Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@kooky: Έχω την εντύπωση πως ο συγχρονισμός είναι αμφίδρομος , αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με αυτά τα sync , μην σε πάρω στον λαιμό μου , κάνε ένα backup πριν προβείς στην οποιαδήποτε ενέργεια.

 

χρειαζομαι βοηθεια...εχω την rom cyanogen 6.1.3 v4.3...μετα απο εγγατασταση του busybox το κινητο αρχισε να κανει μονο τ συνεχεια επανεκινηση...με το που ανοιγει δεν αναγνωριζει την micro sd και δεν εχω σημα...μετα απο λιγο πεταει μνμ κ λεει οτι η διαδικασια system δεν ανταποκρινεται...και μετα απο λιγο κανει παλι reboot...δε μπορω να κανω επαναφορα εργοαστιακων ρυθμισεων.το παταω αλλα τπτ..τι να κανω??επισης δε μπορω να το κανω mount με τον υπολογιστη

 

Απ' ότι μου είχε πει κάποιος , δεν πρέπει να αλλάζεις την έκδοση του Busybox όταν φοράς custom Rom γιατί δημιουργείς επιπλοκές τόσο στο xRecovery όσο και στην custom ROM.

Μάλλον ανακαλύψαμε ποιες είναι αυτές οι επιπλοκές τώρα...! :p

Έχεις κάποιο πρόσφατο nandroid?

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έκανα backup μεσω Titanium ξανά όλες τις εφαρμογές και τα αρχεία συστήματος. Σε αυτό το backup ομως δίπλα στο όνομα του αρχείου συστήματος μου έβγαλε ένα κόκκινο στρόγγυλο ανθρωπάκι. Στα προηγούμενα backup μου εμφάνιζε ένα τικ. Εχει γίνει κάτι λάθος??

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα backup μεσω Titanium ξανά όλες τις εφαρμογές και τα αρχεία συστήματος. Σε αυτό το backup ομως δίπλα στο όνομα του αρχείου συστήματος μου έβγαλε ένα κόκκινο στρόγγυλο ανθρωπάκι. Στα προηγούμενα backup μου εμφάνιζε ένα τικ. Εχει γίνει κάτι λάθος??

 

Οχι. Σημαίνει ότι το backup είναι εφαρμογή+δεδομένα και είναι εφαρμογή συστήματος.

 

Αν πατήσεις μενού->υπόμνημα θα δεις τι σημαίνει κάθε εικονίδιο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω καποιες rom απο xda για χ10 αλλα τπτ...αλλες κανουν επανεκινησεις κ αλλες δε μ αναγνωριζουν την καρτα sim..καποια stable rom?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω καποιες rom απο xda για χ10 αλλα τπτ...αλλες κανουν επανεκινησεις κ αλλες δε μ αναγνωριζουν την καρτα sim..καποια stable rom?

 

Αν σου κάνει το MIUI interface τότε

 

http://android.modaco.com/content/sony-ericsson-xperia-x10-x10-modaco-com/340637/rom-14-06-tripnmiui-iris-1-6-9-froyo-rebuilding-started/

 

απίθανη...

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω καποιες rom απο xda για χ10 αλλα τπτ...αλλες κανουν επανεκινησεις κ αλλες δε μ αναγνωριζουν την καρτα sim..καποια stable rom?

 

Αν θες καθαρό Android 2.2.1 και πλήρως λειτουργικό , συστήνω την Beta4 του Bin4ry. Αλλά μιλάμε για απλό Vanilla Android οπότε μετά θα πρέπει να βρεις και ένα supported theme για να το κάνεις λίγο πιο όμορφο το κινητό.

 

Αν ψάχνεις για κάτι πλήρως λειτουργικό out-of-the-box και όμορφο τότε για μένα η MiUI είναι μονόδρομος όπως είπε ο φίλος παραπάνω.

 

Φιλικά.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

 

Παίζω εδώ και καιρό ένα παιχνιδάκι το Paradise Island... και μιας το έχω φτάσει αρκετά μακριά δεν θέλω να το χάσω μόλις κάνω το update. καμιά ιδέα πως να κάνω backup το παιχνίδι με το save και αφού κάνω το Update να το επαναφέρω? Και σε περίπτωση που πάρω το Xperia Arc θα μπορώ να μεταφέρω το save εκεί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!

 

Παίζω εδώ και καιρό ένα παιχνιδάκι το Paradise Island... και μιας το έχω φτάσει αρκετά μακριά δεν θέλω να το χάσω μόλις κάνω το update. καμιά ιδέα πως να κάνω backup το παιχνίδι με το save και αφού κάνω το Update να το επαναφέρω? Και σε περίπτωση που πάρω το Xperia Arc θα μπορώ να μεταφέρω το save εκεί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις root την συσκευή σου. Αμέσως μετά θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή Titanium Backup από το Android Market.

Θα ψάξεις μέσω του Titanium στην λίστα εφαρμογών σου και θα βρεις το παιχνιδάκι. Θα επιλέξεις Backup Data και αυτό θα δημιουργήσει στην sdcard σου ένα αντίγραφο των δεδομένων του παιχνιδιού. Αργότερα όταν κάνεις την αναβάθμιση (ή αλλάξεις σε Arc) θα πρέπει να κάνεις root ξανά. Ακολούθως θα εγκαταστήσεις το Paradise Island από το market και μετά χρησιμοποιώντας το Titanium Backup θα κάνεις restore τα data.

Οι οδηγίες μου είναι αρκετά απλές , γι' αυτό αν δυσκολευτείς οπουδήποτε στείλε μου ένα pm να σε καθοδηγήσω πιο συγκεκριμένα.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις root την συσκευή σου. Αμέσως μετά θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή Titanium Backup από το Android Market.

Θα ψάξεις μέσω του Titanium στην λίστα εφαρμογών σου και θα βρεις το παιχνιδάκι. Θα επιλέξεις Backup Data και αυτό θα δημιουργήσει στην sdcard σου ένα αντίγραφο των δεδομένων του παιχνιδιού. Αργότερα όταν κάνεις την αναβάθμιση (ή αλλάξεις σε Arc) θα πρέπει να κάνεις root ξανά. Ακολούθως θα εγκαταστήσεις το Paradise Island από το market και μετά χρησιμοποιώντας το Titanium Backup θα κάνεις restore τα data.

Οι οδηγίες μου είναι αρκετά απλές , γι' αυτό αν δυσκολευτείς οπουδήποτε στείλε μου ένα pm να σε καθοδηγήσω πιο συγκεκριμένα.

 

Προσπαθώ να κάνω root την συσκευή αλλά τίποτα κολλάει είτε εκεί που λέει 'Attempting to apply root....' και δεν προχωράει παρακάτω τι γίνεται? καμια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν χρησιμοποιείς το σωστό εργαλείο φίλε μου! :)

 

Φίλε μου μπερδεύτηκα...με αυτό το flash tool...πως κάνουμε root ? Έτσι όπως το είδα μπερδεύτηκα...αν κατάλαβα καλά χάνουμε τα πάντα αν κάνουμε flash...μια μικρή βοήθεια...???για να κάνουμε μόνο root....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μπερδεύτηκα...με αυτό το flash tool...πως κάνουμε root ? Έτσι όπως το είδα μπερδεύτηκα...αν κατάλαβα καλά χάνουμε τα πάντα αν κάνουμε flash...μια μικρή βοήθεια...???για να κάνουμε μόνο root....

 

Πας στο κινητό σου Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Ανάπτυξη -> Εντοπισμός Σφαλμάτων [Τσεκάρεις]

Μετά απλά συνδέεις το κινητό σου στην θύρα usb του υπολογιστή , έχοντας ήδη ανοιχτό το flashtool.

Θα αναγνωρίσει ότι πρόκειται για το x10 και θα πατήσεις root. Τα υπόλοιπα θα γίνουν από μόνα τους! Και όχι , δε χάνεις τα δεδομένα σου! :)

 

Υποσημείωση: Πρέπει να έχεις συνδέσει τουλάχιστον μια φορά ήδη το κινητό στο PC για να το διαβάσει το PCC (PC-Companion) προκειμένου να εγκατασταθούν οι USB drivers της συσκευής στο σύστημα σου.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

 

πως μπορει να δουλεψει το seX10 με 2.1 σαν wifi hotspot? εχω ιντερνετ απο το δικτυο και θελω να το διαμοιραζω μεσω wifi. τι app να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Με stock λειτουργικό δεν γίνεται. Αν έχεις περάσει κάποια custom ROM που να το υποστηρίζει , δοκίμασε το Barnacle WiFi Tether. :)
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή στην θύρα USB.
  • Θα σου προτείνει η συσκευή να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα PC-Companion.
  • Εγκατέστησε το και τρέξε το πρόγραμμα.
  • Κάνε έλεγχο για νέες εκδόσεις από το Support Zone.
  • Αν βρει νέες εκδόσεις επέλεξε το είδος της εγκατάστασης (εάν σου δώσει επιλογή) για το αν θα κρατήσεις τις ρυθμίσεις σου ή αν θα τις χάσεις προκειμένου να γίνει καθαρή εγκατάσταση.

Είσαι έτοιμος! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Πρόσφατα ένας φίλος μου αγορασε το κινητό (χθες :p ) και θέλω να το «συμαζεψω» λίγο, γιατί είδα ότι φοράει donut!(πρώτη φορά έπιασα κινητό με 1.6!).

Λοιπόν, θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με κατατοπίσει έτσι ώστε να του περάσω ginger (έχει βγει ετσι;) η εστω froyo για να ρολαρει..! (είμαι εξω και δε μπορώ να ψάξω αυτή την στιγμή..)

Οποιαδήποτε βοήθεια, πρόταση, συμβουλή για το ποια ρομ να περάσω, καλοδεχούμενη! :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή στην θύρα USB.
  • Θα σου προτείνει η συσκευή να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα PC-Companion.
  • Εγκατέστησε το και τρέξε το πρόγραμμα.
  • Κάνε έλεγχο για νέες εκδόσεις από το Support Zone.
  • Αν βρει νέες εκδόσεις επέλεξε το είδος της εγκατάστασης (εάν σου δώσει επιλογή) για το αν θα κρατήσεις τις ρυθμίσεις σου ή αν θα τις χάσεις προκειμένου να γίνει καθαρή εγκατάσταση.

Είσαι έτοιμος! :)

 

λεει οτι ειναι ενειμερω εγω θελω να βαλω την 2.2 τωρα εχω την 2.1

Link to comment
Share on other sites

@nikos523:

  • Φίλε μου πρώτα θα αναβαθμίσεις την συσκευή στην πιο τελευταία έκδοση επίσημου λειτουργικού που υπάρχει (2.1) μέσω του επίσημου προγράμματος της SE.
  • Μετά θα χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο για να κάνεις Root και να εγκαταστήσεις την Recovery γιατί τα x10 έχουν κλειδωμένο bootloader και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο κανονικό Recovery του κινητού.
  • Ακολούθως θα συνεχίσεις για εγκατάσταση κάποιας custom ROM.
    • Σε 2.1 custom optimized προτείνω αυτήν.
    • Σε 2.2.1 custom stable fully working προτείνω αυτήν.
      Επίσης στο MoDaCo κάπου υπήρχε μια 2.2.1 full ported MiUI την οποία φοράω αυτή τη στιγμή αλλά ο developer της είναι λίγο "πειραγμένος" και κάνει κάτι αψυχολόγητα, διαγράφει τα ίδια του τα thread, κάνει flaming και τρώει ban από τους moderators κλπ. οπότε δεν μπορώ να την βρω αυτή τη στιγμή. Την έχω στο pc μου αν θέλεις μπορώ να σου την στείλω κάπου.
       
    • Σε 2.3 custom semi-full working προτείνω αυτήν , αν και θα έχεις ελλείψεις.

     

    [*]Ακολούθησε προσεκτικά τις οδηγίες στο thread και αφού είσαι και εξοικειωμένος Android user με το να περνάς ROMs δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

@kermitsakos: Δεν υπάρχει επίσημη 2.2 από την Sony Ericsson φίλες μου. Το κινητό επίσημα πάει μέχρι 2.1 και περιμένουμε κάποια στιγμή στα μέσα με τέλη Αυγούστου την 2.3. Αν θέλεις 2.2 δοκίμασε κάτι από αυτά που είπα παραπάνω στον @nikos345.

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

@nikos523:

  • Φίλε μου πρώτα θα αναβαθμίσεις την συσκευή στην πιο τελευταία έκδοση επίσημου λειτουργικού που υπάρχει (2.1) μέσω του επίσημου προγράμματος της SE.
  • Μετά θα χρησιμοποιήσεις αυτό το εργαλείο για να κάνεις Root και να εγκαταστήσεις την Recovery γιατί τα x10 έχουν κλειδωμένο bootloader και δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο κανονικό Recovery του κινητού.
  • Ακολούθως θα συνεχίσεις για εγκατάσταση κάποιας custom ROM.
    • Σε 2.1 custom optimized προτείνω αυτήν.
    • Σε 2.2.1 custom stable fully working προτείνω αυτήν.
      Επίσης στο MoDaCo κάπου υπήρχε μια 2.2.1 full ported MiUI την οποία φοράω αυτή τη στιγμή αλλά ο developer της είναι λίγο "πειραγμένος" και κάνει κάτι αψυχολόγητα, διαγράφει τα ίδια του τα thread, κάνει flaming και τρώει ban από τους moderators κλπ. οπότε δεν μπορώ να την βρω αυτή τη στιγμή. Την έχω στο pc μου αν θέλεις μπορώ να σου την στείλω κάπου.
       
    • Σε 2.3 custom semi-full working προτείνω αυτήν , αν και θα έχεις ελλείψεις.

     

    [*]Ακολούθησε προσεκτικά τις οδηγίες στο thread και αφού είσαι και εξοικειωμένος Android user με το να περνάς ROMs δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου! του περασα χθες την 2.1 επισημα!

νομιζα οτι ειχε βγει 2.2 ελληνικη γιατι ειχα δει πριν καιρο στις ειδησεις του φορουμ, οτι ερχεται η gingner για χ10 και νομιζα οτι θα εχει βγει η froyo στην ελλαδα.. (οσο βγηκε και η ελληνικη 2.2.1 για το sgs :lol:)!

μαλλον θα του περασω την σταθερη 2.2.1 που μου προτεινες, αν και χαμενη θα παει και αυτη, (sms και κλησεις θα κανει μονο το παιδι :lol: ) αλλα θα την περασω για δικη μου ευχαριστηση!!:lol::lol:

ευχαριστω και παλι!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλά το ελληνική είναι σχετικό γιατί ούτως ή άλλως καμία ROM δεν είναι ελληνική ή αποκλειστικά κατασκευασμένη για κάποια χώρα (μόνο για σύνολα χωρών - γνωστά και ως regions) και ούτως ή άλλως το Android περιλαμβάνει στις γλώσσες του τα Ελληνικά ανεξαρτήτως έκδοσης. Αν και δεν έχω δοκιμάσει την 2.2.1 που σου πρότεινα γιατί όπως σου είπα χρησιμοποιώ την MiUI λογικά θα υποστηρίζει ελληνικά.

Ίσως όμως έχει ξένα Google Apps (δηλαδή Maps , Places , Navigation , Latitude , Gmail , Gtalk κλπ.) :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλά το ελληνική είναι σχετικό γιατί ούτως ή άλλως καμία ROM δεν είναι ελληνική ή αποκλειστικά κατασκευασμένη για κάποια χώρα (μόνο για σύνολα χωρών - γνωστά και ως regions) και ούτως ή άλλως το Android περιλαμβάνει στις γλώσσες του τα Ελληνικά ανεξαρτήτως έκδοσης. Αν και δεν έχω δοκιμάσει την 2.2.1 που σου πρότεινα γιατί όπως σου είπα χρησιμοποιώ την MiUI λογικά θα υποστηρίζει ελληνικά.

Ίσως όμως έχει ξένα Google Apps (δηλαδή Maps , Places , Navigation , Latitude , Gmail , Gtalk κλπ.) :)

 

 

στο γαλαξία πάντως βγαίνει σχεδον μια για καθε χωρα,συνήθως λόγο γλώσσας πληκτρολογιων csc και apn (πολύ που μας νοιάζει :lol:).

 

Τα σουτάρουμε τα απς απο το /system δεν πειράζει!

Και να μην έχει ελληκο πληκτρολόγιο (το πιθανότερο) θα βάλω το smart keyboard.

 

Sent from my Galaxy S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...