Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερετε αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να απενεργοποιησω τελειως την συνδεση στο ιντερνετ μεσω του δικτυου (οχι το wifi) ή αν μπορω να διαγραψω τις ρυθμισεις ή να κανω κατι τελος παντων γιατι μπαινει καμια φορα μονο του αν το ξεχασω ξεκλειδωτο και με χρεωνει αρκετα...thanks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορεις απο τις ρυθμισεις της συσκευης να επιλεξεις να σε ρωταει με ποιο τροπο να συνδεθει (wifi,gprs κλπ) καθε φορα που θελεις να συνδεθεις στο ιντερνετ

δεν χρειαζεται καποια εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω κανει αυτο απλα καμια φορα αν το ξεχασω ξεκλειδωτο και πατιεται μονο του κ μπαινει στο ιντερνετ και καθε μηνα εχω επιπλεοβ χρεωσεις...δεν υπαρχει αλλη λυση? πηγα απο τις ρυθμισεις αλλα δεν με αφηνει να το διαγραψω...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να παίζει υπότιτλους?

Το subtitles support δεν μου το κάνει εγκατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να παίζει υπότιτλους?

Το subtitles support δεν μου το κάνει εγκατάσταση!

 

Με τον kmplayer παίζει υπότιτλους κανονικα.. δεν χρειάζεται έξτρα πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Με τον kmplayer παίζει υπότιτλους κανονικα.. δεν χρειάζεται έξτρα πρόγραμμα

 

σε μενα δεν τους παιζει......:mad:

και οντως subitiles στο προηγούμενο φιρμ δούλευε κανονικα εδω δεν μπαινει με τιποτα....:mad::mad:

σου βγαζει κατι για πακετα εφαρμογων που απαιτούνται για την εγκατάσταση......κτλ

ρε παιδια σε σας χαθηκε το search στις εφαρμογες(οταν κανεις update ) η μονο σε μενα συμβαινει αυτο/.....???

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που κάνει τη δουλειά του shazam ή ακόμα και το ίδιο;γιατί το έχω δεί σε βίντεο αρα πρέπει να υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Ένας πλήρης οδηγός για ubuntu βρίσκεται εδώ

 

Εγώ κατέβασα το αρχείο που έχουν έτοιμο τα παιδιά του forum (και τους ευχαριστώ γι'αυτό) στο PC μου, το αποσυμπίεσα και μετέφερα όλα τα αποσυμπιεσμένα στον υποκατάλογο /usr/share/stardict/dic/ του N900 (απ'ότι θυμάμαι δεν υπήρχε και τον δημιούργησα)

 

Μετά άνοιξα το QstarDict -> settings -> configure -> Dictionaries και ενεργοποίησα όποια ήθελα

:)

 

***edit***

Παραθέτω και το λινκ για κατέβσαμα του συμπιεσμένου αρχείου των λεξικών:

http://files.ubuntu-gr.org/forum/ftso/various/Dictions.zip

Ελπίζω να μη δημιουργηθεί θέμα με το ubuntu-gr

 

Φίλε Lucky, μια ερώτηση:

Που βρίσκεται αυτό το file? (usr/ κλπ κλπ)

Με ποιο τρόπ οτο δημιούργησες?

:up:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Τελικά, υπάρχει κανείς που έχει εγκαταστήσει στο Ν900 κάποιο λεξικό σαν το QstarDict;

Μπορεί να δώσει "μία χείρα βοηθείας΄;

:up:
Link to comment
Share on other sites

VertSms

 

Application to send SMS messages in portrait mode

 

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=9598&stc=1&d=1273005732

 

http://maemo.org/packages/view/vertsms/

 

Επιτέλους η προσθήκη που περιμέναμε απ τη Νοκια έρχεται από μια εφαρμογή. Πολύ καλή αρχή μιας και είναι initial release με πολλές βελτιώσεις να έρχονται. Ένα γνωστό bug είναι ότι όταν πατάς πάνω στο κείμενο που θες να γράψεις εμφανίζεται το virtual keyboard σε landscape mode.

 

_________________________________

 

Γεια σας παιδιά

Τελικά, υπάρχει κανείς που έχει εγκαταστήσει στο Ν900 κάποιο λεξικό σαν το QstarDict;

Μπορεί να δώσει "μία χείρα βοηθείας΄;

 

Θα κάνεις αυτά που λέει παραπάνω ο luckyb, εγώ το έκανα και δούλεψε. Το μόνο bug που είδα προς το παρόν είναι ότι δεν μπορώ να γράψω ολόκληρη ελληνική λέξη για μετάφραση, παίρνει μόνο το 1ο γράμμα. Για το πως θα βάλεις αρχεία σε οποιαδήποτε διαδρομή δες εδώ.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

VertSms

 

Application to send SMS messages in portrait mode

http://maemo.org/packages/view/vertsms/

 

Επιτέλους η προσθήκη που περιμέναμε απ τη Νοκια έρχεται από μια εφαρμογή. Πολύ καλή αρχή μιας και είναι initial release με πολλές βελτιώσεις να έρχονται. Ένα γνωστό bug είναι ότι όταν πατάς πάνω στο κείμενο που θες να γράψεις εμφανίζεται το virtual keyboard σε landscape mode.

 

_________________________________

 

 

 

Θα κάνεις αυτά που λέει παραπάνω ο luckyb, εγώ το έκανα και δούλεψε. Το μόνο bug που είδα προς το παρόν είναι ότι δεν μπορώ να γράψω ολόκληρη ελληνική λέξη για μετάφραση, παίρνει μόνο το 1ο γράμμα. Για το πως θα βάλεις αρχεία σε οποιαδήποτε διαδρομή δες εδώ.

το εγκατεστησα,εχει δημιουργηθει κανονικα το εικονιδιο μεσα στο μενου εφαρμογων(more) αλλα οταν παταω να ανοιξει παει να φορτωσει και με πεταει στο homescreen....

τι μπορει να πταει?

Edited by stendor
Αφαίρεση εικόνας.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Τελικά, υπάρχει κανείς που έχει εγκαταστήσει στο Ν900 κάποιο λεξικό σαν το QstarDict;

Μπορεί να δώσει "μία χείρα βοηθείας΄;

 

Ακόμη μια λύση :

http://img94.imageshack.us/img94/2894/screenshot2010010719235.th.png

 

Μπορείς να εγκαταστήσεις SDict Viewer και συγκεκριμένα ΑΥΤΟ το αρχείο

Κατόπιν να φτιάξεις έναν φάκελο και μέσα να ρίξεις όποιο λεξικό με κατάληξη .dct από ΕΔΩ

θέλεις.

Υπάρχουν οδηγίες να φτιάξεις ακόμη και δικό σου λεξικό (βάση δεδομένων) εάν τα ήδη υπάρχοντα δεν σου αρκούν.

P.S.= Οι φίλοι του mobiLex (symbian S60) θα αναγνωρίσουν αμέσως τα λεξικά αυτά :).

Edited by stendor
Σμίκρυνση εικόνας.
Link to comment
Share on other sites

το εγκατεστησα,εχει δημιουργηθει κανονικα το εικονιδιο μεσα στο μενου εφαρμογων(more) αλλα οταν παταω να ανοιξει παει να φορτωσει και με πεταει στο homescreen....

τι μπορει να πταει?

 

Δεν ξέρω.. reboot έκανες;

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ναι και reboot εκανα αλλα τιποτα,το απεγκατεστησα τελικα και θα περιμενω την επομενη εκδοση

παιζει ρολο που το εγκατεστησα μεσω τον καταλογων extra-devel?

Link to comment
Share on other sites

ναι και reboot εκανα αλλα τιποτα,το απεγκατεστησα τελικα και θα περιμενω την επομενη εκδοση

παιζει ρολο που το εγκατεστησα μεσω τον καταλογων extra-devel?

Η εφαρμογή είναι ακόμα υπό ανάπτυξη οπότε είναι φυσιολογικά τα όποια κολλήματα. Ίσως το πακέτο να παρουσίασε κάποιο κόλλημα και γι' αυτό να μην ξεκινάει. Ή θα περιμένεις να πάει στο extra-testing ή στο maemo-extra ή μπορείς να δοκιμάσεις να το περάσεις ακόμα μια φορά.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλεψε,τεσπα υπομονη μεχρι να βγει βελτιωμενη εκδοση η αν με την αναβαθμιση δεησει η νοκια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εχει κάποιος χρησιμοποιήσει την εφαρμογή Web2SMS δεν μπορω να κάνω εγκατάσταση και δεν ξέρω γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα την εφαρμογή VertSms. Πολύ καλή κίνηση από το developer αλλά θέλει ακόμα δουλειά (γι' αυτό άλλωστε υπάρχει στο extra-devel).

 

Τα μείον του είναι τα εξής:

- Δεν υποστηρίζει Ελληνικά, ακόμα και αν έχει επιλέξει τα Ελληνικά σαν κύρια γλώσσα γραφής στο εικονικό πληκτρολόγιο.

- Δεν υποστηρίζει πρόβλεψη κειμένου Τ9.

- Δεν μπορείς να γράψεις νούμερο στο πεδίο "Το" (Προς), παρά μόνο να επιλέξεις την επαφή που θες από τον κατάλογο των επαφών.

- Δεν λειτουργεί σωστά η δίεση (#), μπορείς να την πατήσεις μόνο 1 φορά.

- Όταν πατάς παρατεταμένο κάποιο πλήκτρο δεν εισάγει το νούμερο το οποίο αντιστοιχεί στο πλήκτρο.

 

Αυτά απλά τα αναφέρω για όσους ήθελαν να την δοκιμάσουν και απλά δεν μπόρεσαν. Είναι μια πολύ καλή προσπάθεια, ελπίζω να συνεχίσει και να εμπλουτιστεί με επιπλέον χαρακτηριστικά. Θα βοηθήσει πολύ τους χρήστες που δεν μπορούν να γράφουν συνέχεια σε landscape πληκτρολόγιο για διάφορους λόγους.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

σε μενα δουλεψε κανονικα...αλλα οπως ειπε και ο stendor πιο πανω θελει δουλεια ακομη....:)

σημερα παντως βγηκε και το πρωτο update για το προγραμμα...

το εβαλα αλλα δεν ειδα και μεγαλες διαφορες.....:)

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια υπαρχει καποιος που μετα το beta update να εχει ελληνικους υποτιτλους στα βιντεο...?

εγω οπως ειπα και πριν με το προηγούμενο φιρμ ολα δουλευαν ρολοι ...

τωρα το subtitles δεν μπαινει με τιποτα....

καποια λυση υπαρχει για αυτο....?

γνωριζουμε κατι...?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα κατεβασα το fmms αλλα δε με βολεψε και το απεγκατεστησα.τωρα ομως οταν μπαινω internet και κανω αναζητηση δικτιου μου βγαζει WIND INTERNET τα ασυρματα δικτια και ενα με το ονομα mms[μαλλον καταλοιπο της εφαρμογης fmms]ξερει κανεις πως να το σβησω;παω ρυθμισεις ιντερνετ αλλα δεν δινει επιλογη για το συγκεκριμενο σημειο προσβασης για διαγραφη.πως να το διαγραψω;
Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη vertsms εκανε και αλλο update σε μενα...:)

τωρα το μπαγκ με το πληκτρολογιο εχει εξαφανιστει....

το μονο προβλημα ειναι οτι γραφεις μυν μονο στα αγγλικα και δεν υπαρχει(ακομη τουλάχιστον) αλλαγη γλωσσας....:)

 

καλησπερα σε ολη την παρεα κατεβασα το fmms αλλα δε με βολεψε και το απεγκατεστησα.τωρα ομως οταν μπαινω internet και κανω αναζητηση δικτιου μου βγαζει WIND INTERNET τα ασυρματα δικτια και ενα με το ονομα mms[μαλλον καταλοιπο της εφαρμογης fmms]ξερει κανεις πως να το σβησω;παω ρυθμισεις ιντερνετ αλλα δεν δινει επιλογη για το συγκεκριμενο σημειο προσβασης για διαγραφη.πως να το διαγραψω;

 

βαλε την εφαρμογη fAPN ....

σου δινει την δυνατοτητα να διαγραψεις τα συγκεκριμένα σημεια προσβασης...:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολη την παρεα κατεβασα το fmms αλλα δε με βολεψε και το απεγκατεστησα.τωρα ομως οταν μπαινω internet και κανω αναζητηση δικτιου μου βγαζει WIND INTERNET τα ασυρματα δικτια και ενα με το ονομα mms[μαλλον καταλοιπο της εφαρμογης fmms]ξερει κανεις πως να το σβησω;παω ρυθμισεις ιντερνετ αλλα δεν δινει επιλογη για το συγκεκριμενο σημειο προσβασης για διαγραφη.πως να το διαγραψω;

Καλημέρα geoflo. Αν μπορεις στείλε μου σε παρακαλώ sε pm τις ρυθμίσεις της wind για το fmms (χειροκινητες) διότι η εταιρεία δεν ξερει την τύφλα της !!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα geoflo. Αν μπορεις στείλε μου σε παρακαλώ sε pm τις ρυθμίσεις της wind για το fmms (χειροκινητες) διότι η εταιρεία δεν ξερει την τύφλα της !!!

 

Ευχαριστω

δεν ειχα κανει τις ρυθμισεις.δεν τις γνωριζω.το σημειο προσβασης δημιουργηθηκε αυτοματα χωρις να εχει ομως περασμενους κωδικους,user name,password κτλ..λυπαμαι αλλα δεν μπορω να σε βοηθησω.

 

η εφαρμογη vertsms εκανε και αλλο update σε μενα...:)

τωρα το μπαγκ με το πληκτρολογιο εχει εξαφανιστει....

το μονο προβλημα ειναι οτι γραφεις μυν μονο στα αγγλικα και δεν υπαρχει(ακομη τουλάχιστον) αλλαγη γλωσσας....:)

 

 

 

βαλε την εφαρμογη fAPN ....

σου δινει την δυνατοτητα να διαγραψεις τα συγκεκριμένα σημεια προσβασης...:)

σ ευχαριστω freddara δεν το σκεφτηκα

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο Τροποποίηση.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...