Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν λιγες μερες ειχα πει εδω οτι λογω ενος ατυχηματος (χυθηκε κρασι μεσα στο leo μου) ενω το κινητο δουλευει κανονικα ως εκ θαυματος , η μπαταρια αποφορτιζεται αμεσως ..πηρα απο ενα παιδι μια με διπλασιο μεγεθος 2400ρα αλλα και παλι διαρκει ενα επταωρο απλα και μονο με ανοικτο το ιντερνετ (οχι σε 3g) ... λεω να κανω μια απελπιδα προσπαθεια να αλλαξω ρομ και ραδιο να δω τι θα γινει αλλιως θα παρω το HD DESIRE ..

τωρα ειδα οτι υπαρχει αυτο το προβλημα στην εκδοση ραδιο που εχω

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8368084&postcount=23958

 

λετε να φταιει αυτο ?? να κανω φορματ την καρτα η να αναβαθμισω το ραδιο ??

 

τωρα στο θεμα μου ...θελω να φλασαρω την αρτεμις

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=612580

 

εχω ηδη βαλει πριν ενα εξαμηνο την παλια εκδοση της αρτεμις 18 ελλ αν θυμαμαι καλα αλλαζοντας το HSPL ... τωρα βλεπω οτι λεει το εξης

Use SSPL for flashing. (HSPL don't support the new ROM base)

 

δηλαδη τι να κανω ...να ξαναφερω τη συσκευη στην προ hspl κατασταση και να περασω αυτο το sspl ?? ωστε να εχω και εγγυηση ?? αν ναι πως γινεται ??

 

η να περασω κατευθειαν το sspl .. oπως υποψιαστηκατε δεν ειμαι πολυ σχετικος ..απλα κανω οτι διαβαζω ...

 

επισης τι εννοει με αυτο

Please use ver 4x.x GEN IV with SPL 3.03.0000 and Radio 2.15.50.14 from stock LEO-S 3.14. You must flash official LEO-S 3.14 to install these.

 

μπορω να αλλαξω το radio κατευθειαν σε μεγαλυτερη εκδοση η πρεπει να κανω η να προσεξω κατι πριν

 

επισης δεν μπορω να βρω το προγραμμα των wm για sync ..activesync νομιζω ...ξερει κανεις απο που μπορω να το κατεβασω ? gia windows 7 στο pc ενοειται

 

ευχαριστω

Edited by mandipl
Link to comment
Share on other sites

@koulis1grk

Καλημέρα,

Μια τηλεφωνική επικοινωνία με την NDrive είμαι σίγουρος ότι θα λύσει το πρόβλημα.

Edited by elti
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Γιάννη δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος με το bluetooth, αλλά δεν τα κατάφερα!:Πάω στα ''ασύρματα χειριστήρια'' ενώ έχω ενεργοποιημένο το bluetooth. Σε αυτή τη φάση στο πάνω μέρος της οθόνης έχει το εικονίδιο με το ακουστικό. Στη συνέχεια πάω στα ασύρματα χειριστήρια και δεν πατώ το κουμπί ενεργοποίησης-απενεργοποίησης του bluetooth, αλλά το πλαίσιο αριστερά του κουμπιού. Μου ανοίγει μια οθόνη όπου μου δείχνει τη συσκευή bluetooth που έχω. Αν την επιλέξω μου βγάζει ένα εικονίδιο που λέει ''Ανοικτή ακρόαση. Χρησιμοποιήστε αυτή τη συσκευή με ένα ακουστικό ή κιτ αυτοκινήτου για λειτουργία.'' Το κουτάκι που έχει δεξιά είναι μαρκαρισμένο και όταν πατήσω την επιλογή κάτω αριστερά ''ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ'' τότε αλλάζει το εικονίδιο του bluetooth και από το σύμβολο με ακουστικό που έχει γίνεται το απλό σύμβολο του bluetooth. Βάζω μουσική και παίζει μέσω του ηχείου του κινητού και όχι στο ακουστικό.

Αυτά και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός....:O

 

Καλημέρα.

Αν μπορώ να βοηθήσω... Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την γνησια ρομ που φορας.

Εκανα τα πάντα. Δεν λύθηκε το πρόβλημα. Το συγκεκριμενο πρόβλημα το είχαν και άλλοι με την γνήσια ρομ και ποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω πως σε κάποιους λειτουργει και σε κάποιους οχι. Ηταν ενας από τους λόγους που έβαλα την omega και ησύχασα απο αυτό όπως και απο πολλά άλλα. Θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις. Υπάρχουν αναλυτικές οδήγιες στο συγκεκριμένο thread ακόμη και στα Ελληνικά

Edited by mixalhs^
Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλό, ευχαριστώ. Η σελίδα έγινε bookmarked ;)

Τελικά βλέπω μια απίστευτη υποστήριξη στη συσκευή απο όλο το team του xda και όχι μόνο, γεγονός που με κάνει να θέλω να κρατήσω τη συσκευή για πολύ καιρό ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κάποιο προγραμμα κατα το οποιο να παταω παυση τραβωντας βιντεο χωρις να σταματησει η εγγραφη; επιπλεον σε πολυ δυνατο ηχο, live μουσικης, παρατηρησα οτι κατα την αναπαραγωγη, φυσαει, κανει θορυβο κλπ.. ειναι θεμα hardware, η θεμα rom που εχω βαλει; το σαββατο σκοπευω να ειμαι στον αγαπημενο μου τραγουδιστη και το leo δε με βοηθα.. καμια ιδεα για τις αποριες μου;:O:O

 

τελικα, απαντω μονη μου στην απορια μου κι αναφερω τι ανακαλυψα.. χτες βραδυ, με διαφορετικη cooked rom, τραβηξα βιντεο στο ιδιο νυχτερινο κεντρο που ειχα τραβηξει και το προηγουμενο.. η ποιοτητα και αυτου του βιντεο, δεν διαφερει απ το παλιο.. επομενως η rom δεν επηρεαζει το θεμα «ποιοτητα ηχου στο βιντεο» αλλα επηρεαζει τις φωτο.. η διαφορα των φωτο αναμεσα στις 2 cooked rom ειναι εμφανης, παρα τα δυνατα φωτα και τους προβολεις των χωρων αυτων... προγραμμα για παυση του βιντεο κατα την εγγραφη, εξακολουθω να μη βρηκα...:O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πολύ καλό, ευχαριστώ. Η σελίδα έγινε bookmarked ;)

Τελικά βλέπω μια απίστευτη υποστήριξη στη συσκευή απο όλο το team του xda και όχι μόνο, γεγονός που με κάνει να θέλω να κρατήσω τη συσκευή για πολύ καιρό ακόμη.

 

Αν είχες ρίξει μια πιο προσεχτική ματιά στο πρώτο post, θα είχες κάνει το bookmark αυτό καιρό τώρα. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@koulis1grk

Καλημέρα,

Μια τηλεφωνική επικοινωνία με την NDrive είμαι σίγουρος ότι θα λύσει το πρόβλημα.

 

σε ευχαριστω elti :)

HTC HD2

Omega v29 ELEGANCIA with CHT 2- RADIO: 2.15.50.14

 

Φιλικά Κυριάκος:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τελικα, απαντω μονη μου στην απορια μου κι αναφερω τι ανακαλυψα.. χτες βραδυ, με διαφορετικη cooked rom, τραβηξα βιντεο στο ιδιο νυχτερινο κεντρο που ειχα τραβηξει και το προηγουμενο.. η ποιοτητα και αυτου του βιντεο, δεν διαφερει απ το παλιο.. επομενως η rom δεν επηρεαζει το θεμα «ποιοτητα ηχου στο βιντεο» αλλα επηρεαζει τις φωτο.. η διαφορα των φωτο αναμεσα στις 2 cooked rom ειναι εμφανης, παρα τα δυνατα φωτα και τους προβολεις των χωρων αυτων... προγραμμα για παυση του βιντεο κατα την εγγραφη, εξακολουθω να μη βρηκα...:O

 

Για ποιες rom μιλάς;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες ειχα πει εδω οτι λογω ενος ατυχηματος (χυθηκε κρασι μεσα στο leo μου) ενω το κινητο δουλευει κανονικα ως εκ θαυματος , η μπαταρια αποφορτιζεται αμεσως ..πηρα απο ενα παιδι μια με διπλασιο μεγεθος 2400ρα αλλα και παλι διαρκει ενα επταωρο απλα και μονο με ανοικτο το ιντερνετ (οχι σε 3g) ... λεω να κανω μια απελπιδα προσπαθεια να αλλαξω ρομ και ραδιο να δω τι θα γινει αλλιως θα παρω το HD DESIRE ..

τωρα ειδα οτι υπαρχει αυτο το προβλημα στην εκδοση ραδιο που εχω

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8368084&postcount=23958

 

λετε να φταιει αυτο ?? να κανω φορματ την καρτα η να αναβαθμισω το ραδιο ??

 

τωρα στο θεμα μου ...θελω να φλασαρω την αρτεμις

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=612580

 

εχω ηδη βαλει πριν ενα εξαμηνο την παλια εκδοση της αρτεμις 18 ελλ αν θυμαμαι καλα αλλαζοντας το HSPL ... τωρα βλεπω οτι λεει το εξης

Use SSPL for flashing. (HSPL don't support the new ROM base)

 

δηλαδη τι να κανω ...να ξαναφερω τη συσκευη στην προ hspl κατασταση και να περασω αυτο το sspl ?? ωστε να εχω και εγγυηση ?? αν ναι πως γινεται ??

 

η να περασω κατευθειαν το sspl .. oπως υποψιαστηκατε δεν ειμαι πολυ σχετικος ..απλα κανω οτι διαβαζω ...

 

επισης τι εννοει με αυτο

Please use ver 4x.x GEN IV with SPL 3.03.0000 and Radio 2.15.50.14 from stock LEO-S 3.14. You must flash official LEO-S 3.14 to install these.

 

 

ευχαριστω

 

κανεις καμια απαντηση ?? επισης αν παω και περασω την official νεα ρομ απο την καρτα sd θα αφαιρεθει και το hspl ?? οποτε θα εχω πλεον εγγυηση ??

Link to comment
Share on other sites

ναι,εαν κανεις οτι λεει εδωhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3048165#post3048165 Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

ναι,εαν κανεις οτι λεει εδωhttp://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3048165#post3048165

 

η ερωτηση μου ειναι αν δεν φορτωσουμε μονο το αρχειο αυτο στην sd αλλα ολοκληρη τη ρομ ωστε να εχουμε μετα την εργοστασιακη δεν θα γυρισει και το spl στην κανονικη του κατασταση ?? οποτε θα εχω πλεον εγγυηση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

υπαρχει τροπος να βγαζουμε φωτο πατώντας το soft-key αντι για το κουμπι στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα αν καταλαβα καλα ψαχνεις τροπο να ακους μουσικη απο hands free ακουστικο , 2 τροποι υπαρχουν η αγοραζεις bluetooth ακουστικο που να υποστιριζει A2DP stereo λειτουργεια ,η δοκιμασε αυτη την εφαρμογη http://www.freewarepocketpc.net/ppc-download-acbtogglebt.html εγκατασταση στην κεντρικη μνημη soft reset , την ειχα δοκιμασει καποτε στο htc 3470 και ειχε δουλεψει, τοτε δεν ειχα stereo bluetooth ακουστικο, δεν ξερω αν θα δουλεψει στο hd2 δοκιμασε.

 

Ευχαριστώ! Το δοκίμασα αλλά δεν δουλεύει!

 

Καλημέρα.

Αν μπορώ να βοηθήσω... Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την γνησια ρομ που φορας.

Εκανα τα πάντα. Δεν λύθηκε το πρόβλημα. Το συγκεκριμενο πρόβλημα το είχαν και άλλοι με την γνήσια ρομ και ποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω πως σε κάποιους λειτουργει και σε κάποιους οχι. Ηταν ενας από τους λόγους που έβαλα την omega και ησύχασα απο αυτό όπως και απο πολλά άλλα. Θα σου πρότεινα να την δοκιμάσεις. Υπάρχουν αναλυτικές οδήγιες στο συγκεκριμένο thread ακόμη και στα Ελληνικά

Μιχάλη αν και με στενοχώρησε η απάντησή σου, σε ευχαριστώ! Θέλω να μείνω σε αυτή την ρομ προς το παρόν και γενικότερα θέλω να αποφύγω σαν τον διάλολο το λιβάνι τα hard reset και το στήσιμο ξανά από την αρχή. Γενικά όπως είπα είμαι ικανοποιημένος από την 1.66 και από ότι βλέπω δύσκολα θα φύγω! Ένας από τους λόγους που έχω αν όχι ο κυριότερος που δεν θέλω να ασχοληθώ είναι ο λίγος χρόνος που έχω!

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από το http://www.ebw.gr (Easy Buy World)το HD2 το οποίο ήρθε σφραγγισμένο κανονικά αλλά χωρίς ελληνική αλλά γερμανική συσκευασία. Στο κουτί γράφει ότι επιτρέπεται να ανοιχτεί σε αρκετές χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας. Όμως το κινητό είχε την τελευταία ελληνική ρομ.

spl 1.66 και ρομ 3.14.482.2 (04666) ell radio 2.15.50.14

(To spl δεν έπρεπε να είναι 1.42?)

Το θέμα είναι ότι όταν πάω και βάζω το s/n της συσκευής στο htc.com/gr μου λέει ότι η ρομ που κοιτάω ΔΕΝ είναι για την συσκευή μου! Δοκίμασα επιλέγοντας και άλλες χώρες (πχ Γερμανία) αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Τι συμβαίνει? δηλ. ποια η "καταγωγή" του κινητού;

Επίσης σκέφτομαι να πειραματιστώ με την omega rom... Για πρώτη φορά πάω σε ανεπίσημη ρομ (είχα το diamond 2 πάντα με επίσημη). Εννόείται θα κάνω HSPL. Θα έχω πρόβλημα;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες rom μιλάς;

 

σε καθε περιπτωση ηταν energy standard Γιαννη.. η μια με το μη παραμετροποιησιμο build, και η αλλη που επιδεχεται πειραγματα σε registry κλπ.. :)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αγόρασα από το http://www.ebw.gr (Easy Buy World)το HD2 το οποίο ήρθε σφραγγισμένο κανονικά αλλά χωρίς ελληνική αλλά γερμανική συσκευασία. Στο κουτί γράφει ότι επιτρέπεται να ανοιχτεί σε αρκετές χώρες συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας. Όμως το κινητό είχε την τελευταία ελληνική ρομ.

spl 1.66 και ρομ 3.14.482.2 (04666) ell radio 2.15.50.14

(To spl δεν έπρεπε να είναι 1.42?)

Το θέμα είναι ότι όταν πάω και βάζω το s/n της συσκευής στο htc.com/gr μου λέει ότι η ρομ που κοιτάω ΔΕΝ είναι για την συσκευή μου! Δοκίμασα επιλέγοντας και άλλες χώρες (πχ Γερμανία) αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα. Τι συμβαίνει? δηλ. ποια η "καταγωγή" του κινητού;

Επίσης σκέφτομαι να πειραματιστώ με την omega rom... Για πρώτη φορά πάω σε ανεπίσημη ρομ (είχα το diamond 2 πάντα με επίσημη). Εννόείται θα κάνω HSPL. Θα έχω πρόβλημα;

Ευχαριστώ...

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι η συσκευή σου έχει ελληνική rom χωρίς να είναι ελληνική. Από τη στιγμή που θέλεις να δοκιμάσεις omega rom δεν έχει και τόση σημασία το παραπάνω. Προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις κάποια omega αλλά πρώτα βρες που ανήκει το κινητό σου ούτως ώστε να έχεις την official rom σε περίπτωση που χρειαστεί να την επαναφέρεις για λόγους εγγύησης. Διάβασε στο forum της omega για τη διαδικασία που χρειάζεται να ακολουθήσεις και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω ότι η συσκευή σου έχει ελληνική rom χωρίς να είναι ελληνική. Από τη στιγμή που θέλεις να δοκιμάσεις omega rom δεν έχει και τόση σημασία το παραπάνω. Προτείνω ανεπιφύλακτα να δοκιμάσεις κάποια omega αλλά πρώτα βρες που ανήκει το κινητό σου ούτως ώστε να έχεις την official rom σε περίπτωση που χρειαστεί να την επαναφέρεις για λόγους εγγύησης. Διάβασε στο forum της omega για τη διαδικασία που χρειάζεται να ακολουθήσεις και δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

με ποιο τροπο θα βρουμε την «εθνικοτητα» της συσκευης; γιατι υποπτευομαι οτι κατι αναλογο ισχυει και με τη δικη μου..

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
με ποιο τροπο θα βρουμε την «εθνικοτητα» της συσκευης; γιατι υποπτευομαι οτι κατι αναλογο ισχυει και με τη δικη μου..

 

Όπως είπε και ο stranger72, μπαίνεις στο htc.com και δίνεις το s/n της συσκευής σου. Ψάχνοντας εκεί και αν χρειαστεί σε διαφορετικές χώρες, θα βρεις που αντιστοιχεί το s/n της συσκευής σου ανάλογα με το που θα γίνει αποδεκτό για να κατεβάσεις την αντίστοιχη rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...