Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους.'Εχω την topix 1_1_7 και παω να εγκαταστησω το τελευταίο hotfix της htc για τα μυνήματα.Αρχίζει η εγκατάσταση και ξαφνικά εκεί που στην οθόνη γράφει "installation in progress" κανει restart.Έτσι πρέπει να κάνει;Έχει γίνει η εγκατάσταση γιατι στην προσθαφαίρεση προγραμματων δεν βλέπω το hotfix.

 

Όχι, δεν είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω χρησιμοποιω το συγκεκριμενο radio και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος!! Και απο αποψη σηματος, αλλα και αυτονομιας...:happy:

 

Θα δοκιμάσω σε λίγο το 2.06.50.04, γιατί με το 2.07.51.05_2 σε συνδυασμό με το bluetooth της υπογραφής μου, έχω παράπονα ότι με ακούν στο βάθος. Αν απενεργοποιήσω το ακουστικό και μιλήσω από το τηλέφωνο όλα είναι τέλεια.

 

Ευκαιρία να συγκρίνω και την αυτονομία.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλη μερΑ κ καλομηνα στους συμφορουμιτες..να κανω κ εγω την πρωτη ερωτηση μου..εχω win7 κ θελω να κανω συγχρονισμο επαφες αλλα λεει δεν εχω το outlook ..εχω το windows live mail αλλα θελει το outlook,δεν το αναγνωριζει ..καποια βοηθεια?ευχαριστω..

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε το Outlook της σουίτας Microsoft Office. Δεν υπάρχει εναλλακτική.

 

Επίσης...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής καταργήθηκε από τη 1η Σεπτεμβρίου 2009 μαζί με τα greeklish. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη τιλεει η νεα ρομ????την εστησες????πως ανταποκρινεται???

 

παλι στην topix ειμαι Κωστη :)

 

Λοιπόν ακούτε τι έπαθα για να μη το πάθετε και εσείς.

 

Έβαλα τη καινούργια την 1.66 και το radio 2.07 και πάω να κάνω restore to backup που είχα από την 1.48 με το spb backup και με ένδειξη ROM upgrade. To restore παίζει μια χαρά το τηλέφωνο δείχνει πολύ γρήγορο στην ανταπόκριση και πάω στα μυνήματα για να δω αν έχουμε κάνει κάτι με το θέμα. Εκεί βλέπω ότι γράμματα στα sms είναι τεράστια σε βαθμό που δεν μπορείς είτε να γράψεις είτε να διαβάσεις κάποιο. Προφανώς το backup επανέφερε κάποιο αρχείο το οποίο δεν είναι συμβατό με τη καινούργια ROM.

 

Οπότε ξαναγύρισα πίσω στην 1.48 έβαλα και το radio 2.07 πέρασα το καινούργιο HOT fix για τα sms θα πάρω back up με το hot fix ενσωματωμένο και θα ξαναπεράσω την 1.66 και θα δω αν θα δουλέψει το backup. Πραγματικά αν είναι να ξαναπεράσω όλες τις ρυθμίσεις και τα προγράμματα από την αρχή προτιμώ να μείνω με την 1.48 έτσι και δε δουλέψει το restore.

 

η απαντηση σου φιλε μου στο απο κατω ποστ του Βαγγελη;)

τα εχουμε χιλιοπει και ξαναματαπει...δεν εχεις γνωση στο τι θα σου δημιουργησει αυτη η τεμπελιστικη διαδικασια της επαναφορας backup απο αλλη ρομ σε αλλη διαφορετικη....

 

Υπαρχει ενας κανονας οσον αφορα το full backup rom! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν περναμε backup αλλης ρομ (ακομα και επισημης) σε αλλη εκδοση ρομ. Δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να σου δουλεψει το backup απο την 1,48 στην 1,66.

 

Έτσι πίστευα και εγώ και αυτό έκανα πάντα, αλλά δοκίμασα και πέρασα με το Sprite Backup (χωρίς πρόβλημα) το backup από την Topix 1.1.2. στην Lavrentius V2, Topix 1.1.7 και στην τελευταία wwe. Το μόνο που χρειάστηκε να εγκαταστήσω ξανά ήταν το cab για τις 20 συντομεύσεις στο sense.

Το τηλέφωνο δούλεψε και δουλεύει κανονικά και χωρίς προβλήματα.

Όποιος έχει χρόνο και υπομονή για δοκιμές μπορεί να πειραματιστεί, ο χρόνος που θα κερδίσει (εάν πετύχει η επαναφορά του backup) δε συγκρίνεται με το χρόνο για στήσιμο από την αρχή.

ναι Σπυρο σιγουρα ειναι πιο ευκολο,δεν το συζηταμε,ειναι ομως και το πιο ασφαλες?;)

 

Ο χρονος που θα κερδισεις στηνοντας το τηλεφωνο σου σωστα και οχι με μεσοβεζικες λυσεις δε συγκρινεται με το χρονο που θες για να διορθωσεις τυχον προβληματα που θα παρατηρησεις στη πορεια....

 

ετσι ακριβως!!και δεν μπορει να φανταστει τι φταιει για κατι που τυχον παρουσιαζεται στην πορεια...ειναι η η ρομ, η το λαθος backup που επανεφερε απο αλλη ρομ επειδη βαριοταν να κανει το αυτονοητο καποιος??

 

Μα δε μιλαμε για full restore αλλα custom restore με upgrade rom settings. Είναι διαφορετικά αυτά τα δύο. Αλλωστε αν εξαιρέσουμε το θέμα που τα έχει κάνει σκατά με τα fix tools η HTC το restore δούλεψε τέλεια. Επίσης μη ξεχναμε ότι μιλάμε για officials roms. Ελπίζω ότι τώρα που πέρασα το Hot fix και μετά πείρα backup θα δουλέψει και σε αυτό το σημείο. Το βράδυ θα σας ενημερώσω αν πέτυχε η λύση.

 

για το ιδιο πραγμα μιλαμε ολοι μας...ειναι λαθος φιλε μου ;)

 

Η επαναφορά πάντως του backup δουλεύει και σε άλλες εκδόσεις rom, εάν πρόκειται για "μεσοβέζικη λύση" ή όχι θα κριθεί από τον εκάστοτε χρήστη, τα προγράμματα που χρησιμοποιεί κ.τ.λ., η δική μου εμπειρία δείχνει ότι δουλεύει κανονικά.

Τα αρχεία βοήθειας του Sprite Backup αναφέρουν τρία διαφορετικά επίπεδα επαναφοράς.

 

δεν το κανω ποτε Σπυρο,δεν ειναι το ιδανικο,ωστε να μπορεις να κρινεις αξιοπιστα τι κανει σωστα και τι οχι μια νεα ρομ....

 

Εαν δε μιλαμε για full backup και restore τοτε ναι.

Και παλι ομως εγω προτιμω τις καθαρες εγκαταστασεις, το περασμα των επαφων μου απο το outloοκ με συγχρονισμο και τα υπολοιπα απο την αρχη και με υπομονη....

 

μαζι σου Βαγγελη :)

 

Ισως σε συνδυασμο με την επισημη 1,66 που φοραει τωρα το κινητο να ειναι οτι καλυτερο.

Την αποψη του Δημητρη τη σεβομαι απιστευτα πολυ, αλλα μη ξεχναμε οτι πριν δοκιμασουμε κατι στις δικες μας συνθηκες, δεν υπαρχει τυφλοσουρτης.

Εγω εχω Wind. Τελικα ισως ειναι ο συνδυασμος ρομ, ραδιο και παροχου που παιζει ρολο για την καταναλωση.

 

Εξαλου και ο Δημητρης αναφερει πως ο συνδυασμος Topix & Radio εχουν το αποτελεσμα που θελει.

 

εμενα με cosmote και topix ,μου δουλευει αψογα το 2.07:)

 

Βαγγέλη, πες μου σε παρακαλώ αν έχεις παρατηρήσει σε κατάσταση flight mode πόσο % πέφτει η μπαταρία?

 

εχει χασουρα Σπυρο,και ειναι φυσιολογικο...πεφτει απο 1- και 10% στο 6ωρο...

αναλογα τι εχεις να τρεχει στο παρασκηνιο απο εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στο τηλεφωνο σου... ενοειται παντα με οθονη κλειστη!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

 

εχει χασουρα Σπυρο,και ειναι φυσιολογικο...πεφτει απο 1- και 10% στο 6ωρο...

αναλογα τι εχεις να τρεχει στο παρασκηνιο απο εφαρμογες που ειναι εγκατεστημενες στο τηλεφωνο σου... ενοειται παντα με οθονη κλειστη!

 

Δημήτρη, καλησπέρα

είμαι εδώ και καμιά δεκαριά μέρες με την Topix και προσπαθώ να δω πιο radio μου κάθεται καλύτερα, τα έχω δοκιμάσει όλα σχεδόν (μέτα το 2.06.51.07) αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχουν τρομερές διαφορές και η κατανάλωση της μπαταρίας είναι στα ίδια περίπου επίπεδα για όλα.

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, καλησπέρα

είμαι εδώ και καμιά δεκαριά μέρες με την Topix και προσπαθώ να δω πιο radio μου κάθεται καλύτερα, τα έχω δοκιμάσει όλα σχεδόν (μέτα το 2.06.51.07) αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχουν τρομερές διαφορές και η κατανάλωση της μπαταρίας είναι στα ίδια περίπου επίπεδα για όλα.

 

εγω Σπυρο,χρησιμοποιω πολυ 3G και εκει εχω δει πολυ διαφορα...ειμαι συνηθως στον δρομο,η εξω απο το σπιτι και χρησιμοποιω browsing κλπ μεσω 3G.

 

ειναι καλυτερη η διαχειρηση (τουλαχιστον μεσω cosmote) μεσω data connection..

 

απο εκει και μετα,ειναι θεμα του τι εντυπωση (αναλογα με την χρηση που κανει ο καθενας μας) δημιουργει η ολη λειτουργια της συσκευης,ωστε να σχηματισει αποψη ο καθενας ποιο ραδιο του ταιριαζει καλυτερα.;)

 

επειδη λεω οτι εμενα με βολευει καλυτερα το 2.07, δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο για ολους :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μας εξηγησει καποιος τις διαφορες μεταξυ των radio που κυκλοφορουν?για να μπουμε στο νοημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.'Εχω την topix 1_1_7 και παω να εγκαταστησω το τελευταίο hotfix της htc για τα μυνήματα.Αρχίζει η εγκατάσταση και ξαφνικά εκεί που στην οθόνη γράφει "installation in progress" κανει restart.Έτσι πρέπει να κάνει;Έχει γίνει η εγκατάσταση γιατι στην προσθαφαίρεση προγραμματων δεν βλέπω το hotfix.

 

Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε εμένα με official rom αλλά έτσι έκανε και το προηγούμενο hotfix και νόμιζα ότι δεν το είχα εγκαταστήσει.

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με Topix 1.2 και radio 2.07 (cosmote πάροχος)

Ακριβώς σε 24ώρες που έκλεισα μόλις τώρα με:

α) 12 τηλεφωνήματα διάρκειας 25 λεπτών

β) 2 sms και

γ) με ένα ιατρικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα για 10 λεπτά

Από 100% η μπαταρία έιναι τώρα στο 61%.

Ποιες είναι οι δικές σας καταναλώσεις?

Edited by anastassis

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε εμένα με official rom αλλά έτσι έκανε και το προηγούμενο hotfix και νόμιζα ότι δεν το είχα εγκαταστήσει.

 

Αυτό το κάνει μόνο με το συγκεκριμένο hot fix που περνάει το πιο καινούργιο radio το οποίο μάλιστα δεν είναι uninstallable.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω Σπυρο,χρησιμοποιω πολυ 3G και εκει εχω δει πολυ διαφορα...ειμαι συνηθως στον δρομο,η εξω απο το σπιτι και χρησιμοποιω browsing κλπ μεσω 3G.

 

ειναι καλυτερη η διαχειρηση (τουλαχιστον μεσω cosmote) μεσω data connection..

 

απο εκει και μετα,ειναι θεμα του τι εντυπωση (αναλογα με την χρηση που κανει ο καθενας μας) δημιουργει η ολη λειτουργια της συσκευης,ωστε να σχηματισει αποψη ο καθενας ποιο ραδιο του ταιριαζει καλυτερα.;)

 

επειδη λεω οτι εμενα με βολευει καλυτερα το 2.07, δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο για ολους :)

 

Έτσι είναι Δημήτρη, ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας από εμάς μπορεί να καταλάβει ποιο radio του "κάθεται¨ καλύτερα!

 

Με Topix 1.2 και radio 2.07

Ακριβώς σε 24ώρες που έκλεισα μόλις τώρα με:

α) 12 τηλεφωνήματα διάρκειας 25 λεπτών

β) 2 sms και

γ) με ένα ιατρικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα για 10 λεπτά

Από 100% η μπαταρία έιναι τώρα στο 61%.

Ποιες είναι οι δικές σας καταναλώσεις?

 

Topix 1.1.7, radio 2.06.50.04, Cosmote

Φορτισμένο χθες το βράδυ, 7 ώρες flight mode με ptravel alarm,

Καμιά δεκαριά τηλέφωνα διάρκειας είκοσι λεπτών, δυο τρεις αναπάντητες, λήψη e-mail με wifi δύο φορές, 1 ώρα ραδιόδωνο (όχι radio):lol: και κάνα δεκάλεπτο σκάλισμα στη registry και είμαι τώρα στο 57%

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μπορει να μας εξηγησει καποιος τις διαφορες μεταξυ των radio που κυκλοφορουν?για να μπουμε στο νοημα.

 

Οι διαφορές είναι υποκειμενικές (ανάλογα τον χρήστη, τον πάροχο, την περιοχή) και έχουν να κάνουν με τη λήψη του σήματος, την κατανάλωση της μπαταρίας κτλ. Για το πιο είναι το πιο ενδεδειγμένο, διάβασε τις προτάσεις και απόψεις των χρηστών εδώ και αποφάσισε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα θέμα με τα shortcuts στο home tab. Ορισμένα δε μπορώ να τα αφαιρέσω. Σας έχει συμβεί? (με topix 1.2)
Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα θέμα με τα shortcuts στο home tab. Ορισμένα δε μπορώ να τα αφαιρέσω. Σας έχει συμβεί? (με topix 1.2)

Ναι και εγω το ιδιο.... Στην ελληνικη 1.66.:(

Υποθετω οτι φταιει το cab που εβαλα για να εχει 16 tab... :worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα θέμα με τα shortcuts στο home tab. Ορισμένα δε μπορώ να τα αφαιρέσω. Σας έχει συμβεί? (με topix 1.2)

 

καλημερα σε ολους

κ εγω την ιδια φοραω κ δεν εχω τετοιο προβλημα μηπως εχεις εγκαταστησει καποιο .cab για τα shortcuts το οποιο δεν ειναι για τον δικο σοu manila?

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω το ιδιο.... Στην ελληνικη 1.66.:(

Υποθετω οτι φταιει το cab που εβαλα για να εχει 16 tab... :worry:

 

βαλε το αλλο cab με τα 20 δε θα εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υποθετω οτι φταιει το cab που εβαλα για να εχει 16 tab... :worry:

 

Έχεις βάλει το ανανεωμένο που έχω ανεβάσει στο πρώτο post;

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπωρουμε να κανουμε συνχρονισμο επαφων κτλπ tou HD2 στα mac?

 

Φυσικά.

 

http://www.markspace.com/products/windowsmobile/mac/windows-mobile-sync-software.html

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει το ανανεωμένο που έχω ανεβάσει στο πρώτο post;

Ναι αυτο εχω βαλει, αλλα εξαρταται ποσο ανανεωμενο εννοεις...:lol: Το ειχα κατεβασει πριν καμια εβδομαδα...:worry:

Το ξανακατεβαζω και το περναω να δω αν ειναι οk... ;)

 

Edit: Τιποτα, παλι τα ιδια... Τουλαχιστον αυτη τη φορα τα εβαλα με τη σειρα που ηθελα...:rolleyes:

Edited by halo

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ναι αυτο εχω βαλει, αλλα εξαρταται ποσο ανανεωμενο εννοεις...:lol: Το ειχα κατεβασει πριν καμια εβδομαδα...:worry:

 

Τότε το ίδιο είναι. Μάλλον υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με το manila της έκδοσης που φοράει η ROM σου. Έχεις δοκιμάσει ένα από τα άλλα cab (πχ αυτό με τα 20 shortcuts) για να δεις εάν λειτουργεί σωστά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.'Εχω την topix 1_1_7 και παω να εγκαταστησω το τελευταίο hotfix της htc για τα μυνήματα.Αρχίζει η εγκατάσταση και ξαφνικά εκεί που στην οθόνη γράφει "installation in progress" κανει restart.Έτσι πρέπει να κάνει;Έχει γίνει η εγκατάσταση γιατι στην προσθαφαίρεση προγραμματων δεν βλέπω το hotfix.

τελικά εβαλα το hotfix στην καρτα μνημης και οχι στη μνημη της συσκευης και το ξαναετρεξα και μου εβγαλε στο τελος "installation complete-press ok to restart" ή κάτι παρόμοιο, δεν θυμάμαι καλα.οποτε νομιζω πως τωρα ειναι οκ.

και μια ερώτηση.υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζονται στο album οταν επιλεγω να φαινονται ολες οι εικονες και τα βιντεο τα αρχεια του φακελου temp;

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Oχι γιατι 20 τα θεωρω υπερβολικα... Θα το αφησω ετσι, κι αν τυχον θελησω να τα αλλαξω θα δοκιμασω και αυτο των 20...

Παντως, στην 1.48 δουλευε κανονικα το cab, αν θυμαμαι καλα... Οποτε λογικα αλλαξανε και την εκδοση του manila στην 1.66...:shifty:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο από Κύπρο με αγγλικό μενού έχει εγγύηση στην Ελλάδα? Επίσης μπορώ να του περάσω official ελληνική rom? ρωτάω γιατί έχω βρει ένα μεταχειρισμένο που του το έχουν φέρει δώρο από Κύπρο αλλά έχει αγγλικό μενού. Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με τις ελληνικές μπάντες? Το 3g και το gsm θα δουλεύουν κανονικά?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και μια ερώτηση.υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζονται στο album οταν επιλεγω να φαινονται ολες οι εικονες και τα βιντεο τα αρχεια του φακελου temp;

 

64. Disable Unwanted Folders From Showing in HTC Album

Don't you find it annoying that HTC Album Shows lots of images you don't need to see when you select Albums like GPS poi icons? Now you can tell HTC Album to ignore certain folders.

Go to HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/HTC/HTCAlbum/Ignored and add a NEW STRING VALUE

Eg if there is iGO8 in the root of the Storage Card you would create a NEW STRING VALUE with Value name iGO8 and Value Data \Storage Card\iGO8

This will include all subfolders inside the iGO8 folder. Save and reset.

 

*Από το *Leo Hints & Tips* που βρίσκεται στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...