Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μπορέι κάποιος τι ρύθμιση πρέπει να κάνω για να μου βγάζει το hansdsent sms αναφορά στο μνμ ότι παραδόθηκε? το πράσινο τικ που κάνει μόλις στέλενει το μνμ...το είχα βρει παλια αλλά με την αναβάθμιση το ξέχασα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκλειδώθηκε και ο bootloader. Τώρα το κινητό αποκτά άλλη διάσταση
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προβλημα με το backup δυστυχως δεν εχει λυθει ακομα γιατι ενω εχω τκατεβασει το αρχειο απο το site που εδωσες (το οποιο εχει κ η se στο m.sonyericsson.com) οταν παω να κανω την εγκατασταση μου λεει "η εφαρμογη δεν ειναι εγκατεστημενη"! Λες και δεν το ηξερα... εδω μπορει κανεις να βοηθησει? Καμια ιδεα? κατεβασει το αρχειο απο το site που εδωσες ()

8

 

Φίλε τώρα είδα το post σου, όχι σε εμένα έγινε εγκατάσταση κανονικά και μπόρεσα και τα επανέφερα όλα, αλλά λογικά δεν υπάρχει λόγος να μην γίνετε εγκατάσταση. Είναι official εφαρμογή. Σβήστο κάνε ένα restart και μετά προσπάθησε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Είμαι κάτοχος δύο xperia x10i και θα ήθελα να μάθω με ποιόν τρόπο μπορώ να κάνω ένα backup στο pc μου, έτσι ώστε να κάνω κλώνο το δεύτερο xperia x10i.

Ουσιαστικά θα ήθελα να μου πείτε με ποιον τρόπο μπορώ από το ένα xperia x10i, (που έχει περασμένα κάποια προγράμματα) να φτιάξω ένα rom στο pc μου έτσι ώστε να το flasharω στο άλλο.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις root το Χ10 να εγκαταστήσεις το xrecovery με το οποίο θα δημιουργήσεις ένα backup και πολλυ απλά θα το μεταφέρεις στην SD του άλλου Χ10 (στο οποίο ενοείτε οτι είναι και αυτο root με xrecovery) και κάνεις restore .
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα μικρο προβλιματακι φορουσα rc1 κ πιγα να βαλω μια αλλη ρομ πιο καινουργια εκανα μπακαπ απο χρεκοβερι πιο πριν αλλα ανοιγει κ παει να φορτοσει τιν ρομ αλλα μενει στο σονι εριξον. δν ανοιγει ουτε χρεκοβερι τι γινεται σ αθτη την περιπτοση εχει κανεισ καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενα μικρο προβλιματακι φορουσα rc1 κ πιγα να βαλω μια αλλη ρομ πιο καινουργια εκανα μπακαπ απο χρεκοβερι πιο πριν αλλα ανοιγει κ παει να φορτοσει τιν ρομ αλλα μενει στο σονι εριξον. δν ανοιγει ουτε χρεκοβερι τι γινεται σ αθτη την περιπτοση εχει κανεισ καμια ιδεα???

 

 

Χωρίς να παλαμίζω και ευαγγέλιο κάνεις επανεγκατάσταση μέσω SEUS. Όλα πάλι απ την αρχή!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται να εμφανίζει το πράσινο τικ στο μύνημα ότι στάλθηκε στο handsent sms?
Link to comment
Share on other sites

κησπερα και απο μενα,το προβλημα που εχω ειναι οτι χ10 κανει συνεχομενες και επανιλλειμενες επαννεκινισεις μονο του ,οχι οταν μιλαω αλλα οταν προσπαθω να το ρυθμισω σε διαφορες λειτουργιες ,συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο???εχει περαστει η 2.3 εκδοση και ειναι μαμα ..
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη και πάλι μπορεί κάποιος να μου πει πως γίνεται να εμφανίζει το πράσινο τικ στο μύνημα ότι στάλθηκε στο handsent sms?

 

Θα πας ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις ειδοποίησης > Ειδοποίηση αποστολών > Ειδοποίηση κατα τη λήψη. Και Ρυθμίσεις λήψης μνμ > αναφορές παράδοσης τικ και στα δυο (εγω αυτες εχω και πρασινιζει και με ειδοποιεί κιόλας)

Δοκίμασε...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
κησπερα και απο μενα,το προβλημα που εχω ειναι οτι χ10 κανει συνεχομενες και επανιλλειμενες επαννεκινισεις μονο του ,οχι οταν μιλαω αλλα οταν προσπαθω να το ρυθμισω σε διαφορες λειτουργιες ,συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο???εχει περαστει η 2.3 εκδοση και ειναι μαμα ..

 

Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνεχιστεί... επίσκεψη στο service.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κησπερα και απο μενα,το προβλημα που εχω ειναι οτι χ10 κανει συνεχομενες και επανιλλειμενες επαννεκινισεις μονο του ,οχι οταν μιλαω αλλα οταν προσπαθω να το ρυθμισω σε διαφορες λειτουργιες ,συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο???εχει περαστει η 2.3 εκδοση και ειναι μαμα ..

Ξαναπερασε παλι το update 2.3.3.

Aν στο εκανε παντα τοτε να πας σε service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! εδω και 10 μέρες εχω την επίσημη 2.3.3 στο χ10, την εγκατεστησα κανονικά απο PCC, εκανα οτι αλλαγες και διαδικασιες εχετε προτεινει εδω περα αφου σας διαβαζω αρκετο καιρο, και εχω να παρατηρησω μερικα πραγματα :

Το κινητο πάει πολύ καλά χωρις να εχω επέμβει καθόλου, αλλα δεν του φτανει η μνήμη ram.

Παρόλο που οτι εφαρμογες εχω απο το market (και δεν ειναι πολλές) φροντισα να τις μεταφερω στην καρτα μνημης (οσες δεχονται μετακίνηση), δεν φαινεται να φτανει αυτο.

Δυστυχως δεν γνωρίζω Αγγλικα για να μπορεσω να ακολουθησω πιστα τα οσα προτεινετε μεσω χdevelopers, και φοβαμαι να πειραξω το κινητο.

Θα ηθελα να βελτιωσω την ram και τον ηχο του, εχω την διαθεση να το κανω, αλλα χωρις αναλυτικοτατο οδηγο στα Ελληνικα, μου ειναι δυσκολο.

Επίσης θα ηθελα να βελτιωσω την αναπαραγωγη video, και να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να παιξει ποτε ραδιοφωνο.

Μπορει καποιος- καποια να κανει τον κόπο να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! εδω και 10 μέρες εχω την επίσημη 2.3.3 στο χ10, την εγκατεστησα κανονικά απο PCC, εκανα οτι αλλαγες και διαδικασιες εχετε προτεινει εδω περα αφου σας διαβαζω αρκετο καιρο, και εχω να παρατηρησω μερικα πραγματα :

Το κινητο πάει πολύ καλά χωρις να εχω επέμβει καθόλου, αλλα δεν του φτανει η μνήμη ram.

Παρόλο που οτι εφαρμογες εχω απο το market (και δεν ειναι πολλές) φροντισα να τις μεταφερω στην καρτα μνημης (οσες δεχονται μετακίνηση), δεν φαινεται να φτανει αυτο.

Δυστυχως δεν γνωρίζω Αγγλικα για να μπορεσω να ακολουθησω πιστα τα οσα προτεινετε μεσω χdevelopers, και φοβαμαι να πειραξω το κινητο.

Θα ηθελα να βελτιωσω την ram και τον ηχο του, εχω την διαθεση να το κανω, αλλα χωρις αναλυτικοτατο οδηγο στα Ελληνικα, μου ειναι δυσκολο.

Επίσης θα ηθελα να βελτιωσω την αναπαραγωγη video, και να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να παιξει ποτε ραδιοφωνο.

Μπορει καποιος- καποια να κανει τον κόπο να με βοηθησει?

 

Γεια σου φίλε μου.

 

1) Ξεκινώντας και γρήγορα - γρήγορα να σου κόψω τα φτερά σχετικά με το ράδιο. Δεν υπάρχει πομποδέκτης ράδιο οπότε δεν μπορεί να παίξει το κινητό ράδιο πέρα από εφαρμογές που κάνουν streaming κάποιων ραδιοφωνικών σταθμών και φυσικά χρειάζεσαι mobile internet ή/και Wi-Fi για να μπορέσεις να ακούσεις αυτούς τους σταθμούς!

 

2) Το ίδιο πρόβλημα με την RAM είχα κι εγώ. Το κινητό σερνόταν ανελέητα και ειδικά στα χαμηλά ποσοστά μπαταρίας και μετά από πολύωρη χρήση. Το πρόβλημα το έλυσα με 2 τρόπους.

  • Αλλαγή Kernel.
  • Εγκατάσταση sysctl config εφαρμογής.

 

Αφενώς μεν πρώτα flash-αρα τον FreeKernel mod4.05.2 for SE 2.3.3.

Αυτός ο Kernel υποστηρίζει λειτουργία swap. Τι είναι αυτό...?

 

Χοντρικά , με μια εφαρμογή ονόματι Swapper for Root Users (και εφόσον υποστηρίζεται από τον Kernel) δεσμεύεται ένα μέρος της κάρτας μνήμης σου (sdcard) και μετατρέπεται σε μια πιο αργή αλλά παρόλαυτα ΕΠΙΠΛΕΟΝ μνήμη RAM. Οι αδρανείς εφαρμογές του Android που δεν σου χρησιμεύουν και απλά δεσμεύουν κάποιους πόρους μνήμης μεταφέρονται σε αυτή τη δευτερεύουσα RAM χωρίς να τερματίζονται και αντιγράφονται πίσω στην κύρια RAM όταν τις χρειαστείς για να τις χρησιμοποιήσεις. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα βέβαια μια αμελητέα χρονοκαθυστέρηση στην εκτέλεση μιας εφαρμογής καθώς η δευτερεύουσα RAM (που κατοικοεδρεύει σε κρυφό μέρος της SD σου) είναι κλάσεις πιο αργή από την ενσωματωμένη αλλά αυτό δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Εν συνεχεία πάμε σε μια εφαρμογή (πάλι για root users) η οποία ελέγχει κάποιες βασικές διαδικασίες του Kernel σου. Μια τέτοια εφαρμογή είναι το Sysctl Config *Root*.

 

Αυτή η εφαρμογή ρυθμίζει πολλές παραμέτρους του kernel ορίζοντας τιμές. Κατάλληλες τιμές για το κάθε πεδίο αυτής της εφαρμογής , όπως και το τι αντιπροσωπεύει το κάθε πεδίο θα βρεις Google-άρωντας την κάθε μια έννοια ξεχωριστά. Θα βρεις αρχικά κάποιες "ιδανικές" τιμές που προτείνονται από κάποιον πεπειραμένο χρήστη , αλλά στην τελική αφού καταλάβεις τι κάνει η κάθε επιλογή είναι δικό σου θέμα το πως θα διαμορφώσεις αυτές τις τιμές.

 

Κάτι που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό είναι ότι ένα πεδίο (δεν θυμάμαι το όνομα του όμως - πρέπει να ήταν το dirty ratio) από αυτά καθορίζει πόσο συχνά ο εσωτερικός διαχειριστής του Android θα τερματίζει τις αδρανείς applications και τις αδρανείς processes. Αυτό είναι το λεγόμενο flushing (ελληνιστί "τραβάω καζανάκι"). Αναλόγως την συχνότητα που θα ορίσεις θα καθορίσεις αυτόματα κατά ένα μεγάλο μέρος το πόση ελεύθερη RAM θα σου μένει αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ και το πόσο γρήγορα θα εξαντλείται η μπαταρία σου!

 

3) Όσον αφορά στον ήχο. Θέλεις να βελτιώσεις τον ήχο κατά την διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής μέσω ακουστικών , τον ήχο του ηχείου που ακούγεται όταν σε καλεί κάποιος ή τον ήχο στο ακουστικό έτσι ώστε να ακούς καθαρότερα τον συνομιλητή σου?

 

  • Όσον αφορά στον ήχο κατά την διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής απλά χρησιμοποίησε την default εφαρμογή μουσικής και ρύθμισε το equalizer στο "Rock" ή στο "Hip-Hop". Σε αυτά τα δύο βρήκα εγώ την καλύτερη απόδοση μπάσων/μέσων/πρίμων και αρκετά καλή ένταση. Αν πάλι χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή μουσικής όπως το PowerAmp ή το WinAmp κλπ. τότε προχώρει παρακάτω και διάβασε!
  • Αν θέλεις να δυναμώσεις την ένταση του ηχείου για τον εισερχόμενο ήχο κλήσης από το ηχείο (αλλά και αν χρησιμοποιείς εφαρμογή μουσικής χωρίς equalizer) τότε προτείνω την εφαρμογή Volume+ από το market. Είναι αρκετά καλή , σου επιτρέπει να ρυθμίσεις όλα τα κανάλια ήχου (ηχείο , hands-free , bluetooth κλπ.) , μπορείς να βάλεις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις (όπως Rock , Dance , Full Bass κλπ.) , να αυξήσεις την ένταση μέχρι 10 επίπεδα (ήδη στο 4ο επίπεδο όμως είσαι καλά - μην πας παραπάνω για το καλό της συσκευής) και πολλά άλλα.
  • Τέλος ο ήχος κατά την διάρκεια της κλήσης στο ακουστικό μπορεί να βελτιωθεί μόνο με χρήση κάποιου custom Kernel. Απ' όσο ξέρω υπάρχει ο zKernel που έχει in-call-volume-fix (να ακούς δηλαδή πιο δυνατά τον συνομιλητή σου) , όπως και ο Kernel που σου πρότεινα παραπάνω εκεί που σου απαντάω για την RAM , αλλά περισσότερα γι' αυτό στους xda-developers.

 

Αυτά από μένα , ελπίζω να βοήθησα! :cool:

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

mr_element σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, και για τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσες στο πρόβλημα μου.

Οπως προειπα ομως, μου ειναι πολύ δύσκολο να ακολουθήσω πιστα τέτοια βήματα ο σκράπας, γιατι εχω τον φόβο οτι αν κατι δεν κανω σωστα θα χασω το κινητο και εδω ειναι Ξάνθη δεν ειναι κεντρο να εχω αμεση πρόσβαση σε service της προκοπής για να αντιμεωπίσω την στραβη. Παρόλα αυτα ομως, μιας και δεν ειμαι και τελειως ασχετος, θα προσπαθήσω να ντοπαριστώ και να το κάνω, κι ο θεός βοηθός.

απλά ηλπιζα σε εναν αναλυτικό οδηγό βημα βημα, κατι που δεν θα αφηνε περιθωρια λάθους.

Επίσης να τονίσω οτι δεν ειναι root η συσκευη για τον ιδιο λόγο.

Πάντως ευχαριστώ πολυ και σενα και τα υπολοιπα παιδια εδω μεσα, κάνετε πολύ καλή δουλεια απο οσα διαβάζω. Καλή δυναμη και σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by MPOZIDIS
Link to comment
Share on other sites

Ίσως προσπαθήσω να φτιάξω έναν οδηγό τις προσεχείς μέρες (για να δικαιολογήσω και τον τίτλο που έχω στο φόρουμ - όχι τίποτα άλλο! :lol: :p ) αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ καθότι είναι περίοδος εξεταστικής και τρέχω πολύ με μελέτες κτλ.

Προσευχήσου για καταλήψεις και την επόμενη εβδομάδα και θα έχεις τον οδηγό σου!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις ειδοποίησης > Ειδοποίηση αποστολών > Ειδοποίηση κατα τη λήψη. Και Ρυθμίσεις λήψης μνμ > αναφορές παράδοσης τικ και στα δυο (εγω αυτες εχω και πρασινιζει και με ειδοποιεί κιόλας)

Δοκίμασε...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ίσως προσπαθήσω να φτιάξω έναν οδηγό τις προσεχείς μέρες (για να δικαιολογήσω και τον τίτλο που έχω στο φόρουμ - όχι τίποτα άλλο! :lol: :p ) αλλά δεν μπορώ να υποσχεθώ καθότι είναι περίοδος εξεταστικής και τρέχω πολύ με μελέτες κτλ.

Προσευχήσου για καταλήψεις και την επόμενη εβδομάδα και θα έχεις τον οδηγό σου!

Και μόνο που το ειπες φτανει!! κι αν εισαι και τεμετερον κι αλλο καλλίον χαχαχα...καλη επιτυχία και δύναμη στο τρέξιμο σου εύχομαι!!:lol::X

Link to comment
Share on other sites

κησπερα και απο μενα,το προβλημα που εχω ειναι οτι χ10 κανει συνεχομενες και επανιλλειμενες επαννεκινισεις μονο του ,οχι οταν μιλαω αλλα οταν προσπαθω να το ρυθμισω σε διαφορες λειτουργιες ,συμβαινει και σε καποιον αλλο αυτο???εχει περαστει η 2.3 εκδοση και ειναι μαμα ..

 

Αν αυτό συμβαίνει όταν το τηλέφωνο ζεσταίνεται τρέχοντας μια εφαρμογή, ή ζεσταθεί απο εξωτερικό παράγοντα και σου κάνει συνεχείς επανεκινήσεις μέχρι να κρυώσει, τότε έχεις θέμα με την μητρική και αυτό συμβαίνει σε πολλές συσκευές που είναι κατασκευασμένες μέχρι και τον Μάιο 2010.

Είχα και εγώ την περίπτωση αυτή μου έκανε τρελές επανεκινήσεις στην 2.1 και νόμιζα ότι ήταν θέμα λογισμικού. Περίμενα την 2.3 και το πρόβλημα συνέχιζε. Έβαζα GPS και σε 5 λεπτά τα έπαιζε.

Τέλος πάντων το πήγα στο service ύστερα από 14 μήνες που το έχω και είπαν οτι θα μου το αντικαταστήσουν και το περιμένω αυτήν την εβδομάδα.

 

Οπότε δες αν στο εμφανίζει αυτό όταν ζεσταίνεται ή το ζωρίζεις και πήγαινε το για service.

Και αν σου πουν σουξουμουξου να αναφέρεις αυτό το λινκ:

http://talk.sonyericsson.com/message/24287

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα , και το ειχα αναφερει πριν καιρο εδω.

Θελει αλλαγη της μητρικης. Εμενα ηταν μοντελο του Απριλιου, τα πρωτα που ηρθαν εδω.

Το πηγα σε εναν αντιπροσωπο, μου ειπε οτι το εφτιαξε, πραγματι στην σονυ ειχαν καταγραφει καποια σερβις. ομως το ξανακανε.

Το πηγα στο γερμανο, ξαναεκαναν κατι, μαλλον πλακετα παλι αλλαξαν , και τωρα ειναι μια χαρα.. μεσα στην εγγυηση εννοειται και δεν πληρωσα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ , ενδιαφέροντα αυτά που παρουσιάζετε όλοι σας εδώ πέρα.

Κι εμένα είναι από τα πρώτα μοντέλα (Απριλίου - Μαΐου) και τώρα με την τελευταία αναβάθμιση πότε-πότε μου κάνει κάτι αψυχολόγητα reboot.

Συν τοις άλλης με απείραχτο λειτουργικό (ούτε καν root) μου κάνει forceclose το Timescape όταν κάνω πολύ γρήγορο scrolling. Δεν μπορώ να πω ότι έχει φτάσει σε ενοχλητικό σημείο , αλλά λέτε να το πάω για καμιά αλλαγή πλακέτας έτσι για τα μάτια του κόσμου?! :p

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα, προτη μου μερα στο forum σας οποτε οτι λαθος εχω κανει θα ειναι λογικο!!

Εχω το Εξεις προβλημα, σημερα εκανα update το κινιτο μου απο το pc companion (sony ericsson xperia x10 to megalo)

και παρατιρισα μεγαλο lag(κολιμα) και στην κινισει και παντου, και ακομα οταν πηγα να βαλω ενα τραγουδει η πιοτιτα του ηχου ειχε προβλημα δηλαφει ητανε σαν να ακουγα τραγουδει απο καποιο cd χαλασμενο!!! :confused: παρακαλω οποιος νωριζει κατι ας με βοηθισει, Ευχαριστω!!! :D

HTC HD 2 HyperDroid
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη απογοήτευση πάντως στο 2.3 είναι όταν ακούς μουσική που ο ήχος διακόπτεται με την παραμικρή λειτουργία του κινητού, π.χ. όταν ανοιγοκλείνει η οθόνη ή κάτι άλλο τρέχει στο background! Τρελό bug, έχει καταγραφεί και στους xda-developers. Επίσης, το UI σέρνεται λόγω μνήμης, και αρχίζει να με εκνευρίζει.

 

Θα περιμένω 1-2 μήνες ακόμα μήπως βγει κάποιο νέο μικρό firmware update που βελτιώνει τουλάχιστον το πρόβλημα του ήχου, και αν όχι θα βάλω κάποια custom rom που περιλαμβάνει και fix για το συγκεκριμένο. Θα έχει ξεκαθαρίσει και το τοπίο με τις custom rom τότε..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...