Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους παιδια!

Μολις απεκτησα ενα ολοκαινουριο iphone 3gs 32gb!

Να εξηγησω πως ουδεποτε πριν ειχα καμμια επαφη με οποιοδηποτε προιον τησ apple και πως ολα τα προηγουμενα τηλεφωνα μου ηταν nokia...

Θελω να σας ρωτήσω τι ακριβώς γινεται με το bluetooth του iphone?Σε ποιές περιπτώσεις λειτουργεί,σε ποιές οχι?και αν μπορώ να στείλω μεσω bluetooth τον τηλεφωνικό μου κατάλογο...και αν οχι τότε πως μπορώ?

Λογικά θα εχούν απαντηθεί ολα αυτα αλλα μετα απο μια γρηγορη αναζήτηση δν βρήκα κατι σχετικό..

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

 

 

Ανακοίνωση: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

 

 

Nokia -> PC Suite - > Outlook -> iPhone (iTunes)

Το BT είναι μόνο για χρήση φωνής :rolleyes: , iPhone 3GS - Τεχνικά χαρακτηριστικά

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ αν και ειχα ριξει μια ματια στα παραπανω!

Μέσω pc suite το κανω τωρα απλά σκεφτομουν μηπως υπηρχε καποιος αλλος γρηγοροτερος τροπος!

Οσο για το bluetooth γνωριζω οτι ειναι κλειδωμενο αλλα ελεγα μηπως υπηρχε καποιος τροπος να παρακαμφθει το κλειδωμα για μεταφορα τηλ καταλογου!

Δεν ξερω αν αυτο τελικα επιτυγχανεται μεσω jb-ing αλλα θα το κρατησω να το μαθω καμμια βδομάδα ακομη ετσι και μετα να το σπασω..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ αν και ειχα ριξει μια ματια στα παραπανω!

Μέσω pc suite το κανω τωρα απλά σκεφτομουν μηπως υπηρχε καποιος αλλος γρηγοροτερος τροπος!

Οσο για το bluetooth γνωριζω οτι ειναι κλειδωμενο αλλα ελεγα μηπως υπηρχε καποιος τροπος να παρακαμφθει το κλειδωμα για μεταφορα τηλ καταλογου!

Δεν ξερω αν αυτο τελικα επιτυγχανεται μεσω jb-ing αλλα θα το κρατησω να το μαθω καμμια βδομάδα ακομη ετσι και μετα να το σπασω..

 

Για να το πήρες τώρα υποθέτω ότι θα έχει το νέο BR άρα μετά λύπης μου πολύ φοβάμαι πως θα δυσαρεστηθείς όταν θα πληροφορηθείς ότι θα πρέπει να φροντίζεις να μην κάνεις επανεκκίνηση ή να μένεις από μπαταρία αν έχεις σκοπό να το κάνεις JB :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι

 

Εχω το iPhone 3G και το iFunBox και δεν μπορω να δω τα Aplications να βαλω κατι Excell και κατι φωτογραφιες μηπως ξερει να μου πει κανεις πως μπορω ή τι κανω λαθος ????

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

 

10.12.09 Τιποτα δεν υπαρχει? καποιος να με βοηθησει

Ο εξυπνος ανθρωπος παραδεχεται παντα το λαθος του, ο πονηρος βρισκει δικαιολογιες αλλα ο βλακας παντα επιμενει!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να το πήρες τώρα υποθέτω ότι θα έχει το νέο BR άρα μετά λύπης μου πολύ φοβάμαι πως θα δυσαρεστηθείς όταν θα πληροφορηθείς ότι θα πρέπει να φροντίζεις να μην κάνεις επανεκκίνηση ή να μένεις από μπαταρία αν έχεις σκοπό να το κάνεις JB :rolleyes:

 

Αν ισχυει κατι τετοιο μαλλον θα το αργησω λιγο παραπανω να το κανω JB:mad:Αν και πιστευω αργα ή γρηγορα καποιος τροπος θα βρεθει να γινεται κανονικα και στισ καινουριες σειρες!Α..και μιας και οπως καταλαβα εισαι γνωστης του αντικειμενου τι ειναι το BR και που μπορω να δω ποια εκδοση εχει το δικο μου??:O

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει κατι τετοιο μαλλον θα το αργησω λιγο παραπανω να το κανω JB:mad:Αν και πιστευω αργα ή γρηγορα καποιος τροπος θα βρεθει να γινεται κανονικα και στισ καινουριες σειρες!Α..και μιας και οπως καταλαβα εισαι γνωστης του αντικειμενου τι ειναι το BR και που μπορω να δω ποια εκδοση εχει το δικο μου??:O

 

Πολλοί το αναμένουν αυτό και υποθέτω αργά ή γρήγορα θα βρεθεί η λύση για τους ενδιαφερόμενους :)

*απλά μελετάω όσο ποιο πολλά μπορώ από εδώ μέσα :p

Θέμα: Πώς μπορείτε να ελέγξετε την έκδοση bootrom της συσκευής σας

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω κάνει jailbreak πάντως με καινούρια συσκευή. Εντάξει αν τυχόν γίνει επανεκκίνηση απλά ξανατρέχω το αρχείο blackra1n. Κλαιν μαιν. Σίγουρα όμως περιμένω πώς και πώς τν διόρθωση και αυτού του bug από τον τρισμέγιστο geohot.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω κάνει jailbreak πάντως με καινούρια συσκευή. Εντάξει αν τυχόν γίνει επανεκκίνηση απλά ξανατρέχω το αρχείο blackra1n. Κλαιν μαιν. Σίγουρα όμως περιμένω πώς και πώς τν διόρθωση και αυτού του bug από τον τρισμέγιστο geohot.

 

Έχει αναφερθεί πως κάθε φορά που θα σβήνει από μπαταρία ή χρειάζεται restart θα πρέπει να μπαίνεις σε μια διαδικασία "βαρετή"

Τον τελευταίο λόγο τον έχει ο κυρίως χρήστης που επιθυμεί να το κάνει αυτό :cool:

 

Προσωπικά νομίζω πως 2/100 χρήστες για να μην πω παραπάνω αγοράζουν iPhone και κάνουν JB χωρίς να γνωρίζουν γιατί το κάνουν.

Το κινητό και χωρίς JB σου προσφέρει άπειρες λειτουργίες αρκεί να το ψάξεις και να καταλάβεις τι συσκευή έχεις στα χέρια σου ;)

 

Φιλικά πάντα :)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πως κάθε φορά που θα σβήνει από μπαταρία ή χρειάζεται restart θα πρέπει να μπαίνεις σε μια διαδικασία "βαρετή"

Τον τελευταίο λόγο τον έχει ο κυρίως χρήστης που επιθυμεί να το κάνει αυτό :cool:

 

Προσωπικά νομίζω πως 2/100 χρήστες για να μην πω παραπάνω αγοράζουν iPhone και κάνουν JB χωρίς να γνωρίζουν γιατί το κάνουν.

Το κινητό και χωρίς JB σου προσφέρει άπειρες λειτουργίες αρκεί να το ψάξεις και να καταλάβεις τι συσκευή έχεις στα χέρια σου ;)

 

Φιλικά πάντα :)

Καθόλου βαρετή διαδικασία. 5 δευτερόλεπτα δουλειά είναι. Το σπαστικό είναι ότι πρέπει να έχεις απαραίτητα δίπλα σου υπολογιστή. Αλλιώς μένεις χωρίς κινητό μέχρι να βρεις υπολογιστή.

 

Αλλά είπαμε ψήνεται η νέα έκδοση jailbreak.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου βαρετή διαδικασία. 5 δευτερόλεπτα δουλειά είναι. Το σπαστικό είναι ότι πρέπει να έχεις απαραίτητα δίπλα σου υπολογιστή. Αλλιώς μένεις χωρίς κινητό μέχρι να βρεις υπολογιστή.

 

Αλλά είπαμε ψήνεται η νέα έκδοση jailbreak.

 

Άρα μαζί με το iPhone από κοντά και ένα netbook :p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

ναι αμε!!τα βαζεις και τα 2 στην τσεπη!ειναι λιγο παντοφλιτσα το iphone αλλα δεν με νοιαζει.το καταχαιρομαι.περιμενω πως και πως να ξεκινησει το συμβολαιο μου και επισης να βγει και η νεα εκδοση blackra1n για να το χαρω με τον καλυτερο τροπο!!!
Link to comment
Share on other sites

ναι αμε!!τα βαζεις και τα 2 στην τσεπη!ειναι λιγο παντοφλιτσα το iphone αλλα δεν με νοιαζει.το καταχαιρομαι.περιμενω πως και πως να ξεκινησει το συμβολαιο μου και επισης να βγει και η νεα εκδοση blackra1n για να το χαρω με τον καλυτερο τροπο!!!

 

Το "σπάσιμο" του iPhone είναι σχετικό πάντως :rolleyes: , για την δουλειά μου που το χρησιμοποιώ μπορώ να πω πως και "αγνό" που το έχω είναι άψογο και εξυπηρετικό :p , άρα προσωπική μου άποψη το "σπάμε" ή όχι ανάλογα με τις ανάγκες μας και όχι με το τι κάνει ο λαός :lol:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το "σπάσιμο" του iPhone είναι σχετικό πάντως :rolleyes: , για την δουλειά μου που το χρησιμοποιώ μπορώ να πω πως και "αγνό" που το έχω είναι άψογο και εξυπηρετικό :p , άρα προσωπική μου άποψη το "σπάμε" ή όχι ανάλογα με τις ανάγκες μας και όχι με το τι κάνει ο λαός :lol:

Το «σπάσιμο» τουλάχιστον σε μένα μου προσφέρει πολλές ευκολίες... Όπως για παράδειγμα δωρεάν κλήσεις σε σταθερά (και σε κινητά βασικά...) μέσω voip ακόμα και εκτός wifi...

 

Όπως ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ όλων των ραδιοφωνικών σταθμών του e-radio.gr

 

Βιντεοκλήσεις μέσω skype (fring). Μόνο λήψη της εικόνας του άλλου, αποστολη εικόνας από το iphone δεν υποστηρίζεται γιατί δυστυχώς δεν έχει κάμερα μπροστά.

 

και πολλά άλλα καλούδια.

 

Μπορεί να είμαστε αρχάριοι (15μέρες iphone), αλλά κάποια πράματα τα μάθαμε για αρχή. :p

Link to comment
Share on other sites

Το «σπάσιμο» τουλάχιστον σε μένα μου προσφέρει πολλές ευκολίες... Όπως για παράδειγμα δωρεάν κλήσεις σε σταθερά (και σε κινητά βασικά...) μέσω voip ακόμα και εκτός wifi...

 

Όπως ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ όλων των ραδιοφωνικών σταθμών του e-radio.gr

 

Βιντεοκλήσεις μέσω skype (fring). Μόνο λήψη της εικόνας του άλλου, αποστολη εικόνας από το iphone δεν υποστηρίζεται γιατί δυστυχώς δεν έχει κάμερα μπροστά.

 

και πολλά άλλα καλούδια.

 

Μπορεί να είμαστε αρχάριοι (15μέρες iphone), αλλά κάποια πράματα τα μάθαμε για αρχή. :p

 

Δηλαδή πήρες iPhone για να κάνεις αυτά που προανέφερες :p και όχι γι αυτά που μπορεί να προσφέρει ως από τα καλύτερα μαζί με τα HTC επαγγελματικά τηλέφωνα; :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Το «σπάσιμο» τουλάχιστον σε μένα μου προσφέρει πολλές ευκολίες... Όπως για παράδειγμα δωρεάν κλήσεις σε σταθερά (και σε κινητά βασικά...) μέσω voip ακόμα και εκτός wifi...

 

Όπως ραδιόφωνο μέσω ίντερνετ όλων των ραδιοφωνικών σταθμών του e-radio.gr

 

Βιντεοκλήσεις μέσω skype (fring). Μόνο λήψη της εικόνας του άλλου, αποστολη εικόνας από το iphone δεν υποστηρίζεται γιατί δυστυχώς δεν έχει κάμερα μπροστά.

 

και πολλά άλλα καλούδια.

 

Μπορεί να είμαστε αρχάριοι (15μέρες iphone), αλλά κάποια πράματα τα μάθαμε για αρχή. :p

 

Όλα αυτά που αναφέρεις γίνονται κατά βάση και με εφαρμογές από το Appstore.

 

Αυτό που δεν γίνεται με skype είναι η πραγματοποίηση κλήσεων όντας σε 3G δικτυο (μόνο wi-fi) ενώ το truephone (άλλη εφαρμογή sip από Appstore) το κάνει και αυτό.

 

Είναι συζητήσιμο βέβαια αν η χρήση του data plan για κλήσεις φωνής είναι και πόσο δωρεάν (αφού πληρώνεις πάγιο για αυτό και επιπλέον το όριο του data plan εντός του παγίου δεν είναι απεριόριστο ειδικά αν το χρησιμοποιείς και για άλλα πράγματα - streaming ταινιών / μουσικής κλπ).

 

Τι εννοείς ακριβώς ότι κάνεις δωρεάν κλήσεις σε κινητά μέσω voip; αν δεν εννοείς ότι και το άλλο κινητό έχει και αυτό αντίστοιχη εφαρμογή και καλείς το κινητό ως συσκευή και όχι ως αριθμό κινητής τηλεφωνίας, τότε θα ενδιαφέρει πολλούς με ποιό τρόπο και κόστος γίνεται αυτό οπότε πες περισσότερα, αλλίως το διευκρινίζεις για να μην μπερδευόμαστε.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς ότι κάνεις δωρεάν κλήσεις σε κινητά μέσω voip; αν δεν εννοείς ότι και το άλλο κινητό έχει και αυτό αντίστοιχη εφαρμογή και καλείς το κινητό ως συσκευή και όχι ως αριθμό κινητής τηλεφωνίας, τότε θα ενδιαφέρει πολλούς με ποιό τρόπο και κόστος γίνεται αυτό οπότε πες περισσότερα, αλλίως το διευκρινίζεις για να μην μπερδευόμαστε.

Kακώς το ανέφερα, δεν επιτρέπεται να μιλάμε για τέτοια εδώ μέσα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγχρονισα τις επαφες μου και φωτογραφιες κανονικα οπως τις ειχα σε φακλους.τα βιντεο μου ομως δεν περνανε σε φακελους.τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγχρονισα τις επαφες μου και φωτογραφιες κανονικα οπως τις ειχα σε φακλους.τα βιντεο μου ομως δεν περνανε σε φακελους.τι να κανω??

 

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο κατατοπιστικός;

Σε τι φακέλους είχες τα βίντεο;Από το iTunes στο iPhone εννοείς;Τα βίντεο ήταν σε μορφή που υποστηρίζει το iPhone;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

τα βιντεο ειναι απο το παλιο μου τηλεφωνο ενα k810i.ειδα στο μενου του Itunes οτι στις φωτο με αφηνε να διαλεξω φακελους οποτε ολους τους φακελους με τις φωτο τους εβαλα οκ.στο μενου του itunes Ομως δεν βλεπω να μπορω να βαλω δικους μου φακελους.αρα τι κανω??θελω τα βιντεο μου ακριβως οπως τα εχω στο παλιο μου κιν κατα φακελους!για πειτε!!!
Link to comment
Share on other sites

τα βιντεο ειναι απο το παλιο μου τηλεφωνο ενα k810i.ειδα στο μενου του Itunes οτι στις φωτο με αφηνε να διαλεξω φακελους οποτε ολους τους φακελους με τις φωτο τους εβαλα οκ.στο μενου του itunes Ομως δεν βλεπω να μπορω να βαλω δικους μου φακελους.αρα τι κανω??θελω τα βιντεο μου ακριβως οπως τα εχω στο παλιο μου κιν κατα φακελους!για πειτε!!!

 

Για τα βίντεο αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει και εγώ παλαιότερα και δεν νομίζω πως υπήρχε θετική απάντηση σε "αγνό μηλόφωνο" :p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Για τα βίντεο αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει και εγώ παλαιότερα και δεν νομίζω πως υπήρχε θετική απάντηση σε "αγνό μηλόφωνο" :p

 

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν πεδία που συνοδεύουν μια ταινία που περνάει στο itunes (όπως το genre για παράδειγμα) που με αυτό τον τρόπο επιτρέπουν την ομαδοποίηση των ταινιών με διαφορετική λογική από αυτή των φακέλλων, αλλά πάντως με την ίδια λειτουργικότητα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εγω ομως πως ακριβως θα τα περασω?εχω τα βιντεο μου και εχω και το iphone μου.τι ακριβως κανω?που παω?δεν μπορω να το καταλαβω!
Link to comment
Share on other sites

εγω ομως πως ακριβως θα τα περασω?εχω τα βιντεο μου και εχω και το iphone μου.τι ακριβως κανω?που παω?δεν μπορω να το καταλαβω!

 

iTunes -> File - > Add File To Library ή Add Folder To Library

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

iTunes -> File - > Add File To Library ή Add Folder To Library

 

Στη συνέχεια μπορείς επιλέγοντας ομαδικά όλες τις ταινίες που "ήλθαν" από το ίδιο folder να αλλάξεις π.χ. το πεδίο του gender βάζοντας το όνομα του folder (ή και κάτι άλλο που θα σου βγάζει καλύτερο νόημα π.χ. κωμωδίες / προσωπικά / ...) και έτσι να τις βλέπεις ομαδοποιημένες όταν συγχρονίσεις με το τηλέφωνο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

οκ.το καταλαβα και το εκανα!μονο που δεν εχω καταλαβει το που παω για να τα κατηγοριοποιησω!!σας ευχαριστω παιδια!!

 

α τωρα ειδα το τελευταιο μηνυμα!το gender που μου ειπες που εκριβως το βρισκω??

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...