Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επιτελους ηρθε και σε εμενα η 5.0.2 ΟΤΑ. Την περνω και επιστρεφω με εντυπωσεις
H TAN Η ΕΠΙ ΤΑΣ :whip:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιτελους ηρθε και σε εμενα η 5.0.2 ΟΤΑ. Την περνω και επιστρεφω με εντυπωσεις

 

Τι εκδοση είχες και σου άργησε τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,"παρασυρμενος" απο τα παιδια εδω,μπηκα στη πριζα κι εκανα factory reset (μονο).Η εντυπωση μου ειναι πως ειναι ελαφρως καλυτερο τωρα το κινητο.σε σχεση με την προ reset κατασταση.Ενα θεματακι αντιμετωπιζω ομως απο τοτε:προσπαθω να κανω import απο αρχειο vcf τις επαφες μου και,ενω μου βγαζει μυνηματακι οτι μπηκαν οι επαφες,στη πραγματικοτητα καμια εισαγωγη επαφων δε γινεται,παρα μονο με συγχρονισμο απο το gmail .(να πω πως προσπαθω να κανω import ειτε απο αποθηκευμενο αρχειο στη συσκευή,ειτε απο αποθηκευμενο αρχειο στο drive).καποια αποψη?

 

 

Γιατί δεν τα κάνεις κατευθείαν import στο gmail από υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν τα κάνεις κατευθείαν import στο gmail από υπολογιστή;

Τα εχω κανει ηδη.Το αναφερω περσσοτερο σαν προβλημα που εμφανιστηκε μετα απο το factory reset,ενω πριν (με kitkat) ο τροπος αυτος για εισαγωγη επαφων δουλευε κανονικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγήκε το Moto G, αν θυμάμαι καλά, διαφήμιζαν ότι κάποια πράγματα (πχ dialer) τα κάνει ταχύτερα από τις ναυαρχίδες της εποχής. Πλέον ο dialer είναι απαράδεκτα αργός... :(

 

Δεν ξέρω που είδες τέτοια διαφήμιση, αλλά ο dialer του moto g ποτέ δεν ήταν στα δυνατά του σημεία. Αν θυμάσαι το σημαντικότερο στοιχείο του 4.4.4 σαν update ήταν ο ανανεωμένος dialer, που πάλι δεν ήταν και τόσο εύχρηστος. Τώρα ναι αργεί πριν την κλήση αλλά τουλάχιστον έγινε πιο εύχρηστος, επίσης ανοίγει και φορτώνει επαφές πιο γρήγορα. Από εκεί και πέρα ρε παιδιά αυτό δεν είναι το μεγάλο θετικό του Android; Αν κάποια στοκ εφαρμογή δε σε καλύπτει, μπορείς να βάλεις άλλη.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω κανει ηδη.Το αναφερω περσσοτερο σαν προβλημα που εμφανιστηκε μετα απο το factory reset,ενω πριν (με kitkat) ο τροπος αυτος για εισαγωγη επαφων δουλευε κανονικα. ;)

 

 

Νομίζω η google είχε αναφέρει ότι θα καταργήσει στο lollipop την υποστήριξη επαφών σε φορμά vcards (vcf) και θα το αντικαταστήσει με το csv (όπως εξάγει πχ το outlook).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αν και το σκέφτηκα πολλές ημέρες τελικά έκανα την αναβάθμιση στο moto g μου.

 

Στην αρχή, δηλαδή τις πρώτες 2 ώρες απογοητεύτικα τόσο, που άρχισα να ψάχνω βιντεάκια στο youtube με οδηγίες για επαναφορά του kitkat...

 

Τελικά όμως μετά από λίγη ώρα "καθαρής" σκέψης, δοκίμασα να το "φτιάξω" λίγο!

 

Αναλυτικά, έβγαλα το Nova launcher που δημιουργούσε μόνο lags, και έβαλα τον Google launcer, επιπλέον έκανα wipe, και τέλος στις ρυθμίσεις γραφικών του developer options έβαλα στο "Window animation scale" 2x, στο " Transition" 1x, και στο "Animator duration" 1x.

 

To κινητό έγινε "Θεϊκό". Χωρίς λαγκαρίσματα και προβλήματα στην εμφάνιση. Ταχύτατο και υπέροχα smouth!

 

Εν τέλη θα γράψω πως αξίζει το Lolli, αρκεί να έχεις λίγες ώρες ώστε να "φτιάξεις" τις ρυθμίσεις και να βρεις το τι η κάθε εντολή κάνει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Φιλικά,

Madbomber :)

Link to comment
Share on other sites

15 μέρες περίπου με το loli.

 

Έκανα από την αρχή factory reset, όλα πάνε υπέροχα, το κινητό είναι πιο γρήγορο, η μπαταρία κρατάει το ίδιο και νιώθω με όλες αυτές τις μικρό αλλαγές της loli σαν να πήρα καινούργιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Η μπατατία κρατάει το ίδιο. Μέχρι που την άφησα να τελειώσει εντελώς και να σβήσει το κινητό. Την φόρτισα και από τότε είδα τρομακτική διαφορά. 1 μέρα περισσότερο κρατάει με την ίδια χρήση. Μου κρατούσε 2 μέρες και τώρα μου βγάζει 3! Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος να μας πει αν δει το ίδιο.

 

Λοιπον, το εκανα και γω αυτό με τη φόρτιση και σε συνδιασμό με τας wipes που ειχα κανει μετα την εγκατάσταση του 5.0.2 νομιζω οτι όντως η μπαταρία κρατάει λίγο πιο πολύ... Όχι μεγάλη διάφορα όμως μιση-μια μέρα παραπανω...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αν και το σκέφτηκα πολλές ημέρες τελικά έκανα την αναβάθμιση στο moto g μου.

 

Στην αρχή, δηλαδή τις πρώτες 2 ώρες απογοητεύτικα τόσο, που άρχισα να ψάχνω βιντεάκια στο youtube με οδηγίες για επαναφορά του kitkat...

 

Τελικά όμως μετά από λίγη ώρα "καθαρής" σκέψης, δοκίμασα να το "φτιάξω" λίγο!

 

Αναλυτικά, έβγαλα το Nova launcher που δημιουργούσε μόνο lags, και έβαλα τον Google launcer, επιπλέον έκανα wipe, και τέλος στις ρυθμίσεις γραφικών του developer options έβαλα στο "Window animation scale" 2x, στο " Transition" 1x, και στο "Animator duration" 1x.

 

To κινητό έγινε "Θεϊκό". Χωρίς λαγκαρίσματα και προβλήματα στην εμφάνιση. Ταχύτατο και υπέροχα smouth!

 

Εν τέλη θα γράψω πως αξίζει το Lolli, αρκεί να έχεις λίγες ώρες ώστε να "φτιάξεις" τις ρυθμίσεις και να βρεις το τι η κάθε εντολή κάνει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Φιλικά,

Madbomber :)

Με νόβα είχες lag?? :eek:

Επίσης τα animations δοκίμασε τα στο 0.5χ όλα !

Να δεις πως είναι καλυτερο

Edited by diecast
Link to comment
Share on other sites

αν και ακόμη δεν είμαι σίγουρος οτι θέλω να αλλάξω το σταθερότατο και ταχύτατο kk για το loli που ακόμα βγάζει προβληματάκια....

 

εχω μία ερώτηση. Στο μοτο g με factory reset χάνεις και τα δεδομένα της "υποτιθέμενης" sd card? πρέπει να περάσω σε pc όλες τις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό, θα ήθελα να πω πως εγώ δεν έκανα factory reset, αλλά από ένα απλό wipe πριν και μετά.

 

Τέλος, τα προβλήματα εντοπίζονται στην αρχή έως ότου αναβαθμίσεις όλες τις εφαρμογές και έως ότου προσαρμοστείς στο νέο περιβάλλον ρυθμίσεων.

 

Οπότε εάν κανείς επιλέξει την αναβάθμιση, να είναι έτοιμος ώστε να ξοδέψει μια μέρα σε αναβαθμίσεις εφαρμογών και επιλογή ρυθμίσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και ακόμα, είναι σημαντικό να αναφέρω πως η αναβάθμιση θα καταλάβει περίπου 300mb από τον ελεύθερό σας χώρο.

 

Επειδή έχω το 8gb, με 80 εφαρμογές στο τηλέφωνο, έχω πλέον μόλις 1.6gb ελεύθερο χώρο. :/

Link to comment
Share on other sites

αν και ακόμη δεν είμαι σίγουρος οτι θέλω να αλλάξω το σταθερότατο και ταχύτατο kk για το loli που ακόμα βγάζει προβληματάκια....

 

εχω μία ερώτηση. Στο μοτο g με factory reset χάνεις και τα δεδομένα της "υποτιθέμενης" sd card? πρέπει να περάσω σε pc όλες τις φωτο?

 

Ναι. Επειδή το partition είναι ενιαίο (σύστημα και δεδομένα) σβήνει όλο με factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Επειδή το partition είναι ενιαίο (σύστημα και δεδομένα) σβήνει όλο με factory reset.

 

thats bad... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο αυτό;;; έβαλα το helium backup και επελεξα backup to internal storage και ετοιμαζομουν για wipe.θα μου σβήσει και τα backup δηλαδή;; που θα κάνουμε backup τοτε;;
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Όχι μεγάλη διάφορα όμως μιση-μια μέρα παραπανω...

 

μιση-μια μέρα παραπανω .......... με software update

Αν αυτο δεν ειναι μεγαλη διαφορα τοτε δεν ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις αυτό το πράγμα, από από τη στιγμή που θα ξαναβάλεις τις ίδιες εφαρμογές.

 

Αυτοί που λένε ότι το κινητό γίνεται πιο γρήγορο με οριστική διαγραφή και επαναφορά του συστήματος ουσιαστικά στην πρώτη μέρα του κινητού, δεν έχουν καταλάβει προφανώς ότι αυτό συμβαίνει επειδή πολύ απλά διαγράφονται όλες οι εφαρμογές. Όταν τις ξαναβάλεις, θα γίνει και πάλι ίδιο.

 

Έλεος! Ένα απλό wipe θες ώστε να σβηστούν περιττά αρχεία που μπορεί να έχουν μείνει σε διάφορα σημεία της rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για καταλάβατε αυτό που λέω, με το που ολοκληρώσετε την αναβάθμιση σε λολιποπ, κάντε ένα απλό "πείραμα".

 

Δημιουργήστε ένα guest account και χρησιμοποιήστε το. Θα δείτε πως το κινητό "παει σφαίρα". Αυτό όμως δεν θα οφείλεται στο ότι το κινητό έγινε ξαφνικά nexus 6, αλλά στο ότι θα έχετε μόλις καμιά 15 εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει το οτι σβήνει και την αποθήκευση τοτε θα μείνω όπως είμαι.το μόνο πρόβλημα που είχα ηταν οτι είχε lag το πληκτρολόγιο το touchpal το γυρισα στο google και παει σφαίρα ασε που έχει πλεον και 160 χαρακτήρες.Μονο η μπαταρία κρατάει ενα κλικ λιγότερο θα δοκιμασω μονο το wipe που λες μήπως βελτιωθεί λιγο
Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο αυτό;;; έβαλα το helium backup και επελεξα backup to internal storage και ετοιμαζομουν για wipe.θα μου σβήσει και τα backup δηλαδή;; που θα κάνουμε backup τοτε;;

 

Σίγουρο. Πάρε το αρχείο back up στο pc πριν το wipe και μετα ξαναβάλε το στο κινητό και κάνε τo restore.

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να κάνει restore από τη στιγμή που θα ξαναβάλει τα ίδια αρχεία μετά;

 

Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σας με τα restore.

 

Η σωστή επιλογή είναι το wipe partition!

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να κάνει restore από τη στιγμή που θα ξαναβάλει τα ίδια αρχεία μετά;

 

Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σας με τα restore.

 

Η σωστή επιλογή είναι το wipe partition!

Τα apps ηταν πρωτα εγκατεστημένα στην κιτ κατ που έτρεχε σε dalvik. Τώρα το runtime άλλαξε σε art. Έγινε μεν βελτιστοποίηση των εφαρμογών στο πρωτο boot μετα την εγκατάσταση του lollipop αλλά καλύτερα να κάτσουν πανω σε "φρέσκια" ρομ χωρίς "σκουπιδια".

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι. Ναι, λογικα αυτο ηταν. Μπαινοβγαινω στο σπιτι, αλλα οσο εμεινα μεσα διαπιστωσα οτι δεν χανει πια το σημα.

 

Ενα αλλο "θεματακι" που ισως εντοπισα ομως ειναι το εξης: καθως μπαινοβγαινω ολη μερα οπως προειπα, ειχα τα data ανοικτα. Στο ΚιτΚατ οταν εβρισκε το ασυρματο δικτυο του σπιτιου, σταματουσε η χρηση data κι αρχιζε το ασυρματο. Σημερα, σε δυο διαφορετικες φασεις "τσακωσα" το κινητο να συνεχιζει τη χρηση data ενω καθομουν στο γραφειο μου. Η δευτερη ηταν πριν απο μιση ωρα, οταν ηρθα σπιτι (κι ενω φυσικα ειχα αφαιρεσει αυτη τη μυστηρια επιλογη της Google).

 

Καμια ιδεα γι' αυτο;

 

Παιδια εχω το εξης προβλημα :mad:

Ειμαι σε wifi και οταν κλειδωνω το κινητο αποσυνδεεται με το που ξεκλειδωσω μπαινει κατευθειαν!!

Εχω κανει wipes κτλπ! Τι γινεται??

 

Σημερα αρχισε παλι τα κολπα του. Οπως στον φιλο diecast, ετσι και σε μενα παλι χανει το σημα wifi στο σπιτι. Σε αντιθεση με τις πρωτες μερες που αποσυνδεοταν με το κλειδωμα οθονης, τωρα μπαινει στο δικτυο, μενει εκει για λιγη ωρα και καποια στιγμη αποσυνδεεται. Το "καποια στιγμη" δεν ειναι πανω απο 4-5-6 λεπτα...

 

Καταλαβα επισης οτι αυτο το προβλημα σχετιζεται αμεσα με το γεγονος οτι δεν συνδεεται στο δικτυο οταν μπαινω στο σπιτι ή σε καποιο αλλο χωρο οπου καποια στιγμη εχω χρησιμοποιησει το wifi, με τη συνδεση ανοικτη αλλα χωρις ποτε να κανει συνδεση με το δικτυο εκει. Σημερα το μεσημερι βγηκα απο το σπιτι, ενω ημουν συνδεδεμενος στο ιντερνετ. Γυρισα επειτα απο μιση ωριτσα και δεν μπηκε ποτε στο ιντερνετ ξανα. Επρεπε να το "ξυπνησω" εγω για να γινει αυτο (ξεκλειδωμα οθονης).

 

Υπαρχει κανεις που να εχει παρομοιο προβλημα εκτος απο τον diecast; Αν ημουν μονος θα ανησυχουσα, αλλα προφανως δεν ειμαι.

 

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...