Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ή ίσως ήταν για συσκευές που προορίζονται για άλλη περιοχή και θέλει διαφορετικούς drivers για πομποδέκτη για να παίξει εδώ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπαθησα να το κανω GPE Edition με εναν οδηγο που εδωσε ενας φιλος προηγουμενος αλλα ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ αφου ανοιξε... επισης ανοιξε με την κανονικη Lollipop... την 5,0,2

Τελικά βρήκες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγω είμαι με μαμά 5.0.2 και έχω θέμα με το wifi.

Ενώ το έχω κλειστό, στην ανάλυση της μπαταρίας φαίνεται να είναι μόνιμα ανοιχτό.

Το κλείνω και μετά το ανοίγω και αυτό παραμένει κολλημένο.

Κλείνω το τηλ και κάνω και wipe cache και αφού το ανοίξω (το τηλ. εννοώ) ενώ το wifi είναι κλειστό στην ανάλυση της μπαταρίας φαίνεται και πάλι ανοικτό.

Τι έχει πάθει δεν ξέρω. Περιμένω 5.1 μπας και φτιάξει.

Πριν κάτι μέρες ενημερώθηκε και το Motorola Update Service.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγω είμαι με μαμά 5.0.2 και έχω θέμα με το wifi.

Ενώ το έχω κλειστό, στην ανάλυση της μπαταρίας φαίνεται να είναι μόνιμα ανοιχτό.

Το κλείνω και μετά το ανοίγω και αυτό παραμένει κολλημένο.

Κλείνω το τηλ και κάνω και wipe cache και αφού το ανοίξω (το τηλ. εννοώ) ενώ το wifi είναι κλειστό στην ανάλυση της μπαταρίας φαίνεται και πάλι ανοικτό.

Τι έχει πάθει δεν ξέρω. Περιμένω 5.1 μπας και φτιάξει.

Πριν κάτι μέρες ενημερώθηκε και το Motorola Update Service.

 

Πήγαινε ρυθμίσεις wifi σύνθετα κ σαρωση πάντα διαθέσιμη κ κλειστην.

Έτσι δεν θα τρέχει απο πίσω το wifi

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις wifi σύνθετα κ σαρωση πάντα διαθέσιμη κ κλειστην.

Έτσι δεν θα τρέχει απο πίσω το wifi

 

Ναι σόρρυ, ξέχασα να το αναφέρω, και αυτή την επιλογή απενεργοποιημένη την έχω.

Γι αυτό μου φαίνεται περίεργο το θέμα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλές συσκευές με Lollipop συμβαίνει το ίδιο. Και το δικό μου Moto G 2014 έτσι δεν κλείνει το wi-fi. Παρά μόνο αν το έχω σβηστό, κάνω ένα restart, δεν το ανοίξω καθόλου και δουλεύω μόνο mobile data, και τότε σταματάει να εμφανίζεται στην κατανάλωση μπαταρίας. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, κλείνοντας τοποθεσία κλπ, αλλά μάταια. Τουλάχιστον δεν καίει πολύ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παρατηρήσει το εξής, ενδεχομένως μετά τη μετάβαση σε Lollipop:

 

Όταν με καλούν, χτυπάει μια φορά η δόνηση μόνη της 1-2 δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει το ringtone, και το κινητό σταματά να δονείται, μόνο χτυπάει. Το έχει παρατηρήσει κανείς;

Και σε μένα το έκανε αυτό, το ίδιο και με το ξυπνητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα οταν κατεβασα μια εφαρμογη για να αλλαξω την lock screen οτι δεν υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη κανενα. μονο τεσερεις επιλογες εχει. Το εχει αλλος αυτο το πραγμα στις ριμθισεις της lock screen η ετσι ειναι απο το εργοστασιο μονο με αυτες τις επιλογες
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρατηρησα οταν κατεβασα μια εφαρμογη για να αλλαξω την lock screen οτι δεν υπαρχει στις ρυθμισεις η επιλογη κανενα. μονο τεσερεις επιλογες εχει. Το εχει αλλος αυτο το πραγμα στις ριμθισεις της lock screen η ετσι ειναι απο το εργοστασιο μονο με αυτες τις επιλογες

[ATTACH]60116[/ATTACH]

 

Δεν εχεις την πρώτη επιλογή? Πολύ παραξενο μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]60116[/ATTACH]

 

Δεν εχεις την πρώτη επιλογή? Πολύ παραξενο μου φαίνεται

αυτο λεω και εγω δεν ειναι δυνατον να μην υπαρχει.ειμαι με ξεκλειδωτο botloader χωρις root.
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Από ότι λένε αυτό ή γίνεται όταν υπάρχει ενεργός guest λογαριασμός ή από κάποιο bug. Μια πιθανή λύση(από ότι διαβάζω) είναι να επιλέξουμε στο ρυθμίσεις, ασφάλεια, διαγραφή διαπιστευτηρίων. Αν υπάρχει η επιλογή φυσικά. Πχ στο δικό μου που δεν έχει αυτό το θέμα, η συγκεκριμένη επιλογή δεν είναι επιλέξιμη.
Link to comment
Share on other sites

Από ότι λένε αυτό ή γίνεται όταν υπάρχει ενεργός guest λογαριασμός ή από κάποιο bug. Μια πιθανή λύση(από ότι διαβάζω) είναι να επιλέξουμε στο ρυθμίσεις, ασφάλεια, διαγραφή διαπιστευτηρίων. Αν υπάρχει η επιλογή φυσικά. Πχ στο δικό μου που δεν έχει αυτό το θέμα, η συγκεκριμένη επιλογή δεν είναι επιλέξιμη.
το βρηκα τελικα καταργησα την επιλογη του επισκεπτη και αφησα μονο τον λογαριασμο μου και επανηλθε η επιλογη κανενα στις ρυμθισεις της lock screen.σε ευχαριστω πολυ για ολα να εισαι καλα
salonika city :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Προς συμπάσχοντες και μη για το πρόβλημα με το hot spot.

 

Το πρόβλημα σε έμενα ήταν ότι με το moto g ως hot spot, tablet laptop συνδέονταν ,αλλά δεν είχαν πρόσβαση στο internet (το moto g έχει κανονικά πρόσβαση) μέσω chrome , ενώ άλλες εφαρμογές όπως πχ skype λειτουργούσαν. Έκανα και εγώ 2 -3 απανωτά factory resets και wipe cache , χωρις αποτέλεσμα.

 

Το πήγα στο service στην Αργυρούπολη μετά από 2 ημέρες με ενημέρωσαν να το παραλάβω επισκευασμένο.

Σε έλεγχο που έκανα πριν αποχωρήσω με άλλο κινητό που είχα μαζί μου , τα συμπτώματα τα ίδια , συνδέεται με hot spot χωρίς πρόσβαση στο internet. Το ξανά ελέγχει ο τεχνικός. Με κάρτα sim (έχω vodafone) wind και cosmote λειτουργεί κανονικά. Συμπέρασμά του, η κάρτα που είχα ήταν κομμένη μου είπαν ότι μάλλον αυτό θα είναι, γιατί έχουν παρατηρήσει ότι οι κομμένες sim έχουν δυσλειτουργίες. Το ίδιο απόγευμα πήρα νέα sim αλλά δυστυχώς καμία αλλαγή το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Μίλησα και με εκπρόσωπο της motorola καμία λύση ...μόνο συμβουλές ...να περιμένω για την lollipop 5.1 που δεν αργεί ....και πιθανώς θα διορθώσει το bug.

 

Την επομένη τοποθετώ την sim (vodafone) σε Samsung κινητό ... και λειτουργεί κανονικά.

Άρα το πρόβλημα είναι με την συγκεκριμένη sim στο moto g , αφού άλλες sim λειτουργούν κανονικά στο κινητό μου , αλλά και με την δική μου sim άλλα κινητά λειτουργούν!!!

 

Τελικά κάνοντας μια τελ προσπάθεια πήγα στην vodafone στο the mall , όπου αναφέροντας όλα τα παραπάνω υπάλληλος είχε την όρεξη να ασχοληθεί , παιδεύτηκε κάνα μισάωρο , του ανέφερα και εγώ ότι το πρόβλημα μάλλον είναι με τους διακομιστές DNS , δεδομένου ότι ο chrome δεν εμφανίζει σελίδες , ενώ το skype λειτουργεί. Άλλαξε τους διακομιστές , έβαλε της google στο δικό του iphone και συνδέθηκε. Κάνοντας το ίδιο και εγώ σε ένα λαπτοπ με win 8.1 και δυο tablet android επιτέλους συνδέθηκαν κανονικά με πρόσβαση στο internet!!!!

 

Τουλάχιστον έστω και με έμμεσο τρόπο έλυσα το πρόβλημα.

 

 

Δούλεψε έτσι και σε μένα.

Τέλεια λύση demosgia!

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 5 ημέρες, έχω "πιάσει" το τηλέφωνο να κάνει κάποιες διαδικασίες μόνο του και στην οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα να εμφανίζεται το μήνυμα "Android is updating"...

 

Έχω Android lollipop 5.02

 

Έχει κανείς άλλος δει κάτι ανάλογο στο τηλέφωνό του;

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 5 ημέρες, έχω "πιάσει" το τηλέφωνο να κάνει κάποιες διαδικασίες μόνο του και στην οθόνη για λίγα δευτερόλεπτα να εμφανίζεται το μήνυμα "Android is updating"...

 

Έχω Android lollipop 5.02

 

Έχει κανείς άλλος δει κάτι ανάλογο στο τηλέφωνό του;

Εχεις διάφορα θέματα γενικά ? Μετα το update έκανες hard reset? Αν όχι πρεπει θα στρώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ θέματα.

 

Τώρα σκέφτομαι ότι μπορεί να είναι μέρος κάποιας αναβάθμισης τύπου Android System Webview διότι και αυτό έχει αναβαθμιστεί 4-5 φορές σε λίγες εβδομάδες...

 

Συνέχεια το πετυχαίνω να μου ζητάει αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες μου το εμφανιζει και εμενα αυτο το μυνημα,οταν ανοιγω το κινητο (αλλα και το tablet μου).
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τις τελευταιες μερες η μπαταρια στεγνωνει τοσο ευκολα και δε ξερω τι φταιει.. Πιο πριν ηταν ολα καλα.. Καμια εφαρμογη νεα δεν εμφανιζεται στη λιστα με το τι καταναλωνει μπαταρια.. Χτες το βραδυ ειχα πχ 29% και το πρωι 16%, χωρις καμι χρηση το βραδυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχοντας πλεον καμποσες εβδομαδες συμβιωσης με τον 5.0.2, μπορω πλεον να πω με σιγουρια, οτι η 4.4.4 ειναι οτι καλυτερο εχει συμβει στο android. Προς το παρον τουλαχιστον.

Το τηλεφωνο εχει γινει αισθητα πιο αργο στο ανοιγμα των εφαρμογων, ενω δεν ειναι καθολου λιγα τα κολληματα/σπασιματα που κανει.

Απο μπαταρια και σημα, θα ελεγα το ιδιο.

Τα δυο πιο ενοχλητικα bugs: α)κολλαει το answer οταν εισαι σε μια εφαρμογη, και δεν μπορεις να το πατησεις καθολου, με αποτελεσμα να μην μπορεις να σηκωσεις το τηλεφωνο, και β0 δεν μπορεις παντα να κανεις release τα notifications, που εφαμνιζονται οτι ειανι κλειδωμενη η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τις τελευταιες μερες η μπαταρια στεγνωνει τοσο ευκολα και δε ξερω τι φταιει.. Πιο πριν ηταν ολα καλα.. Καμια εφαρμογη νεα δεν εμφανιζεται στη λιστα με το τι καταναλωνει μπαταρια.. Χτες το βραδυ ειχα πχ 29% και το πρωι 16%, χωρις καμι χρηση το βραδυ

 

Και εγώ το ίδιο έχω παρατηρήσει. Μάλιστα χθες από πλήρως φορτισμένη μπαταρία έφτασε στα κόκκινα σε λιγότερο από 24 ώρες με μόνο 1:30 ώρα οθόνη. Καμία αλλαγή/προσθήκη σε εφαρμογές.

Δεν ξέρω τι παίζει. Ενώ στην αρχή, αμέσως μετά την αναβάθμιση, όλα φαίνονταν καλά τον τελευταίο καιρό έχω προβλήματα.

Περιμένουμε 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εγινε. Και γενικα σαν developer, ειμαι κατα αυτων των πρακτικων.Οταν βγαινει μια release, αυτη πρεπει να ειναι οσο πιο smooth γινεται προς τον average χρηστη, ο οποιος και δεν ξερει, και δεν χρειαζεται να ξερει κατα την γνωμη μου να κανει, factory reset, wipe cached partitions και συναφη.

By the way, η 5 ειναι γενικα τιγκα στα memory leaks, καποια απο τα οποια ειναι λυνονται στην 5.1.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...