Jump to content

Επιτραπέζια παιχνίδια / Παιχνίδια με τράπουλα


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πάντως στο ebay τσιμπαέι λίγο http://www.ebay.com/itm/Game-Thrones-Board-Game-Second-Edition-2011-NEW-VA65-/120817335610?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c21463d3a μαζί με τα μεταφορικά.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλά σε torrents κυκλοφόρησε όλη η 1η σεζόν σε τέλεια ποιότητα.Τι εννοείς δεν την βρήκες?

Γενικά έχω σταματήσει το hobby του torrent downloading από τότε που είχε κλείσει το bluewhite και έκτοτε δε το πολυέψαξα ξανά. Τώρα με το game of thrones επειδή με είχαν πρήξει να το δω και λέγανε ότι είναι τέλειο κλπ κλπ μπήκα στον κόπο να ρωτήσω κάνα γνωστό αλλά δεν έχω βρει κάτι της προκοπής, αν και να σου πω την αλήθεια προτιμώ να το δω σε 40'' παρά στο laptop των 15'', οπότε δε το κυνηγάω και πολύ. Κάποια στιγμή θα το βρω και θα το χαρώ όπως πρέπει..ή το τρώμε το κόλλημα ή δε το τρώμε. :)

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα καλο επιτραπεζιο ειναι το phase 10 :D

Με τραπουλα ειναι και πρεπει να κανεις φασεις. Π.χ. 2 ζευγαρια, 7 διαδοχικους αριθμους, κλπ

Ε

Προσωπικα μ αρεσει πολυ και περναει ευχαριστα η ωρα

Link to comment
Share on other sites

το οριτζιναλ ειναι ακομη πιο δυσκολο σε σχεση με την τραπουλα :)

τα χρωματα ειναι πρασινο, κιτρινο, μπλε, κοκκινο.

αλλα τα σχεδια ειναι :lol: δες στο βιντεο παραπανω. :lol:

 

ρε τα σχεδια δεν με ενοχλουν, με την τραπουλα χανω 2 παιχνιδια στα 10 :lol: ειμαι παρατηρητικος... αλλα με τα πρασινοκοκκινα εχω θεματακι :rolleyes:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε κι έχω αρχίσει να το ψάχνω κι άλλο το game of thrones. Έχω αρχίσει να ψήνω και 2-3 φίλους για να καούμε παρέα με το παιχνίδι!!!

 

πάντως στο ebay τσιμπαέι λίγο http://www.ebay.com/itm/Game-Thrones...item1c21463d3a μαζί με τα μεταφορικά.

 

Μια χαρά τιμή είναι. Δες εδώ πόσο πάει από Ελλάδα (και είναι και σε ευρώ)

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Με ψήσατε κι έχω αρχίσει να το ψάχνω κι άλλο το game of thrones. Έχω αρχίσει να ψήνω και 2-3 φίλους για να καούμε παρέα με το παιχνίδι!!!

το παιχνίδι είναι καλό, απλώς να έχεις χρόνο διαθέσιμο γτ σίγουρα τη πρώτη φορά θα θέλεις να παίξεις 2 παρτίδες (μιλάμε για λίώσιμο :lol:)

αυτή τη στιγμή παίζω το 7wonders αλλά έπαιξα μία φορά το game of thrones και πιστεύω είναι από τα καλά επιτραπέζια

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις απο που μπορω να δω και να αγορασω καλο ταβλι?

 

χειροποιητο με παραγγελια η και ετοιμα αν εχουν..

 

περιοχη Θεσσαλονικη για να το δω πρωτα

Link to comment
Share on other sites

το παιχνίδι είναι καλό, απλώς να έχεις χρόνο διαθέσιμο γτ σίγουρα τη πρώτη φορά θα θέλεις να παίξεις 2 παρτίδες (μιλάμε για λίώσιμο :lol:)

αυτή τη στιγμή παίζω το 7wonders αλλά έπαιξα μία φορά το game of thrones και πιστεύω είναι από τα καλά επιτραπέζια

 

Μοιάζει καθόλου το 7 wonders με το game of thrones?

Εννοώ στο gameplay

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει καποιος περί τίνος πρόκειται το game of thrones; πως παίζεται βασικά(2 λογάκια, όχι ιστορία ολόκληρη :D).
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου πει καποιος περί τίνος πρόκειται το game of thrones; πως παίζεται βασικά(2 λογάκια, όχι ιστορία ολόκληρη :D).

 

indicated on the card, places House markers on the Support and three Influence tracks, and then takes the hand of seven House characters to be used in battles.

 

At the beginning of the game, the players with House markers on the highest positions in the Iron Throne, Fiefdoms, and King's Court Influence tracks will start with the Iron Throne, Valyrian Steel Blade, and Messenger Raven special tokens respectively.

 

The three Westeros decks are shuffled, and placed off to the side where all players can see.

 

Westeros Decks

Starting with the second turn, at the beginning of each round, the top card from each of the three Westeros decks are revealed, and their effects carried out. The Westeros decks can allow players to muster new forces, cause players to reevaluate their position on the Support track, have all players bid for positions on the Influence tracks, provide restrictions on orders, or cause the Wildlings to assault.

 

Placing Orders

The distinctive feature of A Game of Thrones is that players place orders tokens to every region with a unit that the player controls, outlining the basic actions units in that region can perform. All orders are revealed once all have been placed, requiring players to strategize and outthink their opponents. In addition, players only have a limited supply of each type of order token, limiting the number of various actions that can be planned.

 

There are five types of orders. March orders are used to move units from one region to another and initiate battle if an enemy unit is in the new region. Defend orders provide bonuses to units that are attacked in the region. Support orders allow some of the units in a region to participate in battles that occur in neighbouring regions. Raid orders allow a player to remove certain opponent orders from neighboring regions. Consolidate Power orders allow a player to collect more power tokens, which can be used to later bid on positions on the Influence tracks. Each player receives three of each order each turn, however one of each type is marked by a star. In addition to the limit of three of each type of order, a player is limited to playing a maximum number of starred orders determined by his position on the King's Court Influence track.

 

The Messenger Raven special token, held by the player in the highest position on the King's Court Influence track, allows a player to change one of his placed orders for an unused order after all orders have been revealed.

 

Executing Orders

rders are executed in a specific order, with each player alternating executing an order of a particular type. The order of play follows the order of House marks on the Iron Throne Influence track. First, players alternate executing any Raid orders in play, and then players alternate executing March orders. If a player uses a March order to move units into a region occupied by another player's units, a battle is initiated.

 

During a battle, each player totals the strength of all of his non-routed units in the disputed region, which may be modified by values on an appropriate March or Defend orders. Players may then solicit help from any units in adjacent regions, controlled by any player including those involved in the battle, who have placed a Support order this round. Finally, players select an unused House card from their hand to represent their leader in the battle. House cards have various effects on the battle, which may include strength increases, extra damage, negation of damage, or other unique effects. The player with the highest total wins the battle, and the losing units must leave the region routed, or possibly removed entirely if enough damage was inflicted. Ties are won by the player with a higher position on the Fiefdoms Influence track. Once per round, the player holding the Valyrian Steel Blade special token can add a +1 bonus to their side of a battle.

 

Finally, players can claim more power tokens by executing any Consolidate Power orders remaining on the board.

 

Other than during battles, if at any point a tie occurs, such as when bidding for positions on the Influence tracks, the player holding the Iron Throne special token determines who wins the tie.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/A_Game_of_Thrones_(board_game)

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν και το είδα τελευταία στιγμή, ίσως προλάβει κανείς...θα κάνει αύριο avant premiere σε σινεμα και τρέχει διαγωνισμός στο facebook

 

Και νέο

που τα σπάει ;)

 

21st is almost here!!!

Naxos Guide App - Ο οδηγός για κινητά τηλέφωνα που σας οδηγεί κατευθείαν στα καλύτερα…
Link to comment
Share on other sites

Tichu και τα μυαλά στα μπλέντερ!!!

 

ΥΓ Το τάβλι δεν το αναφέρω καν γιατί είναι απλά αλλού! :lol::lol::lol:

Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακουγα για το συγκεκριμενο παιχνιδι παντου...απο φιλους, απο αγνωστους σε καφετεριες, απο τα περιοδικα, τηλεοραση. Γενικα φαινεται πως εχει γινει αρκετα της μοδας, ειναι και οι συγκυριες βλεπετε που ευνοουν την εξαπλωση των τυχερων παιχνιδιων. Παντα ο τζογος ανθιζει σε περιοδους κρισης. :mad:

Το δοκιμασα και εγω προσφατα, πριν κανα 3μηνο περιπου πρωτο επαιξα και ο ιδιος στο ιντερνετ λιγο χωρις χρηματα και μετα με φιλους για ψιλοποσα ετσι ωστε να περναμε καποια βραδια ευχαριστα.

Ακομα παιζω που και που στο ιντερνετ κυριως σε χαμηλα στοιχηματα η καποιο τουρνουα. Ειμαι απο τους τυπους που δεν τους αρεσει να τζογαρουν ιδιαιτερα, αφου στο ιντερνετ δεν εχω βαλει ουτε ευρω, παιζω μονο με τα κερδη που εχω απο καποια freeroll τουρνουα στα οποια πηρα μερος κατα καιρους. Ειναι και αυτα που πιστευουν πολλοι για τις εταιριες στο ιντερνετ οτι τελικα με καποιο τροπο θα σου φανε τα χρηματα, η ακομη οτι εχουν και botακια να παιζουν και να κερδιζουν τους χρηστες, το τελευταιο δεν νομιζω να το ρισκαραν παντως μια και ειναι υπερβολικα κερδοφορες και χωρις αυτα.

Δεν ξερω, αυτο που καταλαβα ειναι οτι το ποκερ δεν ειναι μονο τζογος και τυχη, παιζει σημαντικο ρολο και η ικανοτητα. Ικανοτητα κυριως στο να διαβαζεις το παιχνιδι του αλλου για να μπορεις να τον μπλοφαρεις η να τον παρασυρεις οταν χρειαστει και τις πιθανοτητες. Τις πιθανοτητες που εχεις να κερδισεις οταν παιρνεις μερος σε ενα ποτ.

Σιγουρα δεν μπορουμε ολοι να γινουμε επαγγελματιες, παρα το γεγονος οτι προσπαθει η εποχη να μας πουλησει μια τετοια διεξοδο για σωτηρια, το να περιμενεις να σωθεις απο τα εστω και μερικως τυχερα παιχνιδια ειναι ουτοπια, παρα πολλοι το ονειρευομαστε σε ελαχιστους θα συμβει. Μπορουμε ομως με λιγο ψαξιμο να περασουμε ευχαριστα καποιες ωρες και γιατι οχι να βγαλουμε ισως και ενα χαρτζιλικι ρισκαροντας παντα χρηματα που δεν θα μας λειψουν και δεν θα πανε πισω τις αλλες αναγκες μας.

Φανταζομαι οτι μιας που οι περισσοτεροι ασχολειστε συστηματικα με το ιντερνετ θα εχετε ακουσει η και παιξει αρκετοι απο εσας ποκερ texas hold'em. Νομιζω θα ηταν χρησιμη μια κουβεντα για εμπειριες σχετικα με το παιχνιδι, τακτικες απο τις διαφορες θεσεις στο τραπεζι, προτιμησεις σε επιθετικο η παιχνιδι αναμονης, προτασεις για καλα βιβλια βοηθειας η καποια προγραμματα πιθανοτητων και στατιστικων κλπ. Εγω δεν εχω ψαξει καθολου για προγραμματα βοηθειας παρα μονο εριξα μια γρηγορη ματια στο super system του brunson και βεβαια τα στατιστικα που κραταει το σite στο οποιο παιζω.

Σε καμια περιπτωση δεν θελω να παρασυρω καποιον να ρισκαρει χρηματα που δεν εχει, ετσι καταστρεφονται καθημερινα οικογενειες. Αν οι mods θεωρουν οτι μπορει να συμβει κατι τετοιο φυσικα και θα πρεπει να σβησουν το θεμα.

 

Η κατάταξη των φύλλων έχει ως εξής :

Royal Flush - Δέκα Βαλές Ντάμα Ρήγας Άσσος του ιδίου χρώματος (Φλος ρουαγιάλ)

Straight Flush - Πέντε συνεχόμενα φύλλα του ιδίου χρώματος (Φλος)

Τέσσερα Όμοια - Τέσσερα όμοια φύλλα (Καρέ)

Full House - Τρία όμοια φύλλα και επιπλέον 2 όμοια φύλλα. Για παράδειγμα Ρήγας, Ρήγας, Ρήγας και Έξι, Έξι (Φουλ)

Flush - Πέντε οποιαδήποτε φύλλα του ιδίου χρώματος (Χρώμα)

Straight - Πέντε συνεχόμενα φύλλα ανεξαρτήτου χρώματος (Κέντα)

Τρία Όμοια - Τρία όμοια φύλλα

Δύο ζευγάρια - Δύο ζευγάρια όμοιων φύλλων, για παράδειγμα Βαλές Βαλές και Δέκα Δέκα

Ένα ζευγάρι - Δύο όμοια φύλλα

Υψηλοτερο φυλλο

card_value.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.sircollectalot.co.uk/images/uploads/hotel_asmall.jpg

 

 

 

 

 

Hotel Ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου επιτραπέζιο πολλές ωραίες αναμνήσεις.:)

Δυστυχώς έχω να ασχοληθώ καιρό με το hotel. :(

 

Νομίζω κάνη 50Ε καινούριο εγώ το είχα αγοράσει σε δραχμές.

Edited by pilotsd
keep flying
Link to comment
Share on other sites

http://www.sircollectalot.co.uk/images/uploads/hotel_asmall.jpg

 

 

 

 

 

Hotel Ήταν και θα είναι το αγαπημένο μου επιτραπέζιο πολλές ωραίες αναμνήσεις.:)

Δυστυχώς έχω να ασχοληθώ καιρό με το hotel. :(

 

Νομίζω κάνη 50Ε καινούριο εγώ το είχα αγοράσει σε δραχμές.

 

Παιχνιδαρα!!!Ακόμα το έχω αλλά είναι πολύ ταλαιπωρημενο.....:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
που βρισκουμε Subbuteo Ελλαδα? :) καποιο μαγαζι που να φερνει?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε 2-3 παιχνιδαδικα αλλα δε βρηκα... μου ειχαν πει για ενα μαγαζι στην Αθηνα καπου στο κεντρο, μονο με Subbuteo πχ ομαδες, τερματα κτλ.... αλλα δε θυμαμαι που :(

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

που βρισκουμε Subbuteo Ελλαδα? :) καποιο μαγαζι που να φερνει?

 

Έχω πολλά χρόνια να δω subbuteo σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα. Τελευταία είχα δει κάποιο παρόμοιο (δεν ξέρω αν έχει ποιοτικές διαφορές) στο Σκλαβενίτη στο Κερατσίνι

 

edit: αυτό που προανέφερα είναι το total soccer

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για όποιον έχει το GAME OF THRONES.

Πόσο δύσκολο είναι να το μάθεις και αν παίζεται εύκολα από άτομα στην παρέα που δεν το γνωρίζουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...