Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα και απο μενα. απο το απογευμα του σαββατου 9/1/2010 μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα στην οθονη του κινητου μου. ξαφνικα εβγαλε κατι σαν υγρασια στην μεση της οθονης. το κινητο το αγορασα στις 22/12/2009 απο το πλαισιο. το εχω βγαλει φωτογραφιες και σημερα δευτερα 11/1/2010 θα το παω στην ACE HELLAS να τους το δειξω. επειδη δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα για την εταιρια κανω αυτο το post προκαταβολικα και θα σας ενημερωσω για την εξελιξη. οτι βοηθεια μπορειτε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Η φωτογραφια του κινητου http://rapidshare.com/files/333480167/DSC00136.JPG

 

Όπως βλέπω τη φώτο, μάλλον κάπου το πίεσες με πολύ δύναμη (μήπως το έιχες στη τσέπη και κάθισες πάνω του?)

 

Απλά λέω τώρα, επειδή μου έτυχε και μένα. Βασίκα δεν είναι υγράσια, είναι απλά το πρώτο στρώμα της οθόνης που έχει κολλήσει πάνω στο δεύτερο λόγω πίεσης. Όπως το είπα, το έπαθα κι εγώ και μόλις το είδα νόμιζα ότι θα πάθαινα καρδιακό! Αλλά μετά απο λίγη ώρα που το άφησα, επανήλθε πίσω στη θέση του και έφυγε το σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Καλή Χρονιά και Χρόνια Πολλά σε όλους.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω.

 

1. Μου έσπασε η οθόνη του HD που έχω. Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει πιθανότητα να γίνει hard reset με κάποιον τρόπο. Υπάρχει άνθρωπος που θέλει να πάρει τη συσκευή ως έχει και θέλω να σβήσω ή ακόμα και να πάρω backup τα data αν είναι εφικτό πριν το hard reset.

 

2. Μέσα στις επόμενες μέρες θα παραλάβω το HD2. Έψαξα το forum για μια σαφή απάντηση σε σχέση με την πρώτη φόρτιση αλλά και τους αμέσως επόμενους κύκλους φόρτισης αλλά δεν βρήκα κάτι. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι γραμμένο και απλά εγώ δεν το βρήκα ή δεν υπάρχει.

 

3. Το HD2 θα είναι αγγλικό κατευθείαν. Ίσως να χρειαστεί να γίνει ROM Update. Αυτό θα το ξέρω όταν το παραλάβω και το ανοίξω. Έψαξα το forum για ROM Update και βρήκα το forwarding link για το site της htc.com . Διάβασα αυτά που λέει και είναι απολύτως κατανοητά. Απλά το site αναφέρεται σε PC's με Windows XP και Vista ενώ εγώ στο Laptop μου έχω Windows 7 Professional. Το RRU παίζει και σε αυτά; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Και εν γένει είναι εύκολη η διαδικασία του ROM update μέσα απο το RRU ή πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Ο κωδικός ΙΜΕΙ και ο σειριακός αριθμός της συσκευής, σε τι ακριβώς χρησιμεύουν? Πρέπει να δηλώσουμε κάπου το ΙΜΕΙ μαζί με τα στοιχεία μας?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους! Ο κωδικός ΙΜΕΙ και ο σειριακός αριθμός της συσκευής, σε τι ακριβώς χρησιμεύουν? Πρέπει να δηλώσουμε κάπου το ΙΜΕΙ μαζί με τα στοιχεία μας?

 

To serial number χρειάζεσαι να δηλώσεις για να μπορείς να κατεβάζεις τα updates από το επίσημο site της HTC.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To serial number χρειάζεσαι να δηλώσεις για να μπορείς να κατεβάζεις τα updates από το επίσημο site της HTC.

1. Που δηλώνουμε τον serial number? 2. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιούμε τα updates από το site της htc, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να δηλώσουμε αυτόν τον αριθμό? 3. Με τον serial number και το IMEI της συσκευής μας, μπορούμε να καταφέρουμε κάτι σε περίπτωση κλοπής της συσκευής μας? 4. Το κινητό μου έχει την rom 1.48.482.4 (71294) ELL. Δεν έχω κάνει κανένα από τα updates από το site της htc και έχω την συσκευή, ακριβώς όπως όταν την αγόρασα, από άποψη αναβάθμισης λογισμικού. Αν πάω την συσκευή στην vodafone και τους πω πως θέλω να μου το στείλουν για αναβάθμιση στην Αθήνα (είμαι από την λάρισα), όταν θα επιστρέψει η συσκευή, θα έχει όλες τις αναβαθμίσεις που έχουν βγεί (sms, calendar, φωτογραφική κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

1. Που δηλώνουμε τον serial number? 2. Σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιούμε τα updates από το site της htc, υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να δηλώσουμε αυτόν τον αριθμό? 3. Με τον serial number και το IMEI της συσκευής μας, μπορούμε να καταφέρουμε κάτι σε περίπτωση κλοπής της συσκευής μας? 4. Το κινητό μου έχει την rom 1.48.482.4 (71294) ELL. Δεν έχω κάνει κανένα από τα updates από το site της htc και έχω την συσκευή, ακριβώς όπως όταν την αγόρασα, από άποψη αναβάθμισης λογισμικού. Αν πάω την συσκευή στην vodafone και τους πω πως θέλω να μου το στείλουν για αναβάθμιση στην Αθήνα (είμαι από την λάρισα), όταν θα επιστρέψει η συσκευή, θα έχει όλες τις αναβαθμίσεις που έχουν βγεί (sms, calendar, φωτογραφική κτλ)?

 

Μπορεις πανευκολα να πας εδω: http://www.htc.com/europe/supportdownloadlist.aspx?p_id=297&act=sd&cat=all

να κατεβασεις ολα τα updates και να τα κανεις εγκατασταση μονος σου χωρις ταλαιπωρια και ενδιαμμεσους που θα σε τρελανουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@Katath:

1. Στο site της HTC όταν θέλεις να κατεβάσεις καινούργια ROM. Στην δικιά σου περίπτωση δεν υπάρχει κάτι να κατεβάσεις.

2. Όχι.

3. Μπορεί αυτός που έχει δηλώσει κλεμμένη συσκευή να δώσει το serial number η/και το ΙΜΕΙ στην ACE Hellas, το επίσημο service στην Ελλάδα, σε περίπτωση που μπορεί να φτάσει μια τέτοια συσκευή στα χέρια της.

4. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό από τη στιγμή που μπορείς να τα κάνεις όλα μέσω internet.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

2. Μέσα στις επόμενες μέρες θα παραλάβω το HD2. Έψαξα το forum για μια σαφή απάντηση σε σχέση με την πρώτη φόρτιση αλλά και τους αμέσως επόμενους κύκλους φόρτισης αλλά δεν βρήκα κάτι. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι γραμμένο και απλά εγώ δεν το βρήκα ή δεν υπάρχει.

 

3. Το HD2 θα είναι αγγλικό κατευθείαν. Ίσως να χρειαστεί να γίνει ROM Update. Αυτό θα το ξέρω όταν το παραλάβω και το ανοίξω. Έψαξα το forum για ROM Update και βρήκα το forwarding link για το site της htc.com . Διάβασα αυτά που λέει και είναι απολύτως κατανοητά. Απλά το site αναφέρεται σε PC's με Windows XP και Vista ενώ εγώ στο Laptop μου έχω Windows 7 Professional. Το RRU παίζει και σε αυτά; Το έχει δοκιμάσει κανείς; Και εν γένει είναι εύκολη η διαδικασία του ROM update μέσα απο το RRU ή πρέπει να προσέξω κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Η φόρτιση έχουμε πει με τις καινούργιες μπαταρίες αρκεί να κρατίσει μέχρι να φορτίσει 100% δε χρειάζονται 16ωρα κλπ. Από εκεί και μετά καλό είναι να μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από 10% τις μπαταρίας για το ξαναφορτίσεις. Μετά από 10-15 κύκλους φόρτισης θα δεις ότι θα καλυτερέψει η απόδοση της + θα σταματήσεις να σκαλίζεις και εσύ συνέχεια το καινούργιο σου τηλέφωνο. Μη περιμένεις βέβαια εντυπωσιακά πράγματα 1,5 μέρα το πολύ με κανονική χρήση.

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με win7 στην αναβάθμιση είναι πολύ απλές η οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

@Katath:

1. Στο site της HTC όταν θέλεις να κατεβάσεις καινούργια ROM. Στην δικιά σου περίπτωση δεν υπάρχει κάτι να κατεβάσεις.

2. Όχι.

3. Μπορεί αυτός που έχει δηλώσει κλεμμένη συσκευή να δώσει το serial number η/και το ΙΜΕΙ στην ACE Hellas, το επίσημο service στην Ελλάδα, σε περίπτωση που μπορεί να φτάσει μια τέτοια συσκευή στα χέρια της.

4. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό από τη στιγμή που μπορείς να τα κάνεις όλα μέσω internet.

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και εγω το ιδιο προβλημα εχω ...μηπως καπιοσ εχει βρει καπιοα λυση?

 

Φιλε μου με το κανονικο μου εβγαζε το προβλημα που ειχα ανεβαση screensots αλλα λυση δεν ειχα βρει οποτε εβαλα το resco 2010 beta2 και ολα ok!:)

 

Στο αλλο ερωτημα δε καταλαβα τι προβλημα αντιμετωπιζης!

Οταν ανοιγης το bluetooth της συσκευης πατας πανω σε 1 αρχειο και σου δινη τη δυνατοτητα να το στειλης,ετσι απλα αν και μπορεις μονο 1 καθε φορα,σπαστικο αλλα γι αυτο υπαρχη και ο resco explrer οπως αν θες να στειλης και πολλαπλες φωτο μπορεις και μεσω του επισης resco photo manager.

Ελπιζω να βοηθησα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

ακουσα σημερα απο ανθρωπο πολυ σχετικο με τα κινητα τηλεφωνα αλλα κ προγραματισμο να μου λει οτι το hd2 δεν χρησιμοποιει ολο τον επεξεργαστη αλλα μεχρι καποιο ποσοστο επι τις 100.ισχιει κατι τετοιο?και αν ναι πως το επαναφερουμε στο 100%?
Link to comment
Share on other sites

Τι σου κάνει δηλαδή;

 

αφού το χρησιμοποιήσω και παίξω με τις διάφορες ρυθμίσεις, το ανοίγω και κλείνει μόνο του μέσα σε 5'' πριν προλάβω να κάνω αυτό που θέλω (π.χ. να αλλάξω την ώρα)

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αφού το χρησιμοποιήσω και παίξω με τις διάφορες ρυθμίσεις, το ανοίγω και κλείνει μόνο του μέσα σε 5'' πριν προλάβω να κάνω αυτό που θέλω (π.χ. να αλλάξω την ώρα)

 

Επειδή χρησιμοποιείς σπασμένη έκδοση.

 

ακουσα σημερα απο ανθρωπο πολυ σχετικο με τα κινητα τηλεφωνα αλλα κ προγραματισμο να μου λει οτι το hd2 δεν χρησιμοποιει ολο τον επεξεργαστη αλλα μεχρι καποιο ποσοστο επι τις 100.ισχιει κατι τετοιο?και αν ναι πως το επαναφερουμε στο 100%?

 

Αυτό είναι αλήθεια και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιείς σπασμένη έκδοση.

QUOTE]

 

οκ, έβαλα το ptravel. Δείχνει να δουλεύει μια χαρά. Ευχαριστώ.

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ πιο γρηγορη η topix :!: για οσους εχουν περασει απο hd μερια,κατι σαν του onkolog την ρομ να πω...:!:

 

φιλε μου εξαρταται απο την χρηση που κανεις.

κανεις δεν μπορει να σου πει οτι κραταει μιση,μια η και μιαμιση μερα(μην ακουω για παραπανω...) και να εχει αδικο.

εμενα με τον τροπο που δουλευω το τηλ δεν μου εχει βγαλει πανω απο μιση μερα ποτε μεχρι στιγμης!!

αν το χρησιμοποιεις

σαν τηλεφωνο

με λιγο browsing(απαντηση σε 2-3 ποστς,διαβασμα κανα μισαωρο σε νετ)

και συχνη ενημερωση στα μειλ σου,

πιστευω οτι την μερα την εχεις ανετα( για να μην παρεξηγηθω,οταν λεω μερα ενοω να φυγεις απο το σπιτι σου το πρωι και να γυρισεις το βραδυ αργα και να μην εχεις μεινει απο μπαταρια...οχι 24ωρο...)

 

 

Kαλησπέρα, εμένα με το bluetooth ανοικτό & data οχι όλη την ώρα, ελάχιστη χρήση τηλεφώνου & μηνυμάτων ζήτημα είναι να μου κρατάει γύρω στο 9ωρο η μπαταρία. Θεωρείται φυσιολογικό ή πρέπει ν' ανησυχώ; η ΡΟΜ από τη μάνα του, αγγλική

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γιατι το κανανε αυτο?

 

Μάλλον για λόγους σταθερότητας, κατανάλωσης, αξιοπιστίας, θερμοκρασίας αλλά και πολιτικής της εταιρίας για μελλοντική χρήση της πλήρους δυνατότητας του εν λόγω επεξεργαστή. Παραθέτω δικές μου εικασίες φυσικά.

 

Kαλησπέρα, εμένα με το bluetooth ανοικτό & data οχι όλη την ώρα, ελάχιστη χρήση τηλεφώνου & μηνυμάτων ζήτημα είναι να μου κρατάει γύρω στο 9ωρο η μπαταρία. Θεωρείται φυσιολογικό ή πρέπει ν' ανησυχώ; η ΡΟΜ από τη μάνα του, αγγλική

 

Έχεις περάσει το τελευταίο hotfix που αλλάζει το Radio;

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα (αργοπορημένος εδώ...),

 

Είναι δυνατόν μια τέτοια συσκευή και να μη δουλεύει σωστά το ξυπνητήρι?

Έβαλα και το g-alarm, και ούτε αυτό δουλεύει σωστά.

Εσείς τι κάνετε? Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση?

 

το ptravelalarm εχω και γω και παει μια χαρα

και στο hd αυτο εχω χωρις να μου κανει ποτε προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το ptravelalarm εχω και γω και παει μια χαρα

 

Συμφωνώ... παλιά σταθερή αξία, που δεν ταιριάζει όμως με το look των νέων συσκευών και shells. Την δουλειά του όμως την κάνει άψογα και αυτό είναι το σημαντικότερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για λόγους σταθερότητας, κατανάλωσης, αξιοπιστίας, θερμοκρασίας αλλά και πολιτικής της εταιρίας για μελλοντική χρήση της πλήρους δυνατότητας του εν λόγω επεξεργαστή. Παραθέτω δικές μου εικασίες φυσικά.

 

 

 

Έχεις περάσει το τελευταίο hotfix που αλλάζει το Radio;

 

οχι, δεν το έχω περάσει ακόμη. Πριν λίγη ώρα το ανακάλυψα

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]15324[/ATTACH] ΤΑ στοιχεια λογισμικου μου...

 

Επειδη μεχρι το τελευταιο τηλεφωνο μου(τοHD) δεν ειχα τετοια προβληματα (gold card κτλ) και επειδη το εχω παρει ηδη στημενο αν μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει 2-3 πραγματακια μην κανω καμια βλακεια

 

1.Λεω να αναβαθμησω την την rom βαλω την Greek 1.48.482.4 αλλα και το radio ...ετσι οπως το εχει στησει ο αλλος χρειαζεται να κανω ολα αυτα με τις gold card (το τηλ ειναι αγγλικό)???η επειδη προφανως τα εχει κανει αυτος ειναι οκ

 

2.Η καινουργια ROM υποθετω οτι θα εχει ενσωματομενα τα hot fixes ετσι δεν ειναι

 

3.Στο φλασαρισμα θα εγκατασταθει και RADIO?

 

4.ποσο περιπου αποθηκευτικός μενει μονο με την rom mesa ??ρωταω γιατι τωρα χωρις να εχει και πολλα προγραμματα μεσα και καθαρισμενα temp κτλ εχιε μονο 10ΜΒ αποθ ελευθερη , να υποθεσω οτι ο τυπος τα εχωσε ολα στο τηλεφωνο η οτι μενει λιγο χωρος απο την ROM

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]15324[/ATTACH] ΤΑ στοιχεια λογισμικου μου...

 

Επειδη μεχρι το τελευταιο τηλεφωνο μου(τοHD) δεν ειχα τετοια προβληματα (gold card κτλ) και επειδη το εχω παρει ηδη στημενο αν μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει 2-3 πραγματακια μην κανω καμια βλακεια

 

1.Λεω να αναβαθμησω την την rom βαλω την Greek 1.48.482.4 αλλα και το radio ...ετσι οπως το εχει στησει ο αλλος χρειαζεται να κανω ολα αυτα με τις gold card (το τηλ ειναι αγγλικό)???η επειδη προφανως τα εχει κανει αυτος ειναι οκ

 

2.Η καινουργια ROM υποθετω οτι θα εχει ενσωματομενα τα hot fixes ετσι δεν ειναι

 

3.Στο φλασαρισμα θα εγκατασταθει και RADIO?

 

4.ποσο περιπου αποθηκευτικός μενει μονο με την rom mesa ??ρωταω γιατι τωρα χωρις να εχει και πολλα προγραμματα μεσα και καθαρισμενα temp κτλ εχιε μονο 10ΜΒ αποθ ελευθερη , να υποθεσω οτι ο τυπος τα εχωσε ολα στο τηλεφωνο η οτι μενει λιγο χωρος απο την ROM

 

ευχαριστω

 

1. Δεν εχω φλασαρει ποτε μεχρι τωρα αλλα νομιζω πως αφου το κινητο σου ειναι συνδεδεμςνο με μαμα αγγλικη rom θα χρειαζεται τη διαδικασια με τη gold card καθε φορα που βαζεις οποιαδηποτε ελληνικη(επισημη)

2. οχι, τα βαζεις ξεχωριστα

3. στο φλασαρισμα τις τελευταιας rom οχι. radio αλλαζει με το τελευταιο patch.

4. δε ξερω γυμνο αλλα με 10 εχεις πολυ λιγα, ψαξτο με εναν file explorer.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

μετα απο ενα μεσημερι κ απογευμα στο pc δοκιμαζοντας το cpu του hd2,βρηκα οτι το cpu μετα απο ανοιγμα ταυτοχρονα του electropia του xtrakt κ αλλων μικροεφαρμογων(ναι κολαγε ενταξη games με γραφικα ps1 σε κινητο ταυτοχρονα open)το cpu ειχε φτασει τα 1197 mhz ενω με το ιδιο προγραμμα σε διαφορες φασεις του κινητου χωρις να τρεχει αυτα τα παραπανω εφτανε η μετρηση σε 439 mhz,650κατι.830 κτλπ.οποτε σιγουρα δεν σταματαει στα 700κατι που διαβασα σε ξενο site κ που μου ειπε ενας γνωστος που ανεφερα σε ποιο πανω post το πρωι.(η δοκιμη εγινε με official rom απο το site htc).
Link to comment
Share on other sites

αφού το χρησιμοποιήσω και παίξω με τις διάφορες ρυθμίσεις, το ανοίγω και κλείνει μόνο του μέσα σε 5'' πριν προλάβω να κάνω αυτό που θέλω (π.χ. να αλλάξω την ώρα)

 

Σε εμενα δεν το κανει αυτο και δουλευει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...