Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ, η αναβάθμιση έγινε μια χαρά.

Παρατήρησα οτι εκτός από την έκδοση που πλέον είναι η Ρ2ΒΑ026, άλλαξε και η έκδοση βασικού φάσματος απο 1.1.27 σε 1.1.31. Το kernel είναι το ίδιο.

Είναι λίγο ποιο γρήγορο από το ήδη γρήγορο που ήταν πριν.

Εμφανίστηκε ένα εικονίδιο που λέει com.sonyericsson το οποίο όταν το πατάω λέει οτι υπήρχε μια μη αναμενόμενη διακοπή!

Το mediascape όντως φορτώνει πολύ ποιο γρήγορα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πώς γίνεται να έκανα update κανονικά από SEUS (151mb κλπ) και ενώ έγινε η εγκατάσταση, στον αριθμό έκδοσης να λέει ακόμα R2BA024???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς γίνεται να έκανα update κανονικά από SEUS (151mb κλπ) και ενώ έγινε η εγκατάσταση, στον αριθμό έκδοσης να λέει ακόμα R2BA024???

 

Και εγώ το ίδιο θέλω να μάθω

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται τιποτα. δεν μπορω να βρω αυτη την εφαρμογη και δεν μπορω να διαχειριστω τα ringtones μου.ουτε απο τις ρυθμισεις του ηχου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς γίνεται να έκανα update κανονικά από SEUS (151mb κλπ) και ενώ έγινε η εγκατάσταση, στον αριθμό έκδοσης να λέει ακόμα R2BA024???

 

 

Αν έχεις vodafone η 24 είναι η σωστή έκδοση και γω αυτή έχω ,δε πρέπει να έχουν σχέση είναι διαφορετικές αναβαθμίσεις ανάλογα με τον πάροχο υπηρεσιών και την κάθε συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις vodafone η 24 είναι η σωστή έκδοση και γω αυτή έχω ,δε πρέπει να έχουν σχέση είναι διαφορετικές αναβαθμίσεις ανάλογα με τον πάροχο υπηρεσιών και την κάθε συσκευή

Σ' ευχαριστώ πολύ. Όντως είναι Vodafone το κινητό. Να πω εδώ πως με το πέρασμα του χρόνου αρχίζω και το λατρεύω αντί να το βαριέμαι. Τρομερό κινητό. :D

Link to comment
Share on other sites

Κανένας που να αναβάθμισε με τον τρόπο των xda-developers να μας πει αποτελέσματα? Διαβάζω πολλά για μαύρες οθόνες και κίτρινα τριγωνάκια με θαυμαστικά!!! :confused:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σημερα το πηρα και εγω μπορει καποιοσ να μου πει καποιος ποια εφαρμογη gps μπορω να κατεβασω ετσι ωστε να το λειτουργω χωρις να συνδεομαι στο internet??ευχαριστω εκ των πρωτερων!!:)
Link to comment
Share on other sites

απο που μπορω να επιλεξω τη διαχειρηση των ringtones αν θα ειναι απο το android system η απο το rings extended????????? αν και εχω κατεβασει αυτο το app δεν μπορω να το βρω πουθενα μεσα στο κινητο.. και πως να το ενεργοποιησω!!!!!:mad::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σημερα το πηρα και εγω μπορει καποιοσ να μου πει καποιος ποια εφαρμογη gps μπορω να κατεβασω ετσι ωστε να το λειτουργω χωρις να συνδεομαι στο internet??ευχαριστω εκ των πρωτερων!!:)

 

Κάτι μου θυμίζει αυτή η ερώτηση... την απάντησα προχθές!

post #2307 page 154.

 

Συγνώμη, καταλαβαίνω πως δεν γίνεται κανείς να διαβάζει 150+ σελίδες, λογικό, αλλά τουλάχιστον 4-5 για να μπει στο κλήμα του θέματος είναι προ-απαιτούμενο. :!::!::!:

 

απο που μπορω να επιλεξω τη διαχειρηση των ringtones αν θα ειναι απο το android system η απο το rings extended????????? αν και εχω κατεβασει αυτο το app δεν μπορω να το βρω πουθενα μεσα στο κινητο.. και πως να το ενεργοποιησω!!!!!:mad::mad::mad::mad:

 

Αν θες πες μας κάτι περισσότερο, γιατί δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις, τι έχεις κάνει και που ακριβώς έχεις πρόβλημα.

Με εφαρμογή έχεις πρόβλημα ή με τα rigtones?

Να αλλάξεις την προεπιλογή θες? Αν ναι θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις εφαρμογών και στην εφαρμογή που τώρα είναι default να κάνεις εκκαθάριση προεπιλογής.

Edited by double_k
Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά ξαναπέρασα το handsent sms το βρίσκω πιο βολικό. Το θέμα είναι ότι δεν μου έρχονται αναφορές στα μηνύματα με το να έχει ένα πράσινο τικ όταν στέλενται το μήνυμα,μπορεί να βοηθήσει κάποιος με το να μου πει τις ρυθμίσεις του handsent πως παω και τις κάνω;

 

Ok το βρήκα

Edited by marathos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα και εγω την αναβαθμιση και απο 023 πηγε σε 026

οντως τ μηνυματα χωρουν περισσοτερους χαρακτηρες και ο ηχος

απο τ ακουστικο ειναι πιο δυνατος...

αυτα γ αρχη :)

http://www.danasoft.com/sig/Spyttt.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την έκανα κ εγώ την αναβάθμιση αλλά δεν βλέπω κάτι καινούριο... οποίος κατάλαβε τις αλλαγές ας μου το πει κ σε μένα...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες μας κάτι περισσότερο, γιατί δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις, τι έχεις κάνει και που ακριβώς έχεις πρόβλημα.

Με εφαρμογή έχεις πρόβλημα ή με τα rigtones?

Να αλλάξεις την προεπιλογή θες? Αν ναι θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις εφαρμογών και στην εφαρμογή που τώρα είναι default να κάνεις εκκαθάριση προεπιλογής.

 

εχω κατεβασει καποια ringtones αλλα δεν τα βλεπω στους ηχους του τηλ. και δεν μπορω να τα χρησημοποιησω στις επαφες μου,ετσι κατεβασα το rings extended,αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα μεσα στο τηλ για να το δουλεψω.ευχαριστω για τη βοηθεια.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την έκανα κ εγώ την αναβάθμιση αλλά δεν βλέπω κάτι καινούριο... οποίος κατάλαβε τις αλλαγές ας μου το πει κ σε μένα...

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Την έκανες μέσω SEUS/PcCompanion/OTA ή με τον τρόπο των xda-developers που περιλαμβάνει flashing και rooting?

Link to comment
Share on other sites

Την έκανες μέσω SEUS/PcCompanion/OTA ή με τον τρόπο των xda-developers που περιλαμβάνει flashing και rooting?

 

Μέσω του pc companion την έκανα γιατί έχει διαφορά??

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέσω του pc companion την έκανα γιατί έχει διαφορά??

 

Sent from my X10i using Tapatalk

 

Ναι. Αν έκανες μέσω pc-companion τότε περάστηκε η branded έκδοση του firmware που είναι για την χώρα προέλευσης του κινητού σου και πιθανώς διαμορφωμένη και από τον πάροχο σου αν το πήρες π.χ. από Vodafone κλπ. Αν το πήρες από Ελλάδα (τυπικά όλα βέβαια) θα πρέπει να είναι Balkania/Greece ή κάπως έτσι. Οπότε περάστηκε η αντίστοιχη R2BA026 - Balkania/Greece.

Αν το πήρες από Ελλάδα και ΕΙΔΙΚΑ από Vodafone τότε θα περαστεί η αντίστοιχη R2BA026 - VODAFONEGR Generic (στο περίπου τα γράφω να πιάσεις το νόημα).

 

Η διαδικασία των xda-developers από την άλλη προϋποθέτει το flash-αρισμα ενός generic-firmware , δηλαδή μη κατοχυρωμένου σε κανένα region (France , Germany , Balkania/Greece κλπ.) τέρμα καθαρό και original όπως το έβγαλε η μαμά Σόνυ , την αναβάθμιση του στο πιο πρόσφατο "δικό τους πειραγμένο" (τώρα μη με ρωτάς και πολλές λεπτομέριες ακόμα παλεύω για να καταλάβω τα βασικά) και τέλος την εγκατάσταση της εφαρμογής superuser.apk η οποία σου παρέχει root access στην συσκευή και σου δίνει "άλλες" δυνατότητες.

 

Όπως καταλαβαίνεις μετά από όλο αυτό το pc-companion δε μπορεί να σε βοηθήσει σε επόμενη αναβάθμιση γιατί έχεις μια "καρα-πειραγμένη" συσκευή οπότε πρέπει να περιμένεις από τους xda να φτιάξουν μια εξίσου "καρα-πειραγμένη" αναβάθμιση!!! Και συνήθως αυτή η αναβάθμιση περιλαμβάνει συγκεκριμένα βήματα που πρέπει να γίνουν με συγκεκριμένη σειρά γιατί αλλιώς αν τα θαλασσώσεις πας να ξεκινήσεις την συσκευούλα και ... δεν ξεκινάει ποτέ! :O

 

Ελπίζω να μην σε κούρασα!

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο SniFiSniF. Υποδειγματική απάντηση. Βάλτο και στην υπογραφή σου να το βρίσκουν εύκολα οι νέοι χρήστες.
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει καποια ringtones αλλα δεν τα βλεπω στους ηχους του τηλ. και δεν μπορω να τα χρησημοποιησω στις επαφες μου,ετσι κατεβασα το rings extended,αλλα δε μπορω να το βρω πουθενα μεσα στο τηλ για να το δουλεψω.ευχαριστω για τη βοηθεια.

 

Διάβασε λίγο εδώ δες και το βίντεο και πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 020 και δεν έχει βγάλει μήνυμα αναβάθμισης!
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 020 και δεν έχει βγάλει μήνυμα αναβάθμισης!

 

Μια απο τα ιδια κι εδω. Ουτε το SEUS με βλεπει outdated...:mad:

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 020 και δεν έχει βγάλει μήνυμα αναβάθμισης!

 

Μια απο τα ιδια κι εδω. Ουτε το SEUS με βλεπει outdated...:mad:

 

Είναι αυτό που είπα πιο πάνω περί Regions και Παρόχων. Προφανώς δεν έχει βγει ακόμα το firmware τροποποιημένο για την περιοχή προέλευσης του κινητού σας. Αν δε το πήρατε και από Vodafone (που έχει αν δεν κάνω λάθος κάτι έξτρα μενού με εφαρμογές κλπ.) θα κάνετε ακόμα πιο πολύ να δείτε αναβάθμιση! (Ναι είμαι καλός στο να γ****ω την ψυχολογία του άλλου!!! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το προβλημα με το +30 που απαιτουν οι επαφες. Οταν εχω το +30 εμφανιζεται κανονικα το ονομα του καλουντος. Οταν ομως μου στελνουν μηνυμα δεν μπορω να δω τον αποστολεα επειδη δεν χρειαζεται το +30. Θα με τρελλανει η Cosmote. Σαν μοναδικη λυση βρηκα την διπλη εγγραφη του νουμερου (1 με το +30 και μια χωρις). Εχει καποιος καμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω το προβλημα με το +30 που απαιτουν οι επαφες. Οταν εχω το +30 εμφανιζεται κανονικα το ονομα του καλουντος. Οταν ομως μου στελνουν μηνυμα δεν μπορω να δω τον αποστολεα επειδη δεν χρειαζεται το +30. Θα με τρελλανει η Cosmote. Σαν μοναδικη λυση βρηκα την διπλη εγγραφη του νουμερου (1 με το +30 και μια χωρις). Εχει καποιος καμια ιδεα?

 

Αγορίνα είσαι στο thread του μεγάλου XPERIA x10. Το mini είναι ακριβώς πιο πάνω! :)

Εμείς εδώ δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιο πρόβλημα , αλλά από το λίγο που έχω διαβάσει το πρόβλημα αυτό περιορίζεται μόνο στις κάρτες cosmote αν δεν κάνω λάθος. Οπότε σκέψου το μήπως να άλλαζες sim σε κάποια άλλη εταιρεία (π.χ. Vodafone) με τον ίδιο αριθμό?? :!:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα καλυτερα στο thread του mini/mini pro.

 

@SniFiSniF: Αν για μια κ#^*αναβαθμιση μας το καθυστερει τοσο τι θα γινει κατα την μεταβαση απο την 1.6 στη 2.1??? :O

 

@Υπευθυνους του forum: Εψαχνα τις προαλλες εναν οδηγο για το rooting της συσκευης και χαθηκα. Μηπως θα μπορουσαμε κατι τετοιους οδηγους να τους σπασουμε σε ξεχωριστο topic ωστε να ειναι ευκολα εντοπισιμοι??? Εεε φανταστικοι αδμινιστρατορες/μοδερατορες...

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...