Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Okay...αυτά τα είχα..τη διαδικασία ζήτησα...

 

Δοκίμασε αυτα:

Ρυθμίσεις fMMS για Cosmote

 

Όνομα σημείου πρόσβαση(ς): mms

MMSC: http://195.167.65.220:8002

Ονομα χρηστη: (κενό)

κωδικος: (κενό)

http proxy: 10.10.10.20

Αριθμός θύρας: 8080

 

Αλλαγή μεγέθους σε: Μεσαίο ή Μεγάλο

Τύπος δικτύου: Απότομο

Edited by pap paok
λαθος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια σημερα επαιξα λιγο με τους κατάλογους μου...

τους ενεργοποίησα τους απενεργοποιησα κτλ αφησα μονο εναν για μια φαση κτλ κτλ κτλ...και αφου εκανα ενημέρωση μου ηρθαν πανω απο 14 με 15 updates για τις εφαρμογες που εχω μεσα.....:wacko::wacko:

μεσο ορο χωρις να κανω ολα αυτα ειχα 1 με 2 update στις 3 μερες....:rolleyes:

 

τεσπα καποιο προγραμμα για το youtube που να δουλευει σωστα για το n900 υπαρχει......?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Για δες το zou tube

δεν μου δουλευει...

ενω βρισκει βιντεακια δεν μπορει να τα παιξει ο Player...

πατας πατας play και δεν γινεται τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μία ερώτηση έχω για το ukeyboard. (έκδοση 2.3 γράφει στο about)

Πως βάζουμε την τελεία; (πχ. στο τέλος των προτάσεων). Σημειωτέον οτι δεν μπορώ να βάλω ούτε με το Αγγλικό ούτε με το Ελληνικό (αλλαγή με ctrl+space)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μία ερώτηση έχω για το ukeyboard. (έκδοση 2.3 γράφει στο about)

Πως βάζουμε την τελεία; (πχ. στο τέλος των προτάσεων). Σημειωτέον οτι δεν μπορώ να βάλω ούτε με το Αγγλικό ούτε με το Ελληνικό (αλλαγή με ctrl+space)

 

Στην έκδοση 2.3.7 που χρησιμοποιώ μπαίνει στα ελληνικά με το [Q] και όταν είσαι στα αγγλικά με το default πλήκτρο(δεξιά από το [L]).

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Στην έκδοση 2.3.7 που χρησιμοποιώ μπαίνει στα ελληνικά με το [Q] και όταν είσαι στα αγγλικά με το default πλήκτρο(δεξιά από το [L]).

 

LOL, έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το fmms θα με τρελάνει ωρες ωρες...

στελνω κανονικα mms σε ολα τα κινητα....παιρνω κανονικα τις περισσοτερες φορες...τωρα ομως μολίς μου στειλανε ενα απο vodafone και δεν κατεβαίνει με τιποτα...:mad::mad:

κανει ληψη mms αλλα δεν ανοιγει το μυν με τιποτα...

γκρρρρρ και ηθελα να το δω αυτο...

ρε παιδια ειναι τοσο δυσκολο η νοκια να ενσωματώσει τα mms στο ν900....?

αμαν θα μας σκασουν με αυτα τα χαζα....:rolleyes:

edit τωρα μου ηρθε κανονικα το mms.....εκανα επανεκκίνηση και ηρθε...οποτε κατι ειναι και αυτο....:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Πηρα προσφατα το N900 και προσπαθω να περασω το flash player 10 επειδι καθε φορα που μπαινω στο facebook για να δω ενα βιντεο μου ζηταει αναβαθμιση για το Flash.. μπαινω στην σελιδα και κατεβαζω το αρχειο με καταληξη .deb το τρεχω και μου βγαζει μυνημα ( unable to install 'adobe-flashplugin' Incompatible application package ).

 

Μπορει να μου πει καποιος τι σιμβαινει??

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εαν υπαρχει το θεμα καπου συγνωμη αλλα εψαξα και δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια..

Πηρα προσφατα το N900 και προσπαθω να περασω το flash player 10 επειδι καθε φορα που μπαινω στο facebook για να δω ενα βιντεο μου ζηταει αναβαθμιση για το Flash.. μπαινω στην σελιδα και κατεβαζω το αρχειο με καταληξη .deb το τρεχω και μου βγαζει μυνημα ( unable to install 'adobe-flashplugin' Incompatible application package ).

 

Μπορει να μου πει καποιος τι σιμβαινει??

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εαν υπαρχει το θεμα καπου συγνωμη αλλα εψαξα και δεν βρηκα κατι.

 

Σου λέει incompatible application γιατί το Ν900 τρέχοντας maemo δεν υποστηρίζει flash 10.1. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή Tweak Flash η οποία κάνει τις ιστοσελίδες να νομίζουν ότι έχουμε flash 10.1 αλλά στην πραγματικότητα έχουμε 9.4. Κάποιες σελίδες παρότι χρειάζονται την καινούρια έκδοση θα τρέξουνε ενώ άλλες όχι(σ αυτές χρειάζεται όντως η καινούρια έκδοση του flash). Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια φιλε klit κατεβασε την εφαρμογη που σου λεει ο anapospastos και διαλεξε το "φλας" που σου προτεινει(ειναι πολυ απλο απο την στιγμη που θα ανοιξεις την εφαρμογη) και μετα θα βλεπεις τα βιντεο στο youtube κανονικα και με τον νομο....:)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που απαντησατε :)

 

Kατεβασα το Tweak flash και οταν το κανω εγκατασταση μου λεει ( some application packages required for the installation are missing ) τα οποια ειναι libqtcore4 και libqtgui4 δυστυχος δεν μπορω να τα περασω αφτα τα δυο μου βγαζει το ιδιο μυνημα οπος το Flash player ( unable to install 'libqtcore4' Incompatible application package ). :S

 

Επισημανση: Το Flash player μου το ζηταει μονο οταν θελω να δω βιτνεο στο facebook, στο Youtube βλεπω κανονικα και με τον νομο :)

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που απαντησατε :)

 

Kατεβασα το Tweak flash και οταν το κανω εγκατασταση μου λεει ( some application packages required for the installation are missing ) τα οποια ειναι libqtcore4 και libqtgui4 δυστυχος δεν μπορω να τα περασω αφτα τα δυο μου βγαζει το ιδιο μυνημα οπος το Flash player ( unable to install 'libqtcore4' Incompatible application package ). :S

 

Επισημανση: Το Flash player μου το ζηταει μονο οταν θελω να δω βιτνεο στο facebook, στο Youtube βλεπω κανονικα και με τον νομο :)

 

σοβαρα μιλας....?

:confused:

σε μενα μπηκε κανονικα η εφαρμογη....και βλεπω βιντεο στο youtube κανονικοτατα...

:confused:

απο που το κατεβασες.....?

Link to comment
Share on other sites

Απο το maemo.org τα κατεβασα και το last release.

 

για δοκιμασε να το κατεβασεις απο το κινητο σου.....

αφου το κανεις unistall πρωτα.....

Link to comment
Share on other sites

@klit

 

Ενεργοποίησε τα extra-devel, και τρέξε αυτά(ενώ είσαι συνδεδεμένος στο internet) στο xterm: "apt-get install libqtcore4" και "apt-get install libqtgui4" χωρίς τα ". Στη συνέχεια εγκατέστησε το tweak flash.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

@klit

 

Ενεργοποίησε τα extra-devel, και τρέξε αυτά(ενώ είσαι συνδεδεμένος στο internet) στο xterm: "apt-get install libqtcore4" και "apt-get install libqtgui4" χωρίς τα ". Στη συνέχεια εγκατέστησε το tweak flash.

 

με προλαβες....αυτο ηθελα/εψαχνα να του πω τωρα.....:p

Link to comment
Share on other sites

@klit

 

Ενεργοποίησε τα extra-devel, και τρέξε αυτά(ενώ είσαι συνδεδεμένος στο internet) στο xterm: "apt-get install libqtcore4" και "apt-get install libqtgui4" χωρίς τα ". Στη συνέχεια εγκατέστησε το tweak flash.

 

 

Αν εννοεις αυτο extra-devel :

[ATTACH]17189[/ATTACH]

το εκανα.

Οταν τρεχω στο x-terminal το libqtcore4 μου βγαζει αυτο:

[ATTACH]17190[/ATTACH]

 

Λοιπον

Κατεβασα το Tweak Flash απο το κινητο και το εγκατεστησε μια χαρα, τωρα μπαινω στο facebook και μπορω να δω τα videos κανονικοτατα :lol::lol::D

 

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθια νασται καλα παιδια, θα τα ξαναπουμε ολο και κατι αλλο θα πρκυψει η θα κολησω :p:p

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία μηνύματα που αφορούσαν γενικά σχόλια για το Ν900 μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο θέμα [ΣΥΖΗΤΗΣΗ] Nokia Ν900 (Γενικός Σχολιασμός).

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 10 μήνες κάτοχος του Ν900 θα ήθελα να αναφέρω κάποια παλιά και καινούργια προβλήματα μήπως κάποιος έχει λύση και απλά δεν τη πρόσεξα εγώ.

Παλιά:

1) Ακόμα δεν έχω βρει κάποια εφαρμογή που να μπορώ να επεξεργάζομαι τις ετικέτες από τις επαφές, μεγάλο πρόβλημα όταν υπάρχουν παραπάνω από ένα νούμερα σε μια επαφή.

2) εδώ και δέκα μήνες αν και έχω δύο νούμερα στην ίδια κάρτα δεν μπορώ να επιλέξω ποιο να είναι ενεργό, ή και τα δύο ή κανένα.

3) Αν και έχω βρει αρκετές εφαρμογές ακόμα μπερδεύομαι με το GPS και τη φωνητική καθοδήγηση, Ποτέ δε δουλεύουν σωστά όλα.

4) Αν και έχω περάσει αρκετές φορές τις ρυθμίσεις για wind mms ποτέ δε δούλεψε.

Καινούργια:

Α) Κάποιες φορές χωρίς καμία αφορμή χάνει τη μνήμη των μηνυμάτων και των κλήσεων και στην επανεκκίνηση για να τα εμφανίσει μου ζητάει από την αρχή ώρα ημερομηνία κλπ. σα να το ανοίγω πρώτη φορά.

Β) Συνέχεια ¨κολάει¨ το touch και πρέπει να πατήσω στην οθόνη αρκετές φορές για να ξεκινήσει, όταν δε βρίσκομαι στον ήλιο η κατάσταση γίνεται ανυπόφορη.

Γ) Έχει γίνει τρομερά αργό, αν και δεν του έχω φορτώσει πολλές εφαρμογές.

Δ) Δεν μπορώ να πάρω πλήρες backup στον υπολογιστή, παρά μόνο μερικό στην κάρτα, τι θα γίνει όμως αν το χάσω ή μου το κλέψουν?

 

Παράλληλα θα ήθελα να ρωτήσω:

1 α) Τι γίνεται με την ελληνική μετάφραση του menu, και

2 β) Αν υπάρχει κάποια λίστα των εφαρμογών που να εξηγεί στα ελληνικά τι κάνει η κάθε μία.

 

Δεν σας κρύβω ότι λόγω περιορισμένου χρόνου, σκέφτομαι μέχρι και να το αλλάξω, με ένα άλλο που σίγουρα θα κάνει πιο λίγα αλλά θα είναι πιο ¨λειτουργικό¨ στη καθημερινότητά μου.

 

Συγνώμη αν κούρασα με τόσες ερωτήσεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιο φίλο μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Swappolube for Nokia N900

 

Swappoluble is a Nokia N900 application with which we can increase the performance of our N900 considerably. With Swappoluble we can change can change the settings for virtual memory.

http://www.nokian900applications.com/swappolube-for-nokia-n900/#more-1194

 

SMSCON for Nokia N900

 

With SMSCON V0.4.4-6 application we will have a complete control of our Nokia N900 by sending SMS messages to it. This is particularly useful in case of lost or stolen, it can completely block the N900 or even take a picture of the thief or where it is lost.

 

Features:

autoload at boot (this is default set at install of smscon package); when device reboots it loads smscon_daemon in the background.

creates a log file (on the device).

detect SIM card change and sends new phonenumber and IMSI code (returns SMS) to other known mobile number; if somebody has stolen your phone and put his/hers own SIM card in it.

send current GPS location coordinates (returns SMS or EMAIL with GoogleMaps picture with your phone’s location on it).

reboot the phone; only works if your SIM card hasn’t a lock code.

shutdown the phone.

open a reverse ssh connection to your own server (GPRS connection); control the phone at CLI level from your own home server.

email a frontcam picture to your email address (GPRS connection); to see where your phone is or who is using it.

send the current remaining battery charge (returns SMS).

make the phone call you; you can listen where your phone is (returns phonecall)

lock the phone; nobody can use your phone anymore.

detect keyboardslider use; when somebody has found your phone and uses the keyboard. (only after one of the valid SMS commands is send to you phone) (returns SMS)

send all valid SMS commands to you if you forgotten it (returns SMS’s)

 

:blink::blink::blink:

http://www.nokian900applications.com/smscon-for-nokia-n900/#more-1191

παιδια φαινονται απιστευτες εφαρμογες και τα 2....

τις εχει δοκιμασει κανεις....?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα.ξανακατεβασα το tweakflash αλλα νομιζω οτι πρεπει να δωσω καποια εντολη σε x term για να δουλεψει η κανω λαθος;κι αν χρειαζετσι ποια ειναι η εντολη;φχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Swappolube for Nokia N900

 

Swappoluble is a Nokia N900 application with which we can increase the performance of our N900 considerably. With Swappoluble we can change can change the settings for virtual memory.

http://www.nokian900applications.com/swappolube-for-nokia-n900/#more-1194

 

SMSCON for Nokia N900

 

With SMSCON V0.4.4-6 application we will have a complete control of our Nokia N900 by sending SMS messages to it. This is particularly useful in case of lost or stolen, it can completely block the N900 or even take a picture of the thief or where it is lost.

 

Features:

autoload at boot (this is default set at install of smscon package); when device reboots it loads smscon_daemon in the background.

creates a log file (on the device).

detect SIM card change and sends new phonenumber and IMSI code (returns SMS) to other known mobile number; if somebody has stolen your phone and put his/hers own SIM card in it.

send current GPS location coordinates (returns SMS or EMAIL with GoogleMaps picture with your phone’s location on it).

reboot the phone; only works if your SIM card hasn’t a lock code.

shutdown the phone.

open a reverse ssh connection to your own server (GPRS connection); control the phone at CLI level from your own home server.

email a frontcam picture to your email address (GPRS connection); to see where your phone is or who is using it.

send the current remaining battery charge (returns SMS).

make the phone call you; you can listen where your phone is (returns phonecall)

lock the phone; nobody can use your phone anymore.

detect keyboardslider use; when somebody has found your phone and uses the keyboard. (only after one of the valid SMS commands is send to you phone) (returns SMS)

send all valid SMS commands to you if you forgotten it (returns SMS’s)

 

:blink::blink::blink:

http://www.nokian900applications.com/smscon-for-nokia-n900/#more-1191

παιδια φαινονται απιστευτες εφαρμογες και τα 2....

τις εχει δοκιμασει κανεις....?

 

 

Γεια χαρα,

 

Μιας και τις δυο εφαρμογές τις εχω γράψει εγω, σας προτείνω να δείτε μόνο την δευτερη. :)

 

Το Swappoluble ειναι πολύ πειραματικό και βασίζεται σε αλλαγές που δεν εχουν ακόμα επιβεβαιωθεί οτι ειναι θετικές σε ολες τις περιπτώσεις και σε ολα τα Ν900.

 

Απο την αλλη το SMSCON και το SMSCON Εditor (ειναι μια εφαρμογή σε δυο "κομμάτια", το πρώτο απο ενα Ολλανδο φιλο και το δεύτερο απο μενα) ισως να σας φανει χρήσιμο.

 

Δείτε εδώ για παραπάνω πληροφορίες:

http://wiki.maemo.org/Swappolube

 

http://wiki.maemo.org/SMSCON

http://wiki.maemo.org/SMSCON_Editor

 

Με την ευκαιρία, θελω να ζητήσω συγνώμη για την καθυστέρηση στην ολοκληρωση της μεταφρασης των Ελληνικων και την στασιμοτητα τους στο extras-devel αλλα ειναι λιγος ο χρονος και πολλες οι ιδεες!

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω το tweak flash επιλεγω το linux 9.0.260 (PR1.2) κλεινω την εφαρμογη και οταν την ξανανοιγω εχει παλι την επιλογη για Android.δοκιμασα και επανεκινηση αλλα τιποτα.ξερει κανεις τι χρειαζεται;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...