και το καθαριζει τελεια!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δεν έχει τέτοιο πρόβλημα η συγκεκριμένη συσκευή. Κάτι στον υπολογιστή σου δεν το αφήνει να συνδεθεί. Μήπως έχεις κανένα "αυστηρό" internet security στον υπολογιστή σου και "μπλοκάρει" τη σύνδεση; Δοκίμασε και σε άλλη usb θύρα και σιγουρέψου ότι το activesync τρέχει στο pc και η συσκευή είναι συνδεδεμένη. Τέλος κάνε επανεκκίνηση σε αμφότερες συσκευές και ξαναδοκίμασε.

απεργοποιησα την επιλογη "ενεργοποιηση ταχυτερου συγχρονισμου δεδομενων" στις επιλογες "usb σε pc", εκανα επανεκινηση laptop και hd2 και λειτουργει κανονικα.

σ'ευχαριστω πολυ Γιαννη

 

εβαλα το opera.exe στον φακελλο \windows απο το hd mini, εκανα επανακινηση, και τωρα μου ανοιγει τον opera αλλα φορτωνει συνεχεια και μου πεταει ενα μυνημα σφαλματος.

το εχει δοκιμασει κανεις σε ελληνικη official 1.66 και του δουλεψε ?

μπορει να μου στειλει καποιος το original opera.exe που εχει η ελληνικη 1.66 ?

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να απενεργοποιήσεις άφοβα τον αυτόματο συγχρονισμό ώρας.

 

 

δηλαδη φιλε μου για να καταλαβω αυτο οταν ειναι ενεργοποιημενο ειναι η αιτια να μπερδευει καποιες φορες την ωρα;

Link to comment
Share on other sites

Μα λογικό είναι, όταν έχει πολλές "πηγές" για να λάβει την ώρα, τη μία παίρνει απο τη μία πηγή την άλλη απο την άλλη (πχ GPRS, WIFI κτλ.) και χάνει το συγχρονισμό...

 

Εγώ το έχω στο Manual και έχω μείνει ήσυχος..!

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω να σαι καλα.

 

γνωριζουμε αν υπαρχει καμια λυση οσον αφορα τον resco explorer 2010 γιατι δεν μου δουλευει καλα και καποιες φορες δεν ανταποκρινεται στην αφη. με τον παλιο δεν ειχα προβλημα και λιγο που κοιταξα ειναι γενικο το κακο και δεν μπορω να βρω καποιον αλλο explorer να συνεργαζεται με το bluetooth της συσκευης και να μπορει να στειλει ομαδικα αντικειμενα μεσω bluetooth.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι έμπειροι χρήστες να συστήσουν κάποιον task manager για το HD2? Εγώ εγκατέστησα τον wktask γιατί τον είχα συνηθείσει από το HD, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος "καλύτερος" - αν και είναι αυστηρά υποκειμενικά τα κριτήρια.

Ευχαριστώ

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει περίπτωση με ενεργό το No Data να γίνει χρήση ιντερνετ από κάποιο πρόγραμμα, μου ήρθε ο λογαριασμός της Wind και είδα 6,30 ώρες GPRS !! Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει γιατί και να προσπαθήσω να μπω στο ιντερνετ χωρις wifi δε με αφήνει !!
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

Μπορούν οι έμπειροι χρήστες να συστήσουν κάποιον task manager για το HD2? Εγώ εγκατέστησα τον wktask γιατί τον είχα συνηθείσει από το HD, αλλά αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιος "καλύτερος" - αν και είναι αυστηρά υποκειμενικά τα κριτήρια.

Ευχαριστώ

 

 

 

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=266474&d=1263235730

 

ΑΨΟΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Με ενα πανακι, με το μανικι σου ακομα και με το ιδιο σου το χερι καθαριζει!

Καλυτερα με ενα πανακι για γυαλια μυωπιας βεβαια! Δεν αφηνει χνουδι και το καθαριζει τελεια!

Κι εγώ με το (πλυμένο) χέρι μου την καθαρίζω. Η οθόνη του Leo είναι από ορυκτό γυαλί (όπως στα καλά ρολόγια χειρός) οπότε είναι πρακτικά αδύνατο να χαραχτεί. Μη διστάζετε παιδάκια, χουφτώστε την άνετα! :lol: :lol: :lol:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησέ μου τώρα, επειδή χρησιμοποιώ τον ίδιο exchange:

Πώς γίνεται και συγχρονίζεις και τα μέιλ?

Το χρησιμοποιώ μόνο για contacts -calendar.

Από έρευνα που έκανα, διάβασα ότι δεν υποστηρίζει συγχρονισμό mail.

Παρόλα αυτά, την πρώτη φορά που τσέκαρα και τα μειλ, μου τα συχρόνισε μια χαρά. Τις επόμενες φορές όμως, μου έβγαζε σφάλμα και δεν συγχρόνιζε τίποτα, μέχρι να ξε-τσεκάρω τα μειλ από τις ρυθμίσεις συγχρονισμού.

 

Φίλε μου, ευχαριστώ πολύ, αλλά όπως ήδη είπα πιο πάνω, επαφές και ημερολόγιο συγχρονίζω από google χωρίς πρόβλημα.

Επομένως, τις οδηγίες αυτές τις γνωρίζω και τα έχω ρυθμίσει όλα.

Όμως, όταν έχω τσεκαρισμένα και τα εμαιλ , δηλαδή να συγχρονίζονται και τα μέιλ, τότε μου βγάζει συνήθως σφάλμα.

Αντίθετα, μόνο επαφές και ημερολόγιο, τα συγχρονίζει πάντα χωρίς πρόβλημα και αξιόπιστα.

Μάλιστα, για τον κωδικό του σφάλματος που μου βγάζει, έχω διαβάσει ότι αφορά αυτό ακριβώς, ότι έχουν οριστεί για συγχρονισμό και τα μέιλ.

Μόνη λύση: Να μην επιλέγονται τα μέιλ για συγχρονισμό.

Γενικά το έχω ψάξει το θέμα....

 

Την τελευταια εβδομαδα η google εχει προβληματα με τον συχρονισμο οπως διαβαζω στο ιντερνετ αλλα και τα αντιμετοπιζω.

 

Χρησιμοποιώ και εγώ τον exchange server της Google αλλά τις τελευταίες μέρες κάνει πολλά περίεργα (μέσω gprs κατεβάζει κανονικά και συγχρονίζει κανονικά και την επόμενη στιγμή εάν συνδεθεί μέσω usb ή wifi δίνει κωδικό σφάλματος), όμως το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν προωθεί τα συνημμένα από τους άλλους λογαριασμούς email που έχω (πχ. hotmail) τα "φέρνει" χωρίς την κανονική τους μορφή, (δεν μπορείς να καταλάβεις εάν είναι .doc, mp3, .wav, .pdf κτλ παρά μόνο αν συνδεθείς στον κανονικό λογαριασμό και δεις τι μορφή είναι και τα αποθηκεύσεις με αυτή τη μορφή). Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα?

Edited by sb68s

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με το (πλυμένο) χέρι μου την καθαρίζω. Η οθόνη του Leo είναι από ορυκτό γυαλί (όπως στα καλά ρολόγια χειρός) οπότε είναι πρακτικά αδύνατο να χαραχτεί. Μη διστάζετε παιδάκια, χουφτώστε την άνετα! :lol: :lol: :lol:
Μονο εμενα απο οτι διαβαζω εδω στο forum και με μεγαλη δυσκολια απο google search βρηκα ακομα δυο που καταφεραν να γδαρουν την οθονη τους!:(
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...