Jump to content

[Επίσημο] Nokia E52


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOS!!!

 

οταν ειμαι στο ιντερνετ μεσω της εφαρμογης "ιστος",οταν δεν βρισκει δικτιο,η απλα οταν αργει να βρει ξαφνικα μου εμφανιζει το μηνυμα "σφαλμα συστηματος" και παρολο που παταω το οκ,συνεχιζει και το βγαζει...

και ετσι αναγκαζωμαι να σβησω το κινητο ωστε να λυθει το προβλημα.

δοκιμα hard reset -format στο κινητο αλλα το προβλημα παραμενει...

εχω βαλει την νεωτερη εκδοση του softwear αλλα παλι τα ιδια??

 

υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια παταω το πληκρο κλησης και ανοιγοκλινει το Ε52 μου, δε το κανει παντα, μηπως φταιει σε κατι το δικτυο η θελει καμια αναβαθμισει?
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις την τελευταία έκδοση λογισμικού, δηλαδή τη 022.009 (14-10-2009);

Αν όχι, κάνε αναβάθμιση. Ίσως λυθεί το πρόβλημα.

Επίσης έχεις δοκιμάσει να κάνεις hard format;

 

ΥΓ: Για πως κάνεις όλα αυτά δες το FAQ της ενότητας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Κι εγω αγορασα προχτες το Ε52 αλλα εχω προβλημα με τη μεταφορα των επαφων απο το παλιο μου 7390 (κορυφαιο τηλεφωνο ακομα και για σημερα).

Προσπαθησα αρχικα να μεταφερω τις επαφες απευθειας απο το ενα τηλ στο αλλο με Bluetooth και ενω ξεκινησε κανονικα η μεταφορα, μετεφερε 15 επαφες και σταματησε. Οσες προσπαθειες κι αν ξανακανα ηταν ακαρπες.

Αναγκαστηκα και πηγα να το κανω με το PC Suite, να κανω δλδ μεταφορα των επαφων στο Ε52 μεσω του τελευταιου μπακαπ που ειχα κανει με το 7390. Πραγματι, μεταφερθηκαν ολες οι επαφες, αλλα με ενα σωρο λαθη και παραλειψεις! Γραμματα αντικατασταθηκαν απο τετραγωνα, σε καποια δε μετεφερε το ονομα, σε αλλα δε μετεφερε το τηλεφωνο....

 

Τι προτεινετε; Να το παω πισω για αντικατασταση;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Κι εγω αγορασα προχτες το Ε52 αλλα εχω προβλημα με τη μεταφορα των επαφων απο το παλιο μου 7390 (κορυφαιο τηλεφωνο ακομα και για σημερα).

Προσπαθησα αρχικα να μεταφερω τις επαφες απευθειας απο το ενα τηλ στο αλλο με Bluetooth και ενω ξεκινησε κανονικα η μεταφορα, μετεφερε 15 επαφες και σταματησε. Οσες προσπαθειες κι αν ξανακανα ηταν ακαρπες.

Αναγκαστηκα και πηγα να το κανω με το PC Suite, να κανω δλδ μεταφορα των επαφων στο Ε52 μεσω του τελευταιου μπακαπ που ειχα κανει με το 7390. Πραγματι, μεταφερθηκαν ολες οι επαφες, αλλα με ενα σωρο λαθη και παραλειψεις! Γραμματα αντικατασταθηκαν απο τετραγωνα, σε καποια δε μετεφερε το ονομα, σε αλλα δε μετεφερε το τηλεφωνο....

 

Τι προτεινετε; Να το παω πισω για αντικατασταση;

 

Δυστυχώς η Nokia δεν υπόσχεται (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι οι επαφές από ένα οποιοδήποτε τηλέφωνό της θα μεταφερθούν χωρίς λάθη σε ένα άλλο.

Και εγώ αντιμετώπισα το πρόβλημα και με παραπάνω από δύο τηλέφωνα.

Κατά την άποψή μου δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Ίσως κάποιοι τεχνικοί να έχουν κάποια tips που να διορθωθούν κάποια λάθη.

Αντικατάσταση όμως δεν νομίζω να παίζει γιατί το τηλέφωνο μάλλον δεν έχει τίποτα. Είναι απλά θέμα software το οποίο είναι, απλά, έτσι γραμμένο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε μεταφορά επαφών που έκανα από nokia 5310 δεν είχα κανένα πρόβλημα, μεταφέρθηκαν όλα κανονικά, μάλλιστα όλοι οι τύποι της κάθε επαφής (κινητό, σταθερό, δουλειάς, κ.λ.π.)

Να ρωτήσω κάτι παιδιά. Στην μετατροπή τραγουδιών από cd σε mp3 για να αποθηκευτούν στην κάρτα μνήμης τηλεφώνου το bitrade σε τι αριθμό το ρυθμίζετε ώστε και η ποιόηττα των τραγουδιών να μην είναι χάλια αλλά και μεγάλο χώρο να μην καταλαμβάνουν??? εγώ το έχω στο 112, είναι εντάξει??? έχω ακούσει ότι πάνω από 128 δεν έχει νόημα... πάντδως μετά από λίγες μέρες με το κινητό τολμώ να πω ότι είναι από τις πιό πλήρεις συσκευές που είχα ποτέ μου. Σημαντικό προσόν η διάρκεια μπαταρίας και η παραμετροποίηση

CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκανα και εγώ την τελευταία αναβάθμηση ....:)

αλλα το κινητό μου κάνει αναζήτηση wifi μονο του :mad::mad: ...ενώ πριν δεν το έκανε ..!!!

Μου έχει σπάσει τα νευρα !!!! Θα το πατήσω με το τρακτερ το ριμάδι !!! :lol:

Μηπως χρειάζεται καμία ρύθμηση που δεν ξέρω ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εκτός απο το χρυστό και το ασημί βγαίνει σε ποιο σκούρο χρώμα? Μαύρο ας πούμε.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκανα και εγώ την τελευταία αναβάθμηση ....:)

αλλα το κινητό μου κάνει αναζήτηση wifi μονο του :mad::mad: ...ενώ πριν δεν το έκανε ..!!!

Μου έχει σπάσει τα νευρα !!!! Θα το πατήσω με το τρακτερ το ριμάδι !!! :lol:

Μηπως χρειάζεται καμία ρύθμηση που δεν ξέρω ???

Μήπως εννοείς την αυτόματη αναζήτηση για wifi? Αν ναι πήγαινε στην διαδρομή Μενού > Πίν. ελέγχου > Ρυθμίσεις και Σύνδεση > Ασύρματο LAN > Προβολή διαθεσιμ. WLAN.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς την αυτόματη αναζήτηση για wifi? Αν ναι πήγαινε στην διαδρομή Μενού > Πίν. ελέγχου > Ρυθμίσεις και Σύνδεση > Ασύρματο LAN > Προβολή διαθεσιμ. WLAN.

 

Αυτό ήταν .... είχε επιλογή να κάνει τεστ συνδεσιμότητας κάθε 5 λεπτά !!!

Ευχαριστώ πολύ ρε μεγάλε να σαι καλά μου είχε σπάσει τα νευρα !!!.... :p:p

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολα τα posts μπορειτε να μου πειτε αν εχει φερει κανεισ το χρυσο χρωμα???thnx :):):)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εκανα και εγώ την τελευταία αναβάθμηση ....:)

αλλα το κινητό μου κάνει αναζήτηση wifi μονο του :mad::mad: ...ενώ πριν δεν το έκανε ..!!!

Μου έχει σπάσει τα νευρα !!!! Θα το πατήσω με το τρακτερ το ριμάδι !!! :lol:

Μηπως χρειάζεται καμία ρύθμηση που δεν ξέρω ???

 

Τελικά μετά απο 1 μέρα ηρεμίας .... αρχισε ξανά τα ίδια .... !!!!:mad:

Το εβαλα στο κουτί ... και άρχησα να δουλεύω το Ε51 πάλι !!!! :):D

Αμα του κάνω το update πάλι λετε να φτίαξει ????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο 1 μέρα ηρεμίας .... αρχισε ξανά τα ίδια .... !!!!:mad:

Το εβαλα στο κουτί ... και άρχησα να δουλεύω το Ε51 πάλι !!!! :):D

Αμα του κάνω το update πάλι λετε να φτίαξει ????

Ε, κάτι θα πείραξες πάλι.

Μήπως έχεις στην οθόνη αναμονής την έρευνα για wifi?

Θα το πάτησες κατά λάθος...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

και βάλε μια λίστα με τις εφαρμογές που του έχεις περάσει , να δούμε μπας και καμία είναι ρυθμισμένη να ψάχνει αυτόματα για updates...(μεγάλη πιθανότητα έχει το worldmate)...
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο post μεταφέρθηκε στο επίσημο θέμα των εφαρμογών, [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.1, v9.2, v9.3 - Μέρος ΙΙ

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου μου ζητούσε wlan κάθε φορά, και έκανα απόκρυψη τους λογαρισμούς gmail και hotmail και έστρωσε.

Η έρευνα για wifi παραμένει κανονικά στην οθόνη αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς "έκανα απόκρυψη", γιατί και εμένα κάθε φορά κάνει αναζήτηση, παρόλο που΄το έχω ρυθμίσει όπως είπώθηκε πιό πάνω (να μην κάνει αναζήτηση δηλαδή), οι ρυθμίσεις παραμένουν για΄λίγο και μετά από λίγη ώρα είναι λες και δεν έχουν γίνει ....χρησιμοποιώ το fring αλλά και αυτό το έχω ρυθμίσει να μην συνδέεται αυτόματα...

Να ρωτήσω και το εξής! μου βγάζει κάθε τόσο (και κρατάει αρκετή ώρα) επάνω δεξιά δίπλα από το σήμα της μπαταρίας ένα μικρό συμβολάκι , ένα ακουστικό τηλεφώνου δίπλα σε ένα κυκλικό σηματάκι που δεν μπορώ να καταλάβω τί είναι γιατί είναι πολύ μικρό. Τί στο καλό είναι αυτό??? έψαξα στο βιβλίο οδηγιών αλλά δεν το περιγράφει ... ξέρει κανείς τίποτα??? δεν νομίζω να είναι σήμα του προφίλ γιατί κάθε τόσο εξαφανίζεται και εμφανίζεται πάλι...

CARPE DIEM :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά ξέρετε τι έφταιγε ?? το world traveler !!!!

Ήθελε να κάνει update τον καιρό και αναζητούσε διαθέσιμα δίκτυα μόνο του !!!!

Ηρέμησε το κεφάλι μου !!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το παρω το εν λογω κινητο θελω να κανω μερικες ερωτησεις.Ειμαι κατοχος του e51

1)το internet browsing πως ειναι γιατι στο e51 σε πολλες σελιδες οπως και στη παρουσα επρεπε να αλλαζω τις ριθμισεις απο unicode σε ελληνικη

2) Η αποδοση του gps ειναι ικανοποιητική?

Link to comment
Share on other sites

τί έκανες τελικά, τί ρύθμιση έβαλες? ελπίζω να φταίει και σε μένα αυτό...

 

Πας στο world traveler ... πας στον καιρό .. πατάς options ... settings ... update interval και επιλέγεις το Manually .... αυτό ήταν σε εμένα !!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Από τύχη έφτασε στα χέρια μου τσάμπα ένα κινητό Nokia E52. Έχει λειτουργίες που δεν είχε κανένα προηγούμενο κινητό μου και έχω μπερδευτεί.

 

1ον Θέλω να αποφύγω να χρεώνομαι τρελλά από τη Vodafone. Μπορώ με κάποιον τρόπο να απενεργοποιήσω τη σύνδεση στο internet (εκτός από το wireless)?. Πχ, όταν είμαι σπίτι, και ψάχνει για ασύρματα βρίκσει το ασύρματο του σπιτιού. Του βάζω τον κωδικό και συνδέεται μια χαρά. Έτσι πχ έστησα το gmail μου στο κινητό. Όταν είμαι έξω και πατήσω να συνδεθεί στο gmail μου, ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ, που σημαίνει ότι συνδέεται στο internet ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ μου, αλλά κάπως αλλιώς (GPRS λέγεται αυτό?). Αυτό πως μπορώ να το απενεργοποιήσω; Και όταν του ζητάω να δω τα mail μου, να ζητάει wireless σύνδεση πχ. Αλλιώς ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ.

 

2ον. Το κινητό έχει GPS. Πάω: Μενού-->Εφαρμογές-->GPS Και μέσα εκεί Χάρτες, Δεδομ. GPS, Ορόσημα. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτά. Εν πάσει περιπτώσει επιλέγω Χάρτες και μου εμφανίζει που είμαι με μια κόκκινη κουκίδα. Γίνεται να το κάνω να έχει τη μορφή Navigator? Δηλαδή με το που περιστρέφομαι να αλλαζει φορά ένα βέλος πάνω στο χάρτη υποδεικνύοντας τον προσανατολισμό μου;

 

3ον. Υπάρχει περίπτωση το GPS να με χρεώνει με κάποιον τρόπο;

 

4ον. Πως μπορώ να διακόψω σύνδεση wireless ή GPRS χωρίς να κλείσω τη συσκευή;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

john
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Από τύχη έφτασε στα χέρια μου τσάμπα ένα κινητό Nokia E52. Έχει λειτουργίες που δεν είχε κανένα προηγούμενο κινητό μου και έχω μπερδευτεί.

 

1ον Θέλω να αποφύγω να χρεώνομαι τρελλά από τη Vodafone. Μπορώ με κάποιον τρόπο να απενεργοποιήσω τη σύνδεση στο internet (εκτός από το wireless)?. Πχ, όταν είμαι σπίτι, και ψάχνει για ασύρματα βρίκσει το ασύρματο του σπιτιού. Του βάζω τον κωδικό και συνδέεται μια χαρά. Έτσι πχ έστησα το gmail μου στο κινητό. Όταν είμαι έξω και πατήσω να συνδεθεί στο gmail μου, ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ, που σημαίνει ότι συνδέεται στο internet ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ μου, αλλά κάπως αλλιώς (GPRS λέγεται αυτό?). Αυτό πως μπορώ να το απενεργοποιήσω; Και όταν του ζητάω να δω τα mail μου, να ζητάει wireless σύνδεση πχ. Αλλιώς ΝΑ ΜΗ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ.

 

2ον. Το κινητό έχει GPS. Πάω: Μενού-->Εφαρμογές-->GPS Και μέσα εκεί Χάρτες, Δεδομ. GPS, Ορόσημα. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτά. Εν πάσει περιπτώσει επιλέγω Χάρτες και μου εμφανίζει που είμαι με μια κόκκινη κουκίδα. Γίνεται να το κάνω να έχει τη μορφή Navigator? Δηλαδή με το που περιστρέφομαι να αλλαζει φορά ένα βέλος πάνω στο χάρτη υποδεικνύοντας τον προσανατολισμό μου;

 

3ον. Υπάρχει περίπτωση το GPS να με χρεώνει με κάποιον τρόπο;

 

4ον. Πως μπορώ να διακόψω σύνδεση wireless ή GPRS χωρίς να κλείσω τη συσκευή;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

1 . στις ρυθμισεις του email μπορεις να επιλεξεις το wlan του σπιτιου σου ωστε να συνδεεται μονο απο αυτο

 

2. για πλοηγηση στο προγραμμα της νοκια πρεπει να αγορασεις αδεια

 

3. αν το gps ειναι ρυθμισμενο σαν υποβοηθουμενο Gps υπαρχει περιπτωση να σε χρεωνει

στις ρυθμισεις του gps διαλεγεις διαδικτυο και του οριζεις που να συνδεται η οχι

 

4. μενου - πινακας ελεγχου - συνδεσιμοτητα - διαχειριση συνδεσεων μπορεις να δεις ποια συνδεση ειναι ενεργη και να την διακοψεις

Link to comment
Share on other sites

1 . στις ρυθμισεις του email μπορεις να επιλεξεις το wlan του σπιτιου σου ωστε να συνδεεται μονο απο αυτο
Δε μπορώ να βρω τέτοια ρύθμιση. Μπορείς να με καθοδηγήσεις;

 

2. για πλοηγηση στο προγραμμα της νοκια πρεπει να αγορασεις αδεια
Τι εναλλακτικές υπάρχουν;

 

3. αν το gps ειναι ρυθμισμενο σαν υποβοηθουμενο Gps υπαρχει περιπτωση να σε χρεωνει

στις ρυθμισεις του gps διαλεγεις διαδικτυο και του οριζεις που να συνδεται η οχι

Που μπορώ να βρω αυτές τις ρυθμίσεις;

 

4. μενου - πινακας ελεγχου - συνδεσιμοτητα - διαχειριση συνδεσεων μπορεις να δεις ποια συνδεση ειναι ενεργη και να την διακοψεις
Βλέπω ότι έχει συνδεθεί στο wireless του σπιτιού μου, αλλά δεν υπάρχει πουθενά επιλογή για ΔΙΑΚΟΠΗ της σύνδεσης. Που είναι αυτή η επιλογή;
john
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...