Jump to content

Επιτραπέζια παιχνίδια / Παιχνίδια με τράπουλα


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Uno και Monopoly 4ever!Τα θεωρω all time classics!Απειρο λιωσιμο στην αυλη το καλοκαιρι απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 7 το πρωι!Ναι!Το εχουμε κανει κι αυτο με Monopoly!Ειχαμε συγκεντρωσει την Junior,την κλασσικη,την World Cup'98 και την Συγχρονη Ελλαδα και τους ηπιαμε το αιμα!:D
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Μοnopoly ---> Απλα το καλυτερο (προσωπικη γνωμη)

2. Hotel ---> Πολυ καλο παιχνιδι....

3. Trivial Pursuit

4. Cluedo

 

Kαι πολλα απο οσα εχουν να κανουν με τραπουλα (Blackjack, Poker, Μπιριμπα)....

 

Μπιριμπα για 12ωρα.Θεικο.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Monopoly for ever αντε να χειμωνιασει να παιζουμε με τις ωρες...

Τωρα το καλοκαιρι δεν ειχα καθολου ορεξη για επιτραπεζια!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε γ@μώτο. Κι εγώ που δεν έχω κανένα που να συμπαθεί τα επιτραπέζια, μια στο τόσο παίζω κι αυτό μου φαίνεται σαν όνειρο.:rolleyes: Ειδικά μια φίλη μου έχει από τον αδερφό της καμιά 20αριά και βάλε επιτραπέζια, αρχές δεκαετίας 90, επειδή είχε κόλλημα ότανήταν μικρός. Πρόσφατα πήγα σπίτι της στις 6:30μμ και έφυγα στις 12:30πμ. Όλη την ώρα επιτραπέζια.:rolleyes:

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

1st MyPhone Monopoly Tournament!

Πλακα θα εχει!!:D

 

+1

 

επίσης και το RISK είναι για πολύ κάψιμο (αλλα θέλει τουλάχιστον 3+)......

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Απλα η Monopoly ειναι και πιο απλη και πιστευω οτι το 101% ξερει πως παιζεται οποτε δεν θα εχουμε μπερδεματα.

 

 

ΥΓ)Παντως και το Risk φοβερο!Χρονο να εχεις μονο και ειναι τελειο.Οπως και το Stratego(που το θυμηθηκα αυτο τωρα?!?!?!):lol:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδή υπάρχει μια διαφωνία στο παιχνίδι της Αγωνίας (το γνωστό παιχνίδι με την τράπουλα) σχετικά με τα φύλα 7,8 και 9 μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω τους κανόνες;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φίλε μου που μπορείς να βρείς τους κανόνες, αλλά τι διαφωνία ακριβώς έχετε μήπως μπορούμε να σας τη λύσουμε?
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να υπαρχουν κανονες, ο καθενας οπως το εχει μαθει.Στην ουσια περα απτο 7 που το ξερω ιδιο σε καθε περιπτωση, για το 8 αν ειστε παραπανω απο 2 ατομα αλλοι θεωρουν οτι χανει την σειρα του ο επομενος και ριχνει ο μεθεπομενος κι αλλοι οτι δικαιουσαι να ριξεις δυο φυλλα εσυ.
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Με το 7 ο επομενος παιρνει 2 φυλλα , εαν ριξει και ο αλλος 7 παιρνει ο αλλος 4 μετα 6 και παει λεγοντας.

Αν ριξεις 8 ξαναπαιζεις (μπορεις να ξαναριξεις 8 αν θες;))

Με το 9 χανει ο αλλος την σειρα του.

:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε τραπέζι με 4 άτομα πάντα

1)Αν ρίξω κάτω 7 και ρίξει ο επόμενος καπάκι 7 δεν παίρνει ο τρίτος 4 φίλα ? Σωστό η λάθος

2)Αν ρίξω 8 μπορώ να ρίξω και άλλο φύλο ή χάνει την σειρά του ο επόμενος.

3)Αν ρίξω 9 χάνει την σειρά του ο επόμενος ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Με το 7 ο επομενος παιρνει 2 φυλλα , εαν ριξει και ο αλλος 7 παιρνει ο αλλος 4 μετα 6 και παει λεγοντας.

Αν ριξεις 8 ξαναπαιζεις (μπορεις να ξαναριξεις 8 αν θες;))

Με το 9 χανει ο αλλος την σειρα του.

:)

 

Με πρόλαβες πάνω που έγραφα… και εγώ έτσι το ξέρω αλλά έχω διαφωνίες :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τραπέζι με 4 άτομα πάντα

1)Αν ρίξω κάτω 7 και ρίξει ο επόμενος καπάκι 7 δεν παίρνει ο τρίτος 4 φίλα ? Σωστό η λάθος

2)Αν ρίξω 8 μπορώ να ρίξω και άλλο φύλο ή χάνει την σειρά του ο επόμενος.

3)Αν ρίξω 9 χάνει την σειρά του ο επόμενος ;

1) Σωστο

2) Ριχνεις εσυ και αλλο

3) Ναι

Με πρόλαβες πάνω που έγραφα… και εγώ έτσι το ξέρω αλλά έχω διαφωνίες :)

:)

Ετσι ειναι οι κανονες:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σε τραπέζι με 4 άτομα πάντα

1)Αν ρίξω κάτω 7 και ρίξει ο επόμενος καπάκι 7 δεν παίρνει ο τρίτος 4 φίλα ? Σωστό η λάθος

2)Αν ρίξω 8 μπορώ να ρίξω και άλλο φύλο ή χάνει την σειρά του ο επόμενος.

3)Αν ρίξω 9 χάνει την σειρά του ο επόμενος ;

 

1) Σωστο

2)εγω ξερω πως με το 8 ο αλλος χανει την σειρα του

3)αυτο πριν καποια χρονια δ το ηξερα οτι υπηρχε αλλα τωρα ξερω πως παιζεις παλι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σε τραπέζι με 4 άτομα πάντα

1)Αν ρίξω κάτω 7 και ρίξει ο επόμενος καπάκι 7 δεν παίρνει ο τρίτος 4 φίλα ? Σωστό η λάθος

Σωστό!

2)Αν ρίξω 8 μπορώ να ρίξω και άλλο φύλο ή χάνει την σειρά του ο επόμενος.

Για το 8 μπορείς να ρίξεις μόνο άλλο οχτάρι. Αλλιώς χάνει ο άλλος τη σειρά του.

3)Αν ρίξω 9 χάνει την σειρά του ο επόμενος ;

Για το 9 δεν ξέρω τίποτα... Πρώτη φορα τ'ακούω...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

re paidia gnorizete na mou peite pos sto kalo paizetai i prefa (xerete to paihnidi sta hartia)?

 

kai gia tin istoria, legete pos tin prefa tin epinoisan oi fulakismenoi kai epeidi den teleionei pote otan elegan stous etoimothanatous poia einai i teleutaia tous eputhimia zitousan na paixoun mia partida prefa.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

kai gia tin istoria, legete pos tin prefa tin epinoisan oi fulakismenoi kai epeidi den teleionei pote otan elegan stous etoimothanatous poia einai i teleutaia tous eputhimia zitousan na paixoun mia partida prefa.

 

Το ότι δεν τελειώνει ποτέ δεν είναι ακριβώς σωστό.

Απλά, αν κάποιος συνεχώς "μπαίνει μέσα", έστω και επίτηδες (για τους φυλακισμένους) τότε δεν θα τελειώσει ποτέ. :)

 

Πρόκειται για εξαιρετικό παιχνίδι, που αναπτύσσει την κρίση σου και έχει άμεση σχέση με απομνημόνευση και υπολογισμό πιθανοτήτων.

 

Πολύ συγγενές παιχνίδι με το μπριτζ (σε πιο απλή μορφή βέβαια η πρέφα) το οποίο λατρεύω και ασχολούμαι.

 

Σου προτείνω πάντως να το μάθεις από το πολύ καλό link που παρατέθηκε παραπάνω, κι αν θες στείλε μου το mail σου να σου στείλω και μια ηλεκτρονική έκδοση του παιχνιδιού.

 

Το μπουρλότο και η βίδα, παιχνίδια που αναφέρονται στο παραπάνω link είναι εξίσου ενδιαφέροντα κι εθιστικά, γίνονται επικές μάχες με την παρέα μου!

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...