Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Είμαι νέος στο φόρουμ.

Πήρα την νέα iphone 3gs σε αντικατάσταση του παλιού μου (απο τα πρώτα στά Ελληνικά σπασμένα)

Αντιμετωπίζω πρόβλημα συγχρονισμού (error 13001). Σε άλλον υπολογιστή δουλεύει κανονικά.

Μέχρι τώρα με το παλιό ήταν οκ.

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας.

Είμαι νέος στο φόρουμ.

Πήρα την νέα iphone 3gs σε αντικατάσταση του παλιού μου (απο τα πρώτα στά Ελληνικά σπασμένα)

Αντιμετωπίζω πρόβλημα συγχρονισμού (error 13001). Σε άλλον υπολογιστή δουλεύει κανονικά.

Μέχρι τώρα με το παλιό ήταν οκ.

Τι μπορεί να φταίει?

 

Με τι υπολογιστή προσπαθείς να το συνδέσεις;

 

 

Δες αυτό που παραθέτω.

 

Σφάλμα 13001

 

---Αιτίες---

Broken Fail βιβλιοθήκη iTunes

 

---Απόφαση---

Δημιουργήστε ένα νέο αρχείο itunes βιβλιοθήκη - με τη διαγραφή του και στη συνέχεια άνοιξε το iTunes και αυτό δημιουργεί ξανά το iTunes της Library.itl

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

...Τι θα βγει αν κλείσει το 3G?

 

Ότι βγαίνει και στο δικό μου :p , με κλειστό το 3G δεν κάνει καμία ενέργεια να συνδεθεί με GPRS με αποτέλεσμα να μπαίνω μόνο με Wifi (όπως και επιθυμούσα)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ότι βγαίνει και στο δικό μου :p , με κλειστό το 3G δεν κάνει καμία ενέργεια να συνδεθεί με GPRS με αποτέλεσμα να μπαίνω μόνο με Wifi (όπως και επιθυμούσα)

 

Εμένα όταν έχω κλειστό το 3G, γιατί συνδέεται με GPRS?? Τι σχέση έχει το 3G με το GPRS??

Όταν κλείσεις το 3G, απλά δεν συνδέεται με 3G... συνδέεται όμως με GPRS...

Link to comment
Share on other sites

Με τι υπολογιστή προσπαθείς να το συνδέσεις;

 

 

Δες αυτό που παραθέτω.

 

Σφάλμα 13001

 

---Αιτίες---

Broken Fail βιβλιοθήκη iTunes

 

---Απόφαση---

Δημιουργήστε ένα νέο αρχείο itunes βιβλιοθήκη - με τη διαγραφή του και στη συνέχεια άνοιξε το iTunes και αυτό δημιουργεί ξανά το iTunes της Library.itl

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια αλλα δεν κατάλαβα πως να κάνω την διαδικασία.

Το κάνω μεσα απο itunes?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς να μου πει. Κατέβασα στην τύχη το download manager και μέσω αυτού ένα αρχείο pdf απο το ίντερνετ. Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται αυτός ο τύπος αρχείου. Έχω κατεβασμένο και το pdf reader και άλλους readers αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να μεταφέρω το αρχείο το pdf από το download manager όπου έχει σωθεί στο pdf reader με κάποιο τρόπο, έτσι ώστε να το βλέπω με κάποιο τρόπο όταν ανοίγο το pdf reader, σωστά; Γίνεται αυτό κάπως; Υπάρχει κάποια άλλη πιο εύκολη διαδικασία να σώσω και να δω ένα αρχείο στη συσκευή μου, ίσως με κάποια άλλα πιο βολικά προγράμματα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν με βοηθάει αυτο το άρθρο. Είναι για exchange server. Εγώ έχω απλό pop λογαριασμό απο webmail.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και την εφαρμογή remail εάν έχεις google account. Δεν γνωρίζω εάν υποστηρίζει και άλλα pop accounts. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοηθεια αλλα δεν κατάλαβα πως να κάνω την διαδικασία.

Το κάνω μεσα απο itunes?

 

C:\Documents and Settings\το όνομα του pc σου\Τα έγγραφά μου\Η μουσική μου\iTunes

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ kormos.

Διέγραψα τα libraries και άνοιξα ξανά το itunes.

Πάλι τα ίδια.

 

Χμμμ , να αποκλείσω το γεγονός ότι έχεις Windows 7 ; :confused:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κανείς να μου πει. Κατέβασα στην τύχη το download manager και μέσω αυτού ένα αρχείο pdf απο το ίντερνετ. Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει ότι δεν υποστηρίζεται αυτός ο τύπος αρχείου. Έχω κατεβασμένο και το pdf reader και άλλους readers αλλά υποθέτω ότι θα πρέπει να μεταφέρω το αρχείο το pdf από το download manager όπου έχει σωθεί στο pdf reader με κάποιο τρόπο, έτσι ώστε να το βλέπω με κάποιο τρόπο όταν ανοίγο το pdf reader, σωστά; Γίνεται αυτό κάπως; Υπάρχει κάποια άλλη πιο εύκολη διαδικασία να σώσω και να δω ένα αρχείο στη συσκευή μου, ίσως με κάποια άλλα πιο βολικά προγράμματα;

Ευχαριστώ!

 

σήμερα κατέβασα ενα pdf απο ενα mail και το άνοιξε κανονικά :blink::blink:

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω απενεργοποιήσει το Fetch New Data για το mail από τις ρυθμίσεις.. Αλλά κάποιες φορές με ειδοποιεί όταν έχω νέα e-mails.., χωρίς να είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Πρέπει να ρυθμίσω και τίποτα άλλο?

Επίσης τα notifications που μου εμφανίστηκαν τι ακριβώ είναι? Τ push? :O

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω WINDOWS 7.

Σήμερα διέγραψα το Itunes και τις βιβλιοθήκες, και τα εγκατέστησα απο την αρχή.

Πάλι τα ίδια error 13001.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα Iphone 3G ενος φιλου για μερικες μερες για test drive αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει καθως ηδη εχω βολευτει με το SE C902 που ολα γινονται ευκολα και γρηγορα,παρ'οτι ειμαι χρηστης Macbook.Τα mp3 μου για ηχο κλησης δεν μπορω να τα βαλω?Αν ναι,πως?Το τηλεφωνο φοραει το τελευταιο λογισμικο.
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα Iphone 3G ενος φιλου για μερικες μερες για test drive αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει καθως ηδη εχω βολευτει με το SE C902 που ολα γινονται ευκολα και γρηγορα,παρ'οτι ειμαι χρηστης Macbook.Τα mp3 μου για ηχο κλησης δεν μπορω να τα βαλω?Αν ναι,πως?Το τηλεφωνο φοραει το τελευταιο λογισμικο.

Γίνεται...

 

Εγώ το κάνω απο δώ

 

http://audiko.net/ . Έχει και πολλά στο site, αλλά και φορτώνεις και δικά σου.

Όλα αυτά μέσω του itunes.. Όταν φορτώσεις ένα θα σου εμφανιστεί μια καινούρια κατηγορία Ringtones..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως στο εν λόγω site, μπορείς να δημιουργήσεις δικά σου ringtones, ανεβάζοντας και επεξεργάζοντας δικά σου mp3 ;)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν έχω WINDOWS 7.

Σήμερα διέγραψα το Itunes και τις βιβλιοθήκες, και τα εγκατέστησα απο την αρχή.

Πάλι τα ίδια error 13001.

 

Sorry , αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο πλέον πέρα του ότι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο λειτουργικό σου , αν λάβω υπ' όψιν μου ότι όπως έχεις προαναφέρει σε άλλο υπολογιστή λειτουργούν όλα άψογα :confused:

 

Πηρα ενα Iphone 3G ενος φιλου για μερικες μερες για test drive αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψει καθως ηδη εχω βολευτει με το SE C902 που ολα γινονται ευκολα και γρηγορα,παρ'οτι ειμαι χρηστης Macbook.Τα mp3 μου για ηχο κλησης δεν μπορω να τα βαλω?Αν ναι,πως?Το τηλεφωνο φοραει το τελευταιο λογισμικο.

 

 

1. http://www.myphone.gr/mp1/sm_search.gif αναζήτηση

 

2. Θέμα: [Οδηγός] Δημιουργήστε ήχους κλήσης για το iPhone δωρεάν

 

3. Θέμα: [Οδηγός] Περάστε μουσική στο iphone χωρίς itunes

 

4. Δημιουργία Custom Ringtone > 40secs!

 

 

Φιλικά πάντα :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πφφ...Ολοκληρη επιστημη..Με βλεπω να μενω με τα N series μου...:O

 

Ποια επιστήμη? Σιγά το δύσκολο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πφφ...Ολοκληρη επιστημη..Με βλεπω να μενω με τα N series μου...:O

 

Καλημέρα :)

Μα δεν είναι δα και τόσο δύσκολο αυτό που παρουσιάζεται και στα 3 θέματα :p

 

*μέχρι και η 10άχρονη αδελφούλα μου τα καταφέρνει και μου φτιάχνει ήχους

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Βρε δυσκολο δεν ειναι αλλα αν ειναι σε καθε τι που θελω, πχ ringtones,αποστολες με BT κτλ,να κανω τετοια...χαθηκαμε!:O:p
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα με το iPhone 3G μου που αγόρασα πριν ένα μήνα! Για την ακρίβεια...όντας αρχάριος και έχοντας διαβάσει ότι όλα τα iPhone ξεκλειδώνονται βρήκα σε πολύ καλή τιμή ένα 3G σε εξαιρετική κατάσταση (είναι εμφανές ότι ήταν καινούριο, με κουτί κλπ μέσα) από έναν τύπο (255 λίρες Αγγλίας=280 ευρώ περίπου, λόγω ότι σπουδάζω εκεί)! Το κινητό είναι κλειδωμένο στην AT&T δηλαδή είναι Αμερικάνικο! Από την πρώτη κιόλας ημέρα έχω προβλήματα! Το κινητό χάνει συνέχεια το σήμα...κάποιες φορές δείχνει ότι έχει και δεν έχει στην πραγματικότητα! Έχω συνέχει call drops και call failed! Και το χειρότερο όλων, εκεί που αλλάζει συνέχεια το σήμα από 3G, Edge σε No service κλπ (όλη την ώρα!!!) κάποια στιγμή κολλάει στο No service δεν ξαναβρίσκει σήμα και μετά αν το κάνω επανεκίννηση κολλάει στο Apple logo και μάλιστα βγάζει και ένα κολλημένο κυκλάκι (frozen spinning whee)! Συνεπώς ξανακάνω restore και μετα jailbreak και unlock κλπ και αυτή η διαδικασία συνεχίζεται κάθε 2 μέρες περίπου, ίσως και λιγότερο! Το αποτέλεσμα είναι να έχω κάνει πάνω από 40 restore ως τώρα!!! Να σημειώσω ότι το τηλ λειτουργέι σε firmware 3.1.2 και έχω δοκιμάσει και original και custom firmware μα τα ίδια! Επίσης δεδομένου ότι η Apple στην Αγγλία δεν το αναγνωρίζει, δεν ξέρω εδώ στην Ελλάδα, το πήγα και σε 2 τεχνικούς οι οποίοι το ανοιξαν και με διαβεβαίωσαν ότι hardware problem δεν υπάρχει!! Έχετε καμιά ιδέα;;; Λύνεται το πρόβλημα;;; Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη συχνότητα του σήματος;;; Το κακό είναι πως ότι μου έκανε στην Αγγλία εξακολουθεί να κάνει και εδώ στην Ελλάδα!!! Και έχω τρελαθεί!!!

 

Παρακαλώ βοηθήστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ου μπλεξεις....γιατι πως ξεμπλεκεις:D ??????
Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστουυσα να ξανακανεις ενα jailbreak με custom firmware μιας και ειναι τα πιο ασφαλη. Εαν εχεις προσβαση σε mac ειναι καλυτερα να το φτιαξεις μονος σου. Και να προσεξεις να μην εγκατασταθει το icy μιας και εχει παρουσιασει κατα καιρους εξαιρετικα πολλα προβληματα. Αν δεν εχεις προσβαση σε mac μπορεις να μου στειλεις με pm τι θελεις να εχει το custom firmware σου και να στο φτιαξω εγω. Και εγω χρηστης iphone 3g απο τη μακρινη αμερικη ειμαι αλλα δεν εχω δει μεχρι τωρα ουτε ενα προβλημα. Ουτε στην μπαταρια, ουτε στο gps, ουτε στο σημα... Μπορει να ειμαι εξαιρετικα τυχερος που δεν μου ετυχε κατι τετοιο, αλλα δεν νομιζω πως προκειται γαι καθαρη τυχη!!!!!!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς έχω δοκιμάσει τα πάντα εδώ και ένα μήνα! Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το custom firmware καθώς και εγώ έχω δοκιμάσει 2 που βρήκα στο ιντερνετ! Αλλά συν τοις άλλοις το έχω πάει ήδη και σε 2 μαγαζιά στο Λονδίνο όπου διατέινονται ότι κάνουν jailbreak, unlock και repair και πέρα από τον έλεγχο του hardware (όπου και οι 2 έβγαλαν ότι δεν έχει και καλά κάτι!) μετά άρχισαν να προσπαθούν να βάλουν διάφορα custom firmwares! Κατά τα λοιπά το κιν με όλα τα firmwares λειτουργέι άψογα πέρα από το πρόβλημα με το ανεβοκατέβασμα του σήματος! Το πρόβλημα εμφανίζεται κάθε φορά σε κάποιο εσωτερικό χώρο όπου το σήμα θεωρητικά δεν είναι τόσο ισχυρό με αποτέλεσμα να χάνεται και να καταλήγω στην ένδειξη no service! Για να καταλάβεις και την sim ακόμη να βγάλω εκείνη την ώρα το κιν λειτουργεί ακόμα για λίγη ώρα αλλά και δείχνει πάλι no service! Να έχει σχέση με την κεραία;;;

Φίλε μου big επειδή μονο PC έχω και από custom firmwares δεν έχω ιδέα αν δεν σε πειράζει και δεν έχεις πρόβλημα μπορείς να μου στείλεις το firmware που έχεις εσύ στην δική σου συσκευή και λειτουργεί;;; Αν δεν έχεις πρόβλημα, απλά για να κάνω μια δοκιμή! Πάντως εδώ και ένα μήνα έχω απελπιστεί! Εκεί που το κιν δείχνει να λειτουργεί μια χαρά ξαφνικά πάω στο No service και μετά τα γνωστά! Δεν είναι κατάσταση! Πλέον δεν το λειτουργώ αφού τελευταία φορά κόλλησε πάλι χθές όταν επέστρεψα σπίτι!

Όποιος έχει κάποια ιδέα ή προτίθεται να εξετάσει το τηλ ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να προτείνει!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

ου μπλεξεις....γιατι πως ξεμπλεκεις:D ??????
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα και χρειαζομαι την πολύτιμη βοηθεια σας!

 

Ζητω βεβαια συγνωμη εκ των προτερων αν εχει απαντηθει ξανα,αλλα δεν μπορω να ψαξω και τις 63 περιπου σελιδες του thread!

 

Εργαζομαι στο Ελ.Βενιζελος και υπαρχουν πολλες στιγμες που λογω του ποστου που εργαζομαι εχω χρονο ωστε να μπορω να σερφαρω λιγο στο internet!

 

Το προβλημα ξεκιναει οταν το iphone επιχειρει να συνδεθει με το wifi του αεροδρομιου!

 

Κατα την συνδεση μου,στην οθονη του safari μου λεει να κατεβασω τον flash player-κατι το οποιο δεν μπορω να κανω βεβαια-οποτε παταω την επιλογη HTLM του site και ετσι με βγαζει στην σελιδα του Βενιζελος χωρις ομως να μπορω να πατησω το οτιδηποτε και ετσι να μην μπορω να συνδεθω τελικα στο internet ασχετως αν μπορω να δω την σελιδα του Βενιζελος σε HTLM μορφη ομως.Σε ερωτηση μου σε ενα υπαλληλο πληροφοριων δεν ηξερε να μου απαντησει τιποτα!

Μπορειτε να με βοηθησετε;

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...