Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά κι εγώ με το Moto G 2ης γενιάς δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει το tethering με wi-fi. Lollipop 5.0.2 και έκανα μέχρι και επαναφορά εχθές αλλά το ίδιο. Vodafone και Cosmote κάρτες. Το περίεργο είναι πως μου είχε δουλέψει πριν λίγες μέρες για μια φορά αλλά από τότε τίποτα, και για αυτό το ψάχνω. Αν βρω τίποτα θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω κάνει επαναφορά και δε δούλεψε, το ξαναλέω!:):):)

 

Σε απάντησα πιο πάνω. Με επαναφορά εργ. ήταν οι συσκευές που αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που είναι δίκαρτο και έχω vodafone/cosmote και δεν δούλευε, ξεκίνησε να λειτουργεί κανονικά μετά από μια αντιστροφή των καρτών. Αργότερα όταν η μία έχασε σήμα και την αφαίρεσα και μετά την τοποθέτησα ξανά σταμάτησε να δουλεύει. Υποθέτω πως είναι κάποιο bug που έχει να κάνει με την sim...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει επαναφορά και δε δούλεψε, το ξαναλέω!:):):)

Το ιδιο. Μιλησα με το service στην Αργυρουπολη , απο οτι καταλαβα γνωριζουν το προβλημα που παρουσιατηκε μετα την αναβαθμιση σε lollipop και το θελουν 1 - 2 εργασιμες ημερες για επισκευη.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε να αφαιρέσετε τη SIM και να την ξανατοποθετήσετε και να δείτε μπας και παίζει το hotspot. Σε εμένα έπιασε μόλις τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς θα επισκευάσουν αν γνωρίζουν ότι είναι θέμα software; : S

Προφανώς "καθαρη" εγκατάσταση του lollipop και με διαφορετικό τρόπο απο αυτή που κάνει ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ένας διαφορετικός τρόπος υπάρχει, που αν δεν κάνω λάθος μπορεί να τον εφαρμόσει και ο χρήστης χωρίς να χάσει εγγύηση. Δηλαδή κατέβασμα επίσημου image του λειτουργικού και πέρασμα χειροκίνητα (σε αντίθεση με τo ΟΤΑ update από Kit Kat που έχουν τώρα οι συσκευές). Είναι εξαιρετικά αμφίβολο όμως αν θα έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο σε ένα bug σαν και αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μετά από 2 απανωτά factory resets και wipe cache το tethering εξακολουθεί να μην λειτουργεί. Με ανησυχεί και το ότι δεν βρήκα πολλές αναφορές στο internet για αυτό το bug ώστε na το διορθώσει με update η Motorola. :( Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Μετατρέψτε το Moto G σε Google Play Edition, αναβαθμίζοντάς το παράλληλα και σε Android 5.1 Lollipop http://www.doctorandroid.gr/2015/04/moto-g-google-play-edition-android-51.html

 

Γινόταν και στην κιτ κατ. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι χάνεις το fm ράδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιόφωνο δηλαδή, και να εγκαταστάσεις την εφαρμογή μετά, δεν θα λειτουργήσει;

 

Όχι γιατί λείπουν οι drivers της motorola. Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος. Επίσης δεν μας λέει στο xda αν θέλει και ξεκλείδωτο bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ερωτηση. με stock rom lollipop ειστε ή παιζει καμια καλη custom για καλυτερη ταχυτητα/μπαταρια ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης οταν παω να ξεκλειδωσω bootlaoder μου γραφει οτι δεν μπορω. απο το site της Motorola. γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ερώτηση και από εμένα. Μετά την αναβάθμισησε γλυφιτζουρι εέχετε παρατηρήσει εξασθενηση του σήματος κινητής ή η wind είναι τόσο χάλια.

εεκτός και αν έκανα εγώ κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ερώτηση και από εμένα. Μετά την αναβάθμισησε γλυφιτζουρι εέχετε παρατηρήσει εξασθενηση του σήματος κινητής ή η wind είναι τόσο χάλια.

εεκτός και αν έκανα εγώ κάτι.

 

Όχι, το σήμα είναι όπως και πριν μια χαρά. Αυτό που εγώ παρατήρησα εγώ μετά από μέρες είναι ότι η κατανάλωση μπαταρίας είναι ελαφρώς μεγαλύτερη και το λειτουργικό είναι ελαφρώς πιο "βαρύ": οι εφαρμογές ανοίγουν λίγο πιο αργά και έχω παρατηρήσει και λαγκαρίσματα που δεν υπήρχαν με kit kat. Α ναι, και το tethering δεν λειτουργεί πια. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οκ θενξ. Απλά είναι τεράστια η διαφορά του ένα παροχου με τον άλλο και είπα μήπως έφταιγε η συσκευή ή η αναβάθμιση.

Τώρα για τα λοιπά προβλήματα ελπίζω να λυθούν με αναβάθμιση γιατί αλλιώς θα μετανιωσω πού δεν έμεινα σε κιτ κατ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παρατηρήσει το εξής, ενδεχομένως μετά τη μετάβαση σε Lollipop:

 

Όταν με καλούν, χτυπάει μια φορά η δόνηση μόνη της 1-2 δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει το ringtone, και το κινητό σταματά να δονείται, μόνο χτυπάει. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μετά από 2 απανωτά factory resets και wipe cache το tethering εξακολουθεί να μην λειτουργεί. Με ανησυχεί και το ότι δεν βρήκα πολλές αναφορές στο internet για αυτό το bug ώστε na το διορθώσει με update η Motorola. :(

 

Προς συμπάσχοντες και μη για το πρόβλημα με το hot spot.

 

Το πρόβλημα σε έμενα ήταν ότι με το moto g ως hot spot, tablet laptop συνδέονταν ,αλλά δεν είχαν πρόσβαση στο internet (το moto g έχει κανονικά πρόσβαση) μέσω chrome , ενώ άλλες εφαρμογές όπως πχ skype λειτουργούσαν. Έκανα και εγώ 2 -3 απανωτά factory resets και wipe cache , χωρις αποτέλεσμα.

 

Το πήγα στο service στην Αργυρούπολη μετά από 2 ημέρες με ενημέρωσαν να το παραλάβω επισκευασμένο.

Σε έλεγχο που έκανα πριν αποχωρήσω με άλλο κινητό που είχα μαζί μου , τα συμπτώματα τα ίδια , συνδέεται με hot spot χωρίς πρόσβαση στο internet. Το ξανά ελέγχει ο τεχνικός. Με κάρτα sim (έχω vodafone) wind και cosmote λειτουργεί κανονικά. Συμπέρασμά του, η κάρτα που είχα ήταν κομμένη μου είπαν ότι μάλλον αυτό θα είναι, γιατί έχουν παρατηρήσει ότι οι κομμένες sim έχουν δυσλειτουργίες. Το ίδιο απόγευμα πήρα νέα sim αλλά δυστυχώς καμία αλλαγή το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Μίλησα και με εκπρόσωπο της motorola καμία λύση ...μόνο συμβουλές ...να περιμένω για την lollipop 5.1 που δεν αργεί ....και πιθανώς θα διορθώσει το bug.

 

Την επομένη τοποθετώ την sim (vodafone) σε Samsung κινητό ... και λειτουργεί κανονικά.

Άρα το πρόβλημα είναι με την συγκεκριμένη sim στο moto g , αφού άλλες sim λειτουργούν κανονικά στο κινητό μου , αλλά και με την δική μου sim άλλα κινητά λειτουργούν!!!

 

Τελικά κάνοντας μια τελ προσπάθεια πήγα στην vodafone στο the mall , όπου αναφέροντας όλα τα παραπάνω υπάλληλος είχε την όρεξη να ασχοληθεί , παιδεύτηκε κάνα μισάωρο , του ανέφερα και εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με τους διακομιστές DNS , δεδομένου ότι ο chrome δεν εμφανίζει σελίδες , ενώ το skype λειτουργεί. Άλλαξε τους διακομιστές , έβαλε της google στο δικό του iphone και συνδέθηκε. Κάνοντας το ίδιο και εγώ σε ένα λαπτοπ με win 8.1 και δυο tablet android επιτέλους συνδέθηκαν κανονικά με πρόσβαση στο internet!!!!

 

Τουλάχιστον έστω και με έμμεσο τρόπο έλυσα το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Προς συμπάσχοντες και μη για το πρόβλημα με το hot spot.

 

Το πρόβλημα σε έμενα ήταν ότι με το moto g ως hot spot, tablet laptop συνδέονταν ,αλλά δεν είχαν πρόσβαση στο internet (το moto g έχει κανονικά πρόσβαση) μέσω chrome , ενώ άλλες εφαρμογές όπως πχ skype λειτουργούσαν. Έκανα και εγώ 2 -3 απανωτά factory resets και wipe cache , χωρις αποτέλεσμα.

 

Το πήγα στο service στην Αργυρούπολη μετά από 2 ημέρες με ενημέρωσαν να το παραλάβω επισκευασμένο.

Σε έλεγχο που έκανα πριν αποχωρήσω με άλλο κινητό που είχα μαζί μου , τα συμπτώματα τα ίδια , συνδέεται με hot spot χωρίς πρόσβαση στο internet. Το ξανά ελέγχει ο τεχνικός. Με κάρτα sim (έχω vodafone) wind και cosmote λειτουργεί κανονικά. Συμπέρασμά του, η κάρτα που είχα ήταν κομμένη μου είπαν ότι μάλλον αυτό θα είναι, γιατί έχουν παρατηρήσει ότι οι κομμένες sim έχουν δυσλειτουργίες. Το ίδιο απόγευμα πήρα νέα sim αλλά δυστυχώς καμία αλλαγή το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Μίλησα και με εκπρόσωπο της motorola καμία λύση ...μόνο συμβουλές ...να περιμένω για την lollipop 5.1 που δεν αργεί ....και πιθανώς θα διορθώσει το bug.

 

Την επομένη τοποθετώ την sim (vodafone) σε Samsung κινητό ... και λειτουργεί κανονικά.

Άρα το πρόβλημα είναι με την συγκεκριμένη sim στο moto g , αφού άλλες sim λειτουργούν κανονικά στο κινητό μου , αλλά και με την δική μου sim άλλα κινητά λειτουργούν!!!

 

Τελικά κάνοντας μια τελ προσπάθεια πήγα στην vodafone στο the mall , όπου αναφέροντας όλα τα παραπάνω υπάλληλος είχε την όρεξη να ασχοληθεί , παιδεύτηκε κάνα μισάωρο , του ανέφερα και εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με τους διακομιστές DNS , δεδομένου ότι ο chrome δεν εμφανίζει σελίδες , ενώ το skype λειτουργεί. Άλλαξε τους διακομιστές , έβαλε της google στο δικό του iphone και συνδέθηκε. Κάνοντας το ίδιο και εγώ σε ένα λαπτοπ με win 8.1 και δυο tablet android επιτέλους συνδέθηκαν κανονικά με πρόσβαση στο internet!!!!

 

Τουλάχιστον έστω και με έμμεσο τρόπο έλυσα το πρόβλημα.

 

8.8.8.8 dns 1 και 8.8.4.4 dns 2 σωστα; φαινεται να δουλεψε!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να το κανω GPE Edition με εναν οδηγο που εδωσε ενας φιλος προηγουμενος αλλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ αφου ανοιξε... επισης ανοιξε με την κανονικη Lollipop... την 5,0,2
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να το κανω GPE Edition με εναν οδηγο που εδωσε ενας φιλος προηγουμενος αλλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ αφου ανοιξε... επισης ανοιξε με την κανονικη Lollipop... την 5,0,2

 

Λογικα χρειαζοταν ξεκλειδωτο bootloader πριν κανεις την μετατροπη. Το ειχες κανει;

Μηπως απλα ξαναμπουταρε στην ρομ που ειχες πριν και χαθηκε κανενα email ή modem;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...