Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον ειναι λιγο περιεργος ο "κοσμος" στο Παρων ενοτητα, για να μου σβηνουν τα ποστ χωρις λογο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, απο το 2003 που ειμαι μελος. Τελος παντων. Κατι θα ξερει ο κυριος παραπανω.

Να ξαναθεσω την ερωτηση.

Αξιζει παιδια το κινητο, γιατι κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.

Ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μαλλον ειναι λιγο περιεργος ο "κοσμος" στο Παρων ενοτητα, για να μου σβηνουν τα ποστ χωρις λογο. Πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο, απο το 2003 που ειμαι μελος. Τελος παντων. Κατι θα ξερει ο κυριος παραπανω.

Να ξαναθεσω την ερωτηση.

Αξιζει παιδια το κινητο, γιατι κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.

Ευχαριστω![/QU

 

κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο τραγικη η καθηστερηση στην αναζητηση.Το μεγαλυτερο προβλημα του ε 52 ειναι οτι αν δουλευεις σε εξωτερικους χωρους ειναι οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου απο ενταση ομιλιας.Δεν ακους σχεδον τιποτα.Το ιδιο προβλημα το ειχαν και αλλοι δυο συναδελφοι μου.

Link to comment
Share on other sites

 

κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο τραγικη η καθηστερηση στην αναζητηση.Το μεγαλυτερο προβλημα του ε 52 ειναι οτι αν δουλευεις σε εξωτερικους χωρους ειναι οτι χειροτερο εχει περασει απο τα χερια μου απο ενταση ομιλιας.Δεν ακους σχεδον τιποτα.Το ιδιο προβλημα το ειχαν και αλλοι δυο συναδελφοι μου.

Διαφωνώ κάθετα. Η ένταση του ακουστικού με ρύθμιση στο max είναι από τις δυνατότερες σε βαθμό που όταν οι συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος επανέρχονται σε κανονικές επιβάλλεται η μείωση του ήχου γιατί πλέον η ένταση ενοχλεί....Μιλάμε για το ενσωματωμένο ακουστικό και όχι με χρήση εξωτερικού, πάντα....:O
http://banners.wunderground.com/banner/gizmotemp/global/stations/16716.gif
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα. Η ένταση του ακουστικού με ρύθμιση στο max είναι από τις δυνατότερες σε βαθμό που όταν οι συνθήκες του εξωτερικού περιβάλλοντος επανέρχονται σε κανονικές επιβάλλεται η μείωση του ήχου γιατί πλέον η ένταση ενοχλεί....Μιλάμε για το ενσωματωμένο ακουστικό και όχι με χρήση εξωτερικού, πάντα....:O

 

Δεν ξερω αν πεσαμε και οι τρεις μαζι σε προβληματικη παρτιδα,παντως και μια βολτα απο διαφορα site ( gsmarena,phonereview κ.α) θα δεις οτι ειναι γνωστο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Αλλα απο οτι βλεπω η νοκια και σε αλλα μοντελα, εχει παρτιδες προβληματικες. Αν πεσεις εκει αστα να πανε.
Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τελευτρία αναβάθμιση, δεν είδα κάποια αργοπορία στο μενού, στην αναζήτηση επαφών κτλ. Καμία αλλαγή.

 

Όσον αφορά το ακουστικό, το έχω ξαναπεί, είναι θέμα θέσης. Για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική, πρέπει να έχεις το αυτί σου περίπου στην άκρη της πρόσοψης. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τελευτρία αναβάθμιση, δεν είδα κάποια αργοπορία στο μενού, στην αναζήτηση επαφών κτλ. Καμία αλλαγή.

 

Όσον αφορά το ακουστικό, το έχω ξαναπεί, είναι θέμα θέσης. Για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική, πρέπει να έχεις το αυτί σου περίπου στην άκρη της πρόσοψης. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

Νομιζω ,και χωρις ιχνος ειρωνιας,οτι απο την στιγμη που ενα τηλ για να κανει την δουλεια για την οποια αγοραστηκε θελει ειδικο χειρισμο και κρατημα μαλλον κατι δεν παει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ,και χωρις ιχνος ειρωνιας,οτι απο την στιγμη που ενα τηλ για να κανει την δουλεια για την οποια αγοραστηκε θελει ειδικο χειρισμο και κρατημα μαλλον κατι δεν παει καλα.

 

Κανένα ειδικό χειρισμό δεν θέλει. Απλά, όπως κάθε τηλέφωνο, για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική θέλει λίγο... κεντράρισμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

...κατι διαβασα για αργοπορια στην αναζητηση ονοματος και στην επεξεργασια της ετικετας. Ισχυει αυτο σε ολους; Η δεν ειναι κατι το σοβαρο; Σκεφτομαι να το παρω και εγω μετα απο χρονια στα WM.

Ευχαριστω!

 

Η επεξεργασία της ετικέτας σ' εμένα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Στην αναζήτηση ονόματος υπάρχει μία μικρή αργοπορία σε σχέση με την ταχύτητα που αναζητούσε το κινητό με την αρχική έκδοση λογισμικού. Αντικειμενικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά δεν ταιριάζει η τρέχουσα ταχύτητα αναζήτησης με τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κινητού που κατά τα άλλα είναι ταχύτατο!

Δεν το συγκρίνω με τίποτα με WM τα οποία θεωρώ ότι είναι ό,τι χειρότερο από άποψη λειτουργικού έχει περάσει από τα χέρια μου, μακράν!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ειδικό χειρισμό δεν θέλει. Απλά, όπως κάθε τηλέφωνο, για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική θέλει λίγο... κεντράρισμα. ;)

 

 

Παντως σε κανενα ,απο τα οχι και λιγα, κινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν χρειαζοταν κεντραρισμα για να συνομιλω ανετα. Τελος παντων δεν αποκλειω την περιπτωση να επεσα σε προβληματικες συσκευες ,οπως και πολλοι αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε με το ακουστικό, ούτε με το μικρόφωνο.

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε κανενα ,απο τα οχι και λιγα, κινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν χρειαζοταν κεντραρισμα για να συνομιλω ανετα. Τελος παντων δεν αποκλειω την περιπτωση να επεσα σε προβληματικες συσκευες ,οπως και πολλοι αλλοι.

 

Τι να σου πω φίλε μου, μπορεί το δικό μου αυτί να είναι... παράξενο και να χρειάζεται να κεντράρω τα τηλέφωνα που περνάνε από τα χέρια μου. :p

 

Στα σοβαρά, εγώ πιστεύω ότι κάθε τηλέφωνο έχει τις ιδιαιτερότητές του λόγω του σχεδιασμού του. Για παράδειγμα, πριν από το Ε52 είχα το Ε51. Όταν πρωτοπήρα το Ε52 λοιπόν, έχοντας συνηθίσει επί περίπου ενάμιση χρόνο να κρατάω το Ε51 με έναν συγκεκριμένο τρόπο και να ακούω καλά, είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα. Μόλις βρήκα την κατάλληλη θέση που πρέπει να είναι το αυτί μου, το πρόβλημα λύθηκε.

 

Αν το καλοσκεφτείς, τα θέματα αυτά οφείλονται σε διαφορές στο design. Για παράδειγμα, βάλε δίπλα-δίπλα ένα Ε51 και ένα Ε52. Το 1ο κάνει λίγη «κοιλιά» εκεί που είναι το ακουστικό ενώ το 2ο είναι εντελώς επίπεδο. Επίσης, πολλές φορές, επειδή έχουμε συνηθίσει από το προηγούμενο κινητό μας, νομίζουμε ότι το αυτί μας είναι στο κέντρο του ακουστικού ενώ στην πραγματικότητα μπορεί και να μην είναι.

 

Anyway, μπορεί όντως να πέσατε σε ελαττωματική παρτίδα, μπορεί και όχι. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα με την ακουστική του Ε52 μου και ακόμα πιο σίγουρα επίσης κανένα πρόβλημα σε θορυβώδη περιβάλλοντα.

Link to comment
Share on other sites

Η επεξεργασία της ετικέτας σ' εμένα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

Στην αναζήτηση ονόματος υπάρχει μία μικρή αργοπορία σε σχέση με την ταχύτητα που αναζητούσε το κινητό με την αρχική έκδοση λογισμικού. Αντικειμενικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά δεν ταιριάζει η τρέχουσα ταχύτητα αναζήτησης με τα γενικότερα χαρακτηριστικά του κινητού που κατά τα άλλα είναι ταχύτατο!

Δεν το συγκρίνω με τίποτα με WM τα οποία θεωρώ ότι είναι ό,τι χειρότερο από άποψη λειτουργικού έχει περάσει από τα χέρια μου, μακράν!

 

δηλαδή έχεις την τελευταία αναβάθμιση και όταν θέλεις να επεξεργαστείς την ετικέτα (πχ αντί για κινητό η εργασία η σπίτι να βάλεις what's up) το κάνει? σε εμένα το επεξεργαζόμαι και όταν πατάω οκ επιστρέφει στο παλιό και προκαθορισμένο όνομά που είχε... :-(

Edited by REFEREE1980
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την τελευτρία αναβάθμιση, δεν είδα κάποια αργοπορία στο μενού, στην αναζήτηση επαφών κτλ. Καμία αλλαγή.

Ο αισθητήρας που περιστρέφει την οθόνη ήθελε και 2ο restart (πέραν του restart κατά την αναβάθμιση), για να δουλεψει κανονικά πάντως :lol:

 

Στους χάρτες, εξακολουθεί να κάνει κλήση gprs κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα. Γιατί; :confused:

 

Όσον αφορά το ακουστικό, το έχω ξαναπεί, είναι θέμα θέσης. Για να πετύχεις την καλύτερη ακουστική, πρέπει να έχεις το αυτί σου περίπου στην άκρη της πρόσοψης. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

Καλά, εξακολουθούμε να πλακωνόμαστε γι' αυτό; ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι η κάθε συσκευή έχει τη δική της θέση, όσον αφορά τη θέση που την ακουμπάμε στο αυτί μας.

 

Ποιος θυμάται το ηρωικό 7110 μπανάνα με το συρόμενο πορτάκι; Είχε τις τρύπες του ακουστικού τέρμα ψηλά στη συσκευή, και μέχρι να το συνηθίσει ο κόσμος είχε ακούσει τα απίστευτα μπινελίκια. Μετά ανακαλύψαμε και τα υπόλοιπα 1.000.000 bugs του, βέβαια :lol:

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την τελευταία αναβάθμιση και εγώ μου φαίνεται λίγο ταχύτερο αντικειμενικά καμία άλλη διαφορά δεν είδα και το γνωστό πλέον bug με το πρώτο γράμμα στα μηνύματα με Τ9 παραμένει. Κατά τα άλλα το μόνο που χρειάστηκε να ξαναπεράσω ήταν το patch που κάνει αθόρυβη τη κάμερα.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Στους χάρτες, εξακολουθεί να κάνει κλήση gprs κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα. Γιατί; :confused:

 

Έχεις σετάρει την εφαρμογή να λειτουργεί «Εκτός σύνδεσης»; Επίσης, έχεις απενεργοποιήσει το A-GPS;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σετάρει την εφαρμογή να λειτουργεί «Εκτός σύνδεσης»;

Ναι.

 

Επίσης, έχεις απενεργοποιήσει το A-GPS;

Πώς; για δώσε hint.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο faq της πρώτης σελίδας

GPS, A-GPS, Nokia Maps/OVI Maps και η πρώτη χρήση

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος πρόβλημα στο συγχρονισμό με το Ovi Suite? Στην προσπάθεια συχρονισμού μου στις επαφές, βγάζει error "80043bee"...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχα πει ότι θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις για τη νέα έκδοση αναβάθμισης. Εγώ παρατήρησα τα εξής:

 

1) Όντως το κινητό γίνεται λίγο πιο αργό αλλά μου φαίνεται ότι αυτό παρατηρείται μόνο όταν ψάχνεις επαφές από την αρχική οθόνη. Κατα το menu exploring δεν είδα διαφορά. Σε κάθε περίπτωση η αργοπορία αυτή δεν είναι τόσο σημαντική ώστε να καταντά ενοχλητική. Απλά μπορείς να το καταλάβεις.

 

2) Αναφέρεται ότι έγιναν αλλαγές όσον αφορά το σετάρισμα λογαριασμών mail. Στο δικό μου μετά την αναβάθμιση, δεν μπορώ να σετάρω νέο λογαριασμό mail και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: στον setup wizard που σου βγάζει, (κόλπο της νέας έκδοσης αυτό) όταν επιλέγεις πχ gmail ή hotmail αρχίζει να ψάχνει μόνο του για τις αντίστοιχες ρυθμίσεις χρησιμοποιώντας ωστόσο την wap σύνδεση στον ίντερνετ και όχι αυτή του ασύρματου δικτύου. Μετά από 5 λεπτά ψαξίματος απλά γυρίζει στο προηγούμενο βήμα και δεν κάνει τίποτα. Για να σετάρω τους λογαριασμούς μου αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το backup!!!!!!

 

3) To internet radio που προστέθηκε έχει την πλάκα του και λειτουργεί ικανοποιητικά και κυρίως... χωρίς ακουστικά. Ωστόσο χρειάζεται bradband σύνδεση. Προσπάθησα να δω αν λειτουργεί χρησιμοποιώντας το wap που δίνει η cosmote αλλά μάταια.

 

4) Παρατηρώ ότι η RAM δεν δεσμεύεται στα επίπεδα που δεσμευόταν πριν την αναβάθμιση γεγονός που με εξέπληξε καθώς σε δοκιμή benchmark που έκανα μόνος μου έχοντας ανοικτά, garmin gps, opera, τον ιντερνετ explorer του κινητου και ένα παιχνίδι, με την παλιά έκδοση είχε φάει όλη τη μνήμη και ορισμένες φορές ήθελε και επανεκίνηση για να στρώσει. Πλέον όχι!!!!!!

 

5) Δεν διορθώθηκαν τα εξής bugs:

α) Δεν μπορείς να τσεκάρεις και να στείλεις mail μέσω wap σύνδεσης στο internet

β) Το κεφαλαίο αρχικό γράμμα στα μηνύματα

γ) το garmin gps (αλλά απ'ότι έχει πάρει το αυτί μου και γενικά οι third party πλοηγοί gps) κρασάρουν συνεχώς και δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου (απαράδεκτο)

και ψάχνω ακόμα!!!

 

Δύο ερωτήσεις απορίες:

 

Α) Γίνεται όταν κάποιος σου στέλνει κάτι με bluetooth αυτό να μην αποθηκεύεται στη μνήμη του τηλεφώνου αλλά στην κάρτα μνήμης;; Με τόσο χαμηλά επίπεδα που κινείται ο ελεύθερος χώρος του κινητού, στην πραγματικότητα δεν μπορείς να λάβεις πάνω από δύο τραγούδια!!!!!

 

Β) Υπάρχει τρόπος στους χάρτες να εμφανίζεται η πλοήγηση σε landscape mode?

 

Αυτά και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις απορίες:

 

Α) Γίνεται όταν κάποιος σου στέλνει κάτι με bluetooth αυτό να μην αποθηκεύεται στη μνήμη του τηλεφώνου αλλά στην κάρτα μνήμης;; Με τόσο χαμηλά επίπεδα που κινείται ο ελεύθερος χώρος του κινητού, στην πραγματικότητα δεν μπορείς να λάβεις πάνω από δύο τραγούδια!!!!!

 

Β) Υπάρχει τρόπος στους χάρτες να εμφανίζεται η πλοήγηση σε landscape mode?

 

Αυτά και ευχαριστώ

Καλημέρα.

Α) Για να αποθηκευτούν τα αρχεία που λαμβάνεις από ΒΤ θα πρέπει να αλλάξεις την επιλογή αποθήκευσης μηνυμάτων και να επιλέξεις την κάρτα μνήμης. Αυτό θα γίνει πηγαίνοντας, Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Άλλο > Μνήμη σε χρήση και θα επιλέξεις κάρτα μνήμης. Να ξέρεις όμως ότι με αυτή την αλλαγή και τα sms/mms θα αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης.

 

Β) Αν έχεις γενικά ενεργοποιημένη την περιστροφή οθόνης λογικά θα πρέπει να γυρνάει αυτόματα σε landscape. Μήπως μέσα στο μενού του ovi maps υπάρχει επιλογή για περιστροφή της οθόνης? Ας μας ενημερώσεις και κάποιος άλλος κάτοχος για το συγκεκριμένο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή έχεις την τελευταία αναβάθμιση και όταν θέλεις να επεξεργαστείς την ετικέτα (πχ αντί για κινητό η εργασία η σπίτι να βάλεις what's up) το κάνει? σε εμένα το επεξεργαζόμαι και όταν πατάω οκ επιστρέφει στο παλιό και προκαθορισμένο όνομά που είχε... :-(

 

Έχω την έκδοση 33.002.

Έχεις δίκιο. Δεν είχα δοκιμάσει την επεξεργασία ετικέτας σε ΟΛΕΣ τις ετικέτες. Το κοίταξα τώρα και σε μερικές αλλάζει το όνομα της ετικέτας και σε άλλες δεν το αλλάζει. Σε αυτές τις ετικέτες που φαντάζομαι οι περισσότεροι θέλουν να αλλάξουν το όνομα, στα τηλέφωνα δηλαδή, ΔΕΝ αλλάζει. Σε αυτές τις ετικέτες που χρειάστηκε να αλλάξω εγώ, Σημείωση, Τίτλος ή E-mail για παράδειγμα, αλλάζει.

Το σίγουρο είναι ότι με παλιότερη έκδοση λογισμικού έχω αλλάξει ετικέτα τηλεφώνου η οποία έχει διατηρηθεί στην υπάρχουσα έκδοση τροποποιημένη, ενώ δεν μπορεί να ξανα-τροποποιηθεί!

Edited by yanastas
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε κανενα ,απο τα οχι και λιγα, κινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν χρειαζοταν κεντραρισμα για να συνομιλω ανετα. Τελος παντων δεν αποκλειω την περιπτωση να επεσα σε προβληματικες συσκευες ,οπως και πολλοι αλλοι.

 

Μάλλον κατι τέτοιο συμβαίνει....

iphone 4 16gb, iPAD2 32gb WIFI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...