Jump to content

Επιτραπέζια παιχνίδια / Παιχνίδια με τράπουλα


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από ότι ψιλό διάβασα τους κανόνες δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά. anyway δεν με βλέπω να παίζω ποτέ πρέφα....
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

από ότι ψιλό διάβασα τους κανόνες δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά. anyway δεν με βλέπω να παίζω ποτέ πρέφα....

 

να πω την αληθεια και εγω χριστο δε καταλαβα!:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ποστάρει πως παίζεται ο Θανάσης, το πόκερ, η Μπιρίμπα, αν βέβαια παίζονται εύκολα και δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάσεις για να μάθεις.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ποστάρει πως παίζεται ο Θανάσης, το πόκερ, η Μπιρίμπα, αν βέβαια παίζονται εύκολα και δεν χρειάζεται να πονοκεφαλιάσεις για να μάθεις.

πόκερ:

http://poker.ladbrokes.com/game_intro/gr/

 

μπιριμπα: (δε ξερω κατα ποσο θα βοηθηθεις)

Παίζουν δύο ζευγάρια παικτών.

Μέσα όλα τα φύλλα από 2 τράπουλες και τα 2 (ή τα 4 για πιο εύκολα) Joker.

Έντεκα φύλλα στο χέρι του καθενός (μοίρασμα ένα-ένα ή δύο-δύο για πιο εύκολα) και δύο "μπιριμπάκια" των έντεκα φύλλων για χρήση του ενός από το ζευγάρι που θα κλείσει πρώτος.

Μπιρίμπα είναι μια ακολουθία από 7 φύλλα ίδια (π.χ. οχτάρια) ή αριθμητική σειρά του ίδιου σχεδίου (π.χ. κούπες). Ο άσος πάει ή στην αρχή ή στο τέλος (μετά τον ρήγα).

Αποδεκτή ακολουθία για κατέβασμα είναι τρία τουλάχιστον ίδια φύλλα (λέγονται και Γερμανίες) ή αριθμητική σειρά τριών τουλάχιστον φύλλων.

Το 2 και φυσικά τα Joker είναι μπαλαντέρ και παίρνουν όποια θέση θέλουμε.

Τα μπαλαντέρ μετακινούνται ανάλογα με τα φύλλα που "κολλάμε" εμείς ή το ζευγάρι μας.

 

Οι πόντοι είναι:

Τα φύλλα από 3 έως και 9 = 5 πόντοι

Το 2 το 10 και οι φιγούρες = 10 πόντοι

Ο Άσσος = 15 πόντοι

Joker = 20 πόντοι

Μπιρίμπα "καθαρή" (χωρίς μπαλαντέρ) = 200 πόντοι

Μπιρίμπα "βρόμικη" (με μπαλαντέρ) = 100 πόντοι

Πλήρης σειρά (από άσσο έως ρήγα) "καθαρή" = 1000 πόντοι

Πλήρης σειρά (από άσσο έως ρήγα) "βρόμικη" = 500 πόντοι

 

Εδώ αρχίζουν οι παραλλαγές.

Άλλοι απαιτούν να κατεβάσεις την πρώτη φορά μαζεμένους 100 πόντους ενώ αν έχεις ξεπεράσει συνολικά τους 1500 πόντους (στο χαρτί) μαζεμένους 175 πόντους.

Άλλοι παίζουν με Γερμανίες και άλλοι όχι (δηλαδή δεν επιτρέπουν να κατεβάσεις ακολουθία από ίδια φύλλα, ούτε καν 3 ίδια) Αυτός νομίζω ότι είναι και ο σωστότερος τρόπος γιατί έτσι δεν χαλάνε οι μπιρίμπες των άλλων και γίνονται και πλήρης σειρές.

 

Στο παιχνίδι τώρα:

Τα ζευγάρια κάθονται αντικριστά έτσι ώστε να παρεμβάλλεται ένας αντίπαλος παίκτης μεταξύ τους..

Οι παίκτες παίζουν κυκλικά αντίθετα ή με την φορά του ρολογιού.

Οι παίκτες παίρνουν ένα φύλλο από την τράπουλα και πετάνε άλλο ένα. Μπορούν να πάρουν και από κάτω (εκεί που πετούν τα φύλλα τους) αλλά θα πρέπει να τα πάρουν όλα και να πετάξουν μόνο ένα.

Ανάλογα με τα φύλλα που έχουν οι παίκτες αρχίζει να κατεβάζει πρώτος κάποιος και το ζευγάρι αρχίζει να κολλά τα φύλλα που λείπουν. Το αντίπαλο ζευγάρι πρέπει να προσέχει τι φύλλα πετάει ώστε να μην κάνουν στους αντιπάλους.

Μόλις τελειώσουν τα φύλλα που έχει στο χέρι κάποιου τότε παίρνει το πρώτο μπιριμπάκι. Τότε μόλις τελειώσουν τα φύλλα του ενός από το ζευγάρι (ή αυτού που πήρε το μπιριμπάκι ή του άλλου) τελειώνει και η παρτίδα.

Η λογική είναι ότι ένας από το ζευγάρι ξεφορτώνεται γρήγορα τα φύλλα του και παίρνει και το μπιριμπάκι και ο άλλος είναι σαβουρομαζόχτρα και μαζεύει πολλά φύλλα ώστε να κολλήσει αργότερα όσα περισσότερα μπορεί για να γίνουν μπιρίμπες ή και πλήρης σειρές όσο το δυνατόν περισσότερες και καθαρότερες.

Προσοχή όμως γιατί όταν κλείσει κάποιος οι πόντοι που έχει κάποιος στο χέρι του και δεν έχουν κατέβει στο τραπέζι, μετρούνται και αφαιρούνται από τους συνολικούς πόντους. Οπότε όσα πιο πολλά φύλλα έχει κάποιος στο χέρι του τόσο περισσότερους πόντους χάνει.

Εάν κλείσει ένα ζευγάρι και το άλλο ζευγάρι δεν έχει πάρει μπιριμπάκι του αφαιρούνται 100 πόντοι. Αν δεν έχει προλάβει να κάνει ούτε μπιρίμπα του αφαιρούνται άλλοι 100.

 

Το παιχνίδι ολοκληρώνεται μετά από ν παρτίδες (ν ε Ν*) όταν φτάσει ένα ζευγάρι τους 3051 πόντους ή 3501 ή 5501 ή 10501 ή ότι άλλο έχει συμφωνηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα από 3 έως και 9 = 5 πόντοι

Το 2 το 10 και οι φιγούρες = 10 πόντοι

 

Εγω γιατι ξερω οτι απο 3 εως 7 ειναι 5 ποντοι και το 8 και το 9 ειναι 10 ποντοι;; :worry:

Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 4 παικτες..Απο 2 και πανω..Ετσι το ξερω εγω δηλαδη..!

Α, και το αλλο ακυρο που ξερω, αν κανεις μπιριμπα απο 2αρια μετραει για 900 ποντους, ενω αμα ειναι και παρθενα (χωρις τζοκερ), 1000αρα!

Και γενικα, απ'ο,τι εχω ακουσει, υπαρχουν πολλες παραλλαγες, εξαρταται τωρα ποια ξερει ο καθενας..

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι ξερω οτι απο 3 εως 7 ειναι 5 ποντοι και το 8 και το 9 ειναι 10 ποντοι;; :worry:

Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 4 παικτες..Απο 2 και πανω..Ετσι το ξερω εγω δηλαδη..!

Α, και το αλλο ακυρο που ξερω, αν κανεις μπιριμπα απο 2αρια μετραει για 900 ποντους, ενω αμα ειναι και παρθενα (χωρις τζοκερ), 1000αρα!

Και γενικα, απ'ο,τι εχω ακουσει, υπαρχουν πολλες παραλλαγες, εξαρταται τωρα ποια ξερει ο καθενας..

:)

Εγώ φυσική τη ξέρω και όχι παρθένα!:):lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φυσική τη ξέρω και όχι παρθένα!:):lol:

 

Ασ'το ρε, ο,τι να'ναι ειναι οι κανονες σε αυτα τα παιχνιδια, δεν θα βγαλουμε ποτε ακρη! :p :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Ασ'το ρε, ο,τι να'ναι ειναι οι κανονες σε αυτα τα παιχνιδια, δεν θα βγαλουμε ποτε ακρη! :p :D

τελικά υπάρχουν κάπου κατεγραμμένοι όλοι μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φυσική τη ξέρω και όχι παρθένα!:):lol:

 

εγω που την ξερω ατοφια;;;;;; :p :p :p :p

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι ξερω οτι απο 3 εως 7 ειναι 5 ποντοι και το 8 και το 9 ειναι 10 ποντοι;; :worry:

Και δεν ειναι απαραιτητο να ειναι 4 παικτες..Απο 2 και πανω..Ετσι το ξερω εγω δηλαδη..!

Α, και το αλλο ακυρο που ξερω, αν κανεις μπιριμπα απο 2αρια μετραει για 900 ποντους, ενω αμα ειναι και παρθενα (χωρις τζοκερ), 1000αρα!

Και γενικα, απ'ο,τι εχω ακουσει, υπαρχουν πολλες παραλλαγες, εξαρταται τωρα ποια ξερει ο καθενας..

:)

τι να σου πω?

αναζητηση απο google ειναι.

δε ξερω κατι παραπανω?:D

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε. Σήμερα επιδοθήκαμε σε Cluedo mysteries και Trivial Pursuit 90s. Είχε φάση, ειδικά το Trivial έλεγε. Παίξαμε και ενα επιτραπέζιο-dvd quiz που μου το έφερε ο κολλητός μου από Λονδίνο. Το θέμα δεν ήταν τα αγγλικά, αλλά ότι οι ερωτήσεις ήταν επικεντρωμένες σε βρετανική ιστορία και γενικότερα στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου δώσει ή να μου πει που μπορώ να βρω διευθύνσεις και τηλέφωνα για τα Play house ης Θεσ/νίκης; :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εκτος απο το Παλερμο και την Μπλοφα που εχω κατακαει το τελευταιο εξαμηνο...κορυφη ειναι το GAMES!!!

 

Πως και δεν το ανεφερε κανεις; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το Παλερμο και την μπλοφα που εχω κατακαει το τελευταιο εξαμηνο...κορυφη ειναι το GAMES!!!

 

Πως και δεν το ανεφερε κανεις; :confused:

 

gia pes pos paizetai?

Link to comment
Share on other sites

gia pes pos paizetai?

 

--- GAMES ---

 

Απο ποσους και πανω

Λοιπον, καταρχην θελει τουλαχιστον 4 ατομα (καλυτερο ειναι με 6 και πανω και ιδανικοτερο με 6 ακριβως) σε ομαδες ανα δυο.

 

Τα απαραιτητα

Το πρωτο πραγμα που κανει η καθε ομαδα ειναι να βρει συνθημα ή συνθηματα (τσεκαρε παρακατω τι γραφω για να καταλαβεις :O).

 

Το στησιμο των παικτων

Αφου ολοι συνεδριασουν και συννενοηθουν, καθονται γυρω απο το τραπεζι (με τους παικτες καθε ομαδας να μην βρισκονται ο ενας διπλα στον αλλο για ευνοητους λογους - εμεις καθομασταν τρεις απο τη μια πλευρα με τους συμπαικτες μας απενατι αλλα ανακατεμενους, οχι ακριβως απενατι μας).

 

Το μοιρασμα της τραπουλας

Ξεκιναμε, και ο καθε παικτης παιρνει 4 φυλλα ενω στο τελος αλλα 4 μπαινουν κατω (στο τραπεζι εννοω) φανερα.

 

Σκοπος του παιχνιδιου

του παιχνιδιου ειναι να μαζεψεις 4 ιδια φυλλα (π.χ. 4 ρηγαδες).

Μολις δοθει το συνθημα "Παμε" (ή τελοσπαντων οτι αλλο επιλεξετε - συνηθως το λεει εκεινος που μοιρασε) θα πρεπει ο καθενας πρωτα να αφησει ενα φυλλο που δε θελει και μετα να προλαβει να αρπαξει εκεινο που θελει για να κανει σιγα σιγα τετραδα!

 

Το δευτερο μοιρασμα

Μολις αλλαξουν ολοι φυλλα, ο παικτης που μοιραζει ρωταει αν ολοι ειναι ΟΚ (δηλαδη πηραν οτι φυλλα ηθελαν), μαζευει αυτα που εμειναν στην ακρη και μοιραζει καινουρια.

 

Το συνθημα πλεον δεν ειναι υποχρεωτικο (μονο την πρωτη φορα ειναι, αλλα το εφαρμοζουμε και οταν γινεται της τρελης) οποτε μολις μοιραστουν τα φυλλα ο καθενας αρπαζει οτι μπορει.

 

Κι αμα εχω GAMES;

Οταν λοιπον καταφερει ενας παικτης να κανει τετραδα...δεν σημαινει αυτοματα οτι εχει κερδισει!...θα πρεπει με καποιο τροπο (συνθημα) να δωσει στο συμπαικτη του να καταλαβει οτι μαζεψε τετραδα και τοτε εκεινος (ο συμπαικτης) να προλαβει να φωναξει Games!

 

Πως τη "ρουφας" ευκολα

Βεβαια, αν καποιος αλλος απο αλλη ομαδα τον καταλαβει (ειτε καταλαβει το συνθημα πριν ο αλλος πει GAMES ειτε ειναι professional παικτης και μετραει τα φυλλα που σηκωνουν οι αλλοι) φωναζει STOP και αντι να κερδισουν, χανουν και παιρνουν απο ενα ποντο ολες οι υπολοιπες ομαδες.

Αν δεν τους καταλαβουν και εχουν κανει GAMES, τοτε παιρνουν αυτοι ενα ποντο.

 

Πως τη "ρουφαει" ο αλλος ευκολα

Αν ομως ενας αντιπαλος παικτης φωναξει STOP και ο αλλος παικτης δεν εχει GAMES, τοτε η ομαδα του δευτερου παιρνει ενα ποντο κι ας μην εχει GAMES.

 

Το συστημα με τους ποντους βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο...μπορειτε να παιξετε και για χαβαλε, χωρις ποντους. :)

 

Τα συνθηματα

Το καλυτερο κομματι του παιχνιδιου ειναι τα συνθηματα!

Το τι μπορει να σκεφτει καποιος ειναι απιστευτο!

 

Αλλοι επιλεγουν μια λεξη ή φραση, π.χ. "Μη φας εχουμε γλαρο" :p ή ακομη και κατι απλο οπως "Τι καιρο θα κανει αυριο" ή κανουν μια κινηση οπως να βγαλουν το κινητο απο την τσεπη.

 

Αλλοι, συννενοουνται με νοηματα (αυτους δυσκολα τους τη βγαινεις μεχρι να καταλαβεις το κολπο...αφου κοιτιουνται ολη την ωρα λες και ειναι ερωτευμενοι :p :p) και για να δειξουν οτι εχουν GAMES ριχνουν σε καθε μοιρασμα (αφου ολοι εχουν παρει τα φυλλα που θελουν...μην τους το φαει κανεις) το ιδιο φυλλο, και μετα το ξαναμαζευουν.

Βεβαια εμεις τους καταλαβαμε και απο καποια στιγμη και μετα τους αρπαζαμε το φυλλο και εχαναν το GAMES (κοινως, τη ρουφαγαν). :devil:

 

Aλλοι (σαν κι εμενα) ειναι πιο εξυπνοι :rolleyes: και βαζουν 4-5 συνθηματα με τα μισα να ειναι μπλοφες για να πει ο αντιπαλος GAMES και να παρουμε τον ποντο χωρις κοπο (ετσι τους τρωμε παντα :cool: :p)

Επισης βαζουμε και συνδυασμο 2 ή 3 συνθηματων ενω σκετα ειναι μπλοφες (το ξερω ειμαι σαρδονιος, ραδιουργος!).

Αντε τωρα να καταλαβει ο αλλος ποτε εχουμε GAMES και ποτε μπλοφαρουμε. :shifty:

 

 

Πως το βρισκεις;

Παιξτο και θα δεις πως ειναι ολα τα λεφτα!

 

 

Ακομη, δεν ανεφερα τα ΣΚΑΤΑ....κι αυτο εχει πολυ φαση αλλα δεν ειναι να το παιζεις αργα το βραδυ γιατι κινδυνευεις να τη βγαλεις στην Ψυρου ή να σου κανουν εξωση!

Link to comment
Share on other sites

Trivial, έχει πολύ γέλιο με τις "χαζογκόμενες".

 

Και ειδικά το 90s Edition που έχω εγώ και οι ερωτήσεις είναι πιο παλούκι από τα συνηθισμένα. Δεν έχει εύκολες ερωτήσεις από τη δεκαετία του 90, γιατί έχει και αρκετές λεπτομέρειες που περνούν απαρατήρητες.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Βγηκε και Super Deal σε επιτραπεζιο....:p

Ήμαρτον...:down:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακομη, δεν ανεφερα τα ΣΚΑΤΑ....κι αυτο εχει πολυ φαση αλλα δεν ειναι να το παιζεις αργα το βραδυ γιατι κινδυνευεις να τη βγαλεις στην Ψυρου ή να σου κανουν εξωση!

 

Για πες πως παίζεται!:)

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

το τραπεζιτη ποιος θα το κανει?

 

Θα υπαρχει λεει ενα τηλεφωνο ή κατι τετοιο που θα υπολογιζει ποσα κ.λ.π.,αναλογα και τους γυρους,οπως δηλαδη και στο κανονικο Ντιλ.

Δεν ξερω ακριβως πως παιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Και ειδικά το 90s Edition που έχω εγώ και οι ερωτήσεις είναι πιο παλούκι από τα συνηθισμένα. Δεν έχει εύκολες ερωτήσεις από τη δεκαετία του 90, γιατί έχει και αρκετές λεπτομέρειες που περνούν απαρατήρητες.

 

έχω την αίσθηση ότι το '80ς είναι πιο εύκολο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...