Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση κ από μένα..

 

Όταν μπαίνω στο νετ φεύγει το σηματάκι 3G δίπλα από το σήμα της vodafone και εμφανίζεται ένα κυκλάκι.. Μήπως δεν έχει ενεργοποιηθεί το 3G μου και συνδέεται με GPRS ή wap ή και γω δεν ξέρω τι και χρεώνομαι παραπάνω; Με λίγα λόγια όταν μπαίνω με 3G θα πρέπει να γράφει 3G πάνω;

 

Αυτό πρέπει να σημαίνει ότι στο σημείο που βρίσκεσαι δεν υπάρχει σήμα 3G και έτσι το τηλέφωνο "κατεβαίνει" σε GPRS. Σωστά λες ότι όταν συνδέεσαι με 3G το γράφει κιόλας στη μπάρα.

 

Να χρεώνεσαι παραπάνω όταν δεν μπαίνεις με 3G δεν υπάρχει θέμα αφού τα data plan πληρώνονται με όγκο δεδομένων και όχι με χρόνο χρήσης.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμα 3G υπάρχει σίγουρα γιατί μένω μέσα στη θεσσαλονίκη και ΠΡΙΝ ανοίξω τον safari γράφει κανονικά 3G πάνω.. με το που κάνει load την πρώτη page εμφανίζεται η βουλίτσα.. Μάλλον δε μου έχουν ενεργοποιήσει το 3G.. Πρέπει να κάνω κάτι; Να τους πάρω τηλ;

 

Ρωτάω για διαφορετικές χρεώσεις, γιατί φαντάζομαι πως θα είναι διαφορετική η ογκοχρέωση για GPRS και για 3G..

Link to comment
Share on other sites

Σήμα 3G υπάρχει σίγουρα γιατί μένω μέσα στη θεσσαλονίκη και ΠΡΙΝ ανοίξω τον safari γράφει κανονικά 3G πάνω.. με το που κάνει load την πρώτη page εμφανίζεται η βουλίτσα.. Μάλλον δε μου έχουν ενεργοποιήσει το 3G.. Πρέπει να κάνω κάτι; Να τους πάρω τηλ;

 

Ρωτάω για διαφορετικές χρεώσεις, γιατί φαντάζομαι πως θα είναι διαφορετική η ογκοχρέωση για GPRS και για 3G..

 

Επιβεβαίωσέ το ρωτώντας τους καλύτερα.

 

Πάντως αν έχεις ένα data plan π.χ. 250 ΜΒ πάγιο το μήνα και στη συνέχεια χρέωση ανά ΜΒ ή ΚΒ, δεν έχει σημασία πως το καταναλώνεις (με σύνδεση σε 3G ή GPRS).

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσείς πού κατεβάζετε τα applications; Απευθείας στο iphone ή από τον υπολογιστή και μετά κάνετε συγχρονισμό; Γιατί εγώ προτιμώ σχεδόν πάντα από το iphone, αλλά την έχω πατήσει πολλές φορές γιατί αν κάνω συγχρονισμό μέσω itunes διαγράφονται κάποια applications μετά (προφανώς τα «σπασμένα»). :mad: Νταβατζιλίκι Νο 324324435 της Apple. :mad:

 

Τι πρέπει να κάνω για να μην διαγράφονται τα applications; Απλά ξετίκαρα το Sync Applications από το itunes, αλλά μετά πάλι αν θέλω να περάσω κάποιο app από τον υπολογιστή δεν μπορώ γιατί θα περάσει μεν τα νέα apps αλλά θα σβηστούν τα άλλα τα σπασμένα... Μπέρδεμα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

.................... Τι πρέπει να κάνω για να μην διαγράφονται τα applications; Απλά ξετίκαρα το Sync Applications από το itunes, αλλά μετά πάλι αν θέλω να περάσω κάποιο app από τον υπολογιστή δεν μπορώ γιατί θα περάσει μεν τα νέα apps αλλά θα σβηστούν τα άλλα τα σπασμένα... Μπέρδεμα... :wacko:

 

Θα εγκαταστήσεις από cydia, το AppSync for OS 3.1 (repo: cydia.hackulo.us).

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εσείς πού κατεβάζετε τα applications; Απευθείας στο iphone ή από τον υπολογιστή και μετά κάνετε συγχρονισμό; Γιατί εγώ προτιμώ σχεδόν πάντα από το iphone, αλλά την έχω πατήσει πολλές φορές γιατί αν κάνω συγχρονισμό μέσω itunes διαγράφονται κάποια applications μετά (προφανώς τα «σπασμένα»). :mad: Νταβατζιλίκι Νο 324324435 της Apple. :mad:

 

Τι πρέπει να κάνω για να μην διαγράφονται τα applications; Απλά ξετίκαρα το Sync Applications από το itunes, αλλά μετά πάλι αν θέλω να περάσω κάποιο app από τον υπολογιστή δεν μπορώ γιατί θα περάσει μεν τα νέα apps αλλά θα σβηστούν τα άλλα τα σπασμένα... Μπέρδεμα... :wacko:

 

Με την ίδια λογική νταβατζιλίκι είναι να σε βγάλει έξω από τον κινηματογράφο ο ιδιοκτήτης επειδή δεν πλήρωσες εισιτήριο :)

 

Καλή χρονιά :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια λογική νταβατζιλίκι είναι να σε βγάλει έξω από τον κινηματογράφο ο ιδιοκτήτης επειδή δεν πλήρωσες εισιτήριο :)

 

Καλή χρονιά :)

Σωστό κι αυτό. :O

 

Θα εγκαταστήσεις από cydia, το AppSync for OS 3.1 (repo: cydia.hackulo.us).

 

Αυτό το έχω και το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή αφού το iPhone δεν είναι όπως τα άλλα τηλέφωνα με multitasking που αφήνει εφαρμογές ανοιχτές να τρέχουν. Το μόνο που μπορεί να τρέχει είναι κάποιο app όπως μουσική, βίντεο, Safari και κλείνουν αν πατήσεις παρατεταμένα το Power Button μέχρι να εμφανιστεί το γνωστό "Slide to Power Off" και μετά παρατεταμένα το Home μέχρι να εξαφανιστεί ;)

 

Αν θες εφαρμογή που να μπορείς να αφήνεις προγράμματα να τρέχουν από πίσω μπορείς να βρεις από το Cydia (αν το έχεις κάνει Jailbreak). Πολύ καλό και δοκιμασμένο είναι το ProSwitcher.

 

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά!! :D:D

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι προγράμματα όπως κάποια

για chat με msn κοκ που ακόμα και

αν πατήσεις το home αυτά εξακολουθούν

να τρέχουν και πάει βόλτα η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το iPhone 3G 16GB White και εχει μεσα την εκδοση 3.1.2. αν κανω jailbreak τωρα, θα εχω καποιο προβλημα οσον αφορα την εκδοση; κατι διαβασα σε αλλο topic οτι ισως χρειαστω καποια παλια εκδοση OS :worry: αν κανω jailbreak και θελησω να το επαναφερω, ειτε επειδη αντιμετωπισα καποιο προβλημα, ειτε θελω να το πουλησω "μαμα", κανοντας restore, δεν τελειωνει επι τοπου το ολο θεμα;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να πας σε καμία προηγούμενη

έκδοση. απλά θα κάνεις το αντίστοιχο jb για

την έκδοση αυτή. αν κάνεις restore εξαφανίζονται

όλα από το κινητό, είναι όπως το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι προγράμματα όπως κάποια

για chat με msn κοκ που ακόμα και

αν πατήσεις το home αυτά εξακολουθούν

να τρέχουν και πάει βόλτα η μπαταρία.

 

Αυτά τα πρόγραμματα δεν τρέχουν στο παρασκήνιο, αφού κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται από την Apple, απλά κρατάνε το account σου logged in για κάποιο διάστημα που ορίζεις, ακόμη κι αν κλείσεις την εφαρμογή.

 

Δεν επηρρεάζουν καθόλου την μπαταρία. Εκτός μόνο από τις push ενημερώσεις τους.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια σε ολους! ο,τι επιθυμειτε!

 

το μονο αρνητικο, λοιπον, απο το JB της εκδοσης 3.1.2 ειναι η πειπτωση που κολλαει το κινητο και χρειαζεσαι τον υπολογιστη για να το ξεκολλησεις με εκ νεου JB;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια σε ολους! ο,τι επιθυμειτε!

 

το μονο αρνητικο, λοιπον, απο το JB της εκδοσης 3.1.2 ειναι η πειπτωση που κολλαει το κινητο και χρειαζεσαι τον υπολογιστη για να το ξεκολλησεις με εκ νεου JB;

 

παιδιά, σαν νέος χρήστης και εγώ του ίδιου μοντέλου, θα ήθελα να απαντήσετε όσο πιο αναλυτικά γίνεται στον φίλο μας για την έκδοση 3.1.2.

το ταξίδι ως τώρα : nokia 3510 -> sony ericsson t310 -> siemens sx1 -> nokia n95 -> iPhone 3GS -> iPhone 4S (16g black) :love:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια κ καλη χρονια!!! θελω μια βοηθεια σας παρακαλω γιατι παω να τρελαθω.. επαιζε ο αδερφος μου με το τηλ πιο συγκεκριμενα την εφαρμογη my GUITAR την κιθαρα κ δεν ξερω τι ακριβως πατησε κ ξαφνικα τα εικονιδια εγιναν τεραστια πως το επαναφερω??πειτε μου σας παρακαλω!!
Link to comment
Share on other sites

..............δεν ξερω τι ακριβως πατησε κ ξαφνικα τα εικονιδια εγιναν τεραστια πως το επαναφερω??πειτε μου σας παρακαλω!!

 

Προφανώς, ενεργοποίησε το zoom από τις Ρυθμίσεις->Γενικά->Προσβασιμότητα.

 

Μπες στις ρυθμίσεις και κάνε το zoom->off. Για να φτάσεις εκεί, μπορείς (νομίζω) να κάνεις scroll, σύρρωντας τα δυο δάκτυλα στην οθόνη.

 

Αν δεν μπορέσεις από τη συσκευή, συνέδεσέ την με τον υπολογιστή, τρέξε το iTunes, πήγαινε στο πρώτο tab του iPhone (Summary) και πάτα το Configure Universal Access (κάτω-κάτω). Στο παράθυρο που θ' ανοίξει, επέλεξε αντί για zoom το neither.

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, ενεργοποίησε το zoom από τις Ρυθμίσεις->Γενικά->Προσβασιμότητα.

 

Μπες στις ρυθμίσεις και κάνε το zoom->off. Για να φτάσεις εκεί, μπορείς (νομίζω) να κάνεις scroll, σύρρωντας τα δυο δάκτυλα στην οθόνη.

 

Αν δεν μπορέσεις από τη συσκευή, συνέδεσέ την με τον υπολογιστή, τρέξε το iTunes, πήγαινε στο πρώτο tab του iPhone (Summary) και πάτα το Configure Universal Access (κάτω-κάτω). Στο παράθυρο που θ' ανοίξει, επέλεξε αντί για zoom το neither.

 

Σε ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω πααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααρραααααααααααααααα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ το εφτιαξα!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να σαι καλααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλη χρονια σε ολους! ο,τι επιθυμειτε!

 

το μονο αρνητικο, λοιπον, απο το JB της εκδοσης 3.1.2 ειναι η πειπτωση που κολλαει το κινητο και χρειαζεσαι τον υπολογιστη για να το ξεκολλησεις με εκ νεου JB;

 

παιδιά, σαν νέος χρήστης και εγώ του ίδιου μοντέλου, θα ήθελα να απαντήσετε όσο πιο αναλυτικά γίνεται στον φίλο μας για την έκδοση 3.1.2.

 

επειδή έχουμε το ίδιο κινητό, κανε

το παρακάτω JB δεν προκοιτε να

κολλήσει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254879

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχουμε το ίδιο κινητό, κανε

το παρακάτω JB δεν προκοιτε να

κολλήσει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254879

 

Εμένα ενώ στην αρχή μου το έκανε και ήταν μια χαρά, έκανε ένα reboot το κινητό και τώρα δεν μου ανοίγει καν. Ξακακάνω το blackra1n αλλά μένει στο done, wait for reboot. Το κινητό κλείνει και δεν ξανανοίγει. Πρέπει να το ξανανοίχω εγώ με το κουμπί. Και με βγάζει πάλι σε recovery!

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι...Την τελευταία έκδοση έχω, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει αναβάθμιση. Η μλκια είναι ότι δεν μου κάνει ούτε restore. Μου βγάζει error!
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρε συ είχα κάνει 4 JB με το πρόγραμμα απο

την dev-team και συνέχεια κολουσε και έδειχνε

μαύρη οθόνη και μόλις έκανα το blackrain έγινε

κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έγινε στην αρχή και ήταν μια χαρά. Έπρεπε να κάνω ένα reboot κάποια στιγμή γιατί κατέβασα κάτι. Έκανα το reboot, ξανάκανα το blackra1n και ήταν μια χαρά. Μετά έκανα και reset network settings (ανάθεμα την ώρα που το έκανα) και μετά πήγα να ξανακάνω blackra1n αλλά μου μένει στο wait for reboot. Μου βγάζει την φάτσα του τυπά στο κινητό, αλλά μετά αντί για reboot κλείνει τελέιως!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...