Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου :) , μήπως να αλλάξω από MS και να πάω και εγώ σε MAC; :p:rolleyes:

 

Αυτό από μόνο του μάλλον δεν είναι ισχυρός λόγος, αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυό άλλοι λόγοι ... Άσε που μπορείς να ξεκινήσεις με ένα mac mini (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431828&catid=010100) των 580 ευρώ, το οποίο θέλει μόνο ένα πληκτρολόγιο, ένα ποντίκι και μια οθόνη και δεν μπορείς να φανταστείς τι κάνει αυτό το "πιτσιρίκι' ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό από μόνο του μάλλον δεν είναι ισχυρός λόγος, αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυό άλλοι λόγοι ... Άσε που μπορείς να ξεκινήσεις με ένα mac mini (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431828&catid=010100) των 580 ευρώ, το οποίο θέλει μόνο ένα πληκτρολόγιο, ένα ποντίκι και μια οθόνη και δεν μπορείς να φανταστείς τι κάνει αυτό το "πιτσιρίκι' ;)

 

Βλέπω να με χωρίζει η γυναίκα :p , από hardware είναι τα ίδια με τα κοινά θνητά desktop; :worry: , γιατί αν είναι έτσι έχω μηχάνημα καλό που κάθεται αν είναι να του ρίξω το λογισμικό να τελειώνουμε :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό από μόνο του μάλλον δεν είναι ισχυρός λόγος, αλλά υπάρχουν και χίλιοι δυό άλλοι λόγοι ... Άσε που μπορείς να ξεκινήσεις με ένα mac mini (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0431828&catid=010100) των 580 ευρώ, το οποίο θέλει μόνο ένα πληκτρολόγιο, ένα ποντίκι και μια οθόνη και δεν μπορείς να φανταστείς τι κάνει αυτό το "πιτσιρίκι' ;)

 

Διαφθορέα!!! Πλησιάζουν και οι γιορτές :mad: :mad: :mad:

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Διαφθορέα!!! Πλησιάζουν και οι γιορτές :mad: :mad: :mad:

 

Και δεν υπάρχει και Άγιος Βασίλης :O

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να με χωρίζει η γυναίκα :p , από hardware είναι τα ίδια με τα κοινά θνητά desktop; :worry: , γιατί αν είναι έτσι έχω μηχάνημα καλό που κάθεται αν είναι να του ρίξω το λογισμικό να τελειώνουμε :rolleyes:

 

Υπό προϋποθέσεις μπορεί να στηθεί hackintosh αλλά θέλει λίγο ψάξιμο και ίσως δεν έχεις το 100% της λειτουργικότητας, είναι και αυτό πάντως μια λύση αν έχεις λίγο χρόνο να αφιερώσεις.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

στη wind, λέτε να φταίει αυτό;

 

Ναι αυτο φταιει, γιατι δεν ειναι επισημως παροχος και "δεν ξερω ακριβως γιατι το κανει" αλλα το κανει και στο δικο μου, αν το τηλεφωνο σου ειναι J/B υπαρχει λυση, αν οχι θα πρεπει να το δεχτεις οπως ειναι:D

Link to comment
Share on other sites

Guest assimis
Eυχαριστω για την απαντηση..Ειχες δικιο..4 ωρες εκανε να φορτισει..

καλησπερα ειμαι νεο μελος στη παρεα σας.εχω ενα iphone 1g jailbreak στη 221 .θελησα να παω στη3.0.0 με redsn0w-win_.ολα καλα μεχρι εδω κατι εκανα λαθος και μου βγαζει ενα ανθρωπακι που σηκωνει τα χερια ψηλα .μπορει καποιος σας παρακαλω να μου πει τι να κανω.σας ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Υπό προϋποθέσεις μπορεί να στηθεί hackintosh αλλά θέλει λίγο ψάξιμο και ίσως δεν έχεις το 100% της λειτουργικότητας, είναι και αυτό πάντως μια λύση αν έχεις λίγο χρόνο να αφιερώσεις.

 

Μάλιστα... :)

 

Επανερχομένος στο παραπάνω πρόβλημα μου ήθελα απλά να αναφέρω πως με total video όλα πήγαν καλά με το μέγεθος αλλά πρόβλημα με τους υπότιτλους μου παρουσιάστηκε...χμμμ,πολύ μπλεξιμο

πφφφφ :(

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... :)

 

Επανερχομένος στο παραπάνω πρόβλημα μου ήθελα απλά να αναφέρω πως με total video όλα πήγαν καλά με το μέγεθος αλλά πρόβλημα με τους υπότιτλους μου παρουσιάστηκε...χμμμ,πολύ μπλεξιμο

πφφφφ :(

 

Αφού λύθηκε το encoding, τώρα ψάξε το σωστό codepage για ελληνικά (το ISO 8859-7 δουλεύει συνήθως), επίσης από όσο θυμάμαι δεν ήταν όλες οι true type γραμματοσειρές συμβατές με τα προγράμματα κωδικοποίησης και μπορεί μία να μην δουλεύει αλλά να δουλεύει άλλη.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το Icy δεν εγκαταστάθηκε γιατί όλοι οι οδηγοί που έχω δει για jailbreak λένε να γίνετε ξεχωριστά η εγκατάσταση του και πρώτα μόνο το Cydia, οπότε αν ακολούθησες κάποιον τέτοιο οδηγό θα έχεις μόνο το cydia. Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το cydia από ότι βλέπω πάντως. Η ειρωνία ήταν περιπαιχτική :lol: :lol: .

 

Και για να βάλω το icy δηλαδή τι πρέπει να κάνω; Να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή;

 

Επίσης για το restore δεν κατάλαβα. Πότε κάνω; Αν απλά από την jb έκδοση μου θέλω να επιστρέψω στην εργοστασιακή;

 

1) Πριν κάνω το jailbreak διάβασα κάπου πως μετά από αυτό θα μου εγκατασταθεί το cydia και το Icy (πρωην installer αν δεν απατώμαι, έχω firmware 3.0.1 ή κάπου εκεί). Μετά το jailbreak όμως βλέπω μόνο εικονίδιο Cydia και όχι κάτι σχετικό με Icy. Τι συμβαίνει;

2) Αν θέλω να ανεβάσω το firmware μου (πχ με τα μηνύματα που μου πετάει στο itunes μόλις το ανοίγω) πρέπει πρώτα να κάνω τι; Restore; Ή κάτι άλλο; Γίνεται μέσω itunes αυτό;

3) Μπορώ να διαβάσω αρχεία word, pdf ή notepad στο ipod μου; Για PDf νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο app store σωστά; Με τα άλλα τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να περάσω μέσω itunes ένα τέτοιο αρχείο στο ipod μου;

4) Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Έχω ένα mail το οποίο έχει attachment (ας υποθέσουμε ένα αρχείο της ερώτησης 3). Μπορώ να το σώσω κιόλας να το έχω σαν ξεχωριστό αρχείο;

5) Εϊδα κάπου στο cydia τα λεγόμενα emulators με τα οποία παίζεις παιχνίδια nitendo ας πούμε. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει αυτό;

6) Γενικά αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου και είναι η ερώτηση που με καίει πιο πολύ για να καταλάβω τι γίνεται είναι ποια είναι η πρακτική χρησιμότητα του cydia; Δηλαδή απλά έχω 200 εφαρμογές παραπάνω από ότι με το app store και αυτό είναι όλο, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω; Και από ότι κατάλαβα τις καλές και χρήσιμες εφαρμογές τις πληρώνεις και στο cydia και στο app store σωστά; Τι γίνεται λοιπόν;

7) Υπάρχει κάποιος τρόπος, εφαρμογές που υπάρχουν στο app store και είναι ακριβές, να τις βρω στο ίντερνετ φτηνότερες ή κάτι τέτοιο;

8) Και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα. Μπαίνω σε μία ιστοσελίδ με το safari. Μπορώ να τη σώσω; Μάλλον όχι ε;

 

 

Κανείς άλλος κάποια πληροφορία πάνω σε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Και για να βάλω το icy δηλαδή τι πρέπει να κάνω; Να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή;

 

Επίσης για το restore δεν κατάλαβα. Πότε κάνω; Αν απλά από την jb έκδοση μου θέλω να επιστρέψω στην εργοστασιακή;

 

 

 

Κανείς άλλος κάποια πληροφορία πάνω σε αυτά;

 

Τι πληροφορία θες παραπάνω; Διάβασες τους οδηγούς;

 

Δεν σου επιτίθεμαι, αλλά γιατί δεν κάνεις τον κόπο να τους διαβάσεις; Δεν νομίζω να συνεχίσεις να έχεις απορίες μετά...

 

Και αν έχεις, εδώ είμαστε να τις λύσουμε.

 

Restore κάνουμε εάν θέλουμε να επιστρέψουμε στην εργοστασιακή έκδοση για οποιονδήποτε λόγο, κυρίως αν έχουμε προβλήματα με τη λειτουργία της συσκευής. Και το icy δεν το χρειάζεσαι.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε το encoding, τώρα ψάξε το σωστό codepage για ελληνικά (το ISO 8859-7 δουλεύει συνήθως), επίσης από όσο θυμάμαι δεν ήταν όλες οι true type γραμματοσειρές συμβατές με τα προγράμματα κωδικοποίησης και μπορεί μία να μην δουλεύει αλλά να δουλεύει άλλη.

 

Καλημέρα :)

 

Θα το ψάξω και θα ενημερώσω :rolleyes:

 

 

Ευχαριστώ για την υποστήριξη :happy:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Τι πληροφορία θες παραπάνω; Διάβασες τους οδηγούς;

 

Δεν σου επιτίθεμαι, αλλά γιατί δεν κάνεις τον κόπο να τους διαβάσεις; Δεν νομίζω να συνεχίσεις να έχεις απορίες μετά...

 

Και αν έχεις, εδώ είμαστε να τις λύσουμε.

 

Restore κάνουμε εάν θέλουμε να επιστρέψουμε στην εργοστασιακή έκδοση για οποιονδήποτε λόγο, κυρίως αν έχουμε προβλήματα με τη λειτουργία της συσκευής. Και το icy δεν το χρειάζεσαι.

 

Έλεος ρε πστ μου, τι κακία είναι αυτή, πραγματικά δεν μπορώ να σας καταλάβω. Σε πληροφορώ ότι πέρασα χτες το βράδυ τουλάχιστον ένα τετράωρο (10 με 2 σίγουρα ίσως και παραπάνω) ψάχνοντας τα διάφορα λινκς και οδηγούς που υπάρχουν εδώ μέσα. Που κάτέληξα; Να έχω ανοίξει 5-6 παραθυράκια στον explorer και να τρέχω μία στο ένα και μία στο άλλο και στο τέλος να μου έχουν δημιουργηθεί 150 νέες απορίες. Και φυσικά όσους οδηγούς και αν διάβασα δεν βρήκα πουθενά αν χρειάζεται να εγκατασήσω το Icy ή γιατί δεν εγκαταστάθηκε στην αρχή, δεν βρήκα πουθενά αν μπορώ να σώσω attachments από emails, με ποιο πρόγραμμα μπορώ να διαβάσω ένα αρχείο word, ή πως δουλεύουν τα λεγόμενα πχ emulators. Αλλά προφανώς εγώ δε γεννήθηκα γνωρίζοντας τα πάντα από ihone και ipod touch όπως εσύ. Οπότε με συγχωρείς. Εύχομαι να μη βρεθείς ποτέ και συ στη θέση να είσαι αρχάριος σε κάτι και να μη γνωρίζεις. Βλέπεις εγώ νόμιζα πως στα φορουμ μπορείς να ρωτάς (είχα καιρό να γράψω σε φόρουμ) αν έχεις κάποια απορία, αλλά από ότι φαίνεται έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τα φόρουμ είναι για να γράφουν οι admins 50 sticky ανακοινώσεις, στις οποίες εσύ πρέπει να βρεις αυτό ακριβώς που σε απασχολεί και αν πας να ρωτήσεις κάτι το οποίο δεν υπάρχει ή πολύ απλά δεν το είδες, ή ακόμα και αν το είδες δεν το κατάλαβες λόγω της ασχετοσύνης σου, τότε πέφτουν να σε φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου ρωτάει αν γίνετε να κλειδώσει η APPLE το iPhone 3g επειδή είναι jailbroken μέσω itunes. Ισχύει κάτι τετοιο?? Παράξενο μου φαίνεται!
One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

1) Πριν κάνω το jailbreak διάβασα κάπου πως μετά από αυτό θα μου εγκατασταθεί το cydia και το Icy (πρωην installer αν δεν απατώμαι, έχω firmware 3.0.1 ή κάπου εκεί). Μετά το jailbreak όμως βλέπω μόνο εικονίδιο Cydia και όχι κάτι σχετικό με Icy. Τι συμβαίνει;

2) Αν θέλω να ανεβάσω το firmware μου (πχ με τα μηνύματα που μου πετάει στο itunes μόλις το ανοίγω) πρέπει πρώτα να κάνω τι; Restore; Ή κάτι άλλο; Γίνεται μέσω itunes αυτό;

3) Μπορώ να διαβάσω αρχεία word, pdf ή notepad στο ipod μου; Για PDf νομίζω κάπου είδα μια εφαρμογή στο app store σωστά; Με τα άλλα τι γίνεται; Υπάρχει τρόπος να περάσω μέσω itunes ένα τέτοιο αρχείο στο ipod μου;

4) Σε συνέχεια της προηγούμενης ερώτησης. Έχω ένα mail το οποίο έχει attachment (ας υποθέσουμε ένα αρχείο της ερώτησης 3). Μπορώ να το σώσω κιόλας να το έχω σαν ξεχωριστό αρχείο;

5) Εϊδα κάπου στο cydia τα λεγόμενα emulators με τα οποία παίζεις παιχνίδια nitendo ας πούμε. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς δουλεύει αυτό;

6) Γενικά αυτό που δεν έχω καταλάβει καθόλου και είναι η ερώτηση που με καίει πιο πολύ για να καταλάβω τι γίνεται είναι ποια είναι η πρακτική χρησιμότητα του cydia; Δηλαδή απλά έχω 200 εφαρμογές παραπάνω από ότι με το app store και αυτό είναι όλο, ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν ξέρω; Και από ότι κατάλαβα τις καλές και χρήσιμες εφαρμογές τις πληρώνεις και στο cydia και στο app store σωστά; Τι γίνεται λοιπόν;

7) Υπάρχει κάποιος τρόπος, εφαρμογές που υπάρχουν στο app store και είναι ακριβές, να τις βρω στο ίντερνετ φτηνότερες ή κάτι τέτοιο;

8) Και κάτι τελευταίο τώρα που το θυμήθηκα. Μπαίνω σε μία ιστοσελίδ με το safari. Μπορώ να τη σώσω; Μάλλον όχι ε;

9)Και για να βάλω το icy δηλαδή τι πρέπει να κάνω; Να ξανακάνω όλη τη διαδικασία από την αρχή;

10)Επίσης για το restore δεν κατάλαβα. Πότε κάνω; Αν απλά από την jb έκδοση μου θέλω να επιστρέψω στην εργοστασιακή;

 

Καταρχήν να γνωρίζεις ότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει σε όλα τα ερωτήματά σου. Επομένως δεν έχεις δικαίωμα να τα παίρνεις επειδή κάποιος δεν σου δίνει τις λύσεις έτοιμες, στο χέρι. Εσύ μπορείς να είσαι ευγενικός και να περιμένεις - υπομονετικά- κάποιος να σου απαντήσει. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα που θα περιμένεις, μπορείς να ΞΑΝΑ διαβάσεις τους Οδηγούς, οι οποίοι έχουν βοηθήσει εκατοντάδες χρήστες με επιτυχία και απορώ γιατί δεν βοήθησαν εσένα. Σε παρακαλώ λοιπόν να είσαι ευγενικός και να μην επιμένεις αν κάποιος δεν σου απαντά.

 

Στα ερωτήματά σου τώρα:

 

1) Cydia έχεις μόνο μετά το J/b. Εκτός και αν κάνεις με το Blackr4in, που σου δίνει επιλογή για να εγκαταστήσεις όποιο πρόγραμμα εσύ επιθυμείς (Cydia/iCy/RockyourPhone). Προσωπικά έχω μόνο Cydia μέσα στο 3GS μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος να το εγκαταστήσεις το Icy, άσε που δημιουργεί και conflicts με αρκετές εφαρμογές του Cydia.

 

2) Για να βάλεις τη νεότερη έκδοση λογισμικού (firmware) κάνεις απλά Update. Αν θέλεις μπορείς πριν από το Update να κρατήσεις Backup και μετά την αναβάθμιση να κάνεις Restore. Θα σου περάσει μέσα μόνο ρυθμίσεις χρήστη (όπως επαφές, ημερολόγιο κλπ.)

 

3) Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές όπως DocsToGo για παράδειγμα που είναι κορυφαία και επιτρέπει να βλέπεις αλλά και να δημιουργείς αρχεία Word, Excel, να βλέπεις PDF, PowerPoint κλπ. Την αγοράζεις μέσω App Store και την εγκαθιστάς στο κινητό μέσω iTunes.

 

4) Ναι, υπάρχει στο Cydia εφαρμογή που λέγεται AttachmentSaver και επιτρέπει την αποθήκευση του αρχείου στο iPod/iPhone. Για να το δεις/επεξεργαστείς μετά χρειάζεσαι τον file manager που λέγεται iFile και θα το βρεις και αυτό στο Cydia.

 

5) Οι emulators παίζουν ακριβώς όπως και οι αντίστοιχοι στο PC. Κατεβάζεις το gpsPhone για παράδειγμα, βρίσκεις και ROMs, τις περνάς στον φάκελο της εφαρμογής μέσα στο iPhone και μετά παίζεις όποιο παιχνίδι θες μέσα από το μενού της εφαρμογής. Θα το βρεις το gpsPhone πάλι στο Cydia.

 

6) To Cydia έχει αρκετές χρήσιμες και πιο ψαγμένες εφαρμογές από το App Store σε αρκετές περιπτώσεις. Με λίγα λογία έχει εφαρμογές που διορθώνουν ελλείψεις του iPhone, όπως το Attachment Saver για παράδειγμα, που στο App Store δεν θα βρεις κάτι τέτοιο. Και στο Cydia πληρώνεις, αλλά ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ σε σχέση με τις δωρεάν (ενώ στο App Store είναι το αντίστροφο), αλλά υπάρχουν και sources του Cydia που οι επί πληρωμή εφαρμογές είναι «σπασμένες». Το πως θα τα βρεις, δεν θα στο πω εγώ... ;)

 

7) Ναι υπάρχει. Έχω ακούσει ότι κάτι τέτοιο κάνει μια ιστοσελίδα. Κάνε μια αναζήτηση στο Google με το όνομα appulo ;)

 

8) Όχι δεν μπορείς να σώσεις σελίδα, εκτός και αν υπάρχει κάποιο add on που το επιτρέπει. Δεν το έχω ψάξει, μιας και δεν το έχω χρειαστεί.

 

9) Προσωπικά πέτα το iCy. Είναι άχρηστο.

 

10) Restore κάνεις όταν τα παίξει το κινητό σου και αναγκαστείς να του ξαναπεράσεις τις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν κάνεις restore θα ξαναέρθει σε εργοστασιακή κατάσταση, οπότε θα πρέπει να ΞΑΝΑκάνεις jailbreak. ;)

 

 

That's all, διάβασε το forum για τα υπόλοιπα. :cool:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την απαντηση..Ειχες δικιο..4 ωρες εκανε να φορτισει..

 

παιδια να ρωτησω κατι αν κανω jailbreak το iphone μου θα χασω ολα τα προγραμματα που εχω αγορασει απο το app store ....συγνωμη αν ρωταω κατι χαζο απλα ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι αν κανω jailbreak το iphone μου θα χασω ολα τα προγραμματα που εχω αγορασει απο το app store ....συγνωμη αν ρωταω κατι χαζο απλα ειμαι ασχετος

 

Όχι, θα έχεις μαζί και από App Store και από Cydia. ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το iphone 3gs και το έκανα με τη μία jailbreak. Τελικά ήταν πολύ εύκολο σε mac το έκανα μόνο 5 δευτερόλεπτα πήρε. Τώρα πως περνάω τραγούδια, εφαρμογές και πως συγχρονίζω τις επαφές; Χρησιμοποιώ το iTunes ή υπάρχει κανένα άλλο πρόγραμμα; Με το iTunes μου βγάζει κάτι για register πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσω στην apple;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα το iphone 3gs και το έκανα με τη μία jailbreak. Τελικά ήταν πολύ εύκολο σε mac το έκανα μόνο 5 δευτερόλεπτα πήρε. Τώρα πως περνάω τραγούδια, εφαρμογές και πως συγχρονίζω τις επαφές; Χρησιμοποιώ το iTunes ή υπάρχει κανένα άλλο πρόγραμμα; Με το iTunes μου βγάζει κάτι για register πρέπει υποχρεωτικά να το δηλώσω στην apple;

 

Συνήθως η πρώτη κίνηση μετά την αγορά του τηλεφώνου είναι να διαβάσουμε τις οδηγίες και τους οδηγούς πολλούς και καλούς από τους οποίους έχει και αυτό το forum.

 

Τώρα αφού προηγήθηκε το jailbreak, ας ακολουθήσει το παραπάνω ως δεύτερη κίνηση ... καλό κάνει :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τελικά το έκανα μέσω iTunes. Απλά νόμιζα ότι επειδή το έκανα jailbreak δεν χρησιμοποιούσα το iTunes.

To θέμα είναι ότι έχω άλλο πρόβλημα. Μόλις κλείνω το κινητό και το ξαναανοίγω μου βγάζει το σηματάκι ότι πρέπει να συνδεθεί με iTunes. Το συνδέω και λέει ότι το κινητό είναι σε recovery mode και πρέπει να γίνει restore. Δεν το κάνω και ξαναανοίγω το blackrain και ξανακάνω jailbreak οπότε ανοίγει κανονικά πάλι το iphone.

Λέτε να είναι με το καινούργιο bootrom και κάτι περίεργα που διάβασα εδώ στο forum;

Εντάξει μικρό το κακό στην ανάγκη δεν θα το κλείνω ποτέ. Πάντως μετά το jailbreak που έκανα τη δεύτερη φορά δεν είχα χάσει τίποτα (κάτι επαφές που είχα βάλει και το cydia που κατέβασα).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει τελικά το έκανα μέσω iTunes. Απλά νόμιζα ότι επειδή το έκανα jailbreak δεν χρησιμοποιούσα το iTunes.

To θέμα είναι ότι έχω άλλο πρόβλημα. Μόλις κλείνω το κινητό και το ξαναανοίγω μου βγάζει το σηματάκι ότι πρέπει να συνδεθεί με iTunes. Το συνδέω και λέει ότι το κινητό είναι σε recovery mode και πρέπει να γίνει restore. Δεν το κάνω και ξαναανοίγω το blackrain και ξανακάνω jailbreak οπότε ανοίγει κανονικά πάλι το iphone.

Λέτε να είναι με το καινούργιο bootrom και κάτι περίεργα που διάβασα εδώ στο forum;

Εντάξει μικρό το κακό στην ανάγκη δεν θα το κλείνω ποτέ. Πάντως μετά το jailbreak που έκανα τη δεύτερη φορά δεν είχα χάσει τίποτα (κάτι επαφές που είχα βάλει και το cydia που κατέβασα).

 

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εδώ και αρκετούς μήνες έχω "κόψει" το jailbreak οπότε έχω χάσει τις λεπτομέρειες του τι "παίζει" με τα νέα έργαλεία ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

kostas214 επειδη δεν εχει βγει untheterd jailbreak για την καινουρια φουρνια 3gs θα πρεπει να κανεις αυτη την διαδικασια (που κανεις) για να ανοιγει καθε φορα η συσκευη σου.

δεν εχεις κανενα προβλημα,ειναι νορμαλ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα από ότι κατάλαβα έχω συσκευή με το καινούργιο bootrom. Πάντως η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει σχεδόν όλο το forum εδώ και άλλους οδηγούς για το πως να κάνεις jailbreak. Απλά πουθενά δεν είχα διαβάσει γι αυτό, ότι πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που ξεκινάει το κινητό, αυτό που νόμιζα είναι οτι δεν γίνεται jailbreak η καινούργια έκδοση του bootrom.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα από ότι κατάλαβα έχω συσκευή με το καινούργιο bootrom. Πάντως η αλήθεια είναι ότι είχα διαβάσει σχεδόν όλο το forum εδώ και άλλους οδηγούς για το πως να κάνεις jailbreak. Απλά πουθενά δεν είχα διαβάσει γι αυτό, ότι πρέπει να το κάνεις κάθε φορά που ξεκινάει το κινητό, αυτό που νόμιζα είναι οτι δεν γίνεται jailbreak η καινούργια έκδοση του bootrom.

 

Είναι σίγουρο πως έχεις τη νέα bootrom.

 

Μπορείς να βεβαιωθείς, ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό: Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας. Εφόσον έχει Mac, είναι πολύ εύκολο.

 

Το πρόβλημα που θα έχεις είναι στη περίπτωση που χρειαστεί να κάνεις reboot τη συσκευή σου και δεν έχεις κοντά σου τον υπολογιστή σου, με το blackra1n. Τί γίνεται τότε;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...