Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να μπορείτε να κάνετε εναλλαγή από portrait σε landscape μέσα από το μενού του iGO

βάλτε τα παρακάτω στο sys.txt

Περιέχει επίσης την διόρθωση για το bug της έντασης κατά το κλείσιμο του iGO

και διορθώνει επίσης τις καθυστερημένες εκφωνήσεις στο tts

 

[folders]
app="%SDCARD%/iGO8"

[device]
type="ALIAS_TOUCH HD"
sdcard_dsk_num=7

[sound]
ding=0
queue_length=200
mute_os_key=1
pause_mp3_sooner=1
use_method=1

[route]
correctness=100

[interface]
skin="ui_igo8_da"
maxzoom2d=5000000
minzoom2d=50
defaulttilt3d=9000
show_zoombar=1
show_exit=1
vga=0
shutdown_time=0
mapfontscale=200
laneinfo_signpost_enabled=1
use_big_lang_flag=1

[rawdisplay]
autoconfig=1
driver=gdi
highres=0

[gps]
port=4
baud=57600

[timezone]
sync_os_timezone=0
reset_os_timezone=0

[roundaboutcam]
enabled=0
centery=20

[debug]
speedcam_enabled=1
disable_outlookpoi=1
show_oneway=1
show_speed_limit=1
show_poi_boundingrects=1
show_poi_areas=1
show_oneway_3d=1
skip_eula=1
enable_roadshadow=1
enable_buildings=1
enable_roadsign=1
show_pedestrian=1
earth=1
show_turn_penalty=1
show_residentonly=1
enable_landmark_occlusion=1
show_gps_pos=1
show_signpost=1
background_navigation=1
sound_q_length=200
tts_min_ready_wav= 1
tts_getaway_time=100
tts_expected_engine_delay=400

[3d]
show_guidance_strip=1
show_guidance_arrows=1
use_all_building_textures=1
fade_distance_for_car=0
fade_distance_for_guidance_arrow=0
;car_day=sports_car.mdl
;car_night=sports_car.mdl
;ghost_day=sports_car.mdl
;ghost_night=sports_car.mdl

[map]
2dheadup=1
alternative_roadnames=1
3d_max_tiltlevel=10000
3d_default_tiltlevel=9000
3d_max_zoomlevel=3000
3d_min_zoomlevel=40
3d_max_zfar=2000
fake2d_max_zoomlevel=3000
3d_zfar_horizon_ratio=200
roadblockicon_maxzoom=2000
3d_scale_carmodel=1
3dcarsizemin=3000
3dcarsizemax=6000
3dcarsizemul=30000
3d_roads=1
3d_tunnels=1
3d_buildings_distance=3

[smartzoom]
minangle=70
maxangle=80
minzoom=40
maxzoom=100
minzoom2d=40
maxzoom2d=100
zoom_after_find=1

[3d_config]
roadsign_lines_per_screen=20
rotated_roadsigns=1
disable_roadsign_navigation_mode=0

[tts]
tts_buffer=131072
announce_exit_directions=1
tts_logics=3
priority="HIGH"
always_say_road_names=1
announce_street_name=1
skip_exit_numbers=0

[feature]
text_guidance=1
signpost_coloring=1

[mydata]
max_favorites=50
max_histories=50

[warning]
speedwarn_alt_tolerance=130
speedwarn_tolerance=130
speedcam_warning=1
speedcam_maxdistance_from_road=10
warn_distances=150:2000,130:1500,110:1000,90:750,60:400,40:150
speedcam_max_lookahead=3000
speedcam_soundtype=1
speedcam_visualtype=1
overspeed_sound=0

[dynamiccompressor]
compressor=1
ratio=9
gain=9

[navigation]
show_current_city=1
show_countrychange=1
autoreplan_action=1
sim_speed_factor=2

[power]
powermgm_state=0
backlight_day=100
backlight_night=100

 

Οδυσσεα προσωπικα σε ευχαριστω παρα πολυ για ολη τη δουλεια που εχεις κανει με το iGO

 

Θεωρω πως μεταξυ iGO & Destinator τα οποια εχω δοκιμασει στον λεοντα μου, το πρωτο ειναι οτι καλυτερο.....

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το Touch X longpress sendkey Alt tab.cab και με παρατεταμένο πάτημα του πλήκτρου αποδοχής κλήσης σου βγάζει αυτό που θέλεις.

 

Ευχαριστώ πολύ που βοηθάς και μάλιστα τόσο γρήγορα

Σίμος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα συνεχές πρόβλημα με την αποστολή των μηνυμάτων (sms). Το κινητό μου είναι αγγλικό με official αγγλική ROM [1.48.405.2 (71294) WWE] και ο πάροχός μου είναι η vodafone. Τις φορές που παρουσιάζεται το πρόβλημα και δεν φεύγουν τα sms, πρέπει να κάνω soft reset το κινητό και αμέσως μετά να στείλω ένα μήνυμα. Η αποστολή αυτού του μηνύματος "φαίνεται σαν να ενεργοποιεί" και την αποστολή και των υπολοίπων μηνυμάτων που είχαν κολλήσει πριν το soft reset και έτσι στέλνονται όλα μαζί.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα συνεχές πρόβλημα με την αποστολή των μηνυμάτων (sms). Το κινητό μου είναι αγγλικό με official αγγλική ROM [1.48.405.2 (71294) WWE] και ο πάροχός μου είναι η vodafone. Τις φορές που παρουσιάζεται το πρόβλημα και δεν φεύγουν τα sms, πρέπει να κάνω soft reset το κινητό και αμέσως μετά να στείλω ένα μήνυμα. Η αποστολή αυτού του μηνύματος "φαίνεται σαν να ενεργοποιεί" και την αποστολή και των υπολοίπων μηνυμάτων που είχαν κολλήσει πριν το soft reset και έτσι στέλνονται όλα μαζί.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νομίζω υπάρχει patch για το θέμα αυτό, αλλά σου προτείνω να βάλεις μια και καλή τη νέα 1.66 official WWE ROM και θα διορθωθεί το πρόβλημά σου καθώς και άλλα bugs που υπήρχαν στις προηγούμενες. Εγώ αυτό έκανα από την πρώτη μέρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Μετά την εγκατάσταση της 1.66 ROM δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιο patch, όλα εμπεριέχονται μέσα της.

 

Δες στο 1ο post για links κτλ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω ένα συνεχές πρόβλημα με την αποστολή των μηνυμάτων (sms). Το κινητό μου είναι αγγλικό με official αγγλική ROM [1.48.405.2 (71294) WWE] και ο πάροχός μου είναι η vodafone. Τις φορές που παρουσιάζεται το πρόβλημα και δεν φεύγουν τα sms, πρέπει να κάνω soft reset το κινητό και αμέσως μετά να στείλω ένα μήνυμα. Η αποστολή αυτού του μηνύματος "φαίνεται σαν να ενεργοποιεί" και την αποστολή και των υπολοίπων μηνυμάτων που είχαν κολλήσει πριν το soft reset και έτσι στέλνονται όλα μαζί.

 

Υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

οπως ειπε κι ο Κωστας πιο πανω, βαλε καλυτερα την 1.66 στην οποια το προβλημα εχει εξαληφθει τελειως (περαν του οτι ειναι προτιμοτερο να βαλεις την 1.66 γενικοτερα.. )

με τα fixes που ειχαν βγει για την 1.48, υπηρχαν παιδια που ανεφεραν οτι το προβλημα δεν λυθηκε...

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτι πολύ ενδιαφέρον!!! Νέο UI για Windows Mobile...

Μου έκανε εντύπωση που δεν lagαρει καθόλου.

 

http://www.1800pocketpc.com/2010/02/11/video-of-touchxperience-a-new-ui-for-windows-mobile.html

 

 

Σάκης

 

Το συγκεκριμένο project έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Είχα συμμετάσχει και εγώ στην εξέλιξή του αλλά ήθελε πολύ δουλειά για free εφαρμογή και δεν προλάβαινε τις εξελίξεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ρε παιδια.

ακουω ραδιο μεσω ιντερνετ με pocket player.

εχει μια επιλογη για να ακουγετε μεσω bluetooth

την επιλεγω,ακουγεται ενα φυσημα στο bluetooth

αλλα η μουσικη συνεχιζει κι ακουγεται απο το τηλεφωνο.

καμια συμβουλη;

καποιος ειχε αναφερει καποια στιγμη

ενα cab που κανει δουλεια

μηπως γνωριζει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο project έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Είχα συμμετάσχει και εγώ στην εξέλιξή του αλλά ήθελε πολύ δουλειά για free εφαρμογή και δεν προλάβαινε τις εξελίξεις.

παντως ειναι πολυ αξιολογη προσπαθεια Γιαννη

κριμα...!

 

καλησπερα μια ερωτηση ,το hd2 απο wind εχει εγγυηση απο ace hellas?

 

καθε hd2 το οποιο φοραει ελληνικη ρομ (κι οχι μονο) υποστηριζεται απο ace σε θεματα hardware

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα μια ερωτηση ,το hd2 απο wind εχει εγγυηση απο ace hellas?

 

Έχει εγγύηση κανονικά εκτός και αν είναι παραεισαγωγή, κάτι που δεν το νομίζω. Εάν θέλεις ελληνικό μενού πες τους να σου το σιγουρέψουν ότι έχει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη επειδη το ειχες αναφερει και σε μενα..

Τι εννοεις ακριβως οταν λες παραεισαγωγη?

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχει κ το κουτι απ εξω ελληνικα γραμματα.κ το serial number βγαζει ελληνικη ρομ

 

Τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

εχει κ το κουτι απ εξω ελληνικα γραμματα.κ το serial number βγαζει ελληνικη ρομ

 

Παλαιότερα, όταν είχε πρωτοβγεί το Diamond1, πολλές εταιρίες είχαν φέρει συσκευές που προορίζονταν για χώρες εκτός ευρώπης και για αυτές τις συσκευές δεν ισχύει η εγγύηση εδώ. Είχε γίνει όμως μεγάλο θέμα το οποίο είχε πάρει έκταση και αυτό δεν επαναλήφθηκε. Καλό είναι όμως να είμαστε καχύποπτοι για να μην βρεθούμε προ δυσάρεστων εκπλήξεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα του leo.υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το κινητό αν περάσει μέσα από το μηχάνημα που έχουν στα αεροδρόμια για να βλέπουν τι έχουν μέσα οι αποσκευές;
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα στην παρεα του leo.υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το κινητό αν περάσει μέσα από το μηχάνημα που έχουν στα αεροδρόμια για να βλέπουν τι έχουν μέσα οι αποσκευές;

 

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί ποτέ κάτι τέτοιο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα του leo.υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το κινητό αν περάσει μέσα από το μηχάνημα που έχουν στα αεροδρόμια για να βλέπουν τι έχουν μέσα οι αποσκευές;

οχι δεν μου ετυχε ποτε σε πολλα αεροδρομια ( και ταξιδευω συχνα).σε καμια ηλεκτρονικη συσκευη.;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του?Εκανα εγκατασταση το Weather cities να βαλω και αλλες πολεις ταχα μου αλλα δεν το βλεπω που εχει παει?Δεν εχει παει στα προγραμματα.Ειναι μεν εγκατεστημενο αλλα δεν βλεπω που.Πως θα κανω χρηση της εφαρμογης να βαλω και αλλες πολεις και απο που?και πως?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν το βλέπεις κάπου στα προγράμματα. Απλά, εάν πας στο tab του καιρού και κάνεις αναζήτηση με ελληνικούς χαρακτήρες, θα βρεις την πόλη της επιλογής σου. Ξεκίνησε την αναζήτηση με κεφαλαία και βάλε και τους τόνους.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σχετικά με την αναβάθμιση σε 1.66 Ελληνική ROM και την ονομασία της SD σε "Κάρτα αποθήκευσης" , βρήκα την λύση ψάχνοντας στους XDA.

 

1. Χρησιμοποιήστε έναν Reg Editor (πχ τον άψογο και δωρεάν PHMRegedit - google it) για να βρείτε το παρακάτω κλειδί: \HKEY_LOCAL_MACHINE\System\StorageManager\Profiles \SDMemory\Folder

 

2. Αλλάξτε την default τιμή από "Κάρτα αποθήκευσης" σε ότι θέλετε -προτείνεται το "SDCARD" ή "StorageCard"

 

3. Επανεκινήστε την συσκευή.

 

Με τον τρόπο αυτόν δεν έχουμε ασυμβατότητες με κάποια προγράμματα , ενώ και το iGO8.3.4.117940 , σε συνδιασμό με το sys.txt που δίνει εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3040015#post3040015 ο odytsak , τρέχει άψογα..

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παραπάνω ενέργεια προτείνεται σε τηλέφωνα που μόλις έχουμε φλασάρει με την εκάστοτε νέα Ελληνική ROM. Αν έχουμε ήδη στήσει την συσκευή μας με προγράμματα εγκατεστημένα στην κάρτα μνήμης, τότε αυτά δεν θα τρέχουν (λόγω της μετονομασίας ) και θα χρειαστούν επανεγκατάσταση.

 

Αν κρίνους οι διαχειριστές ότι αυτό θα βοηθήσει αρκετούς από το forum, ας μπει στην πρώτη σελίδα.

 

Θανάσης

 

Φίλε Θανάση έκανα ακριβώς αυτό που λες, αλλά ενώ όταν πρωτανοίξω το iGO λειτουργεί κανονικά, με το που κλείσω το πρόγραμμα και το ξανατρέξω μου γράφει "previous instance of iGo8 has not finished exiting yet.please try again in a few seconds or soft-reset your device."

μετά από αυτό όσο και αν περιμένω η συσκευή στρώνει μόνο με soft reset και κάνει πάλι τα ίδια...καμιά ιδέα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φίλε Θανάση έκανα ακριβώς αυτό που λες, αλλά ενώ όταν πρωτανοίξω το iGO λειτουργεί κανονικά, με το που κλείσω το πρόγραμμα και το ξανατρέξω μου γράφει "previous instance of iGo8 has not finished exiting yet.please try again in a few seconds or soft-reset your device."

μετά από αυτό όσο και αν περιμένω η συσκευή στρώνει μόνο με soft reset και κάνει πάλι τα ίδια...καμιά ιδέα κανείς;

 

Όταν βγαίνεις από το πρόγραμμα κάνεις κανονικά exit μέσα από την εφαρμογή; Αυτό που λες είναι σαν να δείχνει ότι δεν κλείνει πραγματικά αλλά αφήνει κάτι ανοιχτό στο background.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αααα...

Αν κατάλαβα δεν σου κατεβάζει τα e-mail που έχεις στο outlook αλλά σου κατεβάζει απο τον server τα νεα σου e-mail...

Πήγαινε Έναρξη -> E-mail -> Μενου -> Επιλογές -> Διάλεξε τον λογαριασμό e-mail -> επεξεργασία δημιουργίας λογαριασμού -> και εχει μια καρτέλα που λέει για αυτόματη αποστολή/λήψη, εκεί βάλε "Μη Αυτόματα"

 

Δες εάν διορθωθεί

 

Κουφο τελειως. Η καρτελα που αναφερεις ειναι στο "μη αυτοματο" (manually) και στη καρτελα στα settings/data services/email ειναι επισης ξετσεκαρισμενο το send/receive automatically. Παρ'ολα αυτα μεσα σε 5-10 λεπτα απο την συνδεση με activesync κατεβαινουν ολα τα νεα emails απο τον server. Σε ευχαριστω παντως Γιαννη.

Αρης
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνεις από το πρόγραμμα κάνεις κανονικά exit μέσα από την εφαρμογή; Αυτό που λες είναι σαν να δείχνει ότι δεν κλείνει πραγματικά αλλά αφήνει κάτι ανοιχτό στο background.

 

περίπου,κολλάει για μερικά δευτερόλεπτα στην οθόνη τέλους, αλλά κλείνει.Μετά όταν το ξανατρέξω μου βγάζει αυτό το μήνυμα κ βλέπω μετά στις διεργασίες της συσκευής ότι το IGO τρέχει στο background...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα και τα 2 forum members (mcosgeorge & drmobile) που έκαναν τον κόπο να απαντήσουν στην ερώτησή μου.

Είχε παρουσιαστεί και σε εσάς το πρόβλημα με τα μηνύματα και τελικά λύθηκε με το upgrade της rom στην 1.66 ή απλά το προτείνετε σαν πιο γενικό κανόνα (δηλαδή πάντα να πηγαίνουμε στην τελευταία rom);

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Φιλικά

----------

Γιάννης

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, εγω απο την 1.48 οταν την ειχα δεν αντιμετωπισα αυτο το προβλημα

αλλα πολλοι το ειχαν απ οτι θυμαμαι και σε ερισμενους λυθηκε με το περασμα των fixes

 

αλλα οι περισσοτεροι που ειχαν το προβλημα αναφερανε οτι οταν βαλανε 1.66 δεν εμφανιστηκε ξανα

 

αρα προσωπικα θεωρω οτι μια σιγουρη λυση ειναι να βαλεις την 1.66 στην οποια εχουν βαλει βεβαια κι ολα τα υπολοιπα fixes και γενικοτερα οι αναφορες για την ολη συμπεριφορα της (δεν την εχω βαλει προσωπικα, εχω περασει την topix) ειναι οι καλυτερες..

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα.. Γιώργος!

http://www.tubeleecher.com/

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγαίνεις από το πρόγραμμα κάνεις κανονικά exit μέσα από την εφαρμογή; Αυτό που λες είναι σαν να δείχνει ότι δεν κλείνει πραγματικά αλλά αφήνει κάτι ανοιχτό στο background.

 

περίπου,κολλάει για μερικά δευτερόλεπτα στην οθόνη τέλους, αλλά κλείνει.Μετά όταν το ξανατρέξω μου βγάζει αυτό το μήνυμα κ βλέπω μετά στις διεργασίες της συσκευής ότι το IGO τρέχει στο background...

 

Φύλαξε κάπου το sys.txt που χρησιμοποιείς , φτιάξε ένα νέο με τα παρακάτω στοιχεία και δοκίμασέ το:

 

[device]

type="HTC Touch HD T8282"

 

[folders]

app="%SDCARD%/iGO8"

 

[interface]

maxzoom2d=6000000

show_exit=1

 

[sound]

queue_length=200

 

[msnd]

msnd.start=0

 

[3d]

show_guidance_strip=1

show_guidance_arrows=1

guidancearrow_first_size=1.5

guidancearrow_first_alpha=24

guidancearrow_second_size=0.8

guidancearrow_second_alpha=12

 

[debug]

show_oneway_3d=1

show_oneway=1

show_gps_pos=1

skip_eula=1

show_pedestrian=1

poi_labels=1

show_arrows_on_route=1

sound_q_length="200"

enable_roadshadow=1

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το iGO8.3.4.117940 , 3 Νοε 2009, με το sys.txt που σου γράφω παραπάνω και λειτουργεί άψογα.

 

Αν δεν μπορείς να βρεις την συγκεκριμένη έκδοση, στείλε μου ΡΜ για να βοηθήσω..

 

Θανάσης

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...